Jump to content

Ενυδρείο 250 l για ραμιρεζι.


Κουλης

Recommended Posts

Αυτό λέω φίλε μου.οχι άμμο ψιλό χαλίκι 0,4-1

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Κουλης έγραψε:

τελικά δεν πήρα ακόμα μια απάντηση από κάποιον για το υπόστρωμα και το χαλίκι.

μην βγαζεις ολο το χαλικι, βγαλε απο μπροστα η σπρωξε το πισω. Απλα το χαλικι πρεπει να το στερεωσεις με πετρες για να μην ανακαταυεται με αμμο - δες φωτο.

zzz.jpg.3ae4fb92b8e70b43e21ea44c0e98ede3.jpg καπως ετσι. Δεν χρεαζεται να βαλεις πολυ μεγαλες πετρες, αρκει να κρατανε χαλικι και αμμο χωρια. Μετα απο τετοιες αλλαγες πρεπει να κανεις μεγαλη αλλαγη νερου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που λεει ο @natateo εγκλωβισε το χαλικι.

Εφοσων θα πας σε αμαζονιο με τα λεγομενα σου, θα σε συμβουλευα να δεις αρκετα βιντεο στο youtube (biotope aquarium).

Δεν το λεω για να κανεις βιοτοπικο, απλα οσο ποιο πολλα θα δεις θα παρεις μεγαλη βοηθεια στον τροπο στησιματος ενος τετοιου ενυδρειου.

Θα δεις βιντεο τα οποια δειχνουν βημα βημα πως θα ξεκινησεις το στησιμο απο το hardscape μεχρι το aquascape.

Μετα θα παρακολουθησεις βιντεο με ψαρια αμαζονιου για ενυδρεια.

Μολις επιλεξεις ποια σου αρεσουν θα διαβασεις προσεχτικα και επιμελως τα χαρακτηριστικα και τον τροπο διαβιωσης του ψαριου μεσα στο ενυδρειο. Ενα παρα πολυ καλο σαιτ ειναι το (seriouslyfish).

Μην βιαζεσαι να το τελειωσεις, θα πας με αργα βηματα και σταθερα. 

Πιστεψε με οτι μολις τελειωσεις το αποτελεσμα θα σε ανταμειψει.

Τα ψαρια που εχεις θα τα διωξεις και θα φτιαξεις ενα ενυδρειο που τα ψαρακια θα ζουν στις ιδιες παραμετρους νερου, που φυσικα εσυ θα μπορεις να τους τις παρεχεις.

Αν δεν μπορεις να παρεχεις αυτες τις συνθηκες πας σε αλλη ηπειρο που τα νερα τους ειναι αρκετα κοντα στα δικα μας και οι διαδικασιες ρουτινας ειναι πιο ευκολες.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.fishtanksandponds.co.uk/calculators/substrate.html

Βγαινει 25 λ αμμου, σε κιλα - 36 με 4εκ. παχος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το φως

http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/juwel-λάμπα-t5-day-895mm45w/

http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/juwel-λάμπα-t5-nature-895mm45w/

1+1 - φτανουν για βιοτοπικο σου., ακομα καλη επιλογη ειναι Arcadia.

Για το φιλτρο για ενυδρειο 300λ - να εχει απο 1500l/h καλυτερα  απο 1700 λ/ω και πανω, μεχρι και 2700- 3000 λ/ω(πιο πολυ δεν χρεαζεται).

Απλα πρεπει να εχουμε αποψη το οτι φιλτρο με φιλτρο εχει διαφορα. Τα Eheim ειναι καπως αργα φιλτρα (το δικο μου 600λ/ω Eheim ecco pro 200 - για 100λ ενυδρειο το θεωρω αργο), με φουλ βιολογικο υλικο δεν νομιζω πως βγαζει καν 500λ/ω, να μην πω 400.

Τα Fluval λενε οτι εχουν πιο δυνατη ροη, αλλα πρεπει να εχουν πιο μικρο καλαθι για υλικα. Ειναι και θεμα γουστου. Ολα τα φιλτρα εχουν και συν και πλην.

Ειμαι υπερ του Eheim.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί θα κοιτάξω να παραγγείλω την άμμο.η λάμπες δεν λένε τα Κέλβιν.παντως έχει να πέσει πάλι πόλη δουλειά για να γίνει αλλά θα γινει!Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.θα προσπαθεισω να σου ανεβάσω φόρο από το υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Αύριο το πρωί θα κοιτάξω να παραγγείλω την άμμο.η λάμπες δεν λένε τα Κέλβιν.παντως έχει να πέσει πάλι πόλη δουλειά για να γίνει αλλά θα γινει!Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.θα προσπαθεισω να σου ανεβάσω φόρο από το υπόστρωμα.

Αν μηλαμε για led, που εχεις, κοιτα μηπως θα βρεις ποσα lumen βγαζουν. Για τα φυτα, που εχεις 30 lumen για λιτρο ειναι καλα.

Η φωτο η link, θα βρουμε ακρη(για υποστρωμα).:)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πρόγραμμα για της φόρο το ανέβασε ένα παιδί εδώ στηνν σελίδα και το κατέβασα και όλα καλά λύθηκε και αυτό.θα σου ανεβάσω και άλλες τώρα που μπορώ από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ. Σήκωσε το βαμβάκι ή αντλίες σήμερα έχουν καλή ροή νομίζω.

IMG_20180712_234720785_LL-1248x1664.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Βρήκα πρόγραμμα για της φόρο το ανέβασε ένα παιδί εδώ στηνν σελίδα και το κατέβασα και όλα καλά λύθηκε και αυτό.θα σου ανεβάσω και άλλες τώρα που μπορώ από το ενυδρείο.

