Jump to content

Καλησπέρα σε όλους!


Sefram Verispot

Recommended Posts

Θα ήθελα να χαιρετίσω όλους τους συνφορουμήτες!

 

Αφού πέρασαν αρκετά χρόνια που είχα ενυδρείο σαν παιδί, αποφάσισα να ξανασχοληθώ με τον όμορφο αυτό κόσμο!

 

Έστησα λοιπόν ένα Fluval Flex 57 λίτρων. Αυτή τη στιγμή είναι στην πρώτη βδομάδα στρωσίματος με καθαρή αμμωνία. Έχω βάλει χαλαζιακή άμμο, driftwood, ανουμπίες νάνα και ελοντέες.

 

Στην αρχή το σκεφτόμουν για μονομάχο, αλλά τελικά με κέρδισαν τα dwarf puffer (Carinotetraodon travancoricus). Όταν στρωθεί το φίλτρο θα βάλω έναν μόνο του (ή μόνη της).

photo_2020-02-21_11-57-58.jpg

photo_2020-02-21_11-58-01.jpg

photo_2020-02-21_11-58-03.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sefram Verispot
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα, και στο χόμπι ξανά.

Πολύ ωραία επιλογή τα puffer.

:welcome:

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες ξανά! Τα παφερακια η αλλιώς ελικόπτερα ( θα καταλάβεις τι εννοώ όταν τα έχεις στο ενυδρείο σου) είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή αρκεί να βρεις έναν τρόπο να προμηθευεις με σαλιγκάρια! Θα χρειαστείς αρκετά περισσότερα από όσα νομίζεις!!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, SOTIRIS said:

Καλώς όρισες στην παρέα, και στο χόμπι ξανά.

Πολύ ωραία επιλογή τα puffer.

:welcome:

 

Καλώς σας βρήκα, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, panos nts said:

Καλώς μας ήρθες ξανά! Τα παφερακια η αλλιώς ελικόπτερα ( θα καταλάβεις τι εννοώ όταν τα έχεις στο ενυδρείο σου) είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή αρκεί να βρεις έναν τρόπο να προμηθευεις με σαλιγκάρια! Θα χρειαστείς αρκετά περισσότερα από όσα νομίζεις!!

Πλάκα πλάκα, έχουν εμφανιστεί κιόλας από μόνα τους τα σαλιγκάρια! Μάλλον τα φυτά που έβαλα είχαν πάνω τους αυγά!

Έγινε επεξεργασία - Sefram Verispot
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

Πλάκα πλάκα, έχουν εμφανιστεί κιόλας από μόνα τους τα σαλιγκάρια! Μάλλον τα φυτά που έβαλα είχαν πάνω τους αυγά!

Σίγουρα με τα φυτά μεταφέρονται στα ενυδρεία μας.

Γιατί δεν κάνεις την egeria δύο ματσάκια για να μην είναι σκόρπια στο ενυδρείο ώστε να δείξει πιο όμορφο?

Θα μπορούσες να τα δέσεις ή να τα στηρίξεις με ένα βεντουζάκι.:)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SOTIRIS said:

 

Σίγουρα με τα φυτά μεταφέρονται στα ενυδρεία μας.

Γιατί δεν κάνεις την egeria δύο ματσάκια για να μην είναι σκόρπια στο ενυδρείο ώστε να δείξει πιο όμορφο?

Θα μπορούσες να τα δέσεις ή να τα στηρίξεις με ένα βεντουζάκι.:)

 

Πολύ καλή ιδέα! Αυτό θα κάνω λοιπόν!

Δε θέλω να φυτέψω στην άμμο ακόμα, μιας και είναι ακόμα καινούργια. Κάπου διάβασα ότι μετά από κάνα δυο μήνες μπορείς να φυτέψεις, όταν θα έχουν εισχωρήσει θρεπτικά συστατικά σε βάθος. Ίσως τότε να φυτέψω κατι άλλο στην άμμο και να βγάλω την egeria εντελώς. Οι ανουμπίες πάντως μ' αρέσουν πολύ. Τις έχω δέσει με πετονιά πάνω στο ξύλο, ελπίζω κάποια στιγμή να πιαστούν από μόνες τους.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

 

Πολύ καλή ιδέα! Αυτό θα κάνω λοιπόν!

