Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριος στο χόμπι. Ψάχνω τα σαλιγκάρια δολοφόνους γιατί έχω γεμίσει με σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες ώστε να τα τρώνε και να κατέβουν σε φυσιολογικά επίπεδα. Δεν μπορώ να βρω κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που να τα έχει. Ξέρει κανείς που θα βρω; Ευχαριστώ πολύ.

IMG_20200109_223323.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεί σε αρκετά καταστήματα στην Αθήνα.Για δές και στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου σκωτωσουν ομως ολα τα σαλιγκαρια που εχεις μεσα.Βλεπω στη φωτο εχεις κ ενα μεγαλο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τι άλλο μπορώ να κάνω; Γεννοβολάνε σαν τρελά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την ίδια περιπέτεια την ανοιξη. Είχα γεμίσει με λαθρεπιβάτες σε βαθμό που κάποια σαλιγκάρια εξ αυτών να έχουν αποκτήσει σημαντικό μέγεθος. Εγώ τα καταπολεμησα ως εξής:

1) Για περίπου 1 μήνα περίμενα να κλείσουν τα φώτα και μετά από μισή ώρα μάζευα χειροκίνητα όσα έβλεπα. Αρχικά μπορεί να μάζευα και 40 σαλιγκάρια κάθε φορά. Εδώ θέλει επιμονή όμως, καθημερινά μάζεμα με υπομονή.

2) Πάνω στο μήνα έριξα μέσα στο ενυδρείο (καθαρά 160 λίτρα) 10 Helena και ταυτόχρονα συνέχισα να μαζεύω τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα ότι έβλεπα.

3) Φρόντιζα να μην υπάρχει τροφή στο ενυδρείο τη νύχτα. Είχα υπολογίσει καλά πόση τροφή χρειάζονται κάποια νυχτοβια ψάρια που έχω ώστε να μην πεινάσουνε.

4) Χρησιμοποίησα στο τελικό στάδιο μια μικρή ομάδα 4 sidthimunki.

 

Με αυτό τον τρόπο μέσα σε συνολικά 3-4 μήνες το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε. Επίσης τα Helena δεν πειράζουν τα nerite snails. Έχω πολλά χρόνια αυτό το συνδυασμό χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης όπως έχουν γράψει ήδη παραπάνω υπάρχουν Helena σε αρκετά σημεία στην Αθήνα.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω με helena κ τροφη με το σταγονόμετρο κατάφερα να απαλλαγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...