Jump to content

Ανεπαρκης φωτισμος


John C

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος John C έγραψε:

 

20200421_003337.jpg

Μικρο και μακρο καλυτερα χώρια να ριχνεις. Καλιο εχεις λιγο κανε Χ2. Για να ριχνεις αζωτο (νιτρικα), πρεπει πρωτα να κάνεις μετρησεις με υγρα τεστ. Αν δεν εχεις νιτρικα, δεν μεγαλωνουν τα φυτα.  Με 2Χ2μλ Flourish την εβδομαδα, δεν χρειαζεται να ριχνεις σιδηρο (ή πολυ λιγο 1-2μλ). 10 μλ την εβδομαδα ειναι υπερβολη!

co2 πόσες φυσ/λεπτο; Εχεις drop checker;

Εδω https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php για  low light aquarium μας δινει 1,2 ml την εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

“Sehr geehrter Herr ...,

vielen Dank für Ihre Anfrage.
Die Par Werte für die Einsatzleuchte T5 liegen uns nicht vor, daher kann ich ihnen keine Werte mitteilen. Die HeliaLux Spectrum hat einen Wert von 220+ bei 20 cm Entfernung. Weitere Angaben liegen mir auch hier nicht vor.
Für weitere Fragen stehen wir dir gerne zur Verfügung


Mit freundlichen Grüßen
Jule Larsen”

 

Η εξυπηρετηση πελατων επιβεβαιωνει 220 PAR στα 20 εκατοστα απο τη μοναδα για το HeliaLux Spectrum.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Καλημέρα, νομίζω πως πρέπει να διαβάσεις για το πρόγραμμα λίπανσης EI, έστω και αν συνεχίσεις να χρησιμοποιείς seachem, αν επιμείνεις στην αναβάθμιση του φωτισμού. Επίσης διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο σίδηρος δεν πρέπει να ΜΗΝ μπαίνει ταυτόχρονα με φώσφορο; https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php?lang=en

Potassium γραφω οχι phosphorus. Και πανω κατω οι δοσεις νομιζω ειναι σαν  EL

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μικρο και μακρο καλυτερα χώρια να ριχνεις. Καλιο εχεις λιγο κανε Χ2. Για να ριχνεις αζωτο (νιτρικα), πρεπει πρωτα να κάνεις μετρησεις με υγρα τεστ. Αν δεν εχεις νιτρικα, δεν μεγαλωνουν τα φυτα.  Με 2Χ2μλ Flourish την εβδομαδα, δεν χρειαζεται να ριχνεις σιδηρο (ή πολυ λιγο 1-2μλ). 10 μλ την εβδομαδα ειναι υπερβολη!

co2 πόσες φυσ/λεπτο; Εχεις drop checker;

Εδω https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php για  low light aquarium μας δινει 1,2 ml την εβδομαδα!

Σαν βαση ακολουθω το προγραμμα της  seachem.  Αρα να διπλασιασω το potassium και να κοψω το Fe.

Στα νιτρικα δεν εχω ακριβεια, μετραω με τεστ στριπς δυστυχως.

1.5φυσ/δευτερολεπτο παρεχω και εχω checker πρασινο. Ανοιγω co2 2 ωρες πριν τα φωτα.

Έγινε επεξεργασία - John C
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, John C said:

Potassium γραφω οχι phosphorus. Και πανω κατω οι δοσεις νομιζω ειναι σαν  EL

 

Την Κυριακη βαζεις σιδηρο με φωσφορο. Εννοουσα ΕΙ (Estimative Index) ως προς το σε ποιες μερες βαζεις τι κλπ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος John C έγραψε:

Σαν βαση ακολουθω το προγραμμα της  seachem.  Αρα να διπλασιασω το potassium και να κοψω το Fe.

Στα νιτρικα δεν εχω ακριβεια, μετραω με τεστ στριπς δυστυχως.

1.5φυσ/δευτερολεπτο παρεχω και εχω checker πρασινο. Ανοιγω co2 2 ωρες πριν τα φωτα.

Με τα νιτρικα πρεπει κατι να κανεις. Παρε ενα τεστακι.

