Jump to content

Γεια σας


Recommended Posts

Λοιπόν είμαι Κυνουρίας και λίγο άσχετη με τα ψαράκια απέκτησα ενυδρείο 30 λίτρα έχω μέσα 5 γκαμπι 1 αρσενικό 4 φιλικά και έναν γλιφτι όταν είχα πάει στο πετσοπ να Πάρο τα ψάρια με ενημέρωσαν ότι ο γλιφτις είναι απαραίτητος μετά από όλα όσο διάβασα νομίζω πως δεν κάνει για το ενυδρείο μου τι λέτε ??? Βάζω φωτογραφία έχω προβλημάτιστι πολύ με το συγκεκριμένο ψάρι DSC_0009.thumb.JPG.c176c3c20b70345f02f7dcabcda71ac2.JPG

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Ναί τον πάς πίσω! Ο συγκεκριμένος γίνετε πάνω απο 40 εκατοστά. Πάρε καλύτερα κανένα σαλιγκάρι. 

 

Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο! Καλή αρχή! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο εγώ ψεύτικα φυτά σκέφτομαι να βάλω αληθινά μου αρέσουν 

Έχω μέσα φίλτρο και θερμοστάτη 26 βαθμούς 

DSC_0011.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο εγώ ψεύτικα φυτά σκέφτομαι να βάλω αληθινά μου αρέσουν 

Έχω μέσα φίλτρο και θερμοστάτη 26 βαθμούς 

 

Μπορώ να το κρατήσω των γλιφτη για κάνα μήνα για να το δώσω αργότερα στον 

ξαδέρφο μου που έχει 250 λίτρα η θα πεθάνει το καημένο ? 

 

Και έχω άλλη μια ερώτηση τα δύο γκαμπι είναι έγκυος έχω προμηθευτή και γενιστρα όταν την έβαλα μέσα τι μια που ήταν πολύ φουσκομενη δεν της άρεσε καθόλου στρεσαριστικε και την έβγαλα είναι απαραίτητο να την βάλω σε γενιστρα ? 

Θα επιβιώσουν τα νεογέννητα χωρίς γενιστρα ?

Έγινε επεξεργασία - Tami Romanishvili
Link to comment
Share on other sites

Όχι δέν είναι απαραίτητο να την βάλεις σε γεννήστρα. Μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά επιφανείας όπως κερατόφυλλο, το οποίο θα θα σε βοηθήσει και στο φιλτραρισμα, και στο οποίο θα κρυφτούν τα μικρά και θα έχουν καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Πότε αγορασες το ενυδρειο σου; Ειναι στρωμενο; Αλλαγες νερου κανεις;

Αν ειναι το πρωτο σου ενυδρειο διαβασε εδω

Διαβασε προσεκτικα αυτα:

Συντήρηση ενυδρείου  και Κύκλος αζώτου

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου το έχω εδώ και δύο εβδομάδες έκανα σήμερα παραγγελία για φυτά υπόστρωμα και πέτρες θα σας βάλω φωτογραφία να μου πείτε γνώμες ανυπομονώ να το στήσω από την αρχή γιατί πραγματικά αυτό το ψεύτικο που έχω δεν μου άρεσε καθόλου 

Τι λέτε έκανα καλή επιλογή ?

Screenshot_20181126-020833.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Όχι δέν είναι απαραίτητο να την βάλεις σε γεννήστρα. Μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά επιφανείας όπως κερατόφυλλο, το οποίο θα θα σε βοηθήσει και στο φιλτραρισμα, και στο οποίο θα κρυφτούν τα μικρά και θα έχουν καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης

Έβαλα και είχε γέμιση το ενυδρείου όλο με αυτό και μου βουλοσε και το φίλτρο και το πέταξα 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πολύ καλά που βάζεις αληθινά φυτά εξάλλου το φυσικό είναι πολύ πιο όμορφο από το πλαστικό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τα φυτά που έχεις διαλέξει. Πέρα από τη bacopa τα άλλα δύο φυτά είναι δύσκολα ως προς την διατήρηση και θέλουν διοξείδιο και καλό φως. Γενικά σε φρεσκοστημένα ενυδρεία προτιμούμε φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να απορροφήσουν τα θρεπτικά συστατικά για την αποφυγή άλγεων. Ρίξε και μια ματιά εδώ

Δηλαδή με μία πρόχειρη επιλογή εγώ στην θέση σου θα έβαζα:

Μία anubia nana δεμένη σε ξύλο

Κερατόφυλλο στην επιφάνεια. Δεν χρειαζόταν να το πετάξεις όλο απλά αν το δεις ότι αναπτύσσεται πολύ σε κάθε αλλαγή νερού πετάς και απο λίγο. Έχω ακούσει περιπτώσεις όπου πετάγονται κιλά από δαυτο.

Egeria Densa ή Hygrophilla difformis

Κάποια κρυπτοκορίνα

Για κάτι που να μην ψηλώνει θα απέφευγα όλα τα γρασίδια και θα έβαζα stayrogyne repens.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο @PanosTetra, glandulosa  και Cuba θελουν καλο φως και CO2. 

