Jump to content

Διαγωνισμός Ενυδρείο του ΑΖ


Recommended Posts

Θα ήθελα να θέσω δημόσια ένα θέμα που δημιουργήθηκε για το διαγωνισμό "θαλασσινό ενυδρείο του μήνα".

Έστειλα πριν καιρό τη συμμετοχή μου (το reef μου το οποίο όπως ανέφερα στη φόρμα πλέον δεν υπάρχει) για το διαγωνισμό και έλαβα μετά από μερικές μέρες ένα email το οποίο με ενημέρωνε πως η συμμετοχή μου παρελήφθη. Δεν έλαβα ποτέ γνώση τι γίνεται σχετικά και, όταν ρώτησα έναν εκ των υπευθύνων, η απάντηση που έλαβα ήταν "σύντομα".

Άνοιξε ο διαγωνισμός γλυκού και όταν ρώτησα (άλλο μέλος της ομάδας του ΑΖ) σχετικά με το πότε θα ανοίξει ο διαγωνισμός του θαλασσινού η απάντηση ήταν ότι επειδή έχουμε μια μοναδική συμμετοχή (τη δική μου) η οποία όμως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για να βγει ως μοναδική συμμετοχή, ο διαγωνισμός του θαλασσινού αναβάλλεται έως ότου υπάρξει τουλάχιστον ακόμα μία. Ωραία. Μεταφέρω από δω:

Στην περίπτωση που υπάρχει μόνον μια εγκεκριμένη συμμετοχή ανά δίμηνο τότε αυτομάτως θεωρείται και ενυδρείο του Aquazone. Σε κάθε διαγωνισμό όλοι πλην του νικητή αυτομάτως συμμετέχουν και στον διαγωνισμό του επόμενου διμήνου.

Άρα λοιπόν στη δική μου (εγκεκριμένη εξ όσων ενημερώθηκα) περίπτωση άλλαξαν οι (επίσημοι) κανόνες, αυτοί που συμφώνησα όταν έστειλα τη συμμετοχή μου, χωρίς καμία ενημέρωση και χωρίς κάποιον προφανή λόγο. Θέλω να πιστεύω δηλαδή... Μετά από αυτό θα ήθελα να αποσυρθεί η υποψηφιότητά μου οριστικά και να γνωρίζουν οι μελλοντικοί ενδιαφερόμενοι το θέμα. Άλλος έχει τον ταμπουρά, αλλά δεν προτίθεμαι να χορέψω.

Ευχαριστώ,

Γιώργος

ΥΓ: Ορίστε και η "πέτρα του σκανδάλου"...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια και επειδη πρεπει να ημαστε σωστοι θα πω οτι το δευτερο μελος της ομαδας που αναφερεται παραπανω ειμαι εγω...παρακατω θα δειτε ακριβως την απαντηση μου μιας και στο παραπανω post δεν εχει αποδωθει σωστα (αφου λεει οτι δεν εχει κατι ιδιαιτερο η συμμετοχη...κατι που εγω δεν ειπα ποτε :) ):

Διαβαστε την απαντηση μου και θα καταλαβετε ;) :

Οσο αφορα τον διαγωνισμο με μια συμμετοχη μετα απο τοσο καιρο που εχει να γινει θα ηταν λιγο αστειο Οποτε ειπαμε να περιμενουμε να γινει κανονικος διαγωνισμος.... καλυτερα δεν θα ειναι ?
Link to comment
Share on other sites

Μάνο βιάστηκες, άλλος το είπε. Δε με ενδιαφέρει όμως αυτό το επίπεδο κουβέντας, θεωρώ ότι αδικήθηκα από τους κανονισμούς που οι ίδιοι φτιάξατε και δεν τηρήσατε. Θα σου προωθήσω και το πμ για να το δεις και μόνος σου. :)

Εdit: ελπίζω να ανακαλέσεις όταν το δεις, για να είμαστε και σωστοί. ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα δεχοταν καποιος να βγει ενυδρειο του μηνα χωρις να το αξιζει πραγματικα απλα επειδη ηταν η μονη συμετοχη? :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τον διαγωνισμο με μια συμμετοχη μετα απο τοσο καιρο που εχει να γινει θα ηταν λιγο αστειο.

