Jump to content

Targas21 reef...


targas21

Recommended Posts

post-258-1179167517.jpgAποφασισα κιεγω να παρουσιασω οσο μπορω το υπο κατασκευη reef που κοσμει το σαλονι μου.

Λειτουργει απο τον περασμενο οκτωβριο μετα απο μεταφορα των 140lt που λειτουργουσαν για 1 χρονο.

ΕΝΥΔΡΕΙΟ

400lt (127x50x65y)

80-90KG βραχο

20 περιπου kg ζωντανο αραγονιτη 10κg ψωφιου.

κυκλοφορια : turbelle 6060x1, powerhead 1500ltx2, powerhead 1000ltx2,επιστροφη 2500lt.

φωτισμος: 5χ Τ5 , (4white,1ακτινικη)

SUMP-REFUGIUM

200lt (90χ40χ55)

2kg βραχο,5-7 κg ζωντανου και ψωφιου αραγονιτη,καποια ειδη αλγης,

φωτισμος:2 Τ8 (1 white,1ακτινικη)

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Ψυξη: teco tr15

skimer:turboflotor multi sl 1000(οδευει για αντικατασταση με μεγαλυτερο)

aquamedic denitrator

calcium reactor RATZ 110 (σε αναμονη υλικων για να λειτουργησει)

ΨΑΡΙΑ

Νaso

Desardini

Yellow Tang

Blue Tang

Bispinosus

γιατρος

2 yellow tail blue damsel

2 Percula

ΚΟΡΑΛΙΑ-ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ

sarkophyton

bublle

2μικρες euphylia

green montipora

akropora

turbinaria

brown star polyps

mixed color polyps

trahiphylia (μολις πριν δυο ωρες μπηκε στο ενυδρειο)

και καποια ακομα φργκακια απο τη Ναταλια των οποιων δεν θυμαμαι τις ονομασιες

Αρκετα turbo κ astrea snails.

3 cleaner,2debelius

καμια 10ρια ερημιτες

και καβουρια διαφορων ειδων.

Ειμαι ακομα στην αρχη οσον αφορα το γεμισμα του ενυδρειου.Σιγα σιγα και σταθερα.Παμε και μερικες φωτο...

post-258-1179166239.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι φωτογραφίες είναι τεράστιες.

Δοκίμασε με μικρότερες.

Link to comment
Share on other sites

Aλλη μια προσπαθεια...

post-258-1179169928_thumb.jpgpost-258-1179169991_thumb.jpg

post-258-1179170575_thumb.jpgpost-258-1179170379_thumb.jpgpost-258-1179170321_thumb.jpg

post-258-1179170087_thumb.jpgpost-258-1179170138_thumb.jpgpost-258-1179170206_thumb.jpg

post-258-1179170263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και τωρα που πηραμε το κολαει...

το σημερινο μου αποκτημα..

post-258-1179171995_thumb.jpg

τι θελει απο φως και ροη?

και φωτο απο τον Δεκεμβριο 06

post-258-1179172277_thumb.jpgpost-258-1179172439_thumb.jpg

post-258-1179172537_thumb.jpgpost-258-1179172630_thumb.jpg

post-258-1179172728_thumb.jpgpost-258-1179172854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

o ειναι πολυ ομορφο να το χερεσαι

και ωραια ψαρια

κυριε ΝΙΚΟ ομως σαν αδμιστραιτορας που ειστε

αν γινεται θα ηθελα να μου απογορευθει η εισοδος σε τετοια θεματα ειδυκου που αφορουν τροπικους υφφαλους

γιατι στο τελος θα μπερδευτω και αντι για μεσογειακο θα φτιαξω οπως το αποκαλειται εσεις οι ειδικοι REEF

και μετα θα μπουν χειροτερες ιδες οπως να διαλυσω το 120λιτρο και να το κανω θαλασσινο και αλλα πολλα

καλη συνεχεια και πολλα και ωραια κοραλακια να δεις και πολλα και ωραια ψαρια να μεγαλωνουν στ υπεροχο πρωσοπικο σου βυθου

adios amigos

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι foto και τα ψάρια υγιέστατα!!!