Πιστευω , οτι δεν χρειαζεται να βαρας CO2 2 ωρες πιο νωρις απο τα φωτα. Δεν εχεις ουτε υψηλο φωτισμο ουτε απαιτητηκα φυτα, που θελουν υψηλα επιπεδα CO2.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Την Κυριακη βαζεις σιδηρο με φωσφορο. Εννοουσα ΕΙ (Estimative Index) ως προς το σε ποιες μερες βαζεις τι κλπ!

Μα την κυριακη δεν γραφω τιποτα επειδη κανω 50% αλλαγη νερου, που το διαβασες ;

El εννοουσα οσον αφορα τις ποσοτητες κ τα ειδη λιπασματος.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως η τελευταια λιστα αναφεροταν στην Κυριακη. Λαθος μου. Σου απαντησαν απο Juwel? Εχεις βρει καποια αλλη λυση για το φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησαν ακομα, περιμενω μπας κ βγαλω καποια ακρη... Οχι δεν εχω βρει λυση , και για να πω την αληθεια εχω μπερδευτει για το αν το φως μου ειναι επαρκες για τα φυτα που πηρα ή οχι... τα κοκκινα φυτα παντως δεν δειχνουν να πηγαινουν καθολου καλα και απο co2 και λιπασματα νομιζω πως ειμαι σε καλο δρομο... αρα μενει ο φωτισμος , εκτος κ αν ξεχναω κατι

20200421_151650.jpg

received_511407526414281.jpeg

Έγινε επεξεργασία - John C
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου απαντησαν αυτο που εστειλα πιο πανω, στα γερμανικα. Πρεπει να σου εχουν απαντησει και εσενα. 
Αν παμε κρινοντας απο τα PAR, δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για helialux spectrum. Ισως ομως η αξια τους εγκειται σε κατι που δεν αποτυπωνεται στα PAR. Δεν ξερω αν ειναι ασφαλες να αγνοησουμε ενα αξιοπιστο αντικειμενικο κριτηριο. 

 

Μηπως θα μπορουσε καποιος απο εδω μεσα να σου προτεινει επιλογες για επικουρικο φωτισμο;

Ποσο καιρο εχεις μεσα τα κοκκινα φυτα; Μηπως περνανε καποια κριση προσαρμογης;  Πολλα ενυδρειακα καλλιεργουνται σε emersed μορφη και απαιτουν καποιο χρονικο διαστημα για να συνηθισουν στο ενυδρειο. Καποιος πιο εμπειρος ισως θα μπορουσε να κρινει αν αυτο ειναι στη διαφοροδιαγνωση για τα συγκεκριμενα φυτα. Σε καθε περιπτωση δες το «προφιλ» τους στο barreport και δες αν καποια απαιτηση δεν ικανοποιειται στο δικο σου συστημα.
 

Link to comment
Share on other sites

Τα κοκκινα τα εχω 2 μηνες περιπου , περασαν μια περιπετεια με bba, τα εβγαλα τα καθαρισα κ τα ξαναεβαλα, ωστοσο ποτε δε μπορω να πω οτι πετουσαν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Ωπα, η BBA ειχε βγει σε στρωμενο ενυδρειο; Τι διοξειδιο ειχες τοτε και τι λιπανση;

Ειχε βγει αφοτου αγορασα καποια φυτα που ειχαν επανω λιγη και ισως επειδη εκανα αλλαγες στο co2  μεχρι να καταληξω εδω που ειμαι . Γενικα επειδη ειμαι αρχαριος εκανα διαφορα λαθη για τα οποια εμαθα αργοτερα , πχ οτι ανακατευα συχνα το βυθο για να φυτεψω με αποτελεσμα τη μολυνση καποιων ψαριων και του νερου κτλ ... Το διοξειδιο γενικα απο τη μερα που το εβαλα το εχω με checker και παντα το εφερνα στο πρασινο - ανοιχτο πρασινο χρωμα .

 

Επισης για να απαντησω την παραπανω απορια που ειχαμε και οι 2 

 

Dear Mr Christoforidis,

Many thanks for your mail.
Our HeliaLux Spectrum are equipped with white LED chips, which technically provide a lumen output of approx. 140 lumens per watt.
During the development of the HeliaLux Spectum luminaires, we took into account not only the lumen criterion but also other important criteria that make for good aquarium lighting.
The HeliaLux Spectrum also incorporates high-performance LEDs in blue, red and green to optimise the light spectrum both for plant growth and for optical appearance.
Compared to white LEDs, coloured LEDs, due to their physical properties, have a significantly lower lumen output. For this reason, the overall lumen output of the HeliaLux Spectrum is lower than that of luminaires with only white LEDs, such as the Multilux LED.
In addition, the HeliaLux Spectrum can be dimmed with the controller and thus allows the programming of different scenarios. 


