Jump to content

Ρονταρισμένα ή όχι τσάμια για ενυδρείο


Χρήστος

Recommended Posts

Επειδή είναι να κολλήσω το νέο μου ενυδρείο το έψαξα πάρα πολύ για το αν θα πρέπει τα τσάμια να είναι ρονταρισμένα ή όχι.

Πέρα απο τα έξοδα του ρονταρίσματος κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το ρονταρισμα προσφέρει πολλά θετικά και θα ήθελα να μοιραστω μαζί σας.

 

1. Έχω ακούσει πως το ρονταρισμα είναι ακριβό, δεν ξέρω σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας αν παίρνουν πολλά η λίγα αλλά εδώ στην περιοχή το μέτρο κοστίζει 1,5 ευρώ δηλαδή για ένα ενυδρείο 100Χ50Χ50 το κόστος είναι περίπου 20 ευρώ. Προσωπικά θεωρώ πως για ένα τέτοιο ενυδρείο το κόστος είναι οκ και δεν είναι ακριβό.

 

2. Με το ροντάρισμα αν δεν εξαφανίζονται μειώνονται κατά πάρα πολύ η μικρορογμές στην άκρη του γυαλιού κάτι που είναι σημαντικό για την μελλοντική αντοχή του ενυδρείου, όσο ποιο χοντρό είναι το γυαλί τόσο σημαντικότερο είναι το ροντάρισμα.

 

3. Αν κολλήσουμε το ενυδρείο με διάφανη σιλικόνη το οπτικό αποτέλεσμα είναι πολύ ποιο καλό

 

4 Το μεγάλο μείον που εσφαλμένα θεωρούν οι περισσότεροι είναι ότι με το ροντάρισμα η επιφάνεια του τζαμιού μειώνεται κάτι που όχι μόνο δεν ισχείει αλλά αντιθέτως αυξάνεται έστω και λίγο. Δεν θα κάτσω να το εξηγήσω απλά μελετήστε της παρακάτω εικόνες και θα καταλάβετε.

 

ΥΓ στης εικόνες το σειμείο του ροντε είναι εσκεμμένα πολύ για καλύτερη κατανόηση το πραγματικό ροντε είναι ποιο λίγο.

 

στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε μια κόλληση ενυδρείου χωρίς ροντε και πάχος τζαμιού 10mm 

Από κάθε πλευρά έχουμε 10mm επιφάνεια συγκολλήσεις το λιγότερο

(όπου μαύρο είναι η σιλικόνη)

1852621829_xorisronte.thumb.jpg.ff7df240d0cd596a04c10cf8986abefe.jpg

 

στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε τα ίδια τζάμια με ροντε εδώ έχουμε στην μια μεριά μια επιφάνεια συγκολλήσεις 12,6

και στην άλλη 11,3

 

1746502356_meronte.thumb.jpg.772f72f52c6967b3e3e665f36991df67.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι βασικό (το βασικότερο). Το κόψιμο στο ροντε είναι ίσιο, πράγμα που με το χέρι δεν παίζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει δεκάδες ενυδρεία το τελευταίο 840λτ 16χιλ ρονταρισμένο δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα ρονταρισμένα ούτε με τα αροντάριστα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν είμαι γκουρού στο κόλλημα παρόλο αυτά κόλλησα και εγώ κάποια ενυδρεία  όλα λάθος, αλλά με προστατεύεσαι ο Θεούλης και δεν πλημμύρισα ακόμη :)

Πλέον αφού έχω της γνώσεις λέω να κάνω και εγώ κάτι ποιο σωστό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αν και δεν είμαι γκουρού στο κόλλημα παρόλο αυτά κόλλησα και εγώ κάποια ενυδρεία  όλα λάθος, αλλά με προστατεύεσαι ο Θεούλης και δεν πλημμύρισα ακόμη :)

Πλέον αφού έχω της γνώσεις λέω να κάνω και εγώ κάτι ποιο σωστό.

 

Τι εννοείς όλα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

1. δεν άφηνα κενά μεταξύ των τζαμιών τα έσφιγγα τόσο που άκουγα κρατσ κρατσ.

2. κάποια τσάμι τα είχα κόψη εγώ και όχι τέρμα ίσια.

3. δεν άφηνα την σιλικόνη να στεγνώσει καλά 24 ώρες και το γέμιζα.

4. τα κολλούσα πάνω στον πάτο και καμιά φορά κάποιο τσάμι με έβγαινε μεγάλο οπότε τα 2/3 πατούσαν στον πάτο και το 1/3 όχι.

 

προς το παρόν αυτά θυμάμαι ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

1. δεν άφηνα κενά μεταξύ των τζαμιών τα έσφιγγα τόσο που άκουγα κρατσ κρατσ.