Δε θέλω να φυτέψω στην άμμο ακόμα, μιας και είναι ακόμα καινούργια. Κάπου διάβασα ότι μετά από κάνα δυο μήνες μπορείς να φυτέψεις, όταν θα έχουν εισχωρήσει θρεπτικά συστατικά σε βάθος. Ίσως τότε να φυτέψω κατι άλλο στην άμμο και να βγάλω την egeria εντελώς. Οι ανουμπίες πάντως μ' αρέσουν πολύ. Τις έχω δέσει με πετονιά πάνω στο ξύλο, ελπίζω κάποια στιγμή να πιαστούν από μόνες τους.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Τα φυτά που φυτεύονται μπορείς να τα φυτέψεις από τώρα.

Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις.

Μπορεις να βοηθήσεις τη "στείρα" άμμο χρησιμοποιώντας καμμιά ταμπλέτα λίπανσης.

Την egeria εγώ δεν τη φυτεύω ποτέ γιατί σαπίζει το κομμάτι που είναι μέσα στην άμμο. Όπως και την anubia. :)

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, SOTIRIS said:

Τα φυτά που φυτεύονται μπορείς να τα φυτέψεις από τώρα.

Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις.

Μπορεις να βοηθήσεις τη "στείρα" άμμο χρησιμοποιώντας καμμιά ταμπλέτα λίπανσης.

Την egeria εγώ δεν τη φυτεύω ποτέ γιατί σαπίζει το κομμάτι που είναι μέσα στην άμμο. Όπως και την anubia. :)

 

Έγινε, ευχαριστώ πολύ!

(Πως κάνω λάικ σε ποστ; Δε βρίσκω κουμπί... και ίσως να έχω κάνει κατά λάθος αναφορά στο παραπάνω πόστ σου... ?)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

 

Έγινε, ευχαριστώ πολύ!

(Πως κάνω λάικ σε ποστ; Δε βρίσκω κουμπί... και ίσως να έχω κάνει κατά λάθος αναφορά στο παραπάνω πόστ σου... ?)

Το like είναι το χεράκι στο κάτω δεξί μέρος του ποστ.:)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Το like είναι το χεράκι στο κάτω δεξί μέρος του ποστ.:)

 

Για κάποιο λόγο δε μου το βγάζει. Ίσως αν μπω από άλλο browser. Είμαι σε Mozilla Firefox. Όχι πως έχει και μεγάλη σημασία το λάικ ?.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει πολύ το design του και το στήσιμο ενυδρείου! Θα το προτιμούσα με λίγο χαμηλότερο φωτισμό αν ήταν στο δικό μου σαλόνι :lol:

Καλή επανεκκίνηση! :)

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)Καλωσόρισες!

Το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο, ειδικά ο τρόπος που τοποθέτησες τα ξύλα και τις ανουμπιες. Τα pufferακια τα σπάνε, μπορείς να βάλεις σίγουρα 3-4 στα λίτρα σου καθώς παραμένουν μικρά, δεν είναι και οι ταχύτεροι κολυμβητές και δεν τσακώνονται έντονα.

Θα προσέξεις την τροφή τους υπό την ένοια ότι τρώνε μόνο κατεψυγμένο σκουλικάκι (bloodworms). Τα σαλιγγαράκια που τρώνε είναι τα ramshorn (τα στρογγυλα όχι τα μακρόστενα).

Οταν τα αγοράσεις πρόσεξε τις κοιλίτσες τους να μην είναι ρουφηγμένες (αν δεν έχουν ήδη φάει 2-3 μέρες δεν είναι καλό σημάδι).

