Jump to content

αλγες..


Parasxos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Τι έχεις κάνει φίλε μου;; το φάρμακο που προανέφερα το εκανες;

φυσικα ....

 

εφτασα μεχρι και το Dino-X

 

Υποτιθεται πως οπως λεει η συσκευασια περιπου στις 10 δοσεις τα δινομαστιγωτα φευγουν (φυσικα πρεπει να τηρηθουν και ολες οι αλλες οδηγιες που λεει),

ΟΜΩΣ καπου στην 8η δοση και εντελεως ανεξηγητα τα διαολια αναγεννηθηκαν απ το πουθενα (οχι στον αρχικο βαθμο). Αναγκαστηκα λοιπον και εδωσα 15 δοσεις που βασει της συσκευασιας περιπου σ αυτο το σημειο φευγουν και οι τριχοειδης αλγες.

 

Αποτελεσματα; αυτη τη στιγμη φαινεται να μην εχω δινομαστιγωτα ή τουλαχιστον δε φαινονται. κανα δυο που βλεπω και επειδη πλεον μου ειναι εμμονη ιδεα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι τετοια. εκανα την πρωτη αλλαγη μετα τη θεραπεια και εβαλα ενεργο ανθρακα σε ριακτορα. απο δω και περα θα δουμε τι θα γινει που θα αρχισω καποια στιγμη να αυξανω σιγα σιγα φωτισμο και να ακολουθω τυπικες ρουτινες (ταισμα κοραλλιων κτλ) . Παρολαυτα στη μαχη κατα των δινομαστιγωτων και εν μεσω θεραπειας "επεσαν" ηρωικα 2 turbo snails, 2 cleaning shrimps, 1 εφυλια (και αλλη μια ειναι διασωληνομενη) . κανεις δε μπορει να πει τι εφταιγε πρωτα.... Η θεραπεια, η μη αλλαγη νερου για 1 μηνα, η ελλειψη αξιοπρεπους φωτισμου λογω μειωσης απο μεριας μου;

ισως ολα μαζι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Malawi έγραψε:

φυσικα ....

 

εφτασα μεχρι και το Dino-X

 

Υποτιθεται πως οπως λεει η συσκευασια περιπου στις 10 δοσεις τα δινομαστιγωτα φευγουν (φυσικα πρεπει να τηρηθουν και ολες οι αλλες οδηγιες που λεει),

ΟΜΩΣ καπου στην 8η δοση και εντελεως ανεξηγητα τα διαολια αναγεννηθηκαν απ το πουθενα (οχι στον αρχικο βαθμο). Αναγκαστηκα λοιπον και εδωσα 15 δοσεις που βασει της συσκευασιας περιπου σ αυτο το σημειο φευγουν και οι τριχοειδης αλγες.

 

Αποτελεσματα; αυτη τη στιγμη φαινεται να μην εχω δινομαστιγωτα ή τουλαχιστον δε φαινονται. κανα δυο που βλεπω και επειδη πλεον μου ειναι εμμονη ιδεα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι τετοια. εκανα την πρωτη αλλαγη μετα τη θεραπεια και εβαλα ενεργο ανθρακα σε ριακτορα. απο δω και περα θα δουμε τι θα γινει που θα αρχισω καποια στιγμη να αυξανω σιγα σιγα φωτισμο και να ακολουθω τυπικες ρουτινες (ταισμα κοραλλιων κτλ) . Παρολαυτα στη μαχη κατα των δινομαστιγωτων και εν μεσω θεραπειας "επεσαν" ηρωικα 2 turbo snails, 2 cleaning shrimps, 1 εφυλια (και αλλη μια ειναι διασωληνομενη) . κανεις δε μπορει να πει τι εφταιγε πρωτα.... Η θεραπεια, η μη αλλαγη νερου για 1 μηνα, η ελλειψη αξιοπρεπους φωτισμου λογω μειωσης απο μεριας μου;

ισως ολα μαζι!