Άρα είναι αστείο και αυτό:

Στην περίπτωση που υπάρχει μόνον μια εγκεκριμένη συμμετοχή ανά δίμηνο τότε αυτομάτως θεωρείται και ενυδρείο του Aquazone.
Οποτε ειπαμε να περιμενουμε να γινει κανονικος διαγωνισμος

Από τη στιγμή που το AZ σαν διαγωνισμό δέχεται και μία μόνο συμμετοχή

δεν καταλαβαίνω τί εννοείς ως "κανονικό" διαγωνισμό.

Για το ΑΖ και μια συμμετοχή,διαγωνισμός είναι με νικητή την συμμετοχή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα δεχοταν καποιος να βγει ενυδρειο του μηνα χωρις να το αξιζει πραγματικα απλα επειδη ηταν η μονη συμετοχη?

Δηλ φταίει το παιδί που ακολουθεί τους κανόνες και όχι οι κανόνες.Ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξετε τους κανόνες που έχετε θεσπίσει Μάριε. Τι αξίζει και τι δεν αξίζει το κρίνει το σύνολο και όχι 15 άτομα, δεν ξέρω και πόσοι είστε. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ίσχυσε κάτι διαφορετικό για τη δικιά μου συμμετοχή και γιατί δεν ενημερώθηκα ποτέ για αυτό παρά μόνο όταν ρώτησα ξανά και ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ενδιαφερων αλλα μαλλον για αλλους λογους. Πρεπει να καταλαβουμε οτι υπηρχε επικοινωνια με το ενδιαφερομενο μελος και αναφερθηκε ο λογος. Αυτη η παραμετρος του κανονισμου ειναι κατι που πρεπει να αλλαξει ή τουλαχιστον να συζητηθει.

Μην ξεχνατε οτι δεν ειμαστε η βουλη των ελληνων που παρολο που κραταει κοντα 2 αιωνες, ακομα διωρθωνουν. Εμεις προχωραμε σταδιακα και διωρθωνουμε στην πορεια τα λαθη μας. Αυτο πρεπει να το καταλαβετε και οπου μπορειτε και θελετε καλοπροαιρετα να μας πειτε τη γνωμη σας.

Οταν λοιπον σε ενα σωμα με 300 ανθρωπους και χιλιους-δυο γραμματεις κτλ ακομα γινοντα οι διορθωσεις και λαθη. Θα ηταν εγωιστικο να μην δεχθουμε καποιες παραμετρους που χρηζουν περετερω συζητησης για την συνολικη βελτιωση προς το καλυτερο παντα αυτου του χωρου.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το παραπανω φυσικα και ανακαλω αφου δεν αναφερεσε στην δικη μου απαντηση...απλα επειδη ειχες ρωτησει και εμενα (και σου ειχα απαντηση αμεσα) νομιζω οτι ελεγες για μενα. Sorry...

Παμε στο ζουμε τωρα... Οπως ολοι γνωριζετε οι συμμετοχες για τον διαγωνισμο πριν τεθουν για ψηφοφορια περνανε πρωτα απο εγκριση(κυριως για θεματα τηρησης κανονισμων και φωτογραφιων)... στην δικη σου περιπτωση δεν εγινε ψηφοφορια εγκρισης καθως ειπαμε οτι μετα απο τοσο καιρο που εχει να γινει διαγωνισμος θαλασσινου θα ηταν καλυτερο να περιμενουμε λιγο για να γινει ενας πραγματικος διαγωνισμος και οχι απλα ορισμος ενυδρειου του μηνα απο εμας!