Κριμα ειναι να πετας καλο πραγμα. Για τα φυτα ειναι οτι πρεπει. Βγαλε το υποστρωμα μονο  μπροστα και αλλαξε το με αμμο, το υπολοιπο αφησε οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Το σαμπ. Σήκωσε το βαμβάκι ή αντλίες σήμερα έχουν καλή ροή νομίζω.

IMG_20180712_234720785_LL-1248x1664.jpg

Θα ξηλωσεις ολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

1.Το καπάκι που σου είπα.το έκανα με ξύλο θαλάσσης.          2.πινακα για φωτισμό με δικό του διακόπτη ανά μέτρο λεντ και δικιά του μπρηζα μόνη πάνω στον πίνακα και όλα μαζί τα φώτα σε χρονοδιακόπτη.και ψηφιακό θερμόμετρο και μπορώ να το εξελίξω και άλλο όσο αφορά τους θερμοστάτες.                     3.τροφη για τα ψάρια.               4.το έπιπλο που το έκανα μόνος και ο σκελετός του είναι μεταλλικός παρά πολύ ενισχυμένος.

IMG_20180712_234727517_LL-1248x1664.jpg

IMG_20180712_234742007_LL-1248x1664.jpg

IMG_20180712_234759341-1248x1664.jpg

IMG_20180712_234858881_LL-1248x1664.jpg

IMG_20180712_234938331_LL-1248x1664.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα ξηλωσεις ολο αυτο;

Μάλλον όχι δεν με παίρνει.αλλα γιατί μου το ρωτάς έτσι;είναι φασαρία;το υπόστρωμα είναι καλό;να το κρατήσω ;πια η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το υπόστρωμα ναι θα το ξηλωσω.για το σαμπ είπα όχι, μάλλον θα το αφήσω.

15314300792861668629284.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Κουλης έγραψε:

Μάλλον όχι δεν με παίρνει.αλλα γιατί μου το ρωτάς έτσι;είναι φασαρία;το υπόστρωμα είναι καλό;να το κρατήσω ;πια η γνώμη σου;

Για το υποστρωμα ειπαμε - αφηνεις πισω το 1/3 με 1/2 με υποστρωμα, το υπολοιπω (μπροστα)βγαζεις και γεμιζεις με αμμο.

Το ξυλο (στ φωτο) καλο φαινεται.

Απο τροφες - φουλ εξτρα.

Τι αλλο να πω.... Πιανουν τα χερια σου - μπραβο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

On 10/7/2018 at 11:16 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

μην βγαζεις ολο το χαλικι, βγαλε απο μπροστα η σπρωξε το πισω. Απλα το χαλικι πρεπει να το στερεωσεις με πετρες για να μην ανακαταυεται με αμμο - δες φωτο.

zzz.jpg.3ae4fb92b8e70b43e21ea44c0e98ede3.jpg καπως ετσι. Δεν χρεαζεται να βαλεις πολυ μεγαλες πετρες, αρκει να κρατανε χαλικι και αμμο χωρια. Μετα απο τετοιες αλλαγες πρεπει να κανεις μεγαλη αλλαγη νερου.

 

Aν και είναι παλιό το ξεθάβω για να συνεισφέρω λίγο κάπως στο συγκεκριμένο .

Δεν είναι ακριβώς έτσι Natateo. Θέλω να πω πως ναι μεν όπως το δείχνεις και το περιγράφεις θα κάνει δουλειά αλλά μακροπρόθεσμα είναι καταδικασμένο να αποτύχει ή τέλος πάντων δεν θα έχει και την καλύτερη αισθητικά έκβαση . Θα ανακατευτεί.

 

Ο πιο σωστός τρόπος για να πετύχεις διαχωρισμό άμμου και χαλικιού είναι να διαθέτεις αρκετά μεγάλες πέτρες τις οποίες θα τις τοποθετήσεις πρώτα πριν από το υπόστρωμα.

Στη συνέχεια επειδή όσο και να τις ενώσεις θα υπάρχουν παρ'όλα αυτά κενά ενδιάμεσα που θα επιτρέπουν στο υπόστρωμα να εισχωρήσει στην άμμο και ανάποδα, θα πρέπει να καταφύγεις σε μία τεχνική ενός Ιάπωνα μου (διαφεύγει το όνομα) με ενυδρειακό βαμβάκι χοντρό και χαλίκι .

 

Σύντομα θα σας το δείξω και στην πράξη με φωτογραφίες κλπ .

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

 

Aν και είναι παλιό το ξεθάβω για να συνεισφέρω λίγο κάπως στο συγκεκριμένο .

Δεν είναι ακριβώς έτσι Natateo. Θέλω να πω πως ναι μεν όπως το δείχνεις και το περιγράφεις θα κάνει δουλειά αλλά μακροπρόθεσμα είναι καταδικασμένο να αποτύχει ή τέλος πάντων δεν θα έχει και την καλύτερη αισθητικά έκβαση . Θα ανακατευτεί.

 

Ο πιο σωστός τρόπος για να πετύχεις διαχωρισμό άμμου και χαλικιού είναι να διαθέτεις αρκετά μεγάλες πέτρες τις οποίες θα τις τοποθετήσεις πρώτα πριν από το υπόστρωμα.

Στη συνέχεια επειδή όσο και να τις ενώσεις θα υπάρχουν παρ'όλα αυτά κενά ενδιάμεσα που θα επιτρέπουν στο υπόστρωμα να εισχωρήσει στην άμμο και ανάποδα, θα πρέπει να καταφύγεις σε μία τεχνική ενός Ιάπωνα μου (διαφεύγει το όνομα) με ενυδρειακό βαμβάκι χοντρό και χαλίκι .

 

Σύντομα θα σας το δείξω και στην πράξη με φωτογραφίες κλπ .

 

 

Περιμενουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...