Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Δες το αλλιώς... Τελειώνει η γκαντεμοχρονια σου! :) και το διάλειμμα μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Τα φυτακια θα επανέλθουν, κρίμα την ταλαιπωρία σου και την αγορά του φίλτρου και του φωτισμού. Η μικρή μπορεί να μην την πάλευε γενικά. Είχε το θέμα με την ανάπτυξη μπορεί να ήταν ασθενικό το μικρακι.

Ναι αλλά.. τί απέγινε; γι'αυτό άδειασα το ενυδρείο χτες (σχεδόν), για να την βρω :( 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι δοκίμασα τα πάντα, μέχρι και το μαγνητάκι να βάλω ανάποδα, και την ροδέλα.. καθε φορά το ίδιο, το βάζω στο ενυδρείο, το βάζω στην πρίζα και.. ακούγεται ο ήχος αλλά από νερό τίποτα.. τα παρατάω.. ελπίζω το φιλτράκι που παράγγειλα να έρθει γρήγορα, αν και πέφτει σ/κ.. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γκαντεμιά μαζεμένη. Το φωτιστικό στην αρχή για καλό φαινόταν....κρίμα. ....

Το φίλτρο πάλι?  Εσωτερικό δεν είναι?  Δεν θέλει τπτ γέμισμα με νερό?  Μήπως είναι τίγκα στα υλικά και δεν τραβάει?  Το δοκίμασες χωρίς υλικά?  Το ψαράκι μάλλον αποφάσισε να συναντήσει τον πλάστη  του.....

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πολύ γκαντεμιά μαζεμένη. Το φωτιστικό στην αρχή για καλό φαινόταν....κρίμα. ....

Το φίλτρο πάλι?  Εσωτερικό δεν είναι?  Δεν θέλει τπτ γέμισμα με νερό?  Μήπως είναι τίγκα στα υλικά και δεν τραβάει?  Το δοκίμασες χωρίς υλικά?  Το ψαράκι μάλλον αποφάσισε να συναντήσει τον πλάστη  του.....

Μα όλα μαζί;;; είναι να τρελαίνεσαι.. το φωτιστικό πάει, το έβγαλα.. το φίλτρο.. έχω δοκιμάσει τα πάντα, πραγματικά τα πάντα, δεν βγάζει νερό με τίποτα ..

είναι αυτό,κρεμαστό αλλά εσωτερικά, γωνιακό.. https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/internal-filters/aquacorner

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που με παραξενεύει πολύ είναι ότι μιλάμε για επώνυμο φίλτρο. Κάποια εγγύηση δεν έχεις; Το ύψος της στάθμης του νερού (ή το βύθισμα του φίλτρου) έχεις δοκιμάσει να το αυξήσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

To μόνο που με παραξενεύει πολύ είναι ότι μιλάμε για επώνυμο φίλτρο. Κάποια εγγύηση δεν έχεις; Το ύψος της στάθμης του νερού (ή το βύθισμα του φίλτρου) έχεις δοκιμάσει να το αυξήσεις;

Εγγύηση όχι, αφού η χαζή δεν κρατάω ποτέ τις αποδείξεις, ούτε τίποτα.. ναι, και αυτό με τη στάθμη το δοκίμασα, και λίγο πιο πάνω, και λίγο πιο κάτω.. δεν βγάζει νερό :( 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, όταν είναι να βάλουμε γαρίδες, βαζουμε μοςς, έτσι; θέλει παντού στο ενυδρείο ή σε κανα δυό σημεία; και γιατί συγκεκριμένα μοςς;;

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να το δουλέψεις εκτός νερού χωρίς το υλικό να δείς αν γυρίζει η φτερωτή; Αν δεν γυρίζει σπρώχτη λίγο με μια οδοντογλυφίδα ενώ είναι στο ρεύμα να δείς αν ξεκινήσει.

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Shadow_1 έγραψε:

Έχεις δοκιμάσει να το δουλέψεις εκτός νερού χωρίς το υλικό να δείς αν γυρίζει η φτερωτή; Αν δεν γυρίζει σπρώχτη λίγο με μια οδοντογλυφίδα ενώ είναι στο ρεύμα να δείς αν ξεκινήσει.

Εκτός νερού όχι, αφού λέει να χρησιμοποιείται μόνο μέσα σε νερό.. να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

είχες βάλει το κάλυμα της φτερωτής; Όταν το άνοιξες το μαγνητάκι ήταν χώρια απο την φτερωτή ή τα χώρισες εσυ; Δεν μαρέσει που τα βλέπω χώρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Shadow_1 έγραψε:

είχες βάλει το κάλυμα της φτερωτής; Όταν το άνοιξες το μαγνητάκι ήταν χώρια απο την φτερωτή ή τα χώρισες εσυ; Δεν μαρέσει που τα βλέπω χώρια...

ναι, στο κάλυμμα έπεσε, το μαγνητάκι εγώ το είχα βγάλει.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Shadow_1 έγραψε:

Ήταν κολλημένο πάνω στην φτερωτή και εσύ το έβγαλες.σωστά;

 

ναι

Link to comment
Share on other sites

εμ γιαυτό δεν δουλεύει.πώς τα κατάφερες και το ξεκολλησες; αν έχεις κόλλα ενυδρείου κόλλησε το όπως ήταν. Δεν ξέρω αν κάνει η κόλλα στιγμής μην βγάλει τοξικά στο νερό μετά. Βάλε κόλλα για φυτά καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Shadow_1 έγραψε:

εμ γιαυτό δεν δουλεύει.πώς τα κατάφερες και το ξεκολλησες; αν έχεις κόλλα ενυδρείου κόλλησε το όπως ήταν. Δεν ξέρω αν κάνει η κόλλα στιγμής μην βγάλει τοξικά στο νερό μετά. Βάλε κόλλα για φυτά καλύτερα.

 

Μα δεν δούλευε, γι'αυτό τα έβγαλα όλα να δω μήπως κάτι δεν πάει καλά.. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν το έβαλες εκτός νερού και έπεσε η φτερωτή ήταν μόνη της.Ο μαγνήτης είχε μείνει στη θέση του; η φτερωτή σε όλα τα φίλτρα που έχω ανοίξει έιναι κολλημένη με τον μαγνήτη.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Shadow_1 έγραψε:

Όταν το έβαλες εκτός νερού και έπεσε η φτερωτή ήταν μόνη της.Ο μαγνήτης είχε μείνει στη θέση του; η φτερωτή σε όλα τα φίλτρα που έχω ανοίξει έιναι κολλημένη με τον μαγνήτη.

 

Ναι,νομίζω μόνη της.. οπότε τί μπορεί να έγινε, να ξεκόλλησε η φτερωτή από τον μαγνήτη όταν ήταν να ξαναβάλω το φίλτρο στο ενυδρείο και μετά που το άνοιξα γι'αυτό βγήκε εύκολα; γιατί δεν έβαλα καθόλου δύναμη για να τραβήξω τη φτερωτή... 

Link to comment
Share on other sites

Ναί το πιο πιθανό είναι αυτό. Δεν χρειάζεται να την τραβάς να βγεί κανονικά. Γυρίζεις το κάλυμμα της φτερωτής ανάποδα και σφηνώνεις το τσουτσουνάκι που έχει στην φτερωτή και το βγάζεις. Κόλλησε το με μία απλή κόλλα όχι πολύ δυνατή να δείς αν δουλέψει. αν ναι το ξεκολλάς και βάζεις την ενυδρειακή μετα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...