Μην μου λες τέτοια! Εγώ και να μη  φύγουν στις 15 μέρες θα το σταματήσω... Δεν θέλω να πεθάνει τίποτα... το σκιμμερ δούλευε φουλ ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καλά. Η κάθε δόση είναι διήμερη. Δηλαδή ρίχνεις κάθε 2 μέρες . Εγώ έκανα 15 διήμερα .

 

θεωρητικα για τα δινομαστιγωτα θελει 10 διήμερα.

το σκιμερ έπρεπε να είναι σε wet mode . Επι της ουσίας το άδειαζα κάθε μέρα το οποίο γέμιζε φουλ με χορτοσουποζουμο

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Malawi έγραψε:

Δεν κατάλαβες καλά. Η κάθε δόση είναι διήμερη. Δηλαδή ρίχνεις κάθε 2 μέρες . Εγώ έκανα 15 διήμερα .

 

θεωρητικα για τα δινομαστιγωτα θελει 10 διήμερα.

το σκιμερ έπρεπε να είναι σε wet mode . Επι της ουσίας το άδειαζα κάθε μέρα το οποίο γέμιζε φουλ με χορτοσουποζουμο

Έστω θα πάω στα 10 διημερα  θέλω να δω το σκιμερ τι θα κάνει γιατί έχω το mce 600 μην θέλει και άδειασμα 2 φορές την μέρα..  Επίσης άρχισα nitraphos minus πρέπει να τα σταματήσω;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις μια καλή κοντινή φωτογραφία πρώτα να βεβαιωθούμε τι είναι.
Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος neo έγραψε:

Προσπάθησε να κάνεις μια καλή κοντινή φωτογραφία πρώτα να βεβαιωθούμε τι είναι.
Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Θα βγάλω αλλά είναι σίγουρος ότι είναι δινομαστιγωτα πρώτον γιατί σε μια μέρα γεμίζει πάλι δεύτερον είναι σαν το κυανό  είναι μαλακά και φεύγουν και σε πολλά σημεία έχουν φυσαλλιδες

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Θα βγάλω αλλά είναι σίγουρος ότι είναι δινομαστιγωτα πρώτον γιατί σε μια μέρα γεμίζει πάλι δεύτερον είναι σαν το κυανό  είναι μαλακά και φεύγουν και σε πολλά σημεία έχουν φυσαλλιδες

Dino X..

Αν είσαι σίγουρος.

Και εγώ βασανιζομουν για μήνα και χωρίς να φεύγουν και με το που το χρησιμοποίησα μέσα σε μερικές μέρες τα εξαφάνισε. 

Δοκίμασε το άφοβα .

Έβαζα και παραπανω από την δόση που έγραφε και δεν έχασα ποτέ ούτε ζωντανό ουτε κοραλι.

Όμως εχασα και την μικροαλγη που είχα στο σαμπ και έβγαλα για μερικές μέρες κυανό.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2019 at 12:36 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Dino X..

Αν είσαι σίγουρος.

Και εγώ βασανιζομουν για μήνα και χωρίς να φεύγουν και με το που το χρησιμοποίησα μέσα σε μερικές μέρες τα εξαφάνισε. 

Δοκίμασε το άφοβα .

Έβαζα και παραπανω από την δόση που έγραφε και δεν έχασα ποτέ ούτε ζωντανό ουτε κοραλι.

Όμως εχασα και την μικροαλγη που είχα στο σαμπ και έβγαλα για μερικές μέρες κυανό.

Καλή τύχη.

Άρχισα σήμερα dino x  έχω 2 ερωτήσεις 1η το nitraphos minus το συνεχίζω κανονικα;2η πουθενά δεν είδα ότι το φως πρέπει να το περιορίσω απλά λέει ότι το Ρίχνουμε το βράδυ μετά το κλείσιμο των φώτων τι προτείνετε να κανω; έβγαλα και άνθρακα όπως λέει λογικά θα βάλω στο τέλος με την αλλαγή που θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Άρχισα σήμερα dino x  έχω 2 ερωτήσεις 1η το nitraphos minus το συνεχίζω κανονικα;2η πουθενά δεν είδα ότι το φως πρέπει να το περιορίσω απλά λέει ότι το Ρίχνουμε το βράδυ μετά το κλείσιμο των φώτων τι προτείνετε να κανω; έβγαλα και άνθρακα όπως λέει λογικά θα βάλω στο τέλος με την αλλαγή που θα κάνω...

