Jump to content

Recommended Posts

Ένα πρόβλημα στο θαλασσινό είναι η aptasia. Από ότι ξέρω απομακρύνεται από το ενυδρείο αρκετά δύσκολα. Θα ήθελα λύσεις για την αντιμετώπιση της καθώς και προβλήματα που πιθανών να δημιουργεί

Link to comment
Share on other sites

Lysmata Wudermanni και ησύχασες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται ανεξέλεγκτα ..

.. στερούν χώρο και τροφή από τα υπόλοιπα ζωντανά του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα των aiptasias, το έχουμε αντιμετωπίσει, λίγο πολύ, όλοι μας, σε κάποια περίοδο ωρίμανσης του ενυδρείου μας.

Πράγματι αποτελεί έναν βραχνά. Η αντιμετώπισή του όμως, δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο.

Παρόμοιες συζητήσεις έχουμε κάνει και σε άλλα θέματα της κατηγορίας, όπου μπορείς να ανατρέξεις για να συλλέξεις πληροφορίες.

Σε γενικές γραμμές, οι γαρίδες Wudermanni, αποτελούν την πρώτη καλύτερη φυσική λύση. Κατόπιν η πεταλούδα Chelmon.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον προς τις γαριδούλες θα στραφώ καθώς το Chelmon θέλει λίτρα! Λέω να βάλω 4… αλλά πόσο εύκολα τις βρίσκουμε? Εννοώ, φέρνουνε συχνά τα μαγαζιά?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ την ξεπάστρεψα ως εξής. :D

Η συνταγή.

Πρώτα στίβουμε ένα λεμόνι και το χυμό γεμίζουμε μια σύριγγα. :);)

Κατόπιν τρεκάρουμε καλά το σημείο που βρίσκεται η αιπτάσια γιατί μόλις βγέι ο βράχος απ' το νερό θα εξαφανιστεί.

Βγάζουμε το βράχο και ρίχνουμε τοπικά με τη σύριγγα.

Τον αφήνουμε 5 λεπτά και ξεπλένουμε τοπικά το βραχάκι με νερό όσμωσης ή ενυδρείου.

Βαζουμε ξανά το βραχάκι στο ενυδρείο.

Το έκανα σε δύο που βρήκα με απόλυτη επιτυχία , και εδώ και ένα μήνα δεν έχω καμία.. :angry2::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αρκετά συχνά σε μαγαζιά αλλά δεν θυμάμαι σχετικά με το μέγεθος έχω ακούσει φίλους να λένε ότι τις προτιμούν τις aptasia, όταν έχουν κάποιο συγκεκριμένο μέγεθος οι γαρίδες δηλαδή είτε όταν είναι μικρές είτε όταν είναι μεγάλες δεν θυμάμαι όμως.

Πάντως ανεξαρτήτως μεγέθους γαρίδων μπορεί και να μην τις προτιμούν, το μόνο σίγουρο όπλο είναι το chelmon με το γνωστό πρόβλημα που ανέφερες και ότι μπορεί να τρώει μόνο aptasia οπότε όταν τελειώσουν τι γίνεται? :)

Link to comment
Share on other sites

Η λυση του Σταθη ειναι τελεια, οταν ο βραχος μπορει να βγει. Για να ολοκληρωθει η διαδικασια σωστα. Εαν το κανεις στο ενυδρειο. ΓΙατι ο βραχος δεν μπορει να βγει. Οτι και να βαλεις στην aptasia απο την στιγμη που θα ειναι μεσα στο ενυδρειο αυτη θα μαζεψει σχεδον τελειως για καμοια βδομαδα, και μετα ξανα προς την δοξα...τραβα! Μιλαμε για δυαλyματα kalkwasser, ξυδι, λεμονι, και τα διαφορα υγρα που πουλανε οι εταιριες. Ειναι απιστευτη η ανθεκτικοτητα τους.

Παραδειγμα.

Πριν απο 3 χρονια ειχα βγαλει ενα μικρο sump(60lt), που ειχε ζωντανο βραχο και dsb με καμοια 10αρια aptasia και το αφησα στην τυχη του κυριολεκτικα για να δω αντιδρασεις, αφου ετοιμαζα κατι καλυτερο με ποιο σωστο σχεδιασμο και στησιμο. Το refugium λοιπον, ηταν γεματο στα κοπιποδα/αμφιποδα με σκοπο να ταιζουν το ενυδρειο αλλα και detritus αφου αφηνα επιτηδες το συστημα χωρις προφιλτρο για να ταιζει το πλακτον(λαθος τελικα να περναει ολο το detitrus στο refugium, κυριος λογο αναλογιας κυριους ενυδρειου και refugium για να περναει ολο το detritus ....). Βεβαια καποια στιγμη εσκασε το κυανο σε...γεναιες δοσεις που μετακομησε στο κυριος ενυδρειο, για αυτο και το απομονωσα. ΟΠοτε και πανω καθαρισε σε 15 ημερες. Αφησα λοιπον το ενυδρειακη χωρις φως, χωρις ροη νερου, χωρις τιποτα. Απλα στην τυχη του για 6 μηνες..!

