Jump to content

Pelvicachromis pulcher σε 120l


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι,
οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να παω για πρωτη φορα προς Αφρικη :D
και εχω την εξης ερωτηση, μπορω να βαλω σε 120λιτρα ενα ζευγαρι Pelvicachromis pulcher μαζι με μερικα danios και τα ancistrus μου;
Θα εχω καποιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ζευγάρι Kribensis όπως πιστεύω ότι ξέρεις, ισοδυναμεί με σίγουρη γέννα!

Όταν γίνει αυτό η επιθετικότητα των γονέων είναι αρκετά αυξημένη. Δυστυχώς προσωπική εμπειρία με αυτό το είδος δεν έχω, περισσότερο φοβάμαι για τους ancistrus που κάθονται στον βυθό και όχι για τα danios.

 

Με αρκετές κρυψώνες πιστεύω θα είσαι εντάξει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Ζευγάρι Kribensis όπως πιστεύω ότι ξέρεις, ισοδυναμεί με σίγουρη γέννα!

Όταν γίνει αυτό η επιθετικότητα των γονέων είναι αρκετά αυξημένη. Δυστυχώς προσωπική εμπειρία με αυτό το είδος δεν έχω, περισσότερο φοβάμαι για τους ancistrus που κάθονται στον βυθό και όχι για τα danios.

 

Με αρκετές κρυψώνες πιστεύω θα είσαι εντάξει πάντως.

Εχω αρκετα ξυλα μοπανι και 2 μισες καρυδες, θα βαλω σημερα και αλλα ξυλα και καποια στιγμη θα σπασω 1-2 καρυδες ακομα να φτιαξω κρυψωνες.
Εχω και θα βαλω και αλλα φυτα, νομιζω αυτα φτανουν.Οποτε φανταζομαι δεν θα εχω καποιο αλλο προβλημα, σωστα?
 

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο κρυβονται συνεχεια και οταν πλησιαζω το ενυδρειο φοβουνται λιγο, με το που εσβησαν τα φωτα παντος αρχησαν να εξερευνουν, εκατσα και σε αποσταση απο το ενυδρειο και τα ειδα που δειλα δειλα αρχισαν να βγαινουν απο τις κρυψωνες και αρχισαν να κολυμπανε κανονικα, με τα danios για την ωρα δεν εχουν κανενα θεμα ετσι και αλλιος ειναι σε αλλη ζωνη του νερου και ουτε με τα ancistrus παρατηρησα κατι, λιγο στην αρχη τα φοβηθηκαν λιγο γιατι λογικα δεν θα ειχαν ξαναδει ποτε.
Εχω καποιες αποριες:

  • τι τροφη μπορω να παρω,bloodworms κατεψυγμενα κανουν;
  • που μπορω να βρω ξυλα μοπανι στην Αθηνα χωρις να χρειαστει να παραγγειλω; (ειχα βρει σε ενα μεγαλο petshop αλλα δεν φερνουν πια)
  • απο τι αλλο υλικο μπορω να τους κανω σπυλια, εκτος απο ξυλα mopani και καρυδες;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το προφίλ τους όπου θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/44440-pelvicachromis-pulcher-boulenger-1901/

Επίσης μετά από μικρή έρευνα παραθέτω το εξής:

Diet

Feeding Kribensis is easy. They are omnivorous and will accept flake or pellet foods, frozen brine shrimp, freshly hatched brine shrimp, daphnia, mosquito larvae, bloodworms, and even vegetables such as zucchini. To maintain their good health, feed them a variety of foods. Keep in mind that by nature they are bottom dwellers, so provide some foods that will sink, such as sinking pellets. When conditioning fish prior to breeding, provide plenty of live foods.

 

Ξύλα mopani έχει το aquaclubdesign (τεμάχιο, μόνο medium μέγεθος). Αλλά αν θες ποικιλία σε μεγέθη και σχήματα στον Μυσιρλή.