Για το nitraphos minus δεν γνωρίζω μιας και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. 

Αλλά ποτέ δεν περιόρισα φως και είδα καλύτερη δουλειά όταν έβγαλα τον άνθρακα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Για το nitraphos minus δεν γνωρίζω μιας και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. 

Αλλά ποτέ δεν περιόρισα φως και είδα καλύτερη δουλειά όταν έβγαλα τον άνθρακα. 

Άρα επαναφέρω το φως τον άνθρακα τον έχω βγάλει έτσι κ αλλιώς.. να ρωτήσω κάτι ακόμη η φουλ ώρες σου με μάξιμουμ φως  πόσες ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Άρα επαναφέρω το φως τον άνθρακα τον έχω βγάλει έτσι κ αλλιώς.. να ρωτήσω κάτι ακόμη η φουλ ώρες σου με μάξιμουμ φως  πόσες ειναι;

Μάξιμουμ δεν έχω ποτέ.. 

Το περισσότερο είναι όταν τα λευκά είναι 50% και τα μπλε και UV είναι 90% που το κρατάω για περίπου 4,5 ώρες και είναι και υπερβολικό  πάλι νομίζω .

Τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας έχω φως(Από το πρωί τις 7 μεχρι τις 12 το βραδυ)με ντιμαρισμα από 0-50 % σε όλα τα χρώματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα! εβαλα 5 δοσεις απο το φαρμακο και το ενυδρειο νομιζω καθαρισε απο τα δινομαστιγωτα ειναι κομπλε καποιες τριχοειδης αλγες εχει να το συνεχισω μηπως κανει και σε αυτες κατι ειναι ειναι αποκλειστικα για δινο οποτε να το σταματησω? σημερα ειναι για την 6 δοση δεν ξερω τι να κανω.. επισης να σημειωσω οτι αλλαγη εχω να κανω 12 μερες....

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Εάν ολοκληρώθηκε η θεραπεία το σταματάς. 

Μα δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο... νομίζω είναι θέμα πως το βλεπεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει το φάρμακο πότε να σταματήσεις? πχ καντο για 7 μερες αν δεν δεις βελτίωση συνέχισε για άλλες 5 και αν πάει καλά σταμάτα?  

 

Αν δεν λεει και απο την στιγμή που δεν βλεπεις αλλα δινομαστιγοτά , εγω ισως το συνέχιζα για 1-2 μέρες ακόμα και θα το σταμάταγα.

 

Για τις τριχοειδές νομίζω δεν κάνει αυτό το φάρμακο. Πας για algaefix marine. Αλλά περίμενε λίγο....μην βάζεις τοσα φαρμακα σε τόσο συντομο διάστημα.  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δεν γράφει το φάρμακο πότε να σταματήσεις? πχ καντο για 7 μερες αν δεν δεις βελτίωση συνέχισε για άλλες 5 και αν πάει καλά σταμάτα?  

 

Αν δεν λεει και απο την στιγμή που δεν βλεπεις αλλα δινομαστιγοτά , εγω ισως το συνέχιζα για 1-2 μέρες ακόμα και θα το σταμάταγα.

 

Για τις τριχοειδές νομίζω δεν κάνει αυτό το φάρμακο. Πας για algaefix marine. Αλλά περίμενε λίγο....μην βάζεις τοσα φαρμακα σε τόσο συντομο διάστημα.  

 

Όχι δεν θα βάλω τώρα ίσως σε κανένα μήνα να τελειώσω με όλα μην έχω πάλι κανένα πρόβλημα....οπότε να πάω στο 20ημερο 10 δόσεις και σταματάω αύριο αν είναι πάνω για την 7η

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...