Μπράβο!!!

Ωραίο το setup σου αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι το μικρό ref. Τι διαστάσεις έχει???

Κάτι ακόμα, αφού έχεις ref γιατί έχεις και denitrator? Είχες προβλήματα νιτρικών και με το ref?

Αυτά τα λιγα από εμένα… Και πάλι ένα μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

τις διαστασεις του sump τις αναφερω στην αρχη.Απο την κατασκευη του σπιτιου οι διαστασεις του ενυδρειου ηταν συγκεκριμενες αρα και του sump αφου αν ηταν μεγαλυτερο δεν θα εμενε χωρος στο ντουλαπι.Μακαρι να ηταν ολα μεγαλυτερα αλλα ... ξεκινοντας το sump δεν ειχα στο μυαλο μου το ref και επειδη αργοτερα τα νιτρικα μου ηταν αρκετα πηρα το denitrator σε μια επισκεψη που εχα κανει στο βελγιο αποπου το πηρα και πολυ φθηνα.αυτη τη στιγμη ειναι εκτος λειτουργειας δοκιμαστικα για λογους που αναφερονται σε αλλη συζητηση στον εξοπλισμο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

sorry.Ρωτησες για το ref κιεγω απαντησα για το sump.Οι διστασεις του ref ειναι 40χ40χ40.Και ξεχασα να πω στην αρχη οτι η σταθμη του sump ειναι στους 40 ποντους αρα και τα λιτρα λιγοτερα απο 200.

Link to comment
Share on other sites

Αγορινα μου πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!!! :hysterical:

Και αν εχεις την υπομονη να περιμενεις να μεγαλωσουν και τα κοραλλακια σου θα ειναι τελειο!!!

Φτου σκορδα στα ματια μας :rasp:

(Και αντε να πεισεις τον κοσμο να στησει δισκοενυδρεια...............!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και τα ψάρια υγιέστατα!!!

Μπράβο!!! :hysterical:

Το κοραλλακι που πηρες θελει μετριο φως και δεν θελει πολυ ροη.

Να σου ζησει !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το Reef σου και πολύ καλή η αναπτυξή του, σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Δύσκολος οργανισμός το Christmas tree.

Θα ήθελα πληροφορίες για τις παραμέτρους του νερού καθώς και τον τρόπο που τις διατηρείς στα επιθυμητά επίπεδα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε ΠΟΠΟ

Σε διαβεβαιώ, ότι ένα Μεσογειακό σύστημα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από ένα τροπικό.

Ούτε σε αισθητική, ούτε και σε βαθμό δυσκολίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια αλλα εχω πολυυυυ μελλον ακομα.Ειπαμε...υπομονη,αργα και σταθερα.Εχω αλλωστε και καλους συμβουλατορες οπως τον φιλο μου τον Nidal :hysterical: και τελευταια πηρα και καποιες σημαντικες πληροφοριες απο τον Μαριο για καποια τραγικα λαθη που ειχα κανει ως τωρα.

Οι τελευταιες μου μετρησεις ελεγαν τα εξης:

αμωνια:0

νιτρικα:5

Ca:400

mg:1320

kh:9-10

ph:8.1

ασβεστιο ριχνω 6 φορες την εβδομαδα υγρο της kent μεχρι να μπει σε λειτουργια ο cr.

μαγνησιο επισης kent υγρο μερα παρα μερα μεχρι να ξεκινησει ο cr αφου εχω παραγγειλει και υλικο για Mg.

