Jump to content

Καλόστα τα δισκάκια ...


akisk

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι μετά τις συμβουλές σας (βλέπε http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10234) αποφάσισα να προσπαθήσω και εγώ να ομορφύνω το ενυδρείο μου (230lt) βάζοντας 4 δίσκους.

Μετά από σταδιακή προσαρμογή μιας και πλέον ώρας τους καλωσόρισα στο νέο τους σπίτι. Τα φώτα του ενυδρείου έμειναν κλειστά την ίδια και την επόμενη μέρα.

Από τότε έχουν περάσει 10 μέρες με καλές και άσχημες στιγμές.

Οι καλές είναι ότι οι δίσκοι έχουν ξεθαρρέψει ποια (ακόμη και ο πιο μικρός που συνέχεια κρυβόταν βγαίνει ποιο συχνά παρέα με τους άλλους), τρώνε με όρεξη και μέρα με την μέρα δείχνουν ποιο έντονα τα χρώματά τους. Τα SAE δεν κρύβονται συνέχεια όπως στην αρχή. Πήρα ph controller IKS :) πριν δύο μέρες (καλά πολύ ωραία φάση…).

Ας πάμε όμως και στις άσχημες στιγμές. Το αρσενικό apisto μάλλον το πήρε πολύ άσχημα ότι δεν είναι ποια ο τσαμπουκάς του ενυδρείου και ξαφνικά την Κυριακή τον βρήκα ανάσκελα ;) … Πάει το αγόρι μου άφησε χήρα με παιδιά … Στεναχωρήθηκα πολύ πάντως. Οι τρεις δίσκοι παλεύουν με το ick από την τρίτη – τέταρτη μέρα που τους έχω χωρίς αλάτια - φάρμακα ακόμη και παρατηρώ σταδιακή μείωση των συμπτωμάτων. Μένω σε επιφυλακή αλλά δεν ρίχνω ακόμη αλάτια κλπ για να μην τους στρεσάρω αλλά και λόγω φυτεμένου ενυδρείου. Ελπίζω να είναι δυνατοί και να το καταπολεμήσουν μόνοι τους αλλιώς θα πάω δυστυχώς σε λύση με φάρμακα (Super Ick Cure κάψουλες πήρα πάντως).

Αυτά και μερικές φωτό αφιερωμένες σε όλους σας.

post-38-1178798302_thumb.jpg

post-38-1178798453_thumb.jpg

post-38-1178798470_thumb.jpg

post-38-1178798485_thumb.jpg

post-38-1178798503_thumb.jpg

post-38-1178798521_thumb.jpg

post-38-1178798547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα μπραβο σου και καλος ηρθες στους δισκους!

Tι PH GH KH εχεις και τι θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα μπραβο σου και καλος ηρθες στους δισκους!

Tι PH GH KH εχεις και τι θερμοκρασια?

Ευχαριστώ.

ph = 7 (CO2 + controller)

GH =~ 6 και KH =~ 4 (μίξη ΑΟ με βρύσης)

Θερμ. 28οC (υπάρχει και controller θερμ. με ανεμ/ράκια αλλά τον έχω ρυθμίσει από 29οC και πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

ph = 7 (CO2 + controller)

GH =~ 6 και KH =~ 4 (μίξη ΑΟ με βρύσης)

Θερμ. 28οC (υπάρχει και controller θερμ. με ανεμ/ράκια αλλά τον έχω ρυθμίσει από 29οC και πάνω)

πολυ ωραοι μπραβο :)

απο οσα εχω διαβασει καλο ph ειναι και το 6,8

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα γνωριζω βρισκεσαι σε καλα σημεια,μονο λιγο το PH παλεψε το σιγα σιγα για 6,5.

Κρυψωνες ψιλοσκοτεινα σημεια και ποιοτικο μαμ ειναι τα αγαημενα τους!

Μιια προταση πηγαινε να δεις και το eco aqualizer εμενα με εχει βοηθησει πολυ,δουλευει αυτο για μενα!

Link to comment
Share on other sites

Το ph θα το κατεβάσω σιγά σιγά στο 6,8 για ποιο κάτω δεν το βλέπω γιατί με τον τρόπο που κάνω τις αλλαγές μπορώ να πετύχω παραπλήσια θερμοκρασία και σκληρότητα αλλά όχι το ph. Οπότε για να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά δεν θέλω να το ρίζω κάτω από το 6,8.

Τώρα όσο για το eco aqualizer με αυτά που έχω διαβάσει ότι το αποτελούν, δεν έχω πιστεί ότι μπορεί να κάνει δουλειά. Τώρα βέβαια δεν μπορεί κάποιος να είναι και απόλυτος αν δεν το τεστάρει ο ίδιος ή μεγάλη μερίδα από έμπειρους χομπίστες που εμπιστεύεται. Τέλος πάντων για την ώρα δεν σκέφτομαι να το πάρω γιατί:

ξόδεψα πολλά για τον controller ( αλλά τα αξίζει :) ),

έχω δύο φίλτρα,

προσπαθώ να κάνω και μια δεύτερη ενδιάμεση μικρότερη αλλαγή εκτός από το 30% που αλλάζα κάθε βδομάδα.

Στο μέλλον βλέπουμε...

Έγινε επεξεργασία - akisk
Link to comment
Share on other sites

Το ph θα το κατεβάσω σιγά σιγά στο 6,8 για ποιο κάτω δεν το βλέπω γιατί με τον τρόπο που κάνω τις αλλαγές μπορώ να πετύχω παραπλήσια θερμοκρασία και σκληρότητα αλλά όχι το ph. Οπότε για να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά δεν θέλω να το ρίζω κάτω από το 6,8.

