Jump to content

Πρόβλημα με guppy και molly


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120LTΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ 3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΟΠΩΣ Μ ΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ GYPPY KAI MOLLY ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΑ ΕΧΩ ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΥΣ. 

Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 26 ΒΑΘΜΟΥΣ 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ PH ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΤΗΣ API

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΛΕΙΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ 

4 GUPPY ΤΟ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ +ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ

5 ΜΟΛΛΥ

8 ΤΕΤΡΑ ΝΕΟΝ

ΚΑΙ 2 ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ 

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 50%

ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ 

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΞΕΠΛΕΝΩ ΣΕ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ 

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ....

ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

Δλδ τι τιμες αμμωνιας , νιτρωδη & νιτρικων εχεις ?

Απο την στιγμη που λες οτι ξεπλενεις το φιλτρο σε νερο βρυσης , 99% δεν υπαρχει βιολογια . Το φιλτρο το ξεπλενουμε σε νερο ενυδρειου ,

Οποτε η απωλιες σου ειναι λογο αμμωνιας επειδη εχουν πεθανει τα βακτηρια κατω απο την βρυση,

Βρες μπολι αμεσα απο στρωμενο ενυδρειο και βαλτο στο φιλτρο σου, αγορασε ενα AmGuard η αντιστοιχο προιον μπας και σου μεινει κανενα ψαρακι μεχρι να ξανα στρωσει το ενδυρειο και βακτηρια καθημερινα. Κοινος ξεκινα την διαδικασια απο την αρχη για τον κυκλο του αζωτου.

Αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να κανεις αλλαγες πιο συχνα 20% τη βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Δυστυχώς όσες μετρήσεις και να κάνεις 0 θα είναι λόγω του ότι το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο. Πλένοντας τα σφουγγάρια και τη βιολογία σε νερό βρύσης σκοτώνεις τα ωφέλιμα βακτήρια και άρα ενώ πάει να ξεκινήσει ο κύκλος τον κόβεις απότομα. Αν μπορείς βρες μπόλι άμεσα αλλιώς ξεκινάς καθημερινά χρήση βακτηρίων ξανά χωρίς να πλένεις πλέον τίποτα σε νερό βρύσης παρά μόνο στο νερό που αφαιρείς ή σε ετοιμασμένο νερό. Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα μη σου πω μέρα παρά μέρα.

Ενδέχεται να έχεις και άλλες απώλειες στο μεσοδιάστημα. 

Επίσης τα ψάρια δεν συμβαδίζουν ως προς τις παραμέτρους τους. Τα guppy/molly θέλουν υψηλό ph 7,5+ ενώ τα νέον <7. Κράτησε τα guppy και τα molly που σου αρέσουν και δώσε αν μπορείς τα νέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον ορο μπολι θα βρεις απο καποιον συνχομπηστα μια ποσοτητα βιολογικου και θα την βαλεις μεσα στο φιλτρο σου 

Ριξε μια ματια εδω

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι είναι βιολογικό υλικό από στρωμένο φίλτρο.. αλλαγές νερού θέλει πιο συχνά

Καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα θέματα που υπάρχουν εδώ στο φόρουμ για το στήσιμο του ενυδρείου,για τη συντηρησή του,για το φίλτρο και σε τί χρησιμεύει.. υπάρχουν και προφίλ ψαριών,να δεις τί χρειάζονται τα ψαράκια που έχεις.. 

Και ολα θα πάνε καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν οι μετρησεις σου δειξουν 0 αμμωνια,0 νιτρωδη και εχεις μετρησιμα νιτρικα.

Οπως ηδη σου εγραψαν βαζεις μπολι και βακτηρια αν εχεις,ταίζεις φειδωλα εως καθολου τις πρωτες μερες και δεν ξαναπλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης,τουλαχιστον αμμεσα.

 

Επισης θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις με κεφαλαια...

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...