 

Σπηλιές συνήθως φτιάχνουμε με πέτρες (κατασκευή με ενυδρειακή σιλικόνη φυσικά). Θα μου πεις, με γεμάτο ενυδρείο κομματάκι δύσκολο...Εναλλακτικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάτι από κεραμικό υλικό (χωρίς χημικά εννοείται).:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Εδώ είναι το προφίλ τους όπου θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/44440-pelvicachromis-pulcher-boulenger-1901/

Επίσης μετά από μικρή έρευνα παραθέτω το εξής:

Diet

Feeding Kribensis is easy. They are omnivorous and will accept flake or pellet foods, frozen brine shrimp, freshly hatched brine shrimp, daphnia, mosquito larvae, bloodworms, and even vegetables such as zucchini. To maintain their good health, feed them a variety of foods. Keep in mind that by nature they are bottom dwellers, so provide some foods that will sink, such as sinking pellets. When conditioning fish prior to breeding, provide plenty of live foods.

 

Ξύλα mopani έχει το aquaclubdesign (τεμάχιο, μόνο medium μέγεθος). Αλλά αν θες ποικιλία σε μεγέθη και σχήματα στον Μυσιρλή.

 

Σπηλιές συνήθως φτιάχνουμε με πέτρες (κατασκευή με ενυδρειακή σιλικόνη φυσικά). Θα μου πεις, με γεμάτο ενυδρείο κομματάκι δύσκολο...Εναλλακτικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάτι από κεραμικό υλικό (χωρίς χημικά εννοείται).:)

Ευχαριστω για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω αλλα 2 γιατι αυτα μαλλον τα βλεπω για αρσενικα και τα 2.. :(
Στο μαγαζι που τα αγορασα ειχαν μονο καποια νεαρα και δεν πολυ φαινοταν αν ηταν θυληκα ή αρσενικα, Ειπα να μου βαλουν καποιο με ποιο κοκκινη και μεγαλητερη κοιλια μπας και πετυχω καποιο θυληκο αλλα μαλλον δεν τα καταφερα γιατι μου φαινονται και τα 2 αρσενικα.

Εχουν κατσει το καθενα σε 2 διαφορετικες κρυψονες και πανε που και που στου αλλου και πεφτει λιγο ξυλο :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Δως τους λιγο χρονο ακομη μας κ ειναι ζευγαρακι.Αν βαλεις καποιες καλες φωτο τα παιδια που εχουν φιλοξενισει θα σου πουν με πιο μεγαλη σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Από τις φώτος μου φαίνονται και τα 2 αρσενικά, μερικές ακόμα θα βοηθούσαν.. 

 

Ένα αρθράκι για έξτρα πληροφορίες.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Από τις φώτος μου φαίνονται και τα 2 αρσενικά, μερικές ακόμα θα βοηθούσαν.. 

 

Ένα αρθράκι για έξτρα πληροφορίες.. 

 

Εγω νομιζω πρεπει να ειναι θυληκα γιατι εβαλα αλλα 2 σημερα λιγο ποιο μεγαλα σε μεγεθος και αυτα που ειχα εχουν ποιο μεγαλες και κοκκινες κοιλιες οπως στις εικονες με τα θυληκα. 
αλλα γινετε χαμος τωρα δεν εχω και παρα πολλες κρυψωνες και ολα θελλουν μια συγκεκριμενη και τσακωνονται, να βγαλω καποια? 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κρυψωνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι,

Εβαλα μερικες καρυδες ακομα και τα ψαρια εχουν φτιαξει 2 ζευγαρια και εχουν πιασει απο μια πλευρα του ενυδρειου το καθε ζευγαρι.
Οι αρσενικοι εχουν γινει επιθετικοι και παλευουν μεταξυ τους, ο Ενας ειναι λιγο ποιο επιθετικος και πλησιασει κοντα στην αλλη φωλια, του ορμανε και επιστρεφει στην δικια του.
πρεπει να βγαλω το ενα ζευγαρι; αν βαλω περισσοτερα φυτα θα ειναι ενταξη η θα εχω καποιο θεμα;
 

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι οριακά ως προς λίγα για 2 ζευγάρια.. 

