Jump to content

ξεκινημα αφρικης


thanasis1976

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φτου φτου!Εχουν πλακα στην αρχη που ειναι "ψαρωμενα" κ κινουντε κοπαδιαστά.

Ναι ναι... οπως επισης που αν καποιος δεν ξερει θα σου πει σε ολοκληρο ενυδρειο μονο αυτα... 

Link to comment
Share on other sites

Κ πολυ καλα εκανες!Φτου φτου στην αγελη σου!

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2019 at 7:59 ΜΜ, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

μπηκαν και οι υπολοιπες πετρες και σπηλιες, καινουργιο φωτισμος, λιγες βαλλισνεριεςκαι αναμονη για τα ψαρακια!!! 

20191214_195801.jpg

Καλησπέρα και καλή αρχή με τα αγαπημένα φροντοζακια.Φιλε μου αν εννοείς σπηλιές τις τέσσερις τρύπες που βλέπω,νομίζω δεν θα εξυπηρετήσουν σε κάτι.Οι "σπηλιές"που χρειαζόμαστε είναι χαραγματιες που σχηματίζονται από το κατάλληλο σύμπλεγμα πετρών,και είναι απαραίτητο να μην είναι τυφλές.Να υπάρχει δηλαδή είσοδος,αλλά και έξοδος.Ελπιζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Κ πολυ καλα εκανες!Φτου φτου στην αγελη σου!

Ευχαριστω φιλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

Καλησπέρα και καλή αρχή με τα αγαπημένα φροντοζακια.Φιλε μου αν εννοείς σπηλιές τις τέσσερις τρύπες που βλέπω,νομίζω δεν θα εξυπηρετήσουν σε κάτι.Οι "σπηλιές"που χρειαζόμαστε είναι χαραγματιες που σχηματίζονται από το κατάλληλο σύμπλεγμα πετρών,και είναι απαραίτητο να μην είναι τυφλές.Να υπάρχει δηλαδή είσοδος,αλλά και έξοδος.Ελπιζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Λιγο που το εψαξα και ρωτησα κι αλλα παιδια με φροντοζες οι σπηλιες πρεπει να εχουν ανετο ανοιγμα για να μπορει η θυλ. να μην εγκλωβιστει σε τυχον προσπαθεια ζευγαρωματος γιατι αν εγκλωβιστει μπορει ο αρσενικος να την σκοτωσει... επισης θελουν εσωτερικα μεσα μεγεθος οσο ενα ενηλικας αρσενικος γιατι οταν θα ψαχνει να βρει σπηλια και μπει να ελεγχει θα πρεπει να ειναι μεσα ανετη για να την διαλεξει... τουλαχιστον οσο ρωτησα αυρα μου ειπαν... τωρα αν μελοντικα δω οτι δεν εξυπηρετουν τα μεγαλα ανοιγματα βαζοντας μπροστα 1-2 πετρες μικραινουν...

Αλλα ακομη ειναι τοσο νωρις... εχουμε χρονια μπροστα μας...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Λιγο που το εψαξα και ρωτησα κι αλλα παιδια με φροντοζες οι σπηλιες πρεπει να εχουν ανετο ανοιγμα για να μπορει η θυλ. να μην εγκλωβιστει σε τυχον προσπαθεια ζευγαρωματος γιατι αν εγκλωβιστει μπορει ο αρσενικος να την σκοτωσει... επισης θελουν εσωτερικα μεσα μεγεθος οσο ενα ενηλικας αρσενικος γιατι οταν θα ψαχνει να βρει σπηλια και μπει να ελεγχει θα πρεπει να ειναι μεσα ανετη για να την διαλεξει... τουλαχιστον οσο ρωτησα αυρα μου ειπαν... τωρα αν μελοντικα δω οτι δεν εξυπηρετουν τα μεγαλα ανοιγματα βαζοντας μπροστα 1-2 πετρες μικραινουν...

Αλλα ακομη ειναι τοσο νωρις... εχουμε χρονια μπροστα μας...

Εύχομαι να δεις το ενυδρείο σου όπως επιθυμείς και να το χαρείς για χρόνια.Ποια φροντοζακια έχεις βάλει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Δίας έγραψε:

Εύχομαι να δεις το ενυδρείο σου όπως επιθυμείς και να το χαρείς για χρόνια.Ποια φροντοζακια έχεις βάλει;

Σε ευχαριστω πολυ!!! 10 μωρα  blue zaire εχω βαλει!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα, είναι πολύ όμορφα τα blue zaire....... τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο|?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλή αρχή και από μένα, είναι πολύ όμορφα τα blue zaire....... τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο|?

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Το ενυδρειο ειναι 200χ60χ70

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ!!! 10 μωρα  blue zaire εχω βαλει!!

Ότι πιο όμορφο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2019 at 6:35 ΠΜ, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Ναι ναι... Δικιο εχεις!! 