Ακομα μπορεις να παρεις microsorum, moss (+ τα φυτα, που ανεφερε ο @PanosTetra πιο πανω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Tami Romanishvili έγραψε:

Το ενυδρείο μου το έχω εδώ και δύο εβδομάδες έκανα σήμερα παραγγελία για φυτά υπόστρωμα και πέτρες θα σας βάλω φωτογραφία να μου πείτε γνώμες ανυπομονώ να το στήσω από την αρχή γιατί πραγματικά αυτό το ψεύτικο που έχω δεν μου άρεσε καθόλου 

Τι λέτε έκανα καλή επιλογή ?

Screenshot_20181126-020833.png

Επειδη ο μισιρλης ειναι ενταξει ατομο. Αν δεν τα εχει πακεταρει σιγουρα θα στα αλλαξει με ευκολα και γρηγορα φυτα της επιλοηγης σου. Καντου ενα τηλεφωνο. Απο την αλλη αν τα εχεις παρει ηδη μην ανχωθεις απο τα ποστ πιο πανω. Δεν ηρθε και η καταστροφη του κοσμου. Απλα αν πραγματικα σου αρεσει το φυτεμενο ενυδρειο θα ζοριστεις λιγο να βρεις τις ισσοροπιες και να εξαφανισεις τις αλγες. Απλα θα πας απο το δυσκολο δρομο, στον προορισσμο ομωςς θα φτασεις σιγουρα και θα γουσταρεις τρελα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα τα φυτά που έχουν μου άρεσαν αυτά που επέλεξα δεν θέλω να τα αλλάξω πιστεύω να τα καταφέρω το υπόστρωμα και το λίπασμα που έχω επιλέξει και το χαλίκι για πανό από το υπόστρωμα είναι τα σωστά?

Σκέφτομαι το bacoba caroliniana και το ludwigia perennis να τα βάλω στο πίσω μέρος του ενυδρείου θα με δυσκολεψουν πολύ πιστεύετε με την κατάλληλη φροντίδα έχω παρακολουθήσει πολλά βίντεο πως να τα φυτεψω απλά με προβλιματιζει το γεγονός ότι έχω ήδη τα ψαράκια μετά το στήσιμο του ενυδρείου αν τα βάλω στο ενυδρείου θα επιρεαστουν

Γενησε και το γκαμπι και τα ψαράκια κρύβονται μέσα στο κοχιλι που έχω πως θα τα πιάσω όταν είναι να αλλάξω το ενυδρείου ? 

Link to comment
Share on other sites

Το φως που έχω αυτή τη στιγμή είναι το παρακάτω το ενυδρείο δεν έχει καπάκι οπότε έβαλα αυτό πιστεύετε ότι χρειάζεται άλλο φωτισμό ?

Αυτό που έχω δεν είναι κατάλληλο ? 

DSC_0012.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Tami Romanishvili έγραψε:

Το φως που έχω αυτή τη στιγμή είναι το παρακάτω το ενυδρείο δεν έχει καπάκι οπότε έβαλα αυτό πιστεύετε ότι χρειάζεται άλλο φωτισμό ?

Αυτό που έχω δεν είναι κατάλληλο ? 

DSC_0012.JPG

 Βλέποντας την φωτογραφια στα αριστερα ειναι πολυ σκοτεινο. Εκει δεν εχεις ελπιδα σιγουρα για γκαζον. Πολυ φοβαμαι οτι ουτε στην μεση μπορεις. Και εκει χαμηλα βλεπω τον φωτισμο. Ποσα watt και lumen ειναι η λαμπα σου. Επισης σκεψου σιγα σιγα και το διοξειδιο ειτε μπουκαλα διοξειδιου ειτε υγρο διοξειδιο (excel) ειτε να το φτιαχνεις μονος σου με μαγια και ζαχαρη. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω έχω πέταξει την συσκευασία βάζω καλύτερη φωτογραφία στο προηγούμενο δεν φαίνεται καλά διοξειδίο δηλαδή δεν κατάλαβα είμαι κενουρια στο χόμπι και τώρα τα μαθαίνω σιγά σιγά 

DSC_0013.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκει αυτο 1000% ! Αν θα διαλεξεις led , πρεπει να ειναι 11w τουλαχιστον  και καλης εταιριας( για τα δικα σου λιτρα και φυτα που θελεις) + CO2!

Αλλιως μπορεις να παρεις φωτιστικο με δυο Τ5 λαμπες.

Πρωτα, ομως πρεπει να διαβασεις ολα αυτα

 

Link to comment
Share on other sites

Και να θυμάσαι κάτι βασικο για τα ψάρια και ασπόνδυλα "καθαριστές". Οτι βρομίζουν περισσότερο το ενυδρείο απο ότι καθαρίζουν γιατί απαιτούν επιπλέον τά'ι'σμα με τροφή σε σχήμα ταμπλέτας ,βγάζουν δικούς τους ρύπους και απαιτούν τις δικιές τους συνθήκες. Αν θέλεις να αποτρέψεις την ανάπτυξη άλγης απλά προσοχή στον φωτισμό ,στα λιπάσματα και στις αλλαγές νερού.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...