Best regards,
Jule Larsen

 

Σαν να μου λεει απλα παιρνεις πολυχρωμα λεντακια με λιγοτερα λουμεν...
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ικανοποιει η απαντηση τους. Ολη αυτη η φλυαρια για τα χρωματα θα μπορουσε να αποφευχθει αν ελεγαν τιμες PAR ή και PUR. Ο,τι και να λενε για τα χρωματα, αν το PAR είναι ιδιο, μικρη θα ειναι η διαφορα απο το τωρινο σου setup. Στη θεση σου δε θα αναβαθμιζα σε helialux spectrum. Τα PARs σου δεν ειναι τραγικα χαμηλα.

 

Απο εδω και περα, θεωρω πως ειναι καλο να κοιταξεις λιγο τι γινεται με τα νιτρικα σου, και αν δεν σου ειναι μεγαλη ταλαιπωρια, να δοκιμασεις DIY λιπανση που κατα τη γνωμη μου σου δινει καλυτερο ελεγχο επι των πραγματων. Μπορω σε προσωπικο μηνυμα να σου πω ο ιδιος τι βαζω για ΕΙ και που τα βρηκα εκτος Αθηνων.


Περα απο αυτο, θεωρω οτι εχεις δυο επιλογες:

Α. Μενεις στο ιδιο συστημα φωτισμου και αναζητας καποιο σημειο ισορροπιας το οποιο προφανως δεν εχει βρεθει ακομα. Στα ξενα fora (barreport, theplantedtank) βλεπω ενα consensus πως ακομα και (καποια) φυτα που θεωρουνται απαιτητικα σε φως, επιζουν και αναπτυσσονται σε ικανοποιητικους ρυθμους  σε χαμηλοτερο φως, αν βρουμε τη σωστη αντιστοιχια φωτος - διοξειδιου - λιπανσης. Ο φωτισμος ειναι ο μετρονομος της  αναπτυξης και μπορουμε να προσαρμοσουμε το συστημα βασει αυτου για να φιλοξενησουμε τα περισσοτερα φυτα, αποφευγοντας τις αλγεις. Παντα υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις φυτων που θελουν υψηλο φως σε καθε περιπτωση. Χρειαζεται διαβασμα επι αυτου. Αναζητησε σχετικα νηματα σε ξενα σαιτ.
Β. Αναβαθμιζεις φωτισμο με παραλληλες προσαρμογες σε διοξειδιο και λιπανση. Καλες επιλογες ειναι τα φωτιστικα iQuatics με τις 4 Τ5ΗΟ λαμπες που εστειλα πιο πανω ή ενα Chihiro φωτιστικο που ωστοσο απαιτει ανοιχτο καπακι γιατι φθειρεται απο τους υδρατμους. Επειτα υπαρχουν και πιο ακριβες επιλογες όπως fluval, aquasky, κ λπ. Ως εσχατη λυση θα πηγαινα σε κατι DIY, καθως με κλειστο καπακι ειναι πολυ δυσκολο να φτιαξεις κατι που θα αποδιδει αλλα και θα αντεχει. 

 

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 51 ετών και ακόμη έχω τα μαλλιά μου αλλά απο αυτά που διαβάζω θα μου πέσουν (χιούμορ κάνω μην το παίρνετε σαν ειρωνεία :) ). Ρε παιδιά μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα και περίπλοκα μην πλέκεται διάφορα πράγματα και στο τέλος ο άνθρωπος θα μπερδευτεί, δεν κάνουμε επιστημονική ανάλυση των λαμπτήρων, ψάχνουμε να βρούμε ένα καλό φωτισμό για να αναβαθμίσει το ενυδρείο του ο άνθρωπος και εσείς μπλέξατε par-pur-lumen μαθηματικές εξισώσεις λιπάσματα και εν κατακλείδι δεν βγήκε νόημα.

