Jump to content

Recommended Posts

Πρίν από λίγο καιρό έφερα αυτά τα σπάνια ψαράκια στην ελλάδα και με αρκετή φροντίδα αλλά και ειδικές σπηλιές που έφτιαξα για αυτά μιάς και είναι 'dwarf' με τελικό μέγεθος 4-4,5 εκατοστά, ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ένας από τους αρσενικούς φυλάει μιά καλή μπαλίτσα από αβγά!

Εδώ κάποιες φωτό (χάλια αλλά υπόσχομαι για καλύτερες στο μέλλον)

45093201_10217004143631766_8215469901133905920_o.jpg

45195562_10217007802443234_7268916876405637120_o.jpg

Εδώ και κάποιες παλαιότερες...

36694757_10216076766287912_5068836612222222336_n.jpg

36640221_10216076766967929_6514744331742478336_n.jpg

Θα πρέπει να πώ επίσης ότι τα συγεκριμένα ψάρια κατάγονται από τον Rio Orinoco και μέχρι φέτος δέν είχαν εμφανιστεί στο χόμπι μας παγκοσμίως και είμαι τυχερός που εξασφάλισα ψάρια από την πρώτη εισαγωγή που έγινε στην ευρώπη.

Το γένος τους, 'Micracanthicus' έγινε συνώνυμο του Hypancistrus με μια μελέτη πρίν 2 χρόνια αλλά εγώ καθώς και πολλοί άλλοι φίλοι στο εξωτερικό θεωρούμε ότι είναι σίγουρα διαφορετικό από τους hypancistrus και σε μορφολογία και σε πολλά άλλα....Το μέλλον θα δείξει....

Θα σας κρατάω ενήμερους με το αποτέλεσμα!

• Like 10
  • love 1

Γεια σου ρε ΄΄Μπαμπα΄΄ Δημήτρη με τα ωραία σου!!

Εύχομαι να γεμίσει το ενυδρείο σου από αυτά και να αποδείξεις για μία ακόμη φορά  οτι οταν θέλεις κάτι πολύ και το αγαπάς αυτό που κάνεις πάντα μα πάντα σε ανταμείβει με ότι καλύτερο μπορεί να κάνει αυτό για σένα!!!

ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ!!!!

• Like 1

Με το καλο και οι απογωνοι Δημητρη. Οπως παντα πας το χομπι πολυ μπροστα. Σας περημενω για καφε με τον Ηλεκτρολογο, κανονησε το

• Like 1

Μπραβο Δημητρη παρα πολυ καλη δουλεια!!

Μακαρι να μεγαλωσουν ολα και να εξαπλωθει και στην χωρα μας το συγκεκριμενο ειδος!! :D

Μόλις πήγα να ταίσω και βρήκα ένα δεύτερο ζευγάρι να "κάνει κόλπα"... :PIMG_20181031_211815.jpg

• Like 4

Γίναμε ψαράκια!!!!!

• Like 7

Απιθανα!!!Μπραβο!

Τα μικρά μεγαλώνουν μια χαρά και ακόμη ένα ζευγάρι είναι σε σπηλιά! 

• Like 1

IMG_20181109_223542.jpg

• Like 2

Τα μικρά μεγαλώνουν με φανταστικούς ρυθμούς...... 

IMG_20181119_225645.jpg

IMG_20181119_225550.jpg

• Like 5

Ένα μικρό update για το 2019.

Ένα αρσενικό με αβγά έτοιμα να εκκολαφθούν

IMG_20190105_210436.jpg

Και ένα ζευγάρι "ερωτευμένο"...  :)

IMG_20190105_210512.jpg

• Like 3
  • Thanks 1

Νέα γέννα απο διαφορετικό αρσενικό.... 

• Like 4

Ένα νέο βιντεάκι με μία νέα γέννα...❤️

• Like 2
  • love 2

Να σου ζήσουν Μήτσε !!!!!

Δύο νέα βιντεάκια με φακό για να 'δώ' τί γίνετε... :)

Όπως θα δείτε υπάρχουν μικρά διαφόρων ηλικιών και μεγεθών........

