Jump to content

Φύτεμα φυτών ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Σήμερα φυτέψα ή τουλάχιστον προσπάθησα να φυτέψω τα παρακάτω φυτά που δεν θυμάμαι πως τα λένε (άμα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην ονομασία τους...) Και θέλω να μου πείτε αν τα έχω φυτέψει σωστά, γιατί ήταν πολύ περίεργες οι ρίζες τους .

20200416_235937.jpg

20200417_000347.jpg

20200417_000014.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Καπως καλα το φυτεψες. Μα λλον M.monte carlo ειναι. Αν θελεις να γινει χαλακι, τοτε χρειαζεται καλο φως και CO2.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καπως καλα το φυτεψες. Μα λλον M.monte carlo ειναι. Αν θελεις να γινει χαλακι, τοτε χρειαζεται καλο φως και CO2.

Για καλό φως πόσες ώρες πρέπει να είναι;

Εγώ το έχω 5 ώρες.

Όσο για CO2 θα είναι μια μελλοντική αγορά, γιατί όσο να ναι είναι μια ακριβή επένδυση.

(εκτός αν υπάρχει κάποια φθηνή λύση)

Link to comment
Share on other sites

Για monte carlo μου κάνει και εμένα.

Για μένα το έχεις φυτέψει λάθος. Κανονικά θέλει μικρά μικρά κομμάτια φυτεμένα σε απόσταση το ένα από το άλλο. Θα πετάξει δρομείς και σε καλό φως θα το δεις να αρχίζει να απλώνει στο υπόστρωμα αλλά σε χαμηλό φωτισμό θα σου ψηλώσει μιας και το φυτό προσπαθεί να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στην πηγή του φωτός. 

Να σου πω πως το είχα σε ενυδρείο με co2 για λίγο διάστημα και όταν το αφαίρεσα μαζί με το co2 για να βάλω άλλα φυτά, είχε μείνει ένα πολύ μικρό σημείο με αυτό και το άφησα μιας και θα σάπιζε ούτως ή άλλως μέχρι που πήρε ξαφνικά τα πάνω του και εξαπλώθηκε. Γενικά δηλαδή θεωρώ πως μπαίνει χωρίς co2 απλά χρειάζεται σίγουρα καλό υπόστρωμα, καλό φως και αρκετή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Για monte carlo μου κάνει και εμένα.

Για μένα το έχεις φυτέψει λάθος. Κανονικά θέλει μικρά μικρά κομμάτια φυτεμένα σε απόσταση το ένα από το άλλο. Θα πετάξει δρομείς και σε καλό φως θα το δεις να αρχίζει να απλώνει στο υπόστρωμα αλλά σε χαμηλό φωτισμό θα σου ψηλώσει μιας και το φυτό προσπαθεί να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στην πηγή του φωτός. 

Να σου πω πως το είχα σε ενυδρείο με co2 για λίγο διάστημα και όταν το αφαίρεσα μαζί με το co2 για να βάλω άλλα φυτά, είχε μείνει ένα πολύ μικρό σημείο με αυτό και το άφησα μιας και θα σάπιζε ούτως ή άλλως μέχρι που πήρε ξαφνικά τα πάνω του και εξαπλώθηκε. Γενικά δηλαδή θεωρώ πως μπαίνει χωρίς co2 απλά χρειάζεται σίγουρα καλό υπόστρωμα, καλό φως και αρκετή υπομονή.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Όταν λες καλό φως τι εννοείς;

Και πόσες ώρες;

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Καλό φως εννοώ να φτάνει για τις απαιτήσεις του φυτού. Δες και εδώ:

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Micranthemum-'Monte-Carlo'-(025-TC)/4442 

και εδώ

https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/

Εγώ είχα αυτό το φυτό σε 6000 kelvin, led, γύρω στα 1500 lumen που δηλαδή σε εμένα έβγαζε 0,27lumen/λίτρο και είχα ανάπτυξη. 7 ώρες δούλευε η λάμπα. 

