Jump to content

Καλώς σας βρήκα συνχομπίστες, λίγα λόγια για το ενυδρείο μου.


ManosA

Recommended Posts

Καλησπέρα συνχομπίστες, μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες να παρουσιάσω το ενυδρείο μου, μία παλαιότερα που έγινα μέλος και μία προχθές που αποφάσισα να το ξαναδοκιμάσω, αισιοδοξώ να ξεπεράσω τις τεχνικές δυσκολίες που έχω λόγω ελλειψης γνώσης του τρόπου διαχείρισης του forum (δεν έχω εμπειρία από κοινωνικά δίκτυα και forum) και να καταφερω αυτή τη φορά να δείτε το post μου ώστε να κάνετε και τις παρατηρήσεις σας και να καταφέρω να συμμετάσχω και εγώ στις συζητήσεις που τόσο καιρό μόνο διάβαζα με ενδιαφέρον, μαθαίνοντας και πολλά πράγματα.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Νότιας Αμερικής - Αμαζόνιος, <<βιοτοπικής προσέγγισης>>

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 121x51x66cm
Συνολικά Λίτρα: 350
Sump (λίτρα): -

 

Χρόνια λειτουργίας συγκεκριμμένου ενυδρείου 10 χρόνια, 9 1/2 με δίσκους και μισό χρόνο με την παρακάτω ιχθυοσύνθεση


Οργανισμοί
Φυτά: -
Ψάρια: 4 geophagus surimanensis - 4 firemouth cichlids - 3 bolivian ram - 3 sturisoma panamense - 1 whiptail catfish - 5 corydoras sterbai - 11 Buenos aires tetra - 2 kuhli loach - 1 panaque bruno
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: πλάτη Juwel roots
Πέτρες: 4 lava stones
Ξύλα: Red Moorwood ξύλα κρεμασμένα ανάποδα με δεματικά από τις κόντρες
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: άμμος Carat 6

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4 λάμπες Juwel (2 nature - 2 colour)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες καθημερινά με διαφορά μισής ώρας στο άνοιγμα και στο κλείσιμο (ανατολή - δύση)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 2 Fluval 305

                   1 Fluval 405

                   1 Fluval 406 (όλα με Siporax στα καλάθια και τα σφουγγάρια τους)

                   1 λάμπα UV Vecton 400 με λάμπα 15w

                   το εσωτερικό φίλτρο του Juwel με 3 μέρη Substrat, 1 μέρος γεώλιθο Kent Nitrate Sponge, 1 μέρος γεώλιθο API ammo chips, 1 φάκελάκι Ketapang Catappa Leaves & ενυδρειακό βαμβάκι στη κορυφή

                   2 αεραντλίες Eheim 400 σε 24ωρη λειτουργία


Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας Eheim Jager 300 (χειμώνα), 4 ανεμιστηράκια (καλοκαίρι)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 1 γείωση κρυμένη στο εσωτερικό φίλτρο
Διατροφή: Ocean Nutrition Diskus Flakes, Brine shrimp plus flakes & Formula one flakes

                 Omega Veggie Rounds & brine shrimp pellets

                 Tropical discus gran wild small pellets

                 κατεψυγμένη ocean nutrition artemia + spirulina + garlic (1 τάισμα την εβδομάδα)

                 1 τάισμα την εβδομάδα μουλιασμένη ξηρά τροφή με Kent Zoe & 1 με Garlic Guard

                
Παράμετροι (έχω σταματήσει να μετράω εδώ και χρόνια, τηρώντας τις ρουτινές παρακάτω, αραιά και που μετράω το ΡΗ)
pH: 6,5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): -

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε 15 ημέρες 70-80% αλλαγή νερού με προσθήκη στο ενυδρείο 60ml kent black water, 30ml Special Blend, 30ml kent Diskus Essentials & 120ml Tetravital

΄                        σκούπα βυθού σε κάθε αλλαγή επιφανειακά στην άμμο
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε μπιτόνια (75 - 75 - 120λ) με κυκλοφορητες και θερμαντήρες από την προηγούμενη ημέρα με Aquasafe, ελάχιστο ενυδρειακό αλάτι API & Sanital (3 κουταλιές σούπας ανά 75l νερού)


Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κάθε εβδομάδα προσθήκη 60ml kent black water, 30ml Special Blend, 30ml kent Diskus Essentials και αλλαγή στο βαμβάκι του εσωτερικού

                                              κάθε 15 ημέρες αλλαγή Ketapang Leaves

                                              κάθε 30 ημερες αλλαγή γεώλιθου Ammo Chips

                                              κάθε 6 μήνες αλλαγή γεώλιθου Nitrate Sponge

                                              κάθε 6 μήνες εναλλάξ (ανά 2 φίλτρα) αλλαγή στα σφουγγάρια των Fluval μαζί με ένα καλαθι Siporax κάθε φορά (το πιο παλιό)

                                              κάθε χρόνο αλλαγή στη  λάμπα UV

                                              κάθε 1 1/2 χρόνο αλλαγή στις λάμπες φωτισμού

Φωτογραφίες: μόλις επιστρέψω από το επαγγελματικό ταξίδι που είμαι το Σαββάτο θα προσπαθήσω να ανεβάσω (καθήστε να ανέβει η παρουσίαση πρώτα.... :)


Βίντεο: θα προσπαθησω μόλις επιστρέψω σπίτι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε :welcome:!!!

 

Πολύ ωραία παρουσίαση άλλα Κάνε ένα κόπο.   Πιο σωστά ένα κοπι παστε που λένε και οι φίλοι μας οι άγγλοι στην ανάλογη κατηγορία. 

Είναι κρίμα να χαθεί ο κόπος σου αφού σε αυτή την κατηγορία θα κλειδώσει σε λίγο καιρό. 

Και πάλι Καλώς μας ήρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα.:welcome:

Περιμένουμε οπτικό υλικό.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας:welcome:

Περιμένουμε εναγωνίως :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Μάνο, ειχες 9.1/2χρονια δισκους κ τώρα που φύγανε κανεις παρουσίαση.:PΚαλώς ήρθες στην παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για το καλωσόρισμα!

 

Φίλε fishbone, θα το βάλω στην κατηγορία Κιχλίδες Αμερικής.

 

Φίλε Δημήτρη,  είχα προσπαθήσει πρώτη φορά το 2015 να στείλω παρουσίαση, που είχα δίσκους τότε, αλλά δεν ευδοκίμησε η προσπάθεια και το άφησα μετά, αρκέστηκα στην ανάγνωση....

Tελοσπάντων , τώρα βρήκα τον τρόπο και ξεκίνησα, δίσκους είχα και με το πρώτο ενυδρείο μου, rio 180 για περίπου 5 χρόνια, αλλά κατάλαβα ότι δεν ειναι ευκολο να κρατησεις σωστά τα δισκάκια σε αυτά τα λίτρα, χώρια που ήμουν και άπειρος τότε, και μετά έστησα το rio300 με σύνολο 8 δίσκους και το παραπάνω set up.

 

Mόλις επιστρέψω Αθήνα θα βάλω photos.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες λοιπόν φίλε συγχομπυστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...