Jump to content

Ξανα στα αλατια


Geo087

Recommended Posts

Αρχικά μπράβο σου για το update μετά από καιρό!

Μου αρέσει το σύνολο σου!

Τελικα πως καθάρισες από τις αλγες;

Απο ψαρακια τι έχεις μέσα; Μόνο έναν κλοουν διακρίνω 

Link to comment
Share on other sites

Οι εφιλιες  ειναι νέα προσθήκη τα υπόλοιπα ναι κάνα δίμηνο .....

Link to comment
Share on other sites

Δυο κλοουνακια εχω..... με τις άλγες τίποτα απο τον βυθό έφυγαν μόνες τους και  με λιγο σιφοναρισμα η διατομικη έφυγε μόνη  της αλλαγες νερού αντιφωσφορο  και βακτήρια......και όλα πάνε καλα.....  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ παντός ευχομαι να συνεχίσει έτσι καλά .....   

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισια!!

Ίσως αυτό το κομμάτι του βράχου προεξέχει μου φαίνεται κάπως

 

Τις ricordeas που βλέπω μια yuma και μια florida , γιατί δεν τις βάζεις πάνω σε ένα βραχάκι

Link to comment
Share on other sites

Η florida δεν κολλάει με τίποτα την περνούν τα ρεύματα  όπου και να την βάλω την yuma θα την βάλω σε βράχο όταν μεγαλώσει λιγάκι..... θα πάρω τα κοράλλια που θέλω να βάλω στο ενυδρείο  να βρω τις θέσεις τους και μετα να βάλω και τις ricordeas όπου υπάρχουν κενά στον βράχο μην της κουνάω συνέχεια .....για το κομμάτι βράχου που προεξέχει  εάν λέμε το ίδιο το νεκρό κοραλι  αρέσει εκεί στην γυναίκα μ και οκ το αφήνω....Πως μπορώ να βγάλω απο το ενυδρείο μ μια bubble anemone χωρίς να της κάνω ζημιά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Η florida δεν κολλάει με τίποτα την περνούν τα ρεύματα  όπου και να την βάλω την yuma θα την βάλω σε βράχο όταν μεγαλώσει λιγάκι..... θα πάρω τα κοράλλια που θέλω να βάλω στο ενυδρείο  να βρω τις θέσεις τους και μετα να βάλω και τις ricordeas όπου υπάρχουν κενά στον βράχο μην της κουνάω συνέχεια .....για το κομμάτι βράχου που προεξέχει  εάν λέμε το ίδιο το νεκρό κοραλι  αρέσει εκεί στην γυναίκα μ και οκ το αφήνω....Πως μπορώ να βγάλω απο το ενυδρείο μ μια bubble anemone χωρίς να της κάνω ζημιά ?

Για τις ricos παρε ενα μικρο κομματακι βραχου, βαλτη πανω και αστη σε μια γωνια που δεν εχει ροη. Μπορει να κανει και μια βδομαδα μεχρι να πιασει. Μετα κολλας το βραχακι οπου θελεις. Αν δεν εχεις σημειο με χαμηλη ροη, κανε το ιδιο και βαλε απο πανω ενα ποτηρι φροντιζοντας να αφησεις 1-2 χιλιοστα κενο απο κατω για να κυκλοφορει λιγο το νερο. Τη μικρη ανεμωνουλα θελεις να βγαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι μεγαλωσε..γιατι θες να τη βγαλεις; Ηταν ευχαριστη εκπληξη θα ελεγα. Εκτος αν δε θες καθολου ανεμωνες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν την θέλω αλλά την φοβάμαι ξέρω πως το καλοκαίρι θα ανεβάσω θερμοκρασία  θα παω 28. 29 και για πλακα να πάθει κάτι μέσα στο ενυδρείο θα το πάρω στο χέρι ......δεν ξέρω άμα θέλω να το ρισκάρω  αλλά ούτε και να βγει ειναι ευκολο .......

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Δεν είναι ότι δεν την θέλω αλλά την φοβάμαι ξέρω πως το καλοκαίρι θα ανεβάσω θερμοκρασία  θα παω 28. 29 και για πλακα να πάθει κάτι μέσα στο ενυδρείο θα το πάρω στο χέρι ......δεν ξέρω άμα θέλω να το ρισκάρω  αλλά ούτε και να βγει ειναι ευκολο .......

Με ενα πολυ μυτερο μαχαιρακι η ενα λεπτο κατσαβιδακι, ξεκινας ξεκολλας σιγα σιγα τη βαση της, εκει ακριβως που ειναι κολλημενη. Ακομα και να τραυματιστει λιγο, δεν θα παθει τιποτα. Παντως για το θεμα της θερμοκρασιας που λες, δεν θα εχεις ενα συστημα ψυξης για τα υπολοιπα κοραλια;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα στο παρελθόν  δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα σκληρά ...Μέχρι 29 το εχω δει να ανεβαίνει ..... και το ενυδρείο μ   ειναι μικρο έναν ανεμιστήρα βάζω στην επιφάνεια και πέφτει αλλά την ανεμώνη την φοβάμαι αλλο να χάσεις μια ακροπορα  που την κόβεις και την πετάς και αλλο να χάσεις μια ανεμώνη που πετάς ολο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2018 at 9:09 ΜΜ, το μέλος Geo087 έγραψε:

20181203_210455.jpg

Όχι, ένα είδος parazoanthus, και μάλιστα αρκετά τοξικό. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μαύρα στίγματα στο clown ειναι του χρώματος του φυσιολογικά η ειναι κά20181209_200129.thumb.jpg.31959815ced82627537602009849d46f.jpgτι αλλο ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Αυτά τα μαύρα στίγματα στο clown ειναι του χρώματος του φυσιολογικά η ειναι κά20181209_200129.thumb.jpg.31959815ced82627537602009849d46f.jpgτι αλλο ? 

Ειναι η μίξη έτσι, όλα οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς γιατι έχουν και τα δυο clown και τα εμφανίζουν όσο μεγαλώνουν .....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Geo087 έγραψε:

Όταν λες τοξικό....?

Με γυμνά χέρια εάν πιαστεί όπως τα περισσότερα βέβαια καλό θα είναι μετά να πλυθείς αμέσως για να μην ξεχάσεις και βάλεις κάνα χέρι στο πρόσωπο-μάτι γιατί μπορεί και να τυφλωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλά.....θα εχω το νου μου πλέων σε ευχαριστώ.....  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τα σημάδια στους κλόουν μεγαλώνουν ή πληθαίνουν οφείλεται στις εφύλιες, αν όχι τότε είναι στο είδος τους όπως είπε και ο Νικόλας..Τους έχεις δει να μπαίνουν μέσα και να τρίβονται καθόλου από τότε που τις πρόσθεσες?

Προσοχή με το parazoas..

Την καλημέρα μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...