Jump to content

πόσους δίσκους?


George7

Recommended Posts

έχω ένα ενυδρίο 180L το έχω φυτε΄θσει κι έχω κάνει όλα τα σχετικά θέλω να βάλω δίκους και αγγελόψαρα τι πληθισμό μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ενυδρίο 180L το έχω φυτε΄θσει κι έχω κάνει όλα τα σχετικά θέλω να βάλω δίκους και αγγελόψαρα τι πληθισμό μου προτείνεται?

αν μπορεσεις να βρεις ενα ζευγαρι,μεινε εκει.

και μην βαλεις καθολου αγγελοψαρα.....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με την προϋπόθεση ότι το ενυδρείο σου έχει 60 πόντους ύψος, σου προτείνω:

- 0 (μηδέν) Δίσκους

- 3 (τρία) αγγελόψαρα

Οι δίσκοι είναι δύσκολα ψάρια που δεν κάνουν για αρχάριους και τα αγγελόψαρα θέλουν ύψος και λίτρα...

Και να έχεις ένα ζευγάρι δίσκους, είναι δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Δίσκοι και αγγελόψαρα από όσο ξέρω δεν πάνε μαζί.

Δώσε αν θες και μερικές άλλες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Είναι στρωμένο, έχεις άλλα ψάρια μέσα, τι εξοπλισμό διαθέτεις (φίλτρο, ΑΟ ...);

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθειa και την άμεση απάντιση klaz αλλά μήπος μπορείς να μου πείς αν ηπάρχει κάποιος τρόπος να ξεχωρίσω τα αρσενικά από τα θηληκά για να μην πέσω <<θήμα>>?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθειa και την άμεση απάντιση klaz αλλά μήπος μπορείς να μου πείς αν ηπάρχει κάποιος τρόπος να ξεχωρίσω τα αρσενικά από τα θηληκά για να μην πέσω <<θήμα>>?

Μόνο αν τα δεις την ώρα της αναπαραγωγής και φυσικά ουρίτσες στα αυγά θα είσαι σίγουρος.

Ολα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες :);):angry2::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

filoxene αρχάριος είμαι αλλά έχω εδώ και6 μήνες δύο δίσκους σε ένα 200λιτρο ενυδρίο στο δωμάτιό μου και είναι μια χαρά οπώτε μην ανισιχεις

Link to comment
Share on other sites

filoxene αρχάριος είμαι αλλά έχω εδώ και6 μήνες δύο δίσκους σε ένα 200λιτρο ενυδρίο στο δωμάτιό μου και είναι μια χαρά οπώτε μην ανισιχεις

εντάξει τότε... θα κοιμηθώ ήσυχος... :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=73008

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσφατα σε επίσκεψη σε πολύ καλό καταδυτικό κατάστημα (δεν θα πω όνομα για να μην προσβάλω άθελά μου τον πωλητή) με ενημέρωσαν ότι δίσκος (ο συγκεκριμένος ήταν πολύ μικρός) μπορεί να μπει και σε 50 lt ενυδρείο.

Αν και ήθελα πολύ, δεν πήρα το ψαρι, αλλά έφυγα με την εντύπωση ότι όσο πιο ακριβό είναι το ψάρι τότε τόσο πιο λίγες απαιτήσεις θελει :hysterical: Το μαγαζί είναι καλό και κάθε φορά που πάω να παρω ψαράκι με ρωτάνε τι άλλα ψάρια έχω, πόσα λίτρα, τι συνθήκες, φωτισμό κα. Τώρα τίποτα. Γιατί;

Είμαι πολύ καχύποπτος ή όντως ήθελε να πουλήσει το ψαράκι κι ας το έβαζα και σε ποτήρι του κρασιού;

Το ενυδρείο είναι 80λτ (καθαρά) φυτεμένο έχει 1 clown, 1 SAE, 8 neon, 1 red tail shark με φωτισμό 0,6watt/lt

(2x24 T5). Υπάρχει κάποιο είδος δίσκων που μπορεί να φιλοξενηθεί (sic) σε τέτοιο ενυδρείο;

Νεοκλής

Υ.Γ. Εντάξει, παίζει ρόλο και η κούραση, τα παιδιά τρέχανε συνέχεια πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα σε επίσκεψη σε πολύ καλό καταδυτικό κατάστημα (δεν θα πω όνομα για να μην προσβάλω άθελά μου τον πωλητή) με ενημέρωσαν ότι δίσκος (ο συγκεκριμένος ήταν πολύ μικρός) μπορεί να μπει και σε 50 lt ενυδρείο.

Με τίποτα... :P:P

Εδώ σε καραντίνα (100 λτ ) τους βάζεις μόνους τους για λίγο διάτημα και τους παίρνει απο κάτω... :hysterical::rasp::rasp:

Και για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι ήταν λόγο κούρασης των παιδειών το λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα... :P:P

Εδώ σε καραντίνα (100 λτ ) τους βάζεις μόνους τους για λίγο διάτημα και τους παίρνει απο κάτω... :hysterical::rasp::rasp:

Και για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι ήταν λόγο κούρασης των παιδειών το λάθος...

Σε 50 λιτρα ουτε για αστειο ουτε σε εκατο.Αν και δεν ειμαι ειδικος στους δισκους αν και μου αρεσουν τρομερα τα 180 λιτρα καλα ειναι αλλα οχι και για πολλα ψαρια.Μετα μιλαμε για πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...