• Like 4
  • Thanks 1
  • love 2

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By elatos
      Η αρχή έγινε από ένα από τα 8 ζευγάρια Μονομάχων που χάρισε η Polina Dis στην κοπή της πίτας.

Χωρίς προγενέστερη εμπειρία, αλλά έχοντας διαθέσιμο χώρο για το ζευγάρι, τα άφησα σε ένα σχετικά ήρεμο ενυδρείο.
      Ο νεαρός μονομάχος έδειξε από την πρώτη στιγμή πως τον ικανοποιούσε ο χώρος, αλλά το κορίτσι του δεν του έκανε αυγά, είχε κι άλλους συγκατοίκους το ενυδρείο του έλεγε και δεν μπορούσε να εκδηλώσει τον έρωτά της!!

Αφού μου τα είπε αυτά το αγόρι, το ερωτευμένο, τους άλλαξα σπίτι. Μόνα τους με ελάχιστες γαρίδες, σαλιγκαράκια και πολλά φυτά.
      Σε 2 μέρες το κορίτσι ένιωσε σπίτι της πια και μας έκανε τη χάρη. 

και γέμισε αυγά το χώρο και δώστου ο νέος να τρέχει να τα μαζέψει…

Τον είδα να είναι στοργικός και να φροντίζει συνεχώς τα αυγά

μέχρι που χθες κατέγραψα και τα εκκολαφθέντα μονομαχάκια του!

• By Aquazone Team
      Το Aquazone θέλοντας να επιβραβεύσει μέλη που με την παρουσία τους, και με τις θετικές τους δράσεις, έχουν ξεχωρίσει προχωρά στην βράβευση των μελών @natateo @timor @Sturm

ΝΑΤΑΛΙΑ

Το αφιλοκερδές ενδιαφέρον, και  η διάθεση για προσφορά, είναι αξίες που έχουν λείψει από την καθημερινότητα μας και πρέπει να αναγνωρίζονται.
      Γι αυτό το λόγω το aquazone  ευχαριστεί θερμά το μέλος natateo για την καθημερινή προσπάθεια,  και την βοήθεια που παρέχει  στην  κοινότητα και τα μέλη.
      Η ενεργή συμμετοχή σου Ναταλία είναι πραγματικά παράδειγμα για όλους μας, και η ηθική αναγνώριση είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε   

Σε ευχαριστούμε πολύ.
      Aquazone

AΛΕΞΗΣ

To Aquazone  ευχαριστεί θερμά τo μέλos timor για τον προσωπικό χρόνο που επί αρκετό καιρό αφιέρωσε, για να πραγματοποιήσει  τα προφίλ των ψαριών αλμυρού νερού που κοσμούν την βιβλιοθήκη του φόρουμ.
      Οι πληροφορίες που υπάρχουν συσσωρευμένες εκεί διευκολύνουν τις αρχικές μας αναζητήσεις, και δημιουργούν ένα χώρο ελεύθερης πρόσβασης σε όλους τους χομπίστες.

Φίλε Αλέξη σε ευχαριστούμε για την προσπάθεια σου και το απότέλεσμα της.
      Aquazone

ΘΟΔΩΡΗΣ

To Aquazone  ευχαριστεί θερμά το μέλος Sturm  για την μακροχρόνια προσφορά του στο φόρουμ.
      Ιδιαίτερα θα πρέπει να τονιστεί ο ρόλος του στη δημιουργία της παρέας, με την αδιάκοπη παρουσία και στήριξη του στις συναντήσεις του Aquazone.
      Θοδωρή ξέρουμε ότι θα είσαι πάντοτε εδώ μαζί μας, ως βασικό μέλος της παρέας μας.

Σε ευχαριστούμε πραγματικά.
      Aquazone

• By Aquazone Team
      Το Aquazone στο Facebook!!!