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

 

Για κάποιο λόγο δε μου το βγάζει. Ίσως αν μπω από άλλο browser. Είμαι σε Mozilla Firefox. Όχι πως έχει και μεγάλη σημασία το λάικ ?.

και εγω ημουν νεος στο φορουμ και το εψαχνα , θα εμφανιστει η δυνατοτητα του like καποια στιγμη , ισως μεσα απο καποιες μερες ,ισως να πρεπει να γραψεις καποια σχολια ως νεος για να δωθει η άμεση αλληλεπιδραση με αλλους χρηστες διχως σχολιο .

ειναι πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου.

επομενος στοχος μου εμενα θα ηταν απο το μπροστα μερος να προσπαθησω να κρυψω το εξαρτημα-φιλτρο που βλεπω κατω αριστερα , ισως με καποιο βραχο ισως γυρνοντας το ξυλο μιας και ειναι μεγαλο και αρχοντικο , για το πολυ φως θα συμφωνήσω ως προς την εμφανιση με @gixxer αλλα το λευκο φοντο του ενυδρειου πιστευω ειναι αυτο που μας ξεγελα .

εγω εχω κερατοφυλλο στο δικο μου που μοιαζει με το δικο σου , ειναι κατι που θα ηθελα να αφαιρεσω να σου πω την αληθεια διοτι απλωνει τρελλα , καταλαμβανει χωρο και γενικα δημιουργει μια αναμπουμπουλα στην αρμονοια , αυτον τον χωρο ευκολα θα τον χρησιμοποιουσα με καποια ανουμπια που ειναι ομορφη κλειστο πρασσινο και επιφανειας μου αρεσουν αυτα που ειναι σαν φακη του νερου που λεμε αλλα πιο μεγαλα και κατεβαζουν τον ριζομα απο κατω.

αλλα πλεον δεν μπορω να το αφαιρεσω διοτι εγινε μια πολιτεία σαλιγκαριων , ολα τα μικρα ειναι εκει και τα θεωρώ συγκατοικους και οχι παράσιτα αφου με βοηθουν αφανταστα.

οποτε εαν κανουν που εμφανιζονται σαλιγκαρια σε εσενα αυτο το φυτο θα γινει το σχολειο τους και τα puffer που απο οτι καταλαβαινω τα θελουν για κολατσιο θα ζουνε ενα ονειρο!     

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ  όμορφη η προσπάθεια σου. Πες μας για την γυάλα.  Έχει ενσωματωμένο χώρο σαν sump στην πλάτη γιαπό τον εξοπλισμό? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

Για κάποιο λόγο δε μου το βγάζει. Ίσως αν μπω από άλλο browser. Είμαι σε Mozilla Firefox. Όχι πως έχει και μεγάλη σημασία το λάικ ?.

 

Δώσε πόνο φίλε μου τώρα είσαι οκ . . . ;)

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας με το όμορφο ενυδρειάκι σου !!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα όμορφα λόγια, τις πολύτιμες συμβουλές και τη θερμή υποδοχή!

 

Το ενυδρείο έχει χώρο πίσω για φίλτρο και εξοπλισμό. Έρχεται μαζί με φως (LED, 7500 K, 2450 lm), η ένταση του οποίου ρυθμίζεται. Έχει και διάφορα πολύχρωμα εφέ, αλλά δεν τα χρησιμοποιώ. Επειδή ήδη μετά από μια βδομάδα το ξύλο έχει βγάλει αρκετές τανίνες, η ένταση έχει μειωθεί έτσι κι αλλιώς. Ωστόσο επειδή μου άρεσε πολύ το "blackwater" σε όσες φωτό είχα δει στο ίντερνετ, γι' αυτό λοιπόν το λόγο σκόπιμα έβαλα τόσο μεγάλο ξύλο.

