Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Βασικά έφτασε και το φίλτρο αλλά μπέρδεψα τα δέματα, ποιό είναι τί, και το άφησα για παραλαβή τη Δευτέρα :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

:icon_dance:Αντε καλορίζωτο!!

Σκέψου το σαν σχηματισμό και αν θέλεις βάλε πίσω την rosanervig να πιάνει όλη την πλάτη και βάλε μπροστά σε μια γωνία την ανουμπια με το ξύλο και τις mini.

Θα πρότεινα να αφήσεις απόσταση μεταξύ rosanervig και alternathera ωστε να μην της "κλείνει" την πρόσβαση στο φως.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Alternanthera mini ειναι λιγο ιδιοτροπη. Χωρις CO2..... λιγο δυσκολο....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Alternanthera mini ειναι λιγο ιδιοτροπη. Χωρις CO2..... λιγο δυσκολο....

Λες να μην πιάσει;; :( 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Λες να μην πιάσει;; :( 

Θα πιασει, αλλα δεν θα εχει τοσο καλη εικονα (αναπτυξη), οπως περιμενεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μόλις τελειώσουν τα έργα περιμένουμε να το δούμε.. πρέπει να είναι πολύ ωραίο φυτό... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

μόλις τελειώσουν τα έργα περιμένουμε να το δούμε.. πρέπει να είναι πολύ ωραίο φυτό... 

Τα έργα γίνονταν στον τοίχο δίπλα :hehe:

το φυτάκι το φύτεψα μπροστά δεξιά, και λίγο αριστερά, μετά που θ'ανάψουν τα φώτα θα βγάλω φωτό :) 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

στον τοίχο ή στο ενυδρείο??? πάντως άδειασε αρκετά... αν και δεν έχω εμπειρία θα προτιμούσα το κόκκινο να είναι μόνο σε ένα σημείο... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

στον τοίχο ή στο ενυδρείο??? πάντως άδειασε αρκετά... αν και δεν έχω εμπειρία θα προτιμούσα το κόκκινο να είναι μόνο σε ένα σημείο... 

Στο ενυδρείο.. 

ναι,έτσι νομίζω κ εγώ, πρέπει να το μεταφέρω δεξιά, να είναι όλο σε μια μεριά.. :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2019 at 7:40 ΜΜ, το μέλος gyristroula έγραψε:

Πού θα τα δ΄ώσω όλα αυτά δεν ξέρω :wootwoot:

Ειχα βαλει κ γω το ιδιο φυτο κ φυσικα μου ειχε καει...καλη επιτυχια στο δικο σου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πάει σούπερ αλλά εγώ πιστεύω πως η rosanervig έπρεπε να φύγει. Είδες πως έγινε πριν. Η "παγίδα" των νάνο ενυδρείων είναι ότι τα ψηλά φυτά όπως τα hygrophila που αναπτύσσονται αρκετά γρήγορα μπορούν πανεύκολα να γεμίσουν όλο το ενυδρείο όπως και έγινε. Απ'την άλλη κάποια φυτά που θεωρούνται χαμηλά (έως χαλί) για ψηλά ενυδρεία σε νάνο ενυδρείο μπορούν να θεωρηθούν μεσαίου ύψους όπως πχ η bacopa compact, stayrogyne repens,pogostemon helferi (λίγο πιο δύσκολο). 

Alternathera δεν είχα ποτέ αλλά το μόνο κόκκινο που κατάφερα να μεγαλώσω με σχετική ευκολία ήταν ludwigia palustris. Με co2 πήγαινε σφαίρα, χωρίς co2 είχε φρενάρει αλλά πήγαινε καλά. 

 

Υ.Γ: Γλυκές, γλυκές μου κρυπτοκορίνες :hehe:

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω να το μεταφέρεις όλο στην μία πλευρά.

Μονο του στην γωνία, τιμωρία!:P

Το καλοκαίρι σε γνωστό ενυδρειομάγαζο μου είπαν ότι θα λιώσει από την ζέστη. Δεν έλιωσε, είχε γίνει τριπλάσιο και πήγε στο 60λτ. Στο μικρό παρέμειναν από τον Σεπτέμβριο κάποια μικρά κομματια που και αυτά καλά τα πάνε. Δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι θα πήγαιναν πολύ καλύτερα με CO2 κλπ αλλά και έτσι εμένα τουλάχιστον με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Να διευκρινίσω ότι το κενό που υπάρχει στο μεσαίο φυτάκι είναι επειδή του έκοψα τα φυλλαράκια (είχαν ΒΒΑ).

IMG_20191111_105337365.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι και να μην αναπτυχθεί ιδιαίτερα με βολεύει στο σημείο που την έβαλα :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, gyristroula said:

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι και να μην αναπτυχθεί ιδιαίτερα με βολεύει στο σημείο που την έβαλα :hehe:

 

Συμφωνώ, είναι αργής ανάπτυξης ούτως ή άλλως, το ζητούμενο είναι να έχεις ένα όμορφο κόκκινο "σύμπλεγμα" θαμνων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gyristroula( δεν θυμαμαι πως σε λένε στο φβ ?) δοκίμασε να φτιάξεις ένα diy co2. Δεν έχω πάρει απ την αρχη το θέμα σου αλλά απ ότι καταλαβαινω δεν έχεις παροχή co2. Πίστευα κι εγώ ότι θα την κρατησω με 360w λεντ φωτιστικό αλλά άρχιζε και χαιρετούσε σιγά-σιγά και 1 βδομάδα τώρα που έβαλα co2 έχω δει σημαντική αλλαγή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος giorginakos έγραψε:

Gyristroula( δεν θυμαμαι πως σε λένε στο φβ ?) δοκίμασε να φτιάξεις ένα diy co2. Δεν έχω πάρει απ την αρχη το θέμα σου αλλά απ ότι καταλαβαινω δεν έχεις παροχή co2. Πίστευα κι εγώ ότι θα την κρατησω με 360w λεντ φωτιστικό αλλά άρχιζε και χαιρετούσε σιγά-σιγά και 1 βδομάδα τώρα που έβαλα co2 έχω δει σημαντική αλλαγή 

Ολίβια με λένε :) 

δεν θέλω να μπλέξω με τέτοια, το πήρα με το σκεπτικό "αν πιάσει, έπιασε" :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολο το co2 τα φυτα θα παρουν τα πανω τους το χρησιμοποιούν για κσυσιμο το co2 τα φυτα. Δεν ειναι δύσκολο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος camelot έγραψε:

Δεν ειναι δυσκολο το co2 τα φυτα θα παρουν τα πανω τους το χρησιμοποιούν για κσυσιμο το co2 τα φυτα. Δεν ειναι δύσκολο

Το ξέρω ότι δεν είναι δύσκολο,απλά εγώ δεν θέλω να μπλέξω με τέτοια :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, gyristroula said:

Το ξέρω ότι δεν είναι δύσκολο,απλά εγώ δεν θέλω να μπλέξω με τέτοια :bigemo_harabe_net-66:

Κάτι μου θυμίζει αυτό... :) @gyristroula ελπίζω να μην σε πήρα στο λαιμό μου με το φυτάκι...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Κάτι μου θυμίζει αυτό... :) @gyristroula ελπίζω να μην σε πήρα στο λαιμό μου με το φυτάκι...

Αν πιάσει,έπιασε, όπως είπα και πιο πάνω, ούτε θέλω να αναπτυχθεί τρελά ούτε τίποτα :) 

έτσι όπως είναι τώρα μ'αρέσει :rolleyes:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...