Καλημέρα  προσαρμόστηκαν και αρχίζουν να παίρνουν  πιο σκούρο χρώμα  από πετ τα πήρες αν θέλεις μας λες πόσο τα βρίσκεις στο μέγεθος αυτό θα είναι τα επόμενα ψαρια μου!  

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλημέρα  προσαρμόστηκαν και αρχίζουν να παίρνουν  πιο σκούρο χρώμα  από πετ τα πήρες αν θέλεις μας λες πόσο τα βρίσκεις στο μέγεθος αυτό θα είναι τα επόμενα ψαρια μου!  

Ναι ναι σιγα σιγα δειχνουν, αν κι ακομη ειναι μωρα...

Απο Πετ σοπ τα πηρα ναι... τιμη παιζει αναλογα την ποσοτητα... υπολογισε 60-80 περιπου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε!!! 

μπηκαν 2-3 φυτακια στο ενυδρειο αλλα και βγηκε η μεγαλη πετρα-πλακα που ειχα στο κεντρο και προς τα δεξια... 

μαζευε πολυ βρωμα απο κατω και δεν γινοταν να μεινει...!!!

κατα τα αλλα ολα μια χαρα με τα ψαρακια..

 

20200105_152315[1].jpg

20200107_135159[1].jpg

20200105_152331[1].jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε!!! 

μπηκαν 2-3 φυτακια στο ενυδρειο αλλα και βγηκε η μεγαλη πετρα-πλακα που ειχα στο κεντρο και προς τα δεξια... 

μαζευε πολυ βρωμα απο κατω και δεν γινοταν να μεινει...!!!

κατα τα αλλα ολα μια χαρα με τα ψαρακια..

 

20200105_152315[1].jpg

20200107_135159[1].jpg

20200105_152331[1].jpg

 

 

Καλή χρονιά είναι πολύ πιο ωραίο με τα φυτά και χωρίς την πλάκα και τα μικρά μια χαρά! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονιά

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά έχεις δει σε ενυδρείο φροντάζες 20-25cm? απλά δεν χωράνε! και όσο όμορφες και αν είναι τώρα μετά από μια διετία 

θα αρχίσεις να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

 

Καλή χρονιά είναι πολύ πιο ωραίο με τα φυτά και χωρίς την πλάκα και τα μικρά μια χαρά! 

Σε ευχαριστω πολυ!!!! καλα τα μικρα αν και φοβισμενα λιγο ακομη ειναι σουπερ!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tropheus3 έγραψε:

Καλησπερα και καλη χρονιά

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά έχεις δει σε ενυδρείο φροντάζες 20-25cm? απλά δεν χωράνε! και όσο όμορφες και αν είναι τώρα μετά από μια διετία 

θα αρχίσεις να έχεις πρόβλημα.

καλησπερα!!! Συγνωμη αλλα το ενυδρειο τις χωραει... δεν ειναι μικρο. Επισης μεγαλωνοντας και αν ολα πανε καλα και ζουν ολες θα θα φτιαχτει χαρεμι.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μου μοιαζει αρκετα μεγάλο το ενυδρείο.

Καλή χρονιά!

Πολύ όμορφα ζωντανά!

Να τα χαίρεσαι!

Σε ευχαριστω πολυ!!! Τα ειχα απο παλι στην καρδια μου και ηρθε η ωρα τους!! Οσο για το ενυδρειο ειναι 2 μετρα... οριακα τις περνει μεγαλωνοντας αλλα θα φτιαχτει χαρεμι!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι 2μέτρο είναι μια χαρά απλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα χρειαστεί να αφήσεις μόνο τον κυρίαρχο αρσενικό με τα θηλυκά και να απομακρύνεις τους άλλους.

Καλοτάξιδο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tropheus3 έγραψε:

Εφόσον είναι 2μέτρο είναι μια χαρά απλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα χρειαστεί να αφήσεις μόνο τον κυρίαρχο αρσενικό με τα θηλυκά και να απομακρύνεις τους άλλους.

Καλοτάξιδο...

Ειμαι πολλα χρονια στο χωρο και πραγματικα ποτε δεν στριμωξα τα ψαρια μου. αυτη την στιγμη εχει 10 μικρα μεσα και θα χρειαστουν 3-4 χρονια για να ενηληκιωθουν... καλα να ειμαι να ζω μεχρι τοτε... χαχαχαχαχ... θα φτιαχτει ενα χαρεμι... οπως το ειπες ενας αρσενικος και ενα κοπαδακι θηλ... αλλα ακομη εχουμε πολυ δρομο μεχρι τοτε... 

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα!!! Μετα απο ενα μηνα περιπου και τα μικρα μεγαλωσανε... 

βιαζονται μαλλον να μεγαλωσουν... χαχαχαχα

 

 

20200129_154138.jpg

20200129_154119.jpg

20200129_154208.jpg

20200129_191959.jpg

20200129_191935.jpg

20200129_154153.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...