 

Από εξοπλισμό επίσης έχει ένα φίλτρο σφουγγάρι στο μεσαίο τμήμα του πίσω χώρου, το οποίο περιέχει χώρο για βιολογικό υλικό και ενεργό άνθρακα. Έχω αφαιρέσει τον ενεργό άνθρακα και τον έχω αντικαταστήσει με έξτρα βιολογικό υλικό. Η αντλία που έχει είναι βυθιζόμενη με κυκλοφορία 500 lt/hr. Βρίσκεται στο τρίτο τμήμα του πίσω χώρου. Εκεί έχω τοποθετήσει και τον θερμοστάτη (Fluval E100 με ενσωματομένο θερμόμετρο). Επίσης έχει και ένα τμήμα του πίσω χώρου που είναι κενό και μπορεί να τοποθετηθεί εκεί έξτρα υλικό φιλτραρίσματος ή έξτρα εξοπλισμός. Προς το παρόν το έχω αφήσει κενό.

 

Χθες έκλεισε μια βδομάδα και έχουν κάνει την εμφάνησή τους τα νιτρώδη (0,5 ppm), οπότε το στρώσιμο πάει καλά!

 

Επισυνάπτω νέες φωτό, όπου έχω μαζέψει λίγο την egeria σε ματσάκι και την έχω κολλήσει πίσω με βεντούζα, όπως συμβούλεψε ο SOTIRIS. Την είχα βάλει κυρίως να υπάρχει στο στρώσιμο, γιατί διάβασα ότι καταπολεμά την εξάπλωση φύκων (άλγες). Ίσως μετά το στρώσιμο τις βγάλω τελείως και βάλω κάτι άλλο. Τα σαλιγκάρια δε με πειράζουν αυτά καθαυτά, απλά ελπίζω να μην γίνουν μιλιούνια και βουλώσει καμιά αντλία. Έχω ακούσει ότι γίνεται

 

Για τα παφεράκια έχω διαβάσει πως παρόλο που θα μπορούσαν να μπουν μερικά σ' αυτά τα λίτρα, αλλά ότι είναι επιθετικά γενικά και συχνά δε σταματάνε να πειράζει ο ένας τον άλλον, μερικές φορές μέχρι θανάτου. Γι' αυτό και είπα να βάλω έναν μόνο. Βέβαια ακόμα σκέφτομαι και διαβάζω για διάφορα ψάρια οπότε ίσως να ξαναλλάξω γνώμη και να βάλω κάτι άλλο ?. Πάντως γενικά θεωρώ πως στα λίτρα αυτά το ενυδρείο παραμένει μικρό και καλό θα ήταν να μην το κάνω κοινωνικό, αλλά  ειδών. Π.χ. από κοπαδόψαρα θα μπορούσα να βάλω καμιά δεκαπενταριά harlequin rasbora ή καμιά εικοσαριά ember tetra και τίποτα άλλο.

photo_2020-02-22_16-00-09.jpg

photo_2020-02-22_16-00-02.jpg

photo_2020-02-22_15-59-52.jpg

photo_2020-02-22_15-59-48.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sefram Verispot
  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

από κοπαδόψαρα θα μπορούσα να βάλω καμιά δεκαπενταριά harlequin rasbora ή καμιά εικοσαριά ember tetra και τίποτα άλλο.

Πολυ μικρο μηκος (41 εκ) εχει το ενυδρειο για Trigonostigma heteromorpha. Απο κοπαδοψαρα μόνο ember, Boraras brigittae,Boraras merah κ.α τοσο μικρουλια....

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sefram Verispot said:

Για τα παφεράκια έχω διαβάσει πως παρόλο που θα μπορούσαν να μπουν μερικά σ' αυτά τα λίτρα, αλλά ότι είναι επιθετικά γενικά και συχνά δε σταματάνε να πειράζει ο ένας τον άλλον, μερικές φορές μέχρι θανάτου. Γι' αυτό και είπα να βάλω έναν μόνο.