Θα έλεγα να δοκιμάσεις πολλά φυτά, με κλαδιά και πέτρες για κρυψώνες και αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα, τότε βγάζεις το ένα ζευγάρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Τα λίτρα σου είναι οριακά ως προς λίγα για 2 ζευγάρια.. 

Θα έλεγα να δοκιμάσεις πολλά φυτά, με κλαδιά και πέτρες για κρυψώνες και αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα, τότε βγάζεις το ένα ζευγάρι. 

Σκεφτομουν να βαλω ακομα περισσοτερη βαλισνερια στο ενυδρειο και στην μεση σαν χωρισμα για να μην βλεπει το ενα το αλλο ευκολα

απλα σκεφτομουν οτι αν κανουν μωρα και τα βολταρουν στο ενυδρειο δεν θα εχω θεμα με καβγαδες παλι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Σκεφτομουν να βαλω ακομα περισσοτερη βαλισνερια στο ενυδρειο και στην μεση σαν χωρισμα για να μην βλεπει το ενα το αλλο ευκολα

απλα σκεφτομουν οτι αν κανουν μωρα και τα βολταρουν στο ενυδρειο δεν θα εχω θεμα με καβγαδες παλι? 

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξουν θέματα δυστυχώς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξουν θέματα δυστυχώς 

Κριμα και μου αρεσουν πολυ.. μαλλον με βλεπω για ενα ενυδρειο ακομα... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι!
Τελικα εβγαλα το ενα ζευγαρη και εβαλα στην θεση του 3 pearl gourami(λογο απαιτησης της οικογενειας :glare:) και τωρα δεν εχω καποιο προβλημα με τσακομους
παρα μονο καποιες δαγκοματιες οταν πλησιαζουν τα gourami την φωλια.
Το ζευγαρι που κρατησα ηταν αυτο που ειχε φτιαξει φωλια και ειχε ποιο εντονα και σκουρα χρωματα.
Σημερα παρατηρησα για πρωτη φορα οτι εχουν μικρα! :wootwoot:Τα εβγαλαν βολτα και τα προσεχαν απο τους αλλους συγκατοικους.
Επισης μου εφεραν ενα ψαρι που μοιαζει με κουχλι λοαχ αλλα δεν ειναι, το εχω βαλει στο ενυδρειο ειναι πολυ ησυχο και ντροπαλο και κρυβεται συνεχεια, θα εχω καποιο θεμα με τα μικρα;
οταν πλησιαζει εκει παντος του ορμανε οι γονεις και φευγει αλλα δεν ξερω αν θα διμιουργησει καποιο θεμα.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια !!!!!

Βγαλε και μερικες φωτογραφιες με τα μικρα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

συγχαρητηρια !!!!!

Βγαλε και μερικες φωτογραφιες με τα μικρα!

Ευχαριστω!, Εδω μερικες φωτο
IMG_20190608_234957.thumb.jpg.188fdd5608e9fc56e0583b92f59ddfb9.jpgScreenshot_5.thumb.jpg.f0b5894b5e46d38431d18071b85c982e.jpgScreenshot_6.thumb.jpg.1e8175a573c3ef31ca676f1d821c611a.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ιδεα νου η αυτο ειναι fire eell??

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Ειναι ιδεα νου η αυτο ειναι fire eell??

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τι να σου πω μπορει και να ειναι οντως, εγω στην αρχη για κουχλι λοαχ το περασα, το φορτωθηκα μαζι με τα γκουραμι γιατι ηταν ωραιο κτλ....:glare:
μαλλον αποτι φανταζομαι πρεπει να φυγει σωστα;  

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς φαντάζεσαι, πρέπει δυστυχώς να φύγει. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, ειναι πολυ ομορφα τα ψαρια σου, κριμα που πρεπει να βγαλεις το eell(?), μου αρεσει ειναι σαν αλιεν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...