Εφόσον έχεις controller φτιάχνε το KH σου και κάνε με αργό ρυθμό τις αλαγές 2-3 ώρες η αλαγή - λογικά δεν θα βλέπεις σοβαρές μεταβολές στο PH...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες και απο εμενα στο κλαμπ των δισκαδων(...ή αλλιως "βλαμενων" :) )

Το ick λογικα εμφανιστηκε λογω του στρεσ απο τη μεταφορα.Πως εχει τωρα η κατασταση?Να ξερεις οτι θα βοηθησει αρκετα η αυξηση της θερμοκρασιας για λιγες μερες στους 30 βαθμους.Αν δεις οτι δεν μαζευεται η κατασταση ξεκινα θεραπεια περισσοτερο λογω των υπολοιπων ψαριων του ενυδρειου σου!

Οσοι για το pH καλα κανεις και το θελεις στο 6,8!Μιλαμε για tank breed δισκους οποτε μη προβληματιζεσαι ιδιαιτερα............

Και παλι καλη αρχη ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω μπραβω που ασχοληθηκες με δικους

μπραβω για το ωραιο ενυδρειο

αλλα

αν κουρεψεις λιγο τα πισω φυτα ταα σιμαζεψεις λιγο και αριστερα που εχεις κατι ερατοφυτλλα αν δε κανω λαθος η capomba δε το αντικατηστας με μια κοκκινη καπομπα...

και αν εχεις καλο φωτισμο δε βαζεις κουμπα η γλοσο για χαλακι

και κατι τελευταιο υπεροχα ξυλα αν βρεις λιγη ρισσια βολτους θα δειξη πολυθ ωραιο

ειμουν λιγο οφφ τοπικ αλλα δε πηραζει

ΥΓΕΙΑ

χααχαχ

σου ευχομαι να ξεπερασουν γρηγορα το παλιο ΙΚ και να τους χερεσαι

αυτα απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες και απο εμενα στο κλαμπ των δισκαδων(...ή αλλιως "βλαμενων" ;) )

Το ick λογικα εμφανιστηκε λογω του στρεσ απο τη μεταφορα.Πως εχει τωρα η κατασταση?Να ξερεις οτι θα βοηθησει αρκετα η αυξηση της θερμοκρασιας για λιγες μερες στους 30 βαθμους.Αν δεις οτι δεν μαζευεται η κατασταση ξεκινα θεραπεια περισσοτερο λογω των υπολοιπων ψαριων του ενυδρειου σου!

Οσοι για το pH καλα κανεις και το θελεις στο 6,8!Μιλαμε για tank breed δισκους οποτε μη προβληματιζεσαι ιδιαιτερα............

Και παλι καλη αρχη :D

Ευχαριστώ nidal.

Η κατάσταση με το ick είναι πολύ βελτιωμένη (θα έλεγα ότι έφυγε αλλά μην το ματιάσουμε κιόλας :wootwoot: ) και το μόνο που έκανα ήταν να αυξήσω την θερμοκρασία στους 29 και να κάνω και καναδυό ενδιάμεσες αλλαγές.

Ρύθμισα τον controller για ph 6.9 και μελλοντικά θα το πάψ στο 6,8. Κάνοντας αλλαγή του 1/3 νερού που κράτησε 45' περίπου, το ph δεν πέρασε το 7 (ευχαριστώ τον chchhypno για την πρόταση). Τώρα τα δισκάκια φαίνονται πιο ευτυχισμένα και με ανταμείβουν δείχνοντας ποιο έντονα τα χρώματά τους.

Υ.Γ. Διαμάχες παρατηρώ σπάνια και μόνο για κανά 10λεπτο στην διάρκεια του φαγητού όπου γίνεται ο χαμός. Όποιος προλάβει τρώει και συνήθως οι δύο μεγαλύτεροι όπως είναι φυσικό. Ορμούν δε με τέτοια όρεξη λες και δεν έχουν φάει μια βδομάδα. Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα επιρεάσει αυτό την ανάπτυξη ειδικά του πιο μικρού αλλά ... βλέπουμε. Προς το παρόν προσπαθώ με τη σύριγκα να του ρίχνω πιο κοντά λίγο baby food μιας και παρατήρησα ότι του αρέσει και το αγνοούν και οι μεγάλοι :angry2: .

εγω θα σου πω μπραβω που ασχοληθηκες με δικους

μπραβω για το ωραιο ενυδρειο

αλλα

αν κουρεψεις λιγο τα πισω φυτα ταα σιμαζεψεις λιγο και αριστερα που εχεις κατι ερατοφυτλλα αν δε κανω λαθος η capomba δε το αντικατηστας με μια κοκκινη καπομπα...

και αν εχεις καλο φωτισμο δε βαζεις κουμπα η γλοσο για χαλακι

και κατι τελευταιο υπεροχα ξυλα αν βρεις λιγη ρισσια βολτους θα δειξη πολυθ ωραιο

ειμουν λιγο οφφ τοπικ αλλα δε πηραζει

ΥΓΕΙΑ

χααχαχ

σου ευχομαι να ξεπερασουν γρηγορα το παλιο ΙΚ και να τους χερεσαι

αυτα απο μενα

Ευχαριστώ ΠΟΠΟ.

Με κούμπα έχω προσπαθήσει δύο φορές μόνο λίγη έχει μείνει μπροστά αριστερά. Ομοίως με τη ρισσια προσπάθησα στο ένα ξύλο να βάλω αλλά δεν :) .

Σημ. o φωτισμός είναι 2x30Watt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...