Μετά από πολύ σκέψη και αρκετές συζητήσεις, και αφού αφουγκραστήκαμε πολλά από τα μέλη μας,
      αποφασίσαμε και δημιουργήσαμε, εκτός από την ήδη υπάρχουσα σελίδα μας:

https://www.facebook.com/aquazone.gr/

και δύο ομάδες συζητήσεων (μία βασική και μία για μικρές αγγελίες), για να τα λέμε και από εκεί με την αμεσότητα που μας δίνει το Φατσοβιβλίο.
      Όπως έχουμε γράψει και σε θέματα εδώ στο φόρουμ, ο σκοπός μας παραμένει στο να διαδώσουμε το χόμπι μας, να βοηθήσουμε τους νέους που ξεκινούν αλλά και να το πάμε ένα βήμα παρακάτω κάνοντας  δράσεις και πράγματα πάνω σε αυτό.

Κάντε λοιπόν κλίκ και μπείτε στις ομάδες μας!

Η βασική μας ομάδα:
      https://www.facebook.com/groups/aquazone/

και η ομάδα των αγγελιών:
      https://www.facebook.com/groups/AquazoneBuyAndSell

Οι κανόνες που ισχύουν και εκεί είναι οι ίδιοι με αυτή της κοινότητας μας, οπότε σεβασμός στους συνομιλητές μας και πάμε να περάσουμε καλά και εκεί!

Κοινοποιήστε τις ομάδες, στείλτε στους φίλους σας και πάμε να κάνουμε τις ομάδες όπως έχουμε κάνει τόσα χρόνια την κοινότητα μας!

• By Husky_Jim
      Νέο βίντεο στο κανάλι μου από αναπαραγωγή Micracanthicus (hypancistrus) vandragti - L280
      Το είδος αυτό είναι ένα από τα μικρότερα είδη πλέκο που υπάρχουν (πολύ πιθανόν το μικρότερο) με τελικό μέγεθος ελάχιστα πάνω από 4 εκατοστά

Κάντε κανά subscribe ρεμάλια.... 

• By panagiotis_dms
      Ξεκινάω εδώ το θέμα που θα συζητήσουμε για την διαδικασία που θα ακολουθηθεί για το ζευγάρωμα των μονομάχων μου.
      Έχουμε και λέμε:
      1) Για γεννήστρα έχω σκεφτεί ένα πλαστικό δοχείο περί των 67 λίτρων. Επειδή πρόκειται για ψάρια που δεν τα βρίσκεις εύκολα θέλω να δώσω άπλετο χώρο στο θυληκό μιας και θα δεχθεί αρκετό στρες από τον αρσενικό γιατί δεν είμαστε τώρα για απώλειες.... Το δοχείο όμως αυτό θα φτάσει για να φιλοξενήσει αργότερα και τα μικρά? 
      2) Φίλτρο εσωτερικό να φανταστώ με όση λιγότερη ροή γίνεται? πχ Fluval U3?  Έχω αρκετή βιολογία για να μπολιαστεί άμεσα. 
      3) Διακόσμηση σκέφτομαι να το γεμίσω κερατόφυλλο και να βάλω ένα ξύλο με πολλά παρακλάδια για κρυψώνα.
      4) Για φωτισμό μπορώ να βάλω μία λάμπα γραφείου? 
      5) Η διαδικασία εισαγωγής των ψαριών έχει ότι μπαίνει πρώτα ο αρσενικός και μετά το θυληκό? Το θυληκό στην συνέχεια πρέπει να μπει σε κάποιου είδους γεννήστρα ή υπάρχει κάτι άλλο για να προφυλαχθεί?
      6) Τι άλλο πρέπει να προσέξω? 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και καλή μας επιτυχία!!! 