 

Για να απλοποιήσουμε τα πράγματα ο κανόνας λουμεν ανά λίτρα μας καλύπτει πλήρες δεν χρειάζεται να ανατρέξουμε σε par η οποία είναι μια μονάδα που με μαθηματικούς υπολογισμούς είναι αναξιόπιστη (άλλο θέμα συζήτησης αυτό)

Εγώ έκανα μια πρόταση να αλλάξει όχι  τον φωτισμό αλλά τα φυτά δεν θέλει άκρος σεβαστό οπότε ρωτώ

Φίλε Γιάννη θέλεις έτυμο νέο φωτιστικό, θες να συμπληρώσεις στο είδη υπάρχον, ή θες κάτι σε αυτοσχέδιο τα λεγόμενα  DIY για να ξέρουμε προς τα που θα κινηθούν η προτάσεις μας. και αν έχεις κάποια απορία περί φωτισμού ρώτα συγκεκριμένα να σε βοηθήσουμε πάνω στην απορία σου.

 

ΥΓ για να δεις της ανάγκες των  φυτών αν σε ενδιαφέρει έχουμε και προφίλ φυτών στα ελληνικά εδώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με 2 λαμπες Τ5 ΗΟ (2,5€) με ανακλαστηρες εχω το 120λ φυτεμενο απο τις 23.03.19. https://www.aquazone.gr/forums/topic/109425-λαμπτήρες-τ5-για-ενυδρειο-απο-250-€/

Το ενυδρειο μπορειτε να δειτε εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/107936-rescape-φυτεμενου/page/2/

Δεν χρειαζεται να σπαμε το κεφαλι μας. Αν πιανουν τα χερια σου βαλε ακομα μια Τ5 με στεγανα ακροφυσια. Αν θελεις led, ο  @Χρήστος εδω ειναι

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, natateo said:

Παιδια, με 2 λαμπες Τ5 ΗΟ (2,5€) με ανακλαστηρες εχω το 120λ φυτεμενο απο τις 23.03.19. https://www.aquazone.gr/forums/topic/109425-λαμπτήρες-τ5-για-ενυδρειο-απο-250-€/

Το ενυδρειο μπορειτε να δειτε εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/107936-rescape-φυτεμενου/page/2/

Δεν χρειαζεται να σπαμε το κεφαλι μας. Αν πιανουν τα χερια σου βαλε ακομα μια Τ5 με στεγανα ακροφυσια. Αν θελεις led, ο  @Χρήστος εδω ειναι

Wow. Στα πόσα watt οι Τ5ΗΟ? 24W? Ανακλαστηρες Juwel, Arcadia ή κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος  Ψαχνω κατι να αναβαθμιστει ο φωτισμος σε σχεση με αυτο που εχω , ιδανικα κρατωντας το καπακι του ενυδρειου. Αν δεν υπαρχει καλη λυση με το καπακι τοτε χωρις... Καλο θα ηταν κατι ετοιμο καθως σε diy δεν ειμαι σε αυτο το επιπεδο να ανταπεξελθω.

@natateo Εντυπωσιακο πολυ... ειναι ο στοχος μου να φτασω σε τοσο ωραιο και υγιες αποτελεσμα.

@TilemachosKout Θα με ενδιεφερε πολυ ο τροπος λιπανσης σου , μπορει στην τελικη το λαθος να προερχεται απο εκει

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Wow. Στα πόσα watt οι Τ5ΗΟ? 24W? Ανακλαστηρες Juwel, Arcadia ή κατι αλλο;

Με 2,5 ευρώ δεν παίρνεις Juwel, ή Arcadia   αλλά osram ή philips απλές κοινές λάμπες μη ενυδρειακές μεταξύ 4000-6500 κέλβιν.

Οι περισσότεροι μετα απο καιρό και αφού καταλάβουν ότι η εταιρίες μας δουλεύουν με της πανάκριβες ενυδρειακές λάμπες καταλήγουν σε αυτές.

Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν πααααααααρα πολλά ενυδρεία με δύσκολα φυτά σε ότι αφορά τον φωτισμό που τρέχουν με αυτές της απλές Τ5.

Και εγώ έχω τρέξει πάρα πολλά ενυδρεία με αυτές της λάμπες και πρόσφατα τρέχω ενυδρείο με λεντοτενίες όχι φτηνιάρικες αλλά λίγο ποιο ποιοτικές (5 μέτρα 40 ευρώ) και τα κόκκινα φυτά είναι κόκκινα.

Link to comment
Share on other sites

κρατώντας το καπάκι και να προσθέσεις φωτισμό χωρίς παρεμβάσεις στο καπάκι δεν γίνεται ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ.

Στο ανοιχτώ ενυδρείο έχεις ποιο πολλές  επιλογές με τα συν και τα μείον που έχει το ανοιχτώ ενυδρείο.

Μια ερώτηση ανακλαστήρες έχεις αυτήν την στιγμή; αν όχι σε πρώτη φάση θα δοκίμαζα με ανακλαστήρες προτού κάνεις κάποια άλλη κίνηση θα σου αυξήσουν τον φωτισμό πάρα πολύ

δες την παρακάτω φωτογραφία για λόγο του αληθες.

Στην φωτογραφία το 50% του φωτός φεύγει προς τα πάνω και για αυτό έχουμε αύξηση των λουξ πάνω απο 100% στο καπάκι είναι διαφορετικά ένα τμήμα αντανακλάτε προς τα κάτω για αυτό η αύξηση δεν θα είναι το ίδιο άλλα αναλόγως με το καπάκι μπορεί να είναι και 50-70%

 

Αν έχεις ανακλαστήρες και πάλι δεν σου αρκεί ο φωτισμός η ποιο εύκολη λύσει αφού διαθέτης λεφτά νομίζω ποιο καλά θα ήταν να προσθέσεις ένα ακόμη φωτιστικό κάνοντας μικρές μόνο παρεμβάσεις στο καπάκι και αν δεν πιάνουν τα χέρια σου μπορώ να σε βοηθήσω μιας και είσαι απο Καβάλα.

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3796-juwel-φωτιστικό-led-multilux-led-80-2x14w-4022573465051.html

νομίζω είναι η ποιο οικονομική λύση. Αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι σε αυτοσχέδιο και εδώ μπορώ να σε βοηθήσω αν θες. ιδέες υπάρχουν πολλές και δεν θα ήθελα να σε κατακλύσω με διάφορες κατασκευές και προτάσεις πρέπει να κατασταλάξεις πρώτα κάπου μόνος σου.

 

 

anaklastires.jpg.47b3e46046c0566b01059284ad0fa7fb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Wow. Στα πόσα watt οι Τ5ΗΟ? 24W? Ανακλαστηρες Juwel, Arcadia ή κατι αλλο;

24w ειναι λιγο μικρα σε μηκος για το ενυδρειο μου, πηρα 39 , που δεν χρειαζονται και τόσα πολλα W. Η αγορα στην Ελλαδα ειναι λιγο ανεπαρκης....

ανακλαστηρες ειχα της Juwel. Παιρνεις το πιο μακρυ, που βρησκεις στην αγορα και το κοβεις οσο χρειαζεται πχ. αυτο https://aquaclubdesign.com/juwel-hiflex-reflector-for-t5-54-w-t8-38-w-1047-mm.html

φτανει για 2 λαμπες 60 εκ

Link to comment
Share on other sites

Χωρις καπακι εχει καποια ωραια φωτιστικα....... Λεφτα να υπαρχουν.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α οκ τότε αν ξανά πάρεις ένα δεύτερο καπάκι το κόστος είναι ποιο μικρο  κατά 100% απο το να πάρεις αυτό που προτείνεις στην αρχή.  Στην ουσία θα διπλασιάσεις τον φωτισμό σου.

Το προτέρημα σε αυτά σε σχέσει με τα άλλα αν για τον χψ λόγο σε καούν τα αλλάζεις βάζοντας ενδεχομένως και ποιο ποιοτικά λεδ, ενώ στο άλλο αν σε καεί τότε τα πράγματα είναι ποιο δύσκολα γιατί είναι φιξ.

Το να κάνουμε κάτι σε αυτοσχέδιο με ποιοτικά υλικά θα σου βγει κανένα 60άρη ενώ με 100 και κάτι παίρνεις ένα δεύτερο καπάκι και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απλά για να χωρέσει θα μικρύνουμε κατά μήκος τα καπάκια κάτι που γίνεται εύκολα. Κατά την γνώμη μου μην το ψαχουλεύεις πολύ ακόμη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...