Jump to content

Tanganyika project


panagiotis_dms

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα στον κόσμο της αφρικής!

 

Έπειτα από πολύ σκέψη στα του βιοτοπικού (dutch, αμερικής κτλπ) κατέληξα τελικά στην αφρική. Έχουμε και λέμε:

Κατ'αρχήν μιλάμε για ενυδρείο το κατώτερο 120 λίτρων με μάξιμουμ τα 180 λίτρα. Η σκέψη μου αφορά διακόσμηση αριστερά και δεξιά του ενυδρείου με πέτρες για κάποιο είδος stone dweller (αν το λέω σωστά), και στη μέση φυσικά shell dwellers. Με λίγα λόγια κάτι τέτοιο:

Όσον αφορά τον εξοπλισμό, φίλτρο θα μπει εξωτερικό και ποιό θα προτείνατε?

Θερμοστάτη πιστεύετε με 200w θα είμαι εντάξει?

Επειδή διαβάζω ότι στην αφρική το ph είναι υψηλό, η βρύση μου έχει ph 7,8-8. Θα είμαι οκ ώστε να πάρω απλή άμμο?

Για τη λάμπα τώρα χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο? Αν το ενυδρείο έχει μαμίσια λάμπα αρκεί αυτή? και ποιά κέλβιν ενδείκνυται?

 

Οτιδήποτε άλλο πιστεύετε ότι έχει σημασία για το στήσιμο καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Καλώς σας βρήκα στον κόσμο της αφρικής!

 

Έπειτα από πολύ σκέψη στα του βιοτοπικού (dutch, αμερικής κτλπ) κατέληξα τελικά στην αφρική. Έχουμε και λέμε:

Κατ'αρχήν μιλάμε για ενυδρείο το κατώτερο 120 λίτρων με μάξιμουμ τα 180 λίτρα. Η σκέψη μου αφορά διακόσμηση αριστερά και δεξιά του ενυδρείου με πέτρες για κάποιο είδος stone dweller (αν το λέω σωστά), και στη μέση φυσικά shell dwellers. Με λίγα λόγια κάτι τέτοιο:

Όσον αφορά τον εξοπλισμό, φίλτρο θα μπει εξωτερικό και ποιό θα προτείνατε?

Θερμοστάτη πιστεύετε με 200w θα είμαι εντάξει?

Επειδή διαβάζω ότι στην αφρική το ph είναι υψηλό, η βρύση μου έχει ph 7,8-8. Θα είμαι οκ ώστε να πάρω απλή άμμο?

Για τη λάμπα τώρα χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο? Αν το ενυδρείο έχει μαμίσια λάμπα αρκεί αυτή? και ποιά κέλβιν ενδείκνυται?

 

Οτιδήποτε άλλο πιστεύετε ότι έχει σημασία για το στήσιμο καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις :)

Με 200w θα είσαι κομπλέ.Μια χαρά θα είσαι με το νερό της βρύσης,αμμο πάρε ψιλή τους αρέσει να τσιμπολογουν και λάμπα μια κανονική only fish γτ με τέτοιο ph δύσκολο φυτα να ζησουν.Τι ψαροσύνθεση σκέφτεσαι? 

Link to comment
Share on other sites

Welcome to Africa!!!

Γνωμη μου ειναι να πας σε οσο περισσοτερα λιτρα μπορεις. Αν το μαξιμουμ ειναι 180, τοτε πηγαινε σε 180 με εμφαση στο μηκος του ενυδρειου. 

Για το φιλτρο υπαρχουν παρα πολλα στην αγορα και εξαρταται απ'το ποσα χρηματα θες να διαθεσεις. Εγω εχω το fluval 406 σε περιπου 300 λιτρα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Εσυ θα μπορουσες να βαλεις και λιγο μικροτερο απ' το δικο μου αλλα μιας και εισαι Αφρικη θα σου προτεινα να πας σε μεγαλη κατηγορια φιλτρων. 

Με τον θερμοστατη θα εισαι κομπλε! Καλο θα ειναι να τον συνδεσεις και με εναν ψηφιακο controller για να εχεις μεγαλυτρρη ακριβεια στη θερμοκρασια. 

