Jump to content

Νερό βρύσης ή από φίλτρο?


fakiris

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Πλησιάζει η πρώτη αλλαγή σε 54 λιτρο φυτεμένο με 15 μικρούς κατοίκους. Θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσω νερό απευθείας από την βρύση ή μέσο του φίλτρου που διαθέτω? Μήπως το φίλτρο που έχει ενεργό άνθρακα μου κρατήσει και χρήσιμες για τα φυτά ουσίες? Το έχει δοκιμάσει κάποιος? 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και τα δύο.... Όσο για το δεύτερο ο άνθρακας θα κρατήσει και οφέλειμα αλλά φαντάζομαι ρίχνεις λιπάσματα οπότε είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fakiris έγραψε:

Καλημέρα σας! Πλησιάζει η πρώτη αλλαγή σε 54 λιτρο φυτεμένο με 15 μικρούς κατοίκους. Θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσω νερό απευθείας από την βρύση ή μέσο του φίλτρου που διαθέτω? Μήπως το φίλτρο που έχει ενεργό άνθρακα μου κρατήσει και χρήσιμες για τα φυτά ουσίες? Το έχει δοκιμάσει κάποιος? 

Εξαρταται τι εννοεις..... Τα νιτρικα και φωσφορικα δεν κραταει (ή κραταει σε πολυ μικρες ποσοτητες), πολλα μικροστοιχεια κραταει (που δεν ειναι καλο).

Κραταει φυτοφαρμακα, φαρμακευτικες ουσιες, κ.α.....

Αν βαζεις καποιο γενικο λιπασμα με μικρο-  , δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κρατάει και το χλώριο, έτσι δεν είναι?

Διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί ενδιαφέρει κι εμένα ..

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κρατάει αλλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν έμεινε κάποια ποσότητα χλωρίου (εξαρτάται από την ποιότητα και το χρόνο λειτουργίας του φίλτρου άνθρακα), οπότε για καλό και κακό βάζεις πάλι αντιχλώριο.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, thediscusman said:

Ναι το κρατάει αλλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν έμεινε κάποια ποσότητα χλωρίου (εξαρτάται από την ποιότητα και το χρόνο λειτουργίας του φίλτρου άνθρακα), οπότε για καλό και κακό βάζεις πάλι αντιχλώριο.

Είσαι ωραίος!!Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Παιδιά κρατάει και το χλώριο, έτσι δεν είναι?

Διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί ενδιαφέρει κι εμένα ..

Ναι κρατάει το χλώριο. Ιδικά αυτό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2019 at 9:36 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Παιδιά κρατάει και το χλώριο, έτσι δεν είναι?

Διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί ενδιαφέρει κι εμένα ..

Ναι κρατάει.. 

Αλλά δεν χρειάζεται σε φυτεμένα (αν ζεις Αθήνα )ούτε αντιχλωριο ούτε φίλτρο.. 

Μην σου πω ότι το χλώριο κάνει και καλό στα φυτα.. 

Αλλά είναι μεγάλη συζήτηση για να ανοίξει σε αυτό το θέμα.. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2019 at 8:23 PM, stathis spithas said:

Ναι κρατάει.. 

Αλλά δεν χρειάζεται σε φυτεμένα (αν ζεις Αθήνα )ούτε αντιχλωριο ούτε φίλτρο.. 

Μην σου πω ότι το χλώριο κάνει και καλό στα φυτα.. 

Αλλά είναι μεγάλη συζήτηση για να ανοίξει σε αυτό το θέμα.. 

Που σαι ρε Στάθηηη?

Σε ευχαριστώ φίλε για την πληροφόρηση και θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σου και την γνώση σου για τα επίπεδα χλωρίου που θα μπορούσε να αντέξει κάνοντας συγχρόνως και καλό μέσα σε ένα φυτεμένο ενυδρείο, καθώς επίσης και τί ακριβώς εννοείς ΄΄φυτεμένο ενυδρείο΄΄..  ;) 

Χάρηκα που σε διάβασα!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 12:22 ΜΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Που σαι ρε Στάθηηη?

