Jump to content

Αντίστροφη όσμωση


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα σας κύριοι και κυρίες! Παιδιά έβαλα αυτή την όσμωση στο μάτι και λέω να την παραγγείλω σήμερα. Τώρα επειδή δεν το έχω πιάσει και πολύ το τεχνικό κομμάτι. Έχει μια επιλογή στην σελίδα για το λεγόμενο flush kit. Αυτό ουσιαστικά είναι κάτι σαν ταχυσύνδεσμος στην βρύση;;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα σας κύριοι και κυρίες! Παιδιά έβαλα αυτή την όσμωση στο μάτι και λέω να την παραγγείλω σήμερα. Τώρα επειδή δεν το έχω πιάσει και πολύ το τεχνικό κομμάτι. Έχει μια επιλογή στην σελίδα για το λεγόμενο flush kit. Αυτό ουσιαστικά είναι κάτι σαν ταχυσύνδεσμος στην βρύση;;; 

Όχι. Το flush kit είναι   ουσιαστικά ένα βανακι που παρακάμπτει το μειωτη πίεσης που έχει πάνω το σύστημα με αποτέλεσμα  να περνάει άφθονο νερό από τη μεμβράνη και να την ξεπλένει. Γίνεται δουλειά και χωρίς αυτό, βγάζοντας εσύ το μειωτη, αλλά βάλε βγάλε θα σου κοπεί το σωληνάκι. Για μένα πάρτο.

Επίσης προτίμησε κάποια μεγαλύτερη μεμβράνη από την 50GPD. 

Link to comment
Share on other sites

Λέω να παω στην 75GPD να σου πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Flush kit κλειστό έχουμε κανονικά παραγωγή "καθαρου" νερού και ανοιχτό καθαρίζουμε  τη μεμβράνη στο τέλος. 

Και εγώ 75GPD έχω, αλλά επειδή πλησιάζει η ώρα της αλλαγής της σκέφτομαι πολύ σοβαρά την 100ρα.

Χρειάζεσαι όμως τόσο τούμπανο ΑΟ? Υπάρχουν και πιο οικονομικά κιτ με πιο φτηνά προφιλτρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή είμαι ολίγον, έως πανηγυρικά άσχετος είπα να πάω σε μια πιο ακριβή λύση με το σκεπτικό του ποιοτικότερου προϊόντος. Σαν το κλασσικό ότι πληρώνεις παίρνεις. Τώρα οκ μπορεί να έκανα και πατάτα δεν ξέρω θα δείξει...Χοντρικά αν θυμάμαι έβγαινε στο τελικό σύνολο περίπου 25 ευρώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, GVC said:

Βασικά επειδή είμαι ολίγον, έως πανηγυρικά άσχετος είπα να πάω σε μια πιο ακριβή λύση με το σκεπτικό του ποιοτικότερου προϊόντος. Σαν το κλασσικό ότι πληρώνεις παίρνεις. Τώρα οκ μπορεί να έκανα και πατάτα δεν ξέρω θα δείξει...Χοντρικά αν θυμάμαι έβγαινε στο τελικό σύνολο περίπου 25 ευρώ παραπάνω.

τι 50, τι 75, δεν αλλάξε πολύ, θα περιμένεις πάλι... αν εισαι στο δύκτιο της ΕΥΔΑΠ, μην παρεις ολα αυτα τα προφίλτρα, παρε το sediment και το δευτερο νομιζω ειναι για τα μέταλλα... polishing στην έξοδο, μπορεις να ζήσεις και χωρίς, εγω με δυο προφιλτρα και μια οσμωση, πιάνω ουτε 2ppm... και εχω μια 50αρα, αλλα η πίεση στο δύκτιο δεν πάει πάνω απο 5,5...

ισως αντλ'ια πίεσης να ηταν πιο χρήσιμη...

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι η συγκεκριμένη, εγώ δέν θα έβγαζα το τρίτο προφίλτρο άστο να υπάρχει και ας είναι κενό, απλά αναλογίσου αυτά που έγραψε ο @dearangelo για την πίεση κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ώπα παιδιά εσεις καλα τα λέτε αλλά έτσι όπως τα λέτε μου έρχεται στον μυαλο η λέξη κονστρουκτιβισμος..λαικιστή δεν έπιασα και πολλα.....Όταν λέτε τρίτο φίλτρο εννοείται να βγάλω μέσα απο το κουτάκι με το κόκκινο βελάκι το φίλτρο που περιέχει;;;;

 

Cardinal_DI_Shut_off.thumb.jpg.e7c5e5dccb3ae5a194196d151f4127ef.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό θεωριτικά είναι το πρώτο.Εγώ προσωπικά θα το άφηνα πάντως.Το κόστος των ανταλλακτικών είναι μικρό

Link to comment
Share on other sites

Οκ θενξ παίδες. τώρα όσο για τα gpd εντάξει μαλακό νερό για 60άρι ενυδρείο θα είναι. Φαντάζομαι ότι δνε θα πέρνει και ολη μερα. Μίξκη άλλωστε θα γίνεται το νερο. Και μιας και μιλησα για μίξη. Για να μετρήσω, μετά την πρόσμιξη με νερό, φαντάζομαι προσθέτω βρύση + όσμωση και μετράω η να βάλω καμιά αντλία να το γυρίζει και να παρω μετρήσεις μετά από καμιά ώρα;;

Link to comment
Share on other sites

θα το βαζεις να σου φιλτράρει νερό μετα τις 1 το πρωί να έχεις και πίεση, θα μαζευεις α/2 [οσ'οτητα και θα την ανακατευεις με αλλο τόσο απο το δικτυο απ ευθείας ωστε να κατεβάζεις τα περιεχόμενα ιχνοστοιχεία κλπ, στη μέση, η α/3 για να πας στο 1/3 κλπ... τα υπόλοιπα δεν ξερω να σου πω, αν θες να αυξήσεις κατι,,, φαντάζομαι οι θαλασσόλυκοι θα σε ενημερώσουν περαιτέρω... μόνο να αφαιρέσεις μπορείς... το να βγάλεις επιλεκτικά μόνο ενα στοιχείο, αυτο δεν γίνεται, η οσμωση δουλευει με μηχανική φίλτρανση, αρρα κόβει, στο βαθμό που ειναι κατασκευασμένη έτσι, τα πάντα....καλή συνέχεια,

πάντως εγω την έχω απο παλιά και την ειχα στην αχρηστία για πανω απο 8 χρόνια, με ενα καλο πλύσιμο τα προφίλτρα, δεν ηταν και χάλια, παίρνω κατω απο 2ppm καθαρότητα, ειναι σκυλιά και το φίλτρο (το μπλέ) κανει κάπου 15 ευρά καινούργιο... φτηνό ειναι... οταν χαλ'ασει...σκυλιά ειναι..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dearangelo said:

θα το βαζεις να σου φιλτράρει νερό μετα τις 1 το πρωί να έχεις και πίεση, θα μαζευεις α/2 [οσ'οτητα και θα την ανακατευεις με αλλο τόσο απο το δικτυο απ ευθείας ωστε να κατεβάζεις τα περιεχόμενα ιχνοστοιχεία κλπ, στη μέση, η α/3 για να πας στο 1/3 κλπ... τα υπόλοιπα δεν ξερω να σου πω, αν θες να αυξήσεις κατι,,, φαντάζομαι οι θαλασσόλυκοι θα σε ενημερώσουν περαιτέρω... μόνο να αφαιρέσεις μπορείς... το να βγάλεις επιλεκτικά μόνο ενα στοιχείο, αυτο δεν γίνεται, η οσμωση δουλευει με μηχανική φίλτρανση, αρρα κόβει, στο βαθμό που ειναι κατασκευασμένη έτσι, τα πάντα....καλή συνέχεια,

πάντως εγω την έχω απο παλιά και την ειχα στην αχρηστία για πανω απο 8 χρόνια, με ενα καλο πλύσιμο τα προφίλτρα, δεν ηταν και χάλια, παίρνω κατω απο 2ppm καθαρότητα, ειναι σκυλιά και το φίλτρο (το μπλέ) κανει κάπου 15 ευρά καινούργιο... φτηνό ειναι... οταν χαλ'ασει...σκυλιά ειναι..

εντάξει καλα το είχα καταλάβει πως δουλέυει. Να μειώσω θέλω όχι να αυξήσω. έχω παραγγείλει μονομάχο απο ταιλανδη και επειδή πήγε δεν έχω κανενα σκοπο να τον κλαιω και είπα να το παίξω εκ του ασφαλους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...