Για τον φωτισμο δεν χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο εκτος αν βαλεις φυτα που εχουν απαιτησεις. 

Αν τo ph ειναι γυρω στο 8 εισαι καλα.

Αμμο θα βαλεις ψιλη γιατι βοηθαει τα ψαρια που τους αρεσει να σκαβουν. 

Αυτα για τωρα, καλη αρχη! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για φυτά φυσικά και δεν εννοώ κάτι απαιτητικό άντε μια-δυο ανούμπιες και μία βαλισνέρια.

@PanagiotisAqua από είδη τανγκανίκα δεν γνωρίζω πολλά μόνο τα multifasciatus και τα juli. Είδα και κάτι άλλα φροντόζες κάπως έτσι αν δεν κάνω λάθος αλλά γίνονται τεράστια.

Τώρα αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που να ζει σε πέτρα ή άλλα κοχυλόψαρα που κατά προτίμηση να είναι στο εμπόριο έχει καλώς αλλιώς θα πάω σε αυτά.

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Πέτρες δεξιά και αριστερά κοχύλια και μια ρίζα στην μέση αυτά έβαλα εγώ φιλαρακι, από φίλτρο έχω το sun sun hw 302 είναι και οικονομικό και καλό ...όσο αφορά τα ψάρια caudopunctatus  μεγάλος έρωτας ..

Link to comment
Share on other sites

@garganik ευχαριστώ. τι ομορφίες είναι αυτές? :D  εσύ έχεις μόνο αυτά ή φιλοξενείς και άλλα είδη?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια παραπανω.Μπορεις να δεις κ για neolamprologus leleupi-similis-brichardi,altolamprologus calvus που βρισκεις σχετικα ευκολα στα πετ σοπς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για φυτά φυσικά και δεν εννοώ κάτι απαιτητικό άντε μια-δυο ανούμπιες και μία βαλισνέρια.

@PanagiotisAqua από είδη τανγκανίκα δεν γνωρίζω πολλά μόνο τα multifasciatus και τα juli. Είδα και κάτι άλλα φροντόζες κάπως έτσι αν δεν κάνω λάθος αλλά γίνονται τεράστια.

Τώρα αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που να ζει σε πέτρα ή άλλα κοχυλόψαρα που κατά προτίμηση να είναι στο εμπόριο έχει καλώς αλλιώς θα πάω σε αυτά.

 

 Το αγαπημένο μ στην Τανγκανίκα είναι το blue neon cichlid και σχετικά μικρό ψάρι είναι(Paracyprichromis nigripinnis) 

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να πω καλώς ήρθες στην Αφρική, μιας και δεν έχω πια αφρικανικό...  :( 

 

Σοφή η επιλογή σου :D Τι μήκος ενυδρείου σκέφτεσαι; Αυτό θα καθορίσει αρκετά πράγματα. Γενικά στα 120-180 μπορείς να το κάνεις ή species ή 1 είδος πετρόψαρα (πχ Julidochromis ornatus) + 1 κοχυλόψαρα (πχ. Neolamprologus similis) αν κάνεις σωστό στήσιμο! Για N. caudopunctatus που ειπώθηκε πιο πάνω, είναι πανέμορφα ψάρια και πιστέυω θα τα χαρείς όσο εγώ, αν και θα τα έβαζα μόνα τους!

 

Γενικά δες λίγο πρώτα το χώρο (μήκος+πλάτος) που μπορείς να διαθέσεις και μετά κατευθύνεσαι αναλόγως!

Καλή αρχή!!

 

ΥΓ. Στην υπογραφή μου έχω κάποια παλιά μου θέματα με αφρικάνικα, κοντά στα λίτρα που συζητάμε, ρίξε μια ματιά αν θέλεις! :D 

 

Edit: Και για να σε πείσω... μια δική μου των Caudos

Caudo.thumb.jpg.3bfe8d92beada063c5d1f995b3cb0dcd.jpg

Έγινε επεξεργασία - DeLk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...