Αυτο αποφασισαμε... οπως αποφασισαμε κι ολας να καταργηθει ο κανονισμος της αμεσης συμμετοχης των ενυδρειων που δεν κερδιζουν στον επομενο διαγωνισμο (μετα απο επιθυμια των μελων...)! Ισως πρεπει να αλλαξει και αυτο τελικα ! Τοσο απλο ειναι...συζηταμε ολοι μαζι και αποφασιζουμε !

Τι αξίζει και τι δεν αξίζει το κρίνει το σύνολο και όχι 15 άτομα, δεν ξέρω και πόσοι είστε.

Μα πως θα σε εκρινε το συνολο αφου ΔΕΝ θα γινοταν ψηφοφορια με μια συμμετοχη ????

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ενδιαφερων αλλα μαλλον για αλλους λογους. Πρεπει να καταλαβουμε οτι υπηρχε επικοινωνια με το ενδιαφερομενο μελος και αναφερθηκε ο λογος. Αυτη η παραμετρος του κανονισμου ειναι κατι που πρεπει να αλλαξει ή τουλαχιστον να συζητηθει.

Μην ξεχνατε οτι δεν ειμαστε η βουλη των ελληνων που παρολο που κραταει κοντα 2 αιωνες, ακομα διωρθωνουν. Εμεις προχωραμε σταδιακα και διωρθωνουμε στην πορεια τα λαθη μας. Αυτο πρεπει να το καταλαβετε και οπου μπορειτε και θελετε καλοπροαιρετα να μας πειτε τη γνωμη σας.

Οταν λοιπον σε ενα σωμα με 300 ανθρωπους και χιλιους-δυο γραμματεις κτλ ακομα γινοντα οι διορθωσεις και λαθη. Θα ηταν εγωιστικο να μην δεχθουμε καποιες παραμετρους που χρηζουν περετερω συζητησης για την συνολικη βελτιωση προς το καλυτερο παντα αυτου του χωρου.

Ευχαριστω.

Για να μη βγουν λάθος συμπεράσματα, το "μέλος" Μάριε έμαθε όταν ρώτησε και ξαναρώτησε και όχι επειδή το ενημερώσατε, όπως οφείλατε. Σε κάθε περίπτωση πρώτα προχωράμε στις αλλαγές στους κανόνες και μετά τις εφαρμόζουμε. Εσείς ούτε το ένα ούτε το άλλο, δύο μέτρα και δύο σταθμά, εξαρτάται την περίπωση.

Καλή και διπλωματική η απάντησή σου, ελπίζω μόνο η οργάνωση και λειτουργία σας να μην είναι (για πολύ ακόμα) συγκρίσιμη με τη λειτουργία του ελληνικού κράτους. :)

Αυτά και καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού Γιώργο αυτοί είναι οι κανόνες ,έτσι λοιπόν και εμείς θα τους τηρήσουμε μέχρι αυτοί να αλλάξουν και επίσημα.

Σάν αντμίν σου λέω λοιπών ότι το ενυδρείο σου ανακηρύσσεται ενυδρείο του μήνα για τα θαλασσινά και σύντομα θα λάβεις ενημέρωση για το βραβείο σου.

Δέν μπορώ να μήν τονίσω όμως το πόσο εύκολα δημιουργείς θέμα τον τελευταίο καιρό και μάλιστα χωρίς να ενημερώσεις όπως πρέπει για το/α παράπονα σου,έχοντας διατελέσει και στο παρελθόν μέλος αυτής της ομάδας που ξέρεις καλά πόσο ανεξάρτητα λειτουργεί έχοντας ΚΑΝΕΝΑ όφελος.

Θεωρώ το θέμα λήξαν και περιμένω από εσένα την επόμενη φορά που θα προκύψει κάτι τέτοιο,να δείξεις την απαιτούμενη ψυχραιμία και σοβαρότητα!

Λυσίκατος Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...