Γνώμη μου είναι αν τελικά καταλήξεις σε dwarf puffer να μην διστάσεις για τα 3-4. Στο αναφέρω καθώς είχα 5 σε 45λτ, σε 60λτ, έγιναν 7 σε 100λτ και παρέμειναν 7 σε 60λτ. Εχουν συγκατοικήσει με ember tetra και με danio margaritatus και ουδέποτε εκδήλωσαν επιθετική στάση απέναντί τους. Μεταξύ τους ψιλοκυνηγιούνται τα αρσενικά (όχι ξύλο). Καποια στιγμή που τα χώρισα σε προσπάθεια να τα μεταφέρω αυτό που έμεινε μόνο του σταμάτησε να τρώει και κόντεψα να το χάσω. Επανήλθε όταν κατάφερα να το πιάσω και πήγε στους φίλους του.

Τα δύο μικράκια που μπήκαν πριν δύο μήνες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από τους παλιούς παρότι ήταν στο 1/3 του μεγέθους των παλαιών. Τωρα κοντεύουν να γίνουν σαν τα "μεγάλα" ξαδερφάκια τους.

Να ξέρεις τους αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Πολυ μικρο μηκος (41 εκ) εχει το ενυδρειο για Trigonostigma heteromorpha. Απο κοπαδοψαρα μόνο ember, Boraras brigittae,Boraras merah κ.α τοσο μικρουλια....

 

Να σου πω το έχω σκεφτεί ότι θέλουν μήκος τα αρλεκιν. Θα τα δω τα μικρούλα που λες. Απλά φοβάμαι λίγο για το pH για τα τετρα κι αυτα. Εγώ έχω 8 pH, 7kH, 10gH.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, gixxer said:

Γνώμη μου είναι αν τελικά καταλήξεις σε dwarf puffer να μην διστάσεις για τα 3-4. Στο αναφέρω καθώς είχα 5 σε 45λτ, σε 60λτ, έγιναν 7 σε 100λτ και παρέμειναν 7 σε 60λτ. Εχουν συγκατοικήσει με ember tetra και με danio margaritatus και ουδέποτε εκδήλωσαν επιθετική στάση απέναντί τους. Μεταξύ τους ψιλοκυνηγιούνται τα αρσενικά (όχι ξύλο). Καποια στιγμή που τα χώρισα σε προσπάθεια να τα μεταφέρω αυτό που έμεινε μόνο του σταμάτησε να τρώει και κόντεψα να το χάσω. Επανήλθε όταν κατάφερα να το πιάσω και πήγε στους φίλους του.

Τα δύο μικράκια που μπήκαν πριν δύο μήνες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από τους παλιούς παρότι ήταν στο 1/3 του μεγέθους των παλαιών. Τωρα κοντεύουν να γίνουν σαν τα "μεγάλα" ξαδερφάκια τους.

Να ξέρεις τους αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα.

 

Σ' ευχαριστώ! Για το φαι δεν τσακώνονται στο τάισμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

 

Να σου πω το έχω σκεφτεί ότι θέλουν μήκος τα αρλεκιν. Θα τα δω τα μικρούλα που λες. Απλά φοβάμαι λίγο για το pH για τα τετρα κι αυτα. Εγώ έχω 8 pH, 7kH, 10gH.

Υπαρχει λυση - φιλτρο αντίστροφης όσμωσης, πχ αυτο- https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαράκια όμορφα, ανθεκτικά που θα μπορούσες άνετα να φιλοξενήσεις στα λίτρα σου είναι και τα γετρούδια.:)

https://www.seriouslyfish.com/species/pseudomugil-gertrudae/

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, natateo said:

 

Θέλω λίγο να μελετήσω την αντίστροφη όσμωση -- πώς δουλεύει κι αυτά. Δεν έχω ιδέα.

 

Επίσης στο σπίτι χρησιμοποιώ αφυγραντήρα. Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το απιονισμένο νέο που βγάζει (γύρω στα 10-15 λίτρα τη βδομάδα) για ανάμειξη με αυτό της βρύσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...