Jump to content

Πρόβλημα με θερμοκρασία


Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Συγνώμη η γραμμή minimun στον καινούργιο που είδα είναι τέρμα πάνω.δηλαδη δεν πρέπει να κατεβαίνει από εκεί το νερο όσο λειτουργεί το ενυδρείο;κ όταν κάνω αλλαγή νερού;απλά να τον βγάζω απ' την μπριζα;

Για λόγους ασφαλείας καλό είναι σε κάθε αλλαγή - συντήρηση ο θερμαντήρας να βγαίνει από την πρίζα.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Λοιπόν,μπορεί κ να τον πήρα τσάμπα...τον συνδεσα πάνω στον controller κ δεν άναβε το λαμπάκι,τον συνδεσα μόνο του κ άναψε.τι έχει παιχτεί;

 

Μηπως ο ρυθμιστης θερμοκρασιας στον θερμαντηρα ειναι πιο χαμηλα απο την θερμοκρασια του κοντρολερ?

Οταν δεν σου αναψε ο θερμαντηρας ειχες ενδειξη στον κοντρολερ οτι αναβει η θερμανση??

Θα σου προτεινα τον θερμαντηρα να τον ρυθμισεις ενα κλικ πριν το τερμα ασχετα με την ενδειξη που γραφει...

Ο αισθητηρας του κοντρολερ "ετσι ξαφνικα" χαλαει χωρις προειδοποιηση γι αυτο παντα ειναι καλο να εχουμε και ενα "υδραργυρικο" θερμομετρο στο ενυδρειο μας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για λόγους ασφαλείας καλό είναι σε κάθε αλλαγή - συντήρηση ο θερμαντήρας να βγαίνει από την πρίζα.:)

 

Δεν ηξερα οτι για λογους ασφαλειας πρεπει να βγαινει. Δεν ειμαι ηλεκτρολογος. Εγω κανω αυτο που σου ειπα πιο πανω. Ειδα που ειναι η ελαχιστη σταθμη του νερου και εχω βαλει τον θερμοστατη πιο χαμηλα. Ετσι εγω προσωπικα δεν τον εχω κλεισει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Απο την μπριζα τον βγαζουμε επειδη κατα την αλλαγη βγαινει συνηθως ενα τμημα του εκτος νερου και μπορει αν αναβει να σπασει ή να σου λιωσει την πλαστικη βαση.Το τελευταιο μαλιστα το εχω παθει :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Μηπως ο ρυθμιστης θερμοκρασιας στον θερμαντηρα ειναι πιο χαμηλα απο την θερμοκρασια του κοντρολερ?

Οταν δεν σου αναψε ο θερμαντηρας ειχες ενδειξη στον κοντρολερ οτι αναβει η θερμανση??

Θα σου προτεινα τον θερμαντηρα να τον ρυθμισεις ενα κλικ πριν το τερμα ασχετα με την ενδειξη που γραφει...

Ο αισθητηρας του κοντρολερ "ετσι ξαφνικα" χαλαει χωρις προειδοποιηση γι αυτο παντα ειναι καλο να εχουμε και ενα "υδραργυρικο" θερμομετρο στο ενυδρειο μας :)

Όχι πιο πάνω ήταν από τους 26.θα τσεκαρα τώρα τι γίνεται με τον καινούργιο.στην τελική το αφήνω χωρίς controller ,αν κ θα δω τι φταίει.τωρα τον πήρα τον καινούργιο κ δεν τον επιστρέφω.αν δουλεύει τελικά ο παλιός θα τον έχω για αλλαγή νερού να μου ζεστάνει λίγο το νερό.τωρα εγώ που θέλω 25-26 στον controller,πόσο να βάλω στο θερμοστάτη;27?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Απο την μπριζα τον βγαζουμε επειδη κατα την αλλαγη βγαινει συνηθως ενα τμημα του εκτος νερου και μπορει αν αναβει να σπασει ή να σου λιωσει την πλαστικη βαση.Το τελευταιο μαλιστα το εχω παθει :(

Εμενα ειχε ραγισει. Δεν το ειχα προσεξει οτι ειχε πεσει η σταθμη. Για αυτο.απο τοτε καθε καινουριο θερμοστατη προσεχω και τον βαζω κατω απο το οριο της αλλαγης νερου

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Όχι πιο πάνω ήταν από τους 26.θα τσεκαρα τώρα τι γίνεται με τον καινούργιο.στην τελική το αφήνω χωρίς controller ,αν κ θα δω τι φταίει.τωρα τον πήρα τον καινούργιο κ δεν τον επιστρέφω.αν δουλεύει τελικά ο παλιός θα τον έχω για αλλαγή νερού να μου ζεστάνει λίγο το νερό.τωρα εγώ που θέλω 25-26 στον controller,πόσο να βάλω στο θερμοστάτη;27?

