Jump to content

Κατασκευη diy δοχειου για φυτα


Recommended Posts

Καλησπερα, οπως ολοι εχεται καταλαβει στην καραντινα ερχονται οι πιο καλες ιδεες ετσι και εγω θα φτιαξω το δευτερο δοχειο με φυτα. Κατω θα ειναι οι φοτο απο ολοι την διαδικασια. Σκεφτομαι  να ντυσω με μος το ξυλο

 

1587217476058861047815.jpg

1587217735201260605981.jpg

15872191853911118957514.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εδεσα μια ανουμπια νανα στο ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλύτερα αν θες νανοενυδρεία μόνο με φυτά, προτίμησε γυάλινα βάζα αντι για πλαστικά. Θα τα ευχαριστηθείς νομίζω περισσότερο. Μπορείς εύκολα να βρεις βάζα 2 λίτρων από διάφορα τρόφιμα. Εγω χρησιμοποιώ βάζα της μαγιονέζας για να κρατάω κλαδέματα. 2-3 stem τα κρατάει άνετα και αντι να τα πετάω τα κρατάω για φίλους εδώ. Μόλις μπορέσουμε φυσικά να πάμε ξανά σε κανα άλλο σπίτι.... Χώμα κάτω, χαλίκι και φύτεμα. Σε παράθυρο με απευθείας ηλιακό για 30λεπτά το απόγευμα πάνε σφαίρα. Ουτε σε νοιάζει για άλγες ή αν θα χαλάσουν ή οτιδήποτε. Σχεδόν όλα πιάνουν κανονικά.

Επίσης κάνουμε μικρά terrarium με τον γιό μου σε βάζα του 1λίτρου. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σε 1 λιτρο που φενεται σαν γυαλι με limmosium sesiflora και ανουμπια νανα ενο σε 0.6 λιτρα εχω μονο limmosium sesiflora και στα δυο φενεται σαν γυαλι και αφου σεν εχω πολυ co2 τους ριχνω  flourish excel 

Link to comment
Share on other sites

@Kleis Gry βαδίζεις σε επικίνδυνα μονοπάτια. Εγώ έφτασα 40 και ακόμα τα ακούω από τη μάνα μου που τις είχα κλέψει 2 μπολ πριν 20 χρόνια. ?

jean yoon no GIF by Kim's Convenience

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κλεβω το στρογυλο πλαστικο που εχει φυτα πριν το παρω ηταν κουτι με ξυρους καρπους οταν φαγωθηκαν το πηρα 

Link to comment
Share on other sites

@Kleis Gry Άμα θες να πάρεις καμία ιδέα εγώ έχω φτιάξει ένα μικρό οικοσύστημα σε ενα βαζο που είναι περίπου 1 λίτρο.

Έχω βάλει μια γαριδούλα μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να την πάω στο μεγαλύτερο, και ειχα βαλει ενα ramshorn μεχρι που γεννησε και έγιναν καμια 15αρια μέσα.

Εγώ το μόνο που κάνω είναι να αλλάζω το μισό νερό ανα 5 ημέρες, να ρίχνω ελάχιστη τροφή ανα 1 με 2 μέρες την εβδομάδα, και να βάζω τρεις σταγόνες λίπασμα την βδομάδα.

Το φως είναι από ένα παλιό πορτατίφ οπου κράτησα τον κορμό και για να είναι στο ύψος του βάζου εβαλα τον κορμο μεσα σε ενα δοχειο απο βαποριζατέρ και το γέμισα με πολύχρομο χαλικάκι.

Το φυτό είναι μια ανούμπια και έχω βάλει και ένα κομμάτι λαβα.

Αυτό είναι...

20200419_170326.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο το δικο σου δυστυχως τα δυο μονο πλαστικα ξεστηθηκανα αλλα αυτο δεν με αποκλιει να ξαναφτιαξω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πα και το εκανα ευχαριστω τον @Νικόλαξ γιατι χωρις αυτον δεν θα μου ερχοταν η ιδεα να το φτιαξω σε γυαλινο. Εχουμε και λεμε βαζο1 λιτρου με ανουμπια νανα και limmosium sesiflora.υποστρωμα απο το μεγαλο που βοηθαει τα φθτα και απο πανω του μαυρο χαλικι  μια πετρα λαβας ακι φυσικα το ξυλο που ειναι δεμενη η ανουμπια βλεπω πως μεγαλωνει με επιτυχεια. Αυξησα  με  μαγειρικη σοδα το kh γιατι προκειτε να φιλοξενησει ενα spixi apple snail. Υπαρχει καποιος που γνωριζει πληροφοριες για το συγκεκρημενο σαλιγκαρι; 