• By Δάφνη καραμπίγκα
      Καλησπέρα το pet shop μου έδωσε δύο ψάρια ραμιρεζι και δεν ξέρω τι γένους είναι κολυμπάνε ανά διαστήματα δίπλα δίπλα και το ένα τσιμπάει το άλλο, επίσης τα έπιασα να ακουμπάνε τα στόματα τους. Να ανησυχήσω για αυτή την συμπεριφορά; Το κάνουν αυτό όταν τα φώτα είναι κλειστά στο ενυδρείο. Το ένα απο τα δύο κυκλοφορεί και στην επιφάνεια σήμερα να ανησυχήσω; (πήρα δεύτερο ενυδρείο) 

προσπάθησα να τα βγάλω βιντεο οσο καλύτερα γινόταν

video-1562776982.mp4
    • By stormtrooper
      Εδώ και αρκετούς μήνες έχω σε ένα ενυδρείο φουλ φυτεμένο 75 λίτρων (μεικτά) έναν μονομάχο, ένα ενήλικο Ancistrus cf. cirrhosus και 3 ανήλικα, καθώς και πολλά σαλιγκάρια. Μία εικόνα αυτό του ενυδρείου μπορείτε να πάρετε από ΕΔΩ. Όπως γράφω και στο θέμα του link, Οι αλλαγές που γίνονται σε αυτό το ενυδρείο είναι μηδαμινές.
      Πριν από μία 7-8 περίπου αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο την συμπεριφορά του μονομάχου μου βάζοντάς του 2 θηλυκές. Κατ'αρχήν να πω πως ο μονομάχος που φαίνεται στο παραπάνω Link δεν υφίσταται πλέον καθότι μία ωραία μέρα αποφάσισε να κάνει βουτιά θανάτου εκτός ενυδρείου. Ο μονομάχος που επρόκειτο να δοκιμαστεί είναι άλλος, τον οποίο ποτέ δεν τον είδα να κάνει φυσαλίδες.
      Βάζω λοιπόν τις θηλυκές και η συμπεριφορά και του αρσενικού αλλά και των θηλυκών ήταν περίεργη για μονομάχους... Ο αρσενικός δεν έδινε σημασία στις θηλυκές (πέρναγε από δίπλα τους σαν να μη τρέχει τίποτα) και οι θηλυκές αγνοούσαν πλήρως τον αρσενικό. Παρ'όλα αυτά οι θηλυκές μεταξύ τους είχαν έντονες διαμάχες. Συγκεκριμένα η μία κυνήγαγε συνεχώς την άλλη. Πρώτη φορά είδα θηλυκιά να κάνει flaring σαν αρσενικός και να ρίχνει τέτοιο μανιακό κυνήγι.
      Ο αρσενικός από την άλλη πασάς στον θρόνο του! Δεν του καιγόταν καρφί. Αυτή η ιστορία συγκατοίκησης κράτησε περίπου 5 μέρες. Αποφασίζω λοιπόν να πάρω άλλον αρσενικό να δω τι θα γίνει. Μετακίνησα φυσικά τον παλιό αρσενικό σε άλλο ενυδρείο και μπήκε ο νέος. Ο νέος έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του... Συνεχές flaring και ατελείωτο κυνήγι κάθε φορά που συναντούσε θηλυκιά στον δρόμο του. Παρ'όλα αυτά δεν είδα να κινδυνεύουν οι θηλυκές καθότι είναι πολύ πιο γρήγορες κι ευκίνητες.
      Σήμερα λοιπόν και μετά από 3 μέρες (αν δεν κάνω λάθος) που ο νέος αρσενικός είναι μέσα στο ενυδρείο, βρήκα φυσαλίδες με αυγά το δύστυχες είναι πως δεν ήμουν παρόν κατά την διαδικασία Δεν θα χαρακτήριζα τον αρσενικό ιδιαίτερα προσεχτικό πατέρα, καθότι δεν είναι λίγες οι φορές που απομακρύνεται και φέρει βόλτα όλο το ενυδρείο, για να επανέλθει, όμως, τελικά στην φωλιά του.
      Αυτά τα ολίγα για την ώρα... Θεωρητικά σε 48 ώρες θα έχουμε μωράκια. Οι θηλυκές θα απομακρυνθούν αύριο και θα ενημερώνω για τις εξελίξεις. Σε άλλο θέμα έχω υποσχεθεί βιντεάκια και φωτογραφίες. Δυστυχώς υπάρχει θέμα χρόνου και δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να το κάνω, πάντως επιφυλάσσομαι
  • Create New...