Αποτελεσμα?

6 μηνες μετα με αλατοτητα 1060 και τη σταθμη σχεδον στα 2/5, υπηρχαν αρκετοι πλακτονικοι οργανισμοι, το ενυδρειο κρυσταλο απο αλγες και οι aptasia ειχαν γινει ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ!! Για 6-8 ποντους διαμετρος ο δισκος τους!!!! :angry2: Που και που τις εβλεπες να ρουφανε καποιο μεγαλουτσικο κοπιποδο/αμφιποδο και ετσι μαζευανε οπως οποιαδηποτε αλλη ανεμωνη. Ανοιγανε μετα απο ωρες μετα απο αυτο το γεγονος.

Πιστευω να σας εδειξα με αυτο το παραδειγμα, ποσο μα ποσο, μα ποσο πολυ ΑΝΘΕΚΤΙΚΕΣ ειναι αυτες οι ανεμωνες......Πραγματικα ειναι κατι το απιστευτο!!! Ο Θανασης-ΤΑΝ το θυματε καλα... :)

Υστ. Αυτο το refugium ηταν σε λειτουργεια 2 χρονια και περασε διαφορες φασεις και πειραματισμους, οι οποιοι μου φανηκαν πολυ χρησιμοι στο μελλον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναγραψει και αλλου οτι εξοντωσα ολοκληροτικα και μονιμα πανω απο 50 Aiptasias με ενα κοπαδακι Peppermint (Lysmata wudermanni)... Πιστευω οτι δεν εχει σημασια το μεγεθος των γαριδων οσο το μεγεθος του κοπαδιου...αν βαλεις 1 - 2 δεν θα εχεις αποτελεσματα... οταν με το καλο τις φανε ολες θα συνεχισουν μια χαρα τη χρησιμη ζωη τους τρωγοντας detritus και γενικα οτι περισευει!

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα Μάνο και μάλιστα είδα να επιμένεις γι αυτό. Άρα θα το θεωρήσω και αυτό σαν"rulezzzzzz"....και θα σε ακούσω!!!! :);):angry2:

Νομίζω ότι είναι "σχεδον" μονοδρομος η λύση αυτή, τουλάχιστον για εμένα!

Link to comment
Share on other sites

τα γελάκια πάνε στο "rulezzzzzz" και όχι στο ότι θα σε ακούσω φυσικά. Να μην παρεξηγηθώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νικολα ακομα και να μην πετυχει (που δεν το πιστευω) θα εχεις ενα ωραιο κοπαδακι απο ομορφες γαριδουλες :)

Δοκιμασε το...μια χαρα θα παει !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατεβώ στην πόλη από το χωριό (Βόλος) στην πόλη (Αθήνα) θα προμηθευτώ και θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις

Κάτι τελευταίο, είναι επιθετική η aptasia? Αν έρθει σε επαφή με κοράλλι έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατεβώ στην πόλη από το χωριό (Βόλος) στην πόλη (Αθήνα) θα προμηθευτώ και θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις

Κάτι τελευταίο, είναι επιθετική η aptasia? Αν έρθει σε επαφή με κοράλλι έχω πρόβλημα?

Το κύριο χαρακτηριστικό μειονέκτημα των aptasias στα ενυδρεία, είναι η πολύ γρήγορη εξάπλωση της. ΄Για το άλλο σου ερώτημα, νομίζω πως ναι. Αργά ή γρήγορα ίσως δημιουργήσει προβλήματα στους άλλους πολύποδες του ενυδρείου σου. Όλοι οι πολύποδες, διεκδικούν τον χώρο τους στο σύνολο και μάλιστα πολλές φορές με απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, είναι επιθετική η aptasia? Αν έρθει σε επαφή με κοράλλι έχω πρόβλημα?

ναι δυστυχώς αν υπάρχει επαφή ..

.. το βλέπω σε μια μοντιπόρα που την έχουν < ζώσει> :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...