Jump to content

Παρουσιαση Yellow-bellied slider


Recommended Posts

 Μπορίς να πάρεις και δείγμα σε μπουκαλάκι και να το πας σε ενυδρειομαγαζο για το ph................αμμωνία και νιτρώδη πάρε οπωσδήποτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/12/2019 at 10:14 PM, corto maltese said:

 Μπορίς να πάρεις και δείγμα σε μπουκαλάκι και να το πας σε ενυδρειομαγαζο για το ph................αμμωνία και νιτρώδη πάρε οπωσδήποτε.

 

Να κ το πρώτο τεστ ph με υγρο τεστ.

IMG_4286.JPG

Έγινε επεξεργασία - George Viss
Link to comment
Share on other sites

Λέμε καληνύχτα με την γυναίκα μου στην χελώνα μας, σβήνουμε τα φώτα στο σαλόνι και ξαναγυρνάω σε 5 λεπτά παλι και την βλέπω έτσι....

Μα καλά πότε πρόλαβεςςςς ! :bigemo_harabe_net-101:

 

 

IMG_4287.PNG

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Να κ το πρώτο τεστ ph με υγρο τεστ.

IMG_4286.JPG

Κακος πηρες το api low range ph test. Σχεδον σ΄ολη την Ελλαδα εχουμε σκληρο νερο με ph πανω απο 7.4 ....

Που δειχνει γαλαζιο, δεν σημαινει, οτι εχεις 7.4 , αλλα μπορει να ειναι και 8.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα μου φάνηκε περίεργο το 6 που μου λεγες, για αμμωνία, νιτρώδη πήρες τεστακια?

Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2019 at 10:48 PM, corto maltese said:

καλα μου φάνηκε περίεργο το 6 που μου λεγες, για αμμωνία, νιτρώδη πήρες τεστακια?

 

Ναι εχω απτην αρχη τεστακια της api για αμμωνια και της sera για νιτρωδη. Κιτρινα ολα τα αποτελεσματα. 

Αν κ απο περιεργια θα παρω μαζι μου ενα δειγμα για να παω κ σε ενα ενυδρειομαγαζο να τα μετρησει οπως μου ειπες . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Ναι εχω απτην αρχη τεστακια της api για αμμωνια και της sera για νιτρωδη. Κιτρινα ολα τα αποτελεσματα. 

Αν κ απο περιεργια θα παρω μαζι μου ενα δειγμα για να παω κ σε ενα ενυδρειομαγαζο να τα μετρησει οπως μου ειπες . 

Για το ph έλεγα να πας να σου μετρήσει αν δεν είχες υγρό τεστ, πήγαινε και για την επιβεβαίωση αν θες. Αν μετράς 0 με τα τεστ που έχεις σε  αμμωνία νιτρώδη, τότε είσαι οκ για τη χελώνα.

Με τα λίτρα τι έκανες, ανέβηκες?

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2019 at 10:53 PM, corto maltese said:

Για το ph έλεγα να πας να σου μετρήσει αν δεν είχες υγρό τεστ, πήγαινε και για την επιβεβαίωση αν θες. Αν μετράς 0 με τα τεστ που έχεις σε  αμμωνία νιτρώδη, τότε είσαι οκ για τη χελώνα.

Με τα λίτρα τι έκανες, ανέβηκες?

 

Ναι ανεβάζω ! σε λίγο θα φτάσει η στάθμη μέχρι επάνω και θα χτυπίεται αυτή και θα μαζέυουμε νερά ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Ναι ανεβάζω ! σε λίγο θα φτάσει η στάθμη μέχρι επάνω και θα χτυπίεται αυτή και θα μαζέυουμε νερά ! 

Οχι πάνω πάνω εντελώς.... άσε 5+ εκ. περίπου για να μην μπορεί να πιαστεί να σκαρφαλώσει και  μετά έχουμε την απόδραση από το ''αλκατραζ''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!

 

Μου αρέσει πολύ το σετάρισμά σου και η φιλοσοφία είναι παρόμοια με το δικό μου!

 

Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά χαίρομαι πολύ που βλέπω τόσο θετικές εξελίξεις στο θέμα της νεροχελώνας και κυρίως ανθρώπους που ενδιαφέρονται να είναι καλό το περιβάλλον του κατοικίδιου τους.

 

Μερικές πληροφορίες για να μήν κάνεις τα λάθη που έκανα και εγώ:

 

1) Η νεροχελώνα όταν τρώει τα απόβλητά της είναι δείγμα ότι της λείπει ασβέστιο

2) Μην ανεβάσεις τόσο ψηλά την στάθμη του νερού διότι α) θα πρέπει να αλλάξεις basking spot για να μήν πηδάει έξω η χελώνα σου και β) αν μελετήσεις το περιβάλλον των λιμνών που κατάγεται η χελώνα σου θα διαπιστώσεις ότι διαβιώνει σε ρηχά νερά (80εκ<) γιατί της αρέσει το interaction με το φυσικό περιβάλλον (πέτρες, κλαδιά, κτλ). Αυτό που ενδιαφέρει την χελώνα σου είναι το μήκος κολύμβησης και όχι τοσο το βάθος.

3) Στην περίπτωση που ανέβει η στάθμη του νερού (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω) αυτό επηρεάζει άμεσα την απόσταση των λαμπτήρων (θερμότητας & uvb). Άρα θα πρέπει να ελέγξεις / επανατοποθετήσεις τις λάμπες σε τέτοιο σημείο ώστε να φτάνει το φάσμα (θερμότητας & ακτινοβολίας) που θέλεις στο basking spot.

 

 

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος LiverPython έγραψε:

Καλησπέρα και απο εμένα!

 

Μου αρέσει πολύ το σετάρισμά σου και η φιλοσοφία είναι παρόμοια με το δικό μου!

 

Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά χαίρομαι πολύ που βλέπω τόσο θετικές εξελίξεις στο θέμα της νεροχελώνας και κυρίως ανθρώπους που ενδιαφέρονται να είναι καλό το περιβάλλον του κατοικίδιου τους.

 

Μερικές πληροφορίες για να μήν κάνεις τα λάθη που έκανα και εγώ:

 

1) Η νεροχελώνα όταν τρώει τα απόβλητά της είναι δείγμα ότι της λείπει ασβέστιο

2) Μην ανεβάσεις τόσο ψηλά την στάθμη του νερού διότι α) θα πρέπει να αλλάξεις basking spot για να μήν πηδάει έξω η χελώνα σου και β) αν μελετήσεις το περιβάλλον των λιμνών που κατάγεται η χελώνα σου θα διαπιστώσεις ότι διαβιώνει σε ρηχά νερά (80εκ<) γιατί της αρέσει το interaction με το φυσικό περιβάλλον (πέτρες, κλαδιά, κτλ). Αυτό που ενδιαφέρει την χελώνα σου είναι το μήκος κολύμβησης και όχι τοσο το βάθος.

3) Στην περίπτωση που ανέβει η στάθμη του νερού (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω) αυτό επηρεάζει άμεσα την απόσταση των λαμπτήρων (θερμότητας & uvb). Άρα θα πρέπει να ελέγξεις / επανατοποθετήσεις τις λάμπες σε τέτοιο σημείο ώστε να φτάνει το φάσμα (θερμότητας & ακτινοβολίας) που θέλεις στο basking spot.

 

 

 

 

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου, μου διέφυγε το γεγονός αλλαγής baskin spot όταν θα ανεβεί το νερό, αλλά ας είναι καλά το diy και βρίσκετε λύση.

Κακώς είχες πολύ καιρό να γράψεις, άτομα με γνώσεις πάντα χρειάζονται, όσο πιο πολλοί γράφουμε τόσο το καλύτερο για τους νέους κατοχους αφού ότι παραλείψει ή δεν γνωρίζει ο ένας ''έμπειρος'' το συμπληρώνει ο άλλος.

Wellcome back...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, LiverPython said:

Καλησπέρα και απο εμένα!

 

Μου αρέσει πολύ το σετάρισμά σου και η φιλοσοφία είναι παρόμοια με το δικό μου!

 

Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά χαίρομαι πολύ που βλέπω τόσο θετικές εξελίξεις στο θέμα της νεροχελώνας και κυρίως ανθρώπους που ενδιαφέρονται να είναι καλό το περιβάλλον του κατοικίδιου τους.

 

Μερικές πληροφορίες για να μήν κάνεις τα λάθη που έκανα και εγώ:

 

1) Η νεροχελώνα όταν τρώει τα απόβλητά της είναι δείγμα ότι της λείπει ασβέστιο

2) Μην ανεβάσεις τόσο ψηλά την στάθμη του νερού διότι α) θα πρέπει να αλλάξεις basking spot για να μήν πηδάει έξω η χελώνα σου και β) αν μελετήσεις το περιβάλλον των λιμνών που κατάγεται η χελώνα σου θα διαπιστώσεις ότι διαβιώνει σε ρηχά νερά (80εκ<) γιατί της αρέσει το interaction με το φυσικό περιβάλλον (πέτρες, κλαδιά, κτλ). Αυτό που ενδιαφέρει την χελώνα σου είναι το μήκος κολύμβησης και όχι τοσο το βάθος.

3) Στην περίπτωση που ανέβει η στάθμη του νερού (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω) αυτό επηρεάζει άμεσα την απόσταση των λαμπτήρων (θερμότητας & uvb). Άρα θα πρέπει να ελέγξεις / επανατοποθετήσεις τις λάμπες σε τέτοιο σημείο ώστε να φτάνει το φάσμα (θερμότητας & ακτινοβολίας) που θέλεις στο basking spot.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Ασβέστιο τις πασπαλίζω στην τροφή πλέον κ το τρώει απο εκεί. Πόσες μέρες την βδομάδα πρέπει να την ταιζω με ασβέστιο? 

Για το θέμα του υψους νερου κ γω ειχα εναν φόβο οτι αμα ανεβασω τι θα γίνει. Τώρα την έχω υψος νερού 26εκ. Το θερμόμετρο σε αυτο το υψος χτυπαει 35.5αρια και 

την βλεπω να ζαβλακωνει συνεχεια επανω και να κοιμαται με τις ωρες. 

Την εχω 6 μηνες σε λιγο θα κλεισει τα 7 κ καθε 15 μερες που περνανε την βλεπω και μεγαλυτερη σε φαση που με προβληματιζει αν ειναι ολα καλα σε κανα χρονο(?) 

μηπως θελω μεγαλυτερο ενυδρειο. Απο διατροφη Τρωει τα παντα.

Σημερινη φωτο οταν γυρισα το μεσημερι σπιτι κ την ξυπνησα.

 

IMG_4347.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/4/2019 at 5:30 ΜΜ, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Ασβέστιο τις πασπαλίζω στην τροφή πλέον κ το τρώει απο εκεί. Πόσες μέρες την βδομάδα πρέπει να την ταιζω με ασβέστιο? 2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα

Για το θέμα του υψους νερου κ γω ειχα εναν φόβο οτι αμα ανεβασω τι θα γίνει. Τώρα την έχω υψος νερού 26εκ. Το θερμόμετρο σε αυτο το υψος χτυπαει 35.5αρια και 

την βλεπω να ζαβλακωνει συνεχεια επανω και να κοιμαται με τις ωρες. τι χτυπαει 35? η θερμοκρασια στεριας ? στις λαμπες δεν κανονιζετε το υψος? αν χτυπαει στην στερια δεν ειναι καλο, μαξιμουμ 33,5.

Την εχω 6 μηνες σε λιγο θα κλεισει τα 7 κ καθε 15 μερες που περνανε την βλεπω και μεγαλυτερη σε φαση που με προβληματιζει αν ειναι ολα καλα σε κανα χρονο(?) ολα καλα, υπολογισε οταν κλεισει το 1ο χρονο θα αραιωσεις την πρωτεϊνη

μηπως θελω μεγαλυτερο ενυδρειο. μια χαρα ειναι για τα επομενα χρονια, οταν σου ξεπερασει τα 20-25 εκ το ξανα συζηταμε Απο διατροφη Τρωει τα παντα. πολυ καλο αυτο

Σημερινη φωτο οταν γυρισα το μεσημερι σπιτι κ την ξυπνησα.

 

IMG_4347.JPG

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε τον αληταρα, προσεχε εχουν φημη οτι ειναι καλοι δραπετες. Ολα κομπλε βλεπω, ανεβασες και το νερο, μια χαρα τον εχεις, μπράβο.  Ασε αυτο σκεφτομαι και εγω, ερχετε η ωρα να ανεβασωτο νερο και κατ επεκταση τη πλατφορμα και ηδη ειμαι στα προσχεδια για above tank basking (κατι με πλεξυ θα κανω μαλλον). Αν σου πω οτι πιο πολυ σκεφτομαι την καταναλωση με το δευτερο φιλτρο που θα χρειαστω γιατι με το 2217 στα 320 λιτρα μονο του οσο ''σκυλι'' και να ναι δεν νομιζω να τα βγαλει περα με 2 ενηλικες res.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, corto maltese said:

Ρε τον αληταρα, προσεχε εχουν φημη οτι ειναι καλοι δραπετες. Ολα κομπλε βλεπω, ανεβασες και το νερο, μια χαρα τον εχεις, μπράβο.  Ασε αυτο σκεφτομαι και εγω, ερχετε η ωρα να ανεβασωτο νερο και κατ επεκταση τη πλατφορμα και ηδη ειμαι στα προσχεδια για above tank basking (κατι με πλεξυ θα κανω μαλλον). Αν σου πω οτι πιο πολυ σκεφτομαι την καταναλωση με το δευτερο φιλτρο που θα χρειαστω γιατι με το 2217 στα 320 λιτρα μονο του οσο ''σκυλι'' και να ναι δεν νομιζω να τα βγαλει περα με 2 ενηλικες res.

 

Εχεις δικιο ,κ εγω δεν ανεβαζω αλλο το νερο γιατι δεν μπορω να βαλω τις λαμπες πιο πανω γιατι ηδη πιανω 34-35 βαθμους. Εχει αρχισει να πιανει σχεδον ολη την εξεδρα που της εχω με μαγνητες ακομα αντεχει το βαρος της για αργοτερα θα πρεπει να βρω κατι αλλο. Εσυ με 2 ενηλικες res πραγματικα θα θελεις και δευτερο φιλτρο... Κ γω θα ηθελα πολυ να της εχω παρεα αλλα ξεκινησα με μια και ετσι θα μεινω γιατι δεν θα το αντεξω.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος George Viss έγραψε:

Εχεις δικιο ,κ εγω δεν ανεβαζω αλλο το νερο γιατι δεν μπορω να βαλω τις λαμπες πιο πανω γιατι ηδη πιανω 34-35 βαθμους. Εχει αρχισει να πιανει σχεδον ολη την εξεδρα που της εχω με μαγνητες ακομα αντεχει το βαρος της για αργοτερα θα πρεπει να βρω κατι αλλο. Εσυ με 2 ενηλικες res πραγματικα θα θελεις και δευτερο φιλτρο... Κ γω θα ηθελα πολυ να της εχω παρεα αλλα ξεκινησα με μια και ετσι θα μεινω γιατι δεν θα το αντεξω.. 

Εγώ την πάτησα τοτε, στερνη μου γνωση να σ' ειχα πρωτα, αν το ηξερα το εργο δεν υπήρχε περίπτωση να παρω και δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω παντως (προσωπικη αποψη) δεν το αλλαζω ποτε, απλα προσθετω-αναπληρωνω καθε χρονο αν εχω απωλιες. Στα 3μιση χρονια ως τωρα οι μετρησεις μου ειναι αψογες, αρα θα συνεχισω ετσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βρίσκω κανένα λόγο αλλαγής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα !! Πριν Κανα 2 μήνες άρχισε να μην κρατάει το βάρος της χελώνας η μαγνητική εξέδρα και το κανόνισα με δυνατότερους μαγνήτες , τώρα όμως αρχίζει να μην χωράει και να μην μπορεί να τεντωθει. Έχετε καμία ιδέα να μου πείτε τι να κάνω για εξέδρα ? Είναι 10 μηνών Κ έφτασε τα 11 εκατοστά η κυρία ! 

8F7596C9-E6C4-4E02-A2CE-9998B5B3E2D8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 18/8/2019 at 6:35 ΜΜ, το μέλος George Viss έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα !! Πριν Κανα 2 μήνες άρχισε να μην κρατάει το βάρος της χελώνας η μαγνητική εξέδρα και το κανόνισα με δυνατότερους μαγνήτες , τώρα όμως αρχίζει να μην χωράει και να μην μπορεί να τεντωθει. Έχετε καμία ιδέα να μου πείτε τι να κάνω για εξέδρα ? Είναι 10 μηνών Κ έφτασε τα 11 εκατοστά η κυρία ! 

8F7596C9-E6C4-4E02-A2CE-9998B5B3E2D8.jpeg

Κατοπιν εορτης το ειδα το ποστ, εκανες κατι?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, corto maltese said:

Κατοπιν εορτης το ειδα το ποστ, εκανες κατι?

 

Καλημερα! ναι την εχω ετοιμη εξεδρα απο πλεξι γκλας με ραμπιτσα και ψευτικο ταπητα. Το απογευμα θα βαλω φωτο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, corto maltese said:

Κατοπιν εορτης το ειδα το ποστ, εκανες κατι?

Με το ενυδρείο δεν μπορούσα να σκεφτώ να κάνω Κ κάτι άλλο. Κατασκευή με πλεξι , όχι απο μένα αλλά από επαγγελματία του είπα τι ακριβώς θέλω , μπορώ να Τον προτείνω στην Θεσσαλονίκη οποίος θέλει να φτάνει κάτι αντίστοιχο . Δεν κοληθηκε στο ενυδρείο είναι με βάσεις για να μπαίνει από πάνω και να καθεται . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...