Σε ευχαριστώ φίλε για την πληροφόρηση και θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σου και την γνώση σου για τα επίπεδα χλωρίου που θα μπορούσε να αντέξει κάνοντας συγχρόνως και καλό μέσα σε ένα φυτεμένο ενυδρείο, καθώς επίσης και τί ακριβώς εννοείς ΄΄φυτεμένο ενυδρείο΄΄..  ;) 

Χάρηκα που σε διάβασα!!

Μιλαω συνηθως για φουλ φυτεμενα ενυδρεια σαν αυτο που εχω κρατήσει αλλά και ενυδρεια απλως με φυτα..

Αν διαβάσεις αυτό το αυτό http://www.eyath.gr/swift.jsp?CMCCode=160605&extLang= ή παρόμοια αθρα στο ίντερνετ θα καταλάβεις ότι η ποσότητα χλωρίου είναι μηδαμινή . 

Αλλά θέλει πολύ συζήτηση γιατί υπάρχουν πολλά είδη και υποκατάστατα του χλωρίου στο νερό μας..

Ο πειραματισμός μου έδειξε ότι οχι μόνο είναι αβλαβή για φυτα αλλά και για ΨΑΡΙΑ αλλα κανουν και καλο..

Και χωρίς τρελή προεργασία..

Απλά ομως δεν ειμαι σε διάθεση να ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου.

Και εγώ χάρηκα που εισαι ενεργός φιλαράκι!?

Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2019 at 9:35 PM, stathis spithas said:

Μιλαω συνηθως για φουλ φυτεμενα ενυδρεια σαν αυτο που εχω κρατήσει αλλά και ενυδρεια απλως με φυτα..

Αν διαβάσεις αυτό το αυτό http://www.eyath.gr/swift.jsp?CMCCode=160605&extLang= ή παρόμοια αθρα στο ίντερνετ θα καταλάβεις ότι η ποσότητα χλωρίου είναι μηδαμινή . 

Αλλά θέλει πολύ συζήτηση γιατί υπάρχουν πολλά είδη και υποκατάστατα του χλωρίου στο νερό μας..

Ο πειραματισμός μου έδειξε ότι οχι μόνο είναι αβλαβή για φυτα αλλά και για ΨΑΡΙΑ αλλα κανουν και καλο..

Και χωρίς τρελή προεργασία..

Απλά ομως δεν ειμαι σε διάθεση να ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου.

Και εγώ χάρηκα που εισαι ενεργός φιλαράκι!?

Στάθη κάθισα και δίαβασα αρκετά πάνω στο θέμα γιατί μου τράβηξε την προσοχή η αλήθεια είναι.

Είναι άκρως ενδιαφέρον θέμα και το αγνοούσα παντελώς καθώς δεν είχα ποτέ στη διάθεσή μου φυτεμένα ενυδρεία..

Τώρα όμως που έχω 3 ενυδρεία από ελαφρώς φυτεμένα μέχρι βαριά φυτεμένα μου κίνησε την προσοχή και το έψαξα.

Σε ευχαριστώ και θα ήταν ενδιαφέρουσα μια τέτοια συζήτηση όταν βρούμε χρόνο. ;) 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2019 at 9:35 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μιλαω συνηθως για φουλ φυτεμενα ενυδρεια σαν αυτο που εχω κρατήσει αλλά και ενυδρεια απλως με φυτα..

Αν διαβάσεις αυτό το αυτό http://www.eyath.gr/swift.jsp?CMCCode=160605&extLang= ή παρόμοια αθρα στο ίντερνετ θα καταλάβεις ότι η ποσότητα χλωρίου είναι μηδαμινή . 

Αλλά θέλει πολύ συζήτηση γιατί υπάρχουν πολλά είδη και υποκατάστατα του χλωρίου στο νερό μας..