2. κάποια τσάμι τα είχα κόψη εγώ και όχι τέρμα ίσια.

3. δεν άφηνα την σιλικόνη να στεγνώσει καλά 24 ώρες και το γέμιζα.

4. τα κολλούσα πάνω στον πάτο και καμιά φορά κάποιο τσάμι με έβγαινε μεγάλο οπότε τα 2/3 πατούσαν στον πάτο και το 1/3 όχι.

 

προς το παρόν αυτά θυμάμαι ?

 

 

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις δεν αίφτεγε που δεν ήταν ρονταρισμένα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Έχω κολλήσει δεκάδες ενυδρεία το τελευταίο 840λτ 16χιλ ρονταρισμένο δεν είχα πρόβλημα ούτε με τα ρονταρισμένα ούτε με τα αροντάριστα.

 

Έχεις κολλήσει μεγάλα ενυδρεία αρονταριστα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Έχεις κολλήσει μεγάλα ενυδρεία αρονταριστα;

 

Έχω 135χ45χ45 270 λίτρα με 10αρι τζάμι και τρέχει 6 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα..

(Δεν είμαι εναντίον του ρονταρισματος απλός δεν το θεωρώ απαραίτητο για τζάμι μέχρι 10χιλ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Έχω 135χ45χ45 270 λίτρα με 10αρι τζάμι και τρέχει 6 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα..

(Δεν είμαι εναντίον του ρονταρισματος απλός δεν το θεωρώ απαραίτητο για τζάμι μέχρι 10χιλ)

Κακός. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salamander έγραψε:

Κακός. 

 

Δεν προσπαθώ να σας πείσω την άποψή μου έγραψα αν δεν σας αρέσει δεν είναι δικό μου πρόβλημα..  

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Δεν προσπαθώ να σας πείσω την άποψή μου έγραψα αν δεν σας αρέσει δεν είναι δικό μου πρόβλημα..  

Επειδή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιον που δε ξέρει γράφω και την δικιά μου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Επειδή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιον που δε ξέρει γράφω και την δικιά μου. 

 

 Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι η άποψή μου είναι προβληματική?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον πάνε να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο, τα πράγματα είναι απλά. Μια δουλειά μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Ο στόχος είναι να γίνει όσο σωστότερα γίνεται και να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες αστοχίας. Στο κόλλημα των ενυδρείων αυτό σημαίνει χρήση ρονταρισμένου τζαμιού. Σαφώς και μπορείς να κολλήσεις και αροντάριστα έχοντας όμως στο μυαλό σου ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά. Διαλέγεις και παίρνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

 Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι η άποψή μου είναι προβληματική?

κοίταξε και εγώ όπως έγραψα ποιο πάνω έκανα τόσα λάθη και πρόβλημα δεν είχα, δεν σημαίνει  όμως ότι πρέπει να τα κάνουν και η άλλοι,  φυσικά η άποψη σου δεν είναι προβληματική, έτσι όπως το θέτεις  είναι σαν να σε λέμε προβληματικό ;), κάτι βέβαια που δεν ισχύει, απλά απο όσο έχω διαβάσει αρκετή έχουν ενυδρεία με χωρίς ρονταρισμα και δεν έχουν πρόβλημα, απλά κάποιοι δια ροπάλου με έλεγαν μην τυχόν και χρησιμοποιήσω ρονταρισμένα τσάμια είναι ακατάλληλα και εδώ θέλω να πω πως αυτοί που υποστηρίζουν αυτό είναι λάθος. Όπως λάθος είναι να λέμε ότι τα αροντάριστα σε σχέση με τα ρονταρισμένα παρέχουν την ίδια ασφάλεια. Δεν μπορώ να πω πόσο μεγαλύτερη ασφάλεια παρέχουν τα ρονταρισμένα τσάμια αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι καλύτερα σε σχέση με τα αρονταριστα, και επειδή θεωρώ πως η ασφάλεια του ενυδρείου για ζωντανά και ανθρώπους είναι κάτι το πολύ σημαντικό για αυτό προσωπικά εφόσον πλέον κατέχω την γνώση θα φτιάχνω στο μέλλον ενυδρεία μόνο με ρονταρισμένα τζάμια. Κάτι που ως αρχάριος τζαμοκολλυτης συστήνω σε όλους τους χομπίστες. Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας (που ίσος ξέρει κάτι παραπάνω) κάνει αυτό που νομίζει ως σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι το ίδιο καλά αν  όχι καλύτερα και τα ρονταρισμενα εκεί που διαφωνώ είναι ότι είναι ακατάλληλα τα αρονταριστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...