Πιστεύω καταλαβαίνεις πως δεν γίνεται να έχουμε το ίδιο ενυδρείο και δηλαδή ότι ισχύει σε εμένα δεν ισχύει σε εσένα και το αντίστροφο.

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Και πόσες ώρες;

7-9 ωρες ειναι καλα. Αν θελεις, μπορεις να προσπαθησεις να φυτεψεις απο 2-3 ριζες (κλαδακια) μαζι ανα 3-4 εκ.

Για DIY CO2 δες εδω -

πριν 9 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Για μένα το έχεις φυτέψει λάθος.

Τα πιο μικρα κομματακια δεν θα καθοταν στον βυθο καλα. Το θαμνακι αριστερα θελει αραιωση. Πρεπει να εισαι λιγο εμπειρος για να φυτεψεις οπως πρεπει το monte carlo ή cuba :) Ειχε και λιγη ποσοτητα.

Θεωρω, οτι τετοιο φυτεμα για αρχαριο - ειναι επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

7-9 ωρες ειναι καλα. Αν θελεις, μπορεις να προσπαθησεις να φυτεψεις απο 2-3 ριζες (κλαδακια) μαζι ανα 3-4 εκ.

Για DIY CO2 δες εδω -

Τα πιο μικρα κομματακια δεν θα καθοταν στον βυθο καλα. Το θαμνακι αριστερα θελει αραιωση. Πρεπει να εισαι λιγο εμπειρος για να φυτεψεις οπως πρεπει το monte carlo ή cuba :) Ειχε και λιγη ποσοτητα.

Θεωρω, οτι τετοιο φυτεμα για αρχαριο - ειναι επιτυχια.

Ευχαριστώ πολύ!

Πολλή καλή όλη σου ή βοήθεια!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο diy Co2 όταν περνάμε το σωληνάκι από το καπάκι δεν θα πρέπει να βάλουμε κάτι σαν σιλικόνη, ώστε να μην φεύγει το αέριο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Επίσης στο diy Co2 όταν περνάμε το σωληνάκι από το καπάκι δεν θα πρέπει να βάλουμε κάτι σαν σιλικόνη, ώστε να μην φεύγει το αέριο;

Ναι, αλλά οχι σιλικονι, εγω βαζω σουπερ κολλα στηγμης (μερικες φορες πασπαλιζω την κολλα με σοδα φαγητου - αμεσος πιανει, δεν χρειαζεται να περιμενεις μεχρι να στεγνωσει)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι, αλλά οχι σιλικονι, εγω βαζω σουπερ κολλα στηγμης (μερικες φορες πασπαλιζω την κολλα με σοδα φαγητου - αμεσος πιανει, δεν χρειαζεται να περιμενεις μεχρι να στεγνωσει)

Οκ Ευχαριστώ πολύ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετά βίντεο στο youtube να δεις. Εγώ έχω φτιάξει αυτο...

Αν θες βοήθεια για να φτιάξεις πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.

IMG_20200417_225345.jpg

IMG_20200417_225332.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Αλεξανδρος Χατζηπαντελης έγραψε:

Έχει αρκετά βίντεο στο youtube να δεις. Εγώ έχω φτιάξει αυτο...

Αν θες βοήθεια για να φτιάξεις πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.

IMG_20200417_225345.jpg

IMG_20200417_225332.jpg

Πωπω αυτό είναι τελείως diy?

Άμα χρειαστώ βοήθεια θα σου στείλω...

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Για φως τώρα...

Έχω 2 λάμπες led θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη των φυτών η θα χρειαστούν αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Για φως τώρα...

Έχω 2 λάμπες led θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη των φυτών η θα χρειαστούν αλλαγή;

Απλά μέχρι τώρα τα hydrophilla που έχω μεγαλώνουν σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Για φως τώρα...

Έχω 2 λάμπες led θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη των φυτών η θα χρειαστούν αλλαγή;

Πόσα lumen βγαζουν;

Link to comment
Share on other sites

Για το δικο σου ενυδρειο θελει 2μπουκαλια πλαστικά ( 2λιτρα) με μειγμα (οχι μεχρι πανω!). Διαχυση οπως εδω -

Αλλά..... Για τα λιτρα σου κάνει μονο μπουκαλα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για το δικο σου ενυδρειο θελει 2μπουκαλια πλαστικά ( 2λιτρα) με μειγμα (οχι μεχρι πανω!). Διαχυση οπως εδω -

Αλλά..... Για τα λιτρα σου κάνει μονο μπουκαλα!

Αυτό εδώ κάνει για αρχή μέχρι να επεκταθώ σε μπουκάλα; (το ξέρω ότι είναι μιας χρήσης)

20200418_154156.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Νικόλαξ said:

Αυτό εδώ κάνει για αρχή μέχρι να επεκταθώ σε μπουκάλα; (το ξέρω ότι είναι μιας χρήσης)

20200418_154156.jpg

Δεν είναι μιας χρήσης. εμένα όταν το χρησιμοποιούσα το κάθε μπουκαλάκλι μου έβγαζε περίπου 25μέρες στο 60lt

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Δεν είναι μιας χρήσης. εμένα όταν το χρησιμοποιούσα το κάθε μπουκαλάκλι μου έβγαζε περίπου 25μέρες στο 60lt

Μιας χρήσης εννοώ ότι δεν ξαναγεμίζεται...

Δηλαδή εμένα που είναι 180 λίτρα και το θέλω για αρχή, τι θα πρέπει να κάνω; να το ανανεώνω ανα 10 με 15 ημέρες; επισης έχω δει ότι 3 τέτοια ανταλλακτικά κουτάκια είναι σε καλή τιμή και πάνω κάτω θα μου έβγαινε όσο αν ανανεώνα την μπουκάλα ανα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αργά η γρήγορα θα την χρειαστείς την μπουκάλα...κακα τα ψέμματα και εξαρτωμένων των φωτών και των απαιτήσεων όπου θα έχει μέσα....Δεν θέλω να είμαι πικρόχολος αλλά νομίζω ότι και πάλι ένα μπουκαλκάκι για 180lt...λίγα, άσε που αν θυμαμαι καλα στον πίνακα που έχει με το ποσο βαζεις μέσα στην καμπανα δεν σε φτάνει για τα 180lt. επομένως μαλλον αν το δεις οικονομικά, ή σε DIY λύση θα πας η θα πληρώσεις την μπουκάλα κανονικα.....εμπειρικά, επειδή το πρώτο CO2 που πήρα ήταν εν λόγω εταιρίας, το μόνο που κράτησα στο τελος ήταν μόνο η μπουκάλα και γιατι αυτο, δεν χώραγε στο ντουλάπι τότε μεγαλύτερη. δεν είχα μείνει ικανοποιημένος. Είχα προβλήματα με τον ρυθμιστή, άλλαξα 3-4 ρυθμιστές, στο τέλος πήρα μια ηλεκτροβάνα και ησυχασα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πόσα lumen βγαζουν;

Πάνω στην λάμπα δεν γράφει τίποτα σε λούμεν...

Και δεν την βρίσκω και στο ίντερνετ.

Αν καταλάβετε από τις φωτογραφίες...

20200418_163950.jpg

20200418_164951.jpg

20200418_165235.jpg

20200418_165338.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στο CO2. O πίνακας στο starter kit της tropica το συνυστά από ότι έχω καταλάβει μέχρι τα 60lt. Στην καμπάνα δίνει και ένα περιθώριο μέχρι τα 100ml για μην τυχον περισσότερο απαιτητικα φυτά στα 60lt. τώρα σε εσένα στα 180lt μεγάλε η θα χρειαστείς 3 τέτοια kit..ή πας στην DIY λύση αν βγαινει πιο οικονομικα και πέρνεις τα επιθυμητά αποτέλσματα που θες στα λίτρα σου

 

2.JPG&crop=resize&class=product

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλα για 180 λίτρα. Μην μπλέκεις καν με αυτά θα σου βγει πολύ ακριβότερα σε βάθος χρόνου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...