Εγω πιστευω κατι με τις θερμοκρασιες παιζει ή με την συνδεσμολογια

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Όχι πιο πάνω ήταν από τους 26.θα τσεκαρα τώρα τι γίνεται με τον καινούργιο.στην τελική το αφήνω χωρίς controller ,αν κ θα δω τι φταίει.τωρα τον πήρα τον καινούργιο κ δεν τον επιστρέφω.αν δουλεύει τελικά ο παλιός θα τον έχω για αλλαγή νερού να μου ζεστάνει λίγο το νερό.τωρα εγώ που θέλω 25-26 στον controller,πόσο να βάλω στο θερμοστάτη;27?

 

Πιο πάνω μπορεί να ήταν αλλά αν ο θερμαντήρας δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένος η ενδειξη που βλέπεις μπορεί να απέχει κατα πολύ από την πραγματικότητα ;)

Την ρύθμιση όπως έγραψα και νωρίτερα να την βάλεις λίγο πριν το τερμα και ας γράφει και 30. . .

 

@christos efthimiou

Αν έπαιζε κάτι με την συνδεσμολογία απλά δεν θα δούλευε καθόλου . . .

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Πιο πάνω μπορεί να ήταν αλλά αν ο θερμαντήρας δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένος η ενδειξη που βλέπεις μπορεί να απέχει κατα πολύ από την πραγματικότητα ;)

Την ρύθμιση όπως έγραψα και νωρίτερα να την βάλεις λίγο πριν το τερμα και ας γράφει και 30. . .

 

@christos efthimiou

Αν έπαιζε κάτι με την συνδεσμολογία απλά δεν θα δούλευε καθόλου . . .

Μα ο controller δουλευει. Οταν βαζει το ζεστο δουλευει η ενδειξη απλα δεν αναβει ο θερμοστατης. Εγω αυτο καταλαβα. Για αυτο εννοω την συνδεσμολογια του controller για την θερμανση. Καποια επαφη θα εχει θεμα. Για αυτο ειπα να δοκιμασει την ψυξη. Αν και πιθανο βρισκω και την διαφορα ενδειξης θερμοστατη και controller.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

.... Οταν βαζει το ζεστο δουλευει η ενδειξη απλα δεν αναβει ο θερμοστατης....

 

Εγώ πάλι έχω καταλάβει οτι και με τον νέο θερμαντήρα μόλις φτάσει σε κάποια θερμοκρασία κόβει. . .

Μάλλον η αλήθεια είναι μάλλον κάπου στην μέση :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εμενα ειχε ραγισει. Δεν το ειχα προσεξει οτι ειχε πεσει η σταθμη. Για αυτο.απο τοτε καθε καινουριο θερμοστατη προσεχω και τον βαζω κατω απο το οριο της αλλαγης νερου

Τι εννοείς κάτω απ' το όριο της αλλαγής του νερού;δεν μπορώ να το καταλάβω;όταν αδειάζω 60λιτρα νερό για να μπορεί ο θερμοστάτης να είναι ακόμα μέσα στο νερό θα πρέπει να χει ύψος ο θερμοστάτης 15-20ποντους,εμένα είναι καμια 40.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μέσα έχω κ απλό θερμόμετρο..

Ότι έδειχνε ο controller έδειχνε κ το θερμομετρο

 

Οπτε ρυθμισε την ενδειξη στον θερμαντηρα οπως ειπαμε και νωριτερα και αφου περασει λιγη ωρα πες μας τι κανει...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αποσυνδέουμε τον θερμοστάτη σε κάθε αλλαγή!! Controller δε χρησιμοποίησα ποτέ για να έχω άποψη αλλά με "σκέτο" θερμαντήρα δε θα έχεις θέμα νομίζω. Βρες απλά τρόπο να τον καλιμπράρεις γιατί με τους Eheim ποτέ δεν κατάλαβα πως γίνεται και μάλλον στην τύχη το πέτυχα όσες φορές χρειάστηκε να αλλάξω θερμοκρασία

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Μηπως ο ρυθμιστης θερμοκρασιας στον θερμαντηρα ειναι πιο χαμηλα απο την θερμοκρασια του κοντρολερ?