Ο πειραματισμός μου έδειξε ότι οχι μόνο είναι αβλαβή για φυτα αλλά και για ΨΑΡΙΑ αλλα κανουν και καλο..

Και χωρίς τρελή προεργασία..

Απλά ομως δεν ειμαι σε διάθεση να ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου.

Και εγώ χάρηκα που εισαι ενεργός φιλαράκι!?

το διαβασα κι εγω. ενδιαφερον!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2019 at 11:44 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Στάθη κάθισα και δίαβασα αρκετά πάνω στο θέμα γιατί μου τράβηξε την προσοχή η αλήθεια είναι.

Είναι άκρως ενδιαφέρον θέμα και το αγνοούσα παντελώς καθώς δεν είχα ποτέ στη διάθεσή μου φυτεμένα ενυδρεία..

Τώρα όμως που έχω 3 ενυδρεία από ελαφρώς φυτεμένα μέχρι βαριά φυτεμένα μου κίνησε την προσοχή και το έψαξα.

Σε ευχαριστώ και θα ήταν ενδιαφέρουσα μια τέτοια συζήτηση όταν βρούμε χρόνο. ;) 

Θα σου γράψω κάτι ακόμα για να δεις πόσο αντιφατικά μερικές φορές είναι τα πράγματα στο χόμπι μας. 

Όπως επίσης πως κάτι που θεωρούμε επιβλαβές με την σωστή προεργασία μπορεί να γίνει φάρμακο. 

Ένα από τα πιο "ψαγμένα " φάρμακα για ψαρια είναι αυτό...

https://www.google.com/search?q=chloramine t&tbm=isch&tbs=rimg%3ACYzFyYIkNUiPIkCJXB7FAV8ebmL5pvdkqJHY6CGSeiT970s2_1-pM-IiwmBVMuVuoHZASr6yUBzBGy0iox0qJrbFUEp7dJA2_1CEnJKhIJiVwexQFfHm4RIjLFheYY_18kqEgli-ab3ZKiR2BGl3at-EsNAmCoSCeghknok_1e9LEcky5omIrRaYKhIJNv_1qTPiIsJgRCXvyvbnPfCEqEgkVTLlbqB2QEhFmSsKJxXjrmioSCa-slAcwRstIEVjMGXDkqeolKhIJqMdKia2xVBIRHZd8F7TuP8kqEgme3SQNvwhJyRGOr8NErhFRWw&client=ms-android-samsung&prmd=inv&hl=el&ved=0CBUQuIIBahcKEwjI0uyJgKPhAhUAAAAAHQAAAAAQDw&biw=360&bih=560#imgrc=K-o-9I0NBgWfFM

Και μερικά με παρόμοια σύνθεση...

Από το όνομα νομίζω μπορείς πάνω κάτω να καταλάβεις τον "κορμό" του φαρμάκου.. 

Θα σου πω μόνο για τελος ότι είναι το μονο φαρμακο που μπορει να θεραπευσει ενα ειδος παρασιτου( καποιο ειδος costia μαλλον) που μπορει να εξολωθρευσει οσούς δίσκους βρίσκονται μεσα σε ένα ενυδρειο ακομα και σε 24 ώρες!

Και να είναι καλά το παλικαράκι (δισκας) που το έψαξε γιατί έσωσε μια εποχή πολλά ενυδρεία.. 

Οπότε γνώμη μου είναι (σε σχέση με το θεμα)ότι έχουμε βιαστεί να βαπτίσουμε μη ασφαλές το νερο της βρύσης μας..

Μπορεί βέβαια και να μην ειναι?..

Αλλά θέλει Πολύ συζήτηση.!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω κ μηνες το νερο αλλαγης μου ,ειναι 50% προφιλτρα 50% βρύση. Μεχρι στιγμής δεν εχω δει κατι περιεργο κ μιλαμε για πολλα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...