ριχνω επισης καθε 3 μερες reef builder για alkalinity(ευτυχως ολα καλα Μαριε :rasp: )

τελος 3 φορες την εβδομαδα προσθετωζωοπλανγκτον και φυτοπλανγκτον και μια φορα την εβδομαδα ιοδινη, χωρις ομως να την εχω μετρησει ποτε αφου πηρα το multi test,το ακριβοπληρωσα και δεν ξερω να το χρησιμοποιησω.Τελευταια προσθηκη ζουμιων ειναι το zoomax της kent.

Τελος και κλεινοντας το νερο ειναι απο RO της ro-man.

Eλπιζω να τα καλυψα ολα.Οτι παρελειψα ρωτηστε με.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι τιμές!

Άλλωστε έχεις καλούς συμβουλάτορες...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολος οργανισμός το Christmas tree.

[/quote

μπορειτε να μου δωσετε πληροφοφριες για το συγκεκριμενο?μεγαλωνει?Απο που προερχεται?Τι απαιτησεις εχει?Απο κει που το πηρα δεν ηξεραν τιποτα,απλα το πουλαγανε.

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Το πρω'ι' είχαμαι μπεί σε λαθος παράμετρο με το 915 για το διαφορικό για αυτό και δεν μπορούσαμε να το ρυθμίσουμαι βρές απο το χαρτί που σου έδωσα την ανάλογη παράμετρο και ρύθμιστο όπως σου έδειξα (η παράμετρο λέει df2 διαφορικο) Σταμος ΕΨΕΜ

Link to comment
Share on other sites

Το Christmas tree δεν είναι φωτοσυνθετικός οργανισμός και θέλει συστηματικό τάισμα με πιπέτα.

Δεν θέλει ισχυρό φωτισμό.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου, υγιεστατα τα ψαρακια σου, οπως και τα κοραλακια σου, μια χαρα ολα. Θελεις πολυ δουλεια ακομα βεβαια, διοτι εχεις πολυ....χωρο να γεμισεις (θα βαλουμε και εμεις το χερακι μας.. :rasp: ), αλλα εως τωρα εισαι πολυ ωραιος!! :P

Προχωρα οπως ειπαμε. με προσεχτικα βηματα και μηνα με το μηνα θα προχωρας. Μην πας να φτασεις αποτομα στο τελος. Απολαυσε την διαδρομη και ασε και τα απαραιτητα κενα στα κοραλια σου αναμεσα για να γεμισει στο μελλον ο χωρος φυσικα και ομορφα. :hysterical:

Σταθεροποιησε το συστημα σου οσο καλυτερα μπορεις και στην πορεια προχωρας σε αλλο στοκ. Μην τα κανεις ολα μαζι γιατι κατι θα κανεις λαθος. Ξεκινα τον reactor και στησε τον σωστα. Εχει μια Α διαδικασια, αλλα το αποτελεσμα θα σε δικαιωση. :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνεχιζω λοιπον το θεμα μου με καινουριες φωτογραφιες.Χωρις να υπαρχει καμια τρελη αλλαγη στα ζωντανα απλα με μια μικρη αναπτυξη τους.Εχω μπολικο χωρο ακομη για κοραλια αλλα δεν βιαζομαι...ΙΔΟΥ...

post-258-1190992687_thumb.jpg post-258-1190992739_thumb.jpg

post-258-1190992781_thumb.jpg post-258-1190992826_thumb.jpg

post-258-1190992874_thumb.jpg post-258-1190992905_thumb.jpg

post-258-1190992940_thumb.jpg post-258-1190992968_thumb.jpg

post-258-1190993032_thumb.jpg post-258-1190993068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφες πολυ εικονες.συγχαρητηρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο μπράβο. :thumbup:

Και απο ανάπτυξη μια χαρά.

Τον C.R. τον έβαλες ? να μας πείς εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η εξελιξη σου! Η αναπτυξη ειναι το παν και οχι η ποσοτητα κοραλλιων!

Μπραβοοοο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο ολοκληρωμένο και ώριμο τώρα, το σύστημά σου!!!

Τα συγχαρητήριά μου και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...