Οταν δεν σου αναψε ο θερμαντηρας ειχες ενδειξη στον κοντρολερ οτι αναβει η θερμανση??

Θα σου προτεινα τον θερμαντηρα να τον ρυθμισεις ενα κλικ πριν το τερμα ασχετα με την ενδειξη που γραφει...

Ο αισθητηρας του κοντρολερ "ετσι ξαφνικα" χαλαει χωρις προειδοποιηση γι αυτο παντα ειναι καλο να εχουμε και ενα "υδραργυρικο" θερμομετρο στο ενυδρειο μας :)

Μια διόρθωση στο φιλαράκι μου @rastaman με αγάπη γιατί πρόσφατα είχα και εγώ αυτή την εντύπωση και βρέθηκε κάποιος και με διόρθωσε.Δεν υπάρχουν πια ''υδραργυρικά ''θερμόμετρα αλλά ''οινοπνεύματος''

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ένας φιλος,μου ξανά ρύθμισε τον controller(εκεί που τα ΧΑ κ γω στην ουσία),βάλαμε κ τον καινούργιο θερμοστάτη κ όλα κομπλέ...25-26!πριν πάνω από 24.8 δεν είδα ποτέ!με αυτόν το θερμοστάτη...κατευθείαν 26

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ανέβασες λίγο απότομα τη θερμοκρασία; Καλό θα ήταν να μην τη μεταβάλεις περισσότερο από 1-1,5 βαθμό ανά 24ωρο.. έχε το νου σου λίγες μέρες για τη συμπεριφορά των ψαριών σου και άλλο κακό να μη σε βρει. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει όλα καλά...με τη θερμοκρασια(αν εξαιρέσεις ένα ανσιστρους που μου δώσανε,αλμπίνο,ο οποίος έχει γεμίσει ακαθαρσίες οοολο το ενυδρείο.τοσο πολύ λερώνει;να τον δώσω πίσω )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα πως γινεται οτι να φαινεται οτι το δημιουργησα εγω ενω το δημιουργησε o liakos7;:innocent:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

Αυτο το θεμα πως γινεται οτι να φαινεται οτι το δημιουργησα εγω ενω το δημιουργησε o liakos7;:innocent:

 

Είχε γίνει διαχωρισμός του post και μεταφορά από άλλο θέμα και... μπέρδεμα...

Τώρα είναι οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Είχε γίνει διαχωρισμός του post και μεταφορά από άλλο θέμα και... μπέρδεμα...

Τώρα είναι οκ ;)

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2018 at 5:55 ΜΜ, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Εννοείται πως αποσυνδέουμε τον θερμοστάτη σε κάθε αλλαγή!! Controller δε χρησιμοποίησα ποτέ για να έχω άποψη αλλά με "σκέτο" θερμαντήρα δε θα έχεις θέμα νομίζω. Βρες απλά τρόπο να τον καλιμπράρεις γιατί με τους Eheim ποτέ δεν κατάλαβα πως γίνεται και μάλλον στην τύχη το πέτυχα όσες φορές χρειάστηκε να αλλάξω θερμοκρασία

Σ΄εμενα το αντιθετο, τα jager ειναι ρυθμισμενο σε 19 βαθμους, αλλα στο ενυδρειο εχω 23! Εχω συνηθίσει πια....

Και μονο τα (2) κινεζικα Dolphin φαινεται να ειναι καλιμπραρισμενα σωστα, χε-χε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σ΄εμενα το αντιθετο, τα jager ειναι ρυθμισμενο σε 19 βαθμους, αλλα στο ενυδρειο εχω 23! Εχω συνηθίσει πια....

Και μονο τα (2) κινεζικα Dolphin φαινεται να ειναι καλιμπραρισμενα σωστα, χε-χε..

 

Χαχα, μια απ'τα ίδια! Στην τύχη καλιμπράρω κάθε φορά! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...