 

Μετρησεις

Ph: 7.4

Kh:4

Gh:15         

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Το πα και το εκανα ευχαριστω τον @Νικόλαξ γιατι χωρις αυτον δεν θα μου ερχοταν η ιδεα να το φτιαξω σε γυαλινο. Εχουμε και λεμε βαζο1 λιτρου με ανουμπια νανα και limmosium sesiflora.υποστρωμα απο το μεγαλο που βοηθαει τα φθτα και απο πανω του μαυρο χαλικι  μια πετρα λαβας ακι φυσικα το ξυλο που ειναι δεμενη η ανουμπια βλεπω πως μεγαλωνει με επιτυχεια. Αυξησα  με  μαγειρικη σοδα το kh γιατι προκειτε να φιλοξενησει ενα spixi apple snail. Υπαρχει καποιος που γνωριζει πληροφοριες για το συγκεκρημενο σαλιγκαρι; 

 

Μετρησεις

Ph: 7.4

Kh:4

Gh:15         

Καλή αρχή σου εύχομαι και να το χαρείς !!!

Όσο για το apple snail γνώμη μου είναι πως επειδή μεγαλώνουν αρκετά αυτά, δεν θα είναι και ότι καλύτερο να ζει σε 1 λίτρο...

Θα σου πρότεινα να βάλεις ramshorn (μπλε και κόκκινα για να έχεις και ποικιλία χρωμάτων) και όπως έχω και εγώ μια με δύο μικρές red cherry. ?

Ας πούμε το apple snail που έχω στο μεγάλο είναι περίπου όσο ένα μπαλάκι του πινγκ πονγκ.

Δες το...

Και υπολόγισε το μέγεθος σε σχέση με την αμαζόνια.

20200421_195345.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εχω 1,5 λιτρα (το ξαναμετακομισα ) μπορω να βαλω 2 ramshorns και να εχω kh:-;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Δηλαδη αν εχω 1,5 λιτρα (το ξαναμετακομισα ) μπορω να βαλω 2 ramshorns και να εχω kh:-;

Με καλές και σωστές αλλαγές (ανά 4 με 5 ημέρες το 40-50%) και κατάλληλη ποσότητα αντιχλωρίου πιστεύω πως θα είσαι εντάξει.

Εγώ προσωπικά δεν βάζω βακτήρια και είμαι μια χαρά.

Στείλε και καμία φωτογραφία να το δούμε...

Link to comment
Share on other sites

. Το βαζο που το μετακομισα ειναι 14×14×7 εχει μαυρο χαλικι μια πετρα λαβας και αλλες 2 υφαιστιακες ( δεν ξερω την ακρηβη ονομασια ) αλλες 2 μη ασβεστολιθηκες ξυλα με μια ανουμπια και μια limnophila sesiflora. Ενεργο υποστρωμα γιατι συντομα ερχεται μια παραγκελια που εχει παρα πολλα φυτα και το ramshorn 

15876303406521333792350.jpg

1587630393344-811720141.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ηρθε η παραγκελια. Μεχρι τωρα εχω βαλει ενα φυτο που μοιαζει με μανιταρι στα μελλοντικα κλαδεματα θα μπει μοςς και αλλα. Το ενυδρειο απεκτησε τους πρωτους 2 κατοικους του δηλαδη 2 ramshorns.

1587808670643-691658261.jpg

1587808692678-1302773070.jpg

1587808711653-1389284791.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Καλημερα, ηρθε η παραγκελια. Μεχρι τωρα εχω βαλει ενα φυτο που μοιαζει με μανιταρι στα μελλοντικα κλαδεματα θα μπει μοςς και αλλα. Το ενυδρειο απεκτησε τους πρωτους 2 κατοικους του δηλαδη 2 ramshorns.

1587808670643-691658261.jpg

1587808692678-1302773070.jpg

1587808711653-1389284791.jpg

Πάρα πολύ ωραίο!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και τσουπ να και τα πρωτα αβγα. Επισης μπηκε μια Hygrophylla polysperma

15878140880491017438719.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια πεθαναν απο υψηλο ph και ετσι ξεκινησα ξανα με πιο μαλακο νερο 

 

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...