Jump to content

LED λυχνία


Display Name

Recommended Posts

Η μοναδική πληροφορία που υπάρχει απο τον ?? είναι τα 3watt

Ούτε lumen ούτε Kelvin ούτε σε ποιο φάσμα έχει peak.

Την έχει τοποθετήσει κάποιος ?

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη.

led-sunny-pink.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dearangelo said:

τα λουμεν ειναι περιπου 200, το φασμα, ειναι μυστήριο...

 

Δηλαδή είναι κατάλληλη για έναν κύβο με έστω μια μικρή ανούμπια 15cm x 15cm x 15cm και κάνα σαλιγκάρι μόνο.?

Ξέρεις λόγο του ότι είχα διαβάσει πως η κατά τα άλλα εξειδικευμένη στα LED Cree, έχει καταφέρει να κάνει ρεκορ με  303 lumen / Watt, υπέθεσα μην έχουμε κάποια ανακάλυψη εδω και πλησιάσω τα 700-800 Watt.

Αλλά μάλλον βγαίνει κατ΄ευθείαν από το φωτιστικό που την τοποθέτησα, και μπαίνει κάποια άλλη.

Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

Link to comment
Share on other sites

...ανουβια, δηλαδή χαμηλός φωτισμός και άρα 40-50 λούμεν ανα λίτρο... υπολόγισε και μόνος σου...

λίτρα x 40 = σύνολο λούμεν / 200 ανα λεντ των 3W...

αν ο κυβος ειναι 3 λίτρα, πολύ μικρός για οτιδήποτε ζωντανό, εχουμε 3 * 40 = 120, οπότε, 1 λεντ και πολύ ειναι...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι, δεν έχω τέτοιον κύβο. Υποθετικά τον ανέφερα. Εγώ το δεύτερο ενυδρείο που ετοιμάζω 40 χ 30 χ 26 χρειάζεται φωτισμό, και έτυχα να την έχω την λάμπα. Τελικά αποδεικνύεται μικρής ισχύος.

Σκοπός μου είναι να έχει μερικά η αρκετά φυτά μέσα. Τουλάχιστον εύκολα. Οπότε υποθέτω οτι οι ανάγκες θα είναι της τάξης των 600-700 lumen εκτός και αν κάνω λάθος.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Display Name said:

Οχι οχι, δεν έχω τέτοιον κύβο. Υποθετικά τον ανέφερα. Εγώ το δεύτερο ενυδρείο που ετοιμάζω 40 χ 30 χ 26 χρειάζεται φωτισμό, και έτυχα να την έχω την λάμπα. Τελικά αποδεικνύεται μικρής ισχύος.

Σκοπός μου είναι να έχει μερικά η αρκετά φυτά μέσα. Τουλάχιστον εύκολα. Οπότε υποθέτω οτι οι ανάγκες θα είναι της τάξης των 600-700 lumen εκτός και αν κάνω λάθος.

3-4 led high output των 3w, στα 6500, ισως τα μισα στα 4000... και δυνατότητα dimmer, would be nice to have

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες έ ? Πάνω σε μια καλή ψήκτρα και βουαλά. Καλή ιδέα. Μιας και δεν σκοπεύω για CO2 και άλλα τινά, μάλλον με βλέπω με solder iron και κάπνα απο resin. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα εβαζα ενα 6500, ενα royal blue, ενα growth βαθυ ματζεντα και ενα 4000 λευκό...πανω σε ενα κομματι αλουμίνιο, τα δικα μου τα κόλλησ με σιλικόνη ενυδρείων, ειχα ενα τουμπο ανοιχτο...και όλα καλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να κλείσει το θέμα, ένα απο τα καλύτερα βίντεο περι φωτισμού σε ενυδρείο που έχω δει τελευταία.

Όταν ξέρεις τι κάνεις, όπως ο κύριος αυτός, όλα είναι τέλεια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Display Name said:

Και για να κλείσει το θέμα, ένα απο τα καλύτερα βίντεο περι φωτισμού σε ενυδρείο που έχω δει τελευταία.

Όταν ξέρεις τι κάνεις, όπως ο κύριος αυτός, όλα είναι τέλεια.

 

 

να κλεισει, συγνώμη αν σε κουρασα, πρώτον, εσυ ζήτησες γνώμη /άποψη-βοήθεια και δευτερον, ο κύριος αυτός, ένας πολύ καλός επαγγελνματίας και πουλά φωτισμο... αρα

δεν υπάρχει θέμα να κλεισει, γιατι στην πραγματικότητα, το θέμα του καλού αγοραστου φωτιστικού, δεν άνοιξε... καλο βραδυ και απολογουμαι αν σε κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dearangelo said:

να κλεισει, συγνώμη αν σε κουρασα, πρώτον, εσυ ζήτησες γνώμη /άποψη-βοήθεια και δευτερον, ο κύριος αυτός, ένας πολύ καλός επαγγελνματίας και πουλά φωτισμο... αρα

δεν υπάρχει θέμα να κλεισει, γιατι στην πραγματικότητα, το θέμα του καλού αγοραστου φωτιστικού, δεν άνοιξε... καλο βραδυ και απολογουμαι αν σε κούρασα...

 

Οχι και συγνώμη, έγινε παρανόηση. Το να κλείσει το θέμα το έγραψα γιατί η ερώτηση μου απαντήθηκε για την λάμπα, και δεύτερον δεν θέλω να δημιουργώ κίνηση σε θέματα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Δεν θέλω δηλαδή να κουράζω. Αυτό είναι όλο, και μην το παρεξηγείς. Δεν υπάρχει λόγος.?

Και την απάντηση σου την είδα τώρα. Το περι του να κλείσει το θέμα το έγραψα χωρίς να έχω δει την περιγραφή της κατασκευής σου. Δεν έκανα επαναφόρτωση την σελίδα και η ανάρτηση μου ήταν ακριβώς κάτω απο την δική μου. Εσύ στο ενδιάμεσο είχες γράψει. Οπότε ξανά συγνώμη δεν είχα πρόθεση να δημιουργήσω αρνητικό κλίμα.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Display Name said:

 

Οχι και συγνώμη, έγινε παρανόηση. Το να κλείσει το θέμα το έγραψα γιατί η ερώτηση μου απαντήθηκε για την λάμπα, και δεύτερον δεν θέλω να δημιουργώ κίνηση σε θέματα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Δεν θέλω δηλαδή να κουράζω. Αυτό είναι όλο, και μην το παρεξηγείς. Δεν υπάρχει λόγος.?

Και την απάντηση σου την είδα τώρα. Το περι του να κλείσει το θέμα το έγραψα χωρίς να έχω δει την περιγραφή της κατασκευής σου. Δεν έκανα επαναφόρτωση την σελίδα και η ανάρτηση μου ήταν ακριβώς κάτω απο την δική μου. Εσύ στο ενδιάμεσο είχες γράψει. Οπότε ξανά συγνώμη δεν είχα πρόθεση να δημιουργήσω αρνητικό κλίμα.

κανένα πρόβλημα, καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

...ανουβια, δηλαδή χαμηλός φωτισμός και άρα 40-50 λούμεν ανα λίτρο... υπολόγισε και μόνος σου...

40 me 50 lumen/litr δεν ειναι χαμηλος φωτισμος-  μετριος ειναι! Και παντα πρεπει να εχουμε υπόψη μας το υψος του ενυδρειου. Αν εχουμε ενυδρειο με υψος μονο 15- 20 εκ, και 15 lumen/l ειναι καλος φωτιςμος (ειδικα για ανουμπιας).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...