Jump to content

Τι κάνω με comet που πηγαίνει στην επιφάνεια και στέκεται κατακόρυφα


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

έχω ένα comet χρυσόψαρο σε ενυδρείο 30 λίτρων (ετοιμάζομαι να το βάλω σε 60άρι) το οποίο από χθες πηγαίνει στην επιφάνεια και κάθεται κάθετα με το στόμα προς τα έξω. Δεν μπορεί να κάτσει ακίνητο κάτω. Σαν να το τραβάει η άνωση. Τώρα κάθεται κάτω στην κρυψώνα του και η άνωση το κολλάει στην οροφή. Όταν κολυμπάει κολυμπάει ίσια, δεν ματάρει αλλά γενικά το βλέπω ότι δυσκολεύεται. Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Tzaf έγραψε:

από χθες πηγαίνει στην επιφάνεια και κάθεται κάθετα με το στόμα προς τα έξω.

Νομιζω δεν εχει σχεση με νηκτικη κυστη, αλλά με δηλητηριαση απο αμμωνια. Πρωτα κάνε αλλαγη νερου στο ενυδρειο 30-40% - με αντιχλωριο και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με αυτο του ενυδρειου. Και μην ταιζεις σημερα(με τι ταιζεις;) Και μετα δωσε και αλλες πληροφοριες για το ενυδρειο.

Ποσο τρεχει; Αλλαγες νερου πόσα λιτρα και πόσο συχνα; Φιλτρο; Τεστ νερου; Ταισμα;

Ολα παιζουν ρολο.

πριν 9 λεπτά, το μέλος Tzaf έγραψε:

Δεν μπορεί να κάτσει ακίνητο κάτω.

Το ψαρι δεν πρεπει να καθεται ακινητο κατω(τουλχιστον για πολυ), αν δεν ειναι αρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Νομιζω δεν εχει σχεση με νηκτικη κυστη, αλλά με δηλητηριαση απο αμμωνια. Πρωτα κάνε αλλαγη νερου στο ενυδρειο 30-40% - με αντιχλωριο και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με αυτο του ενυδρειου. Και μην ταιζεις σημερα(με τι ταιζεις;) Και μετα δωσε και αλλες πληροφοριες για το ενυδρειο.

Ποσο τρεχει; Αλλαγες νερου πόσα λιτρα και πόσο συχνα; Φιλτρο; Τεστ νερου; Ταισμα;

Ολα παιζουν ρολο.

Το ψαρι δεν πρεπει να καθεται ακινητο κατω(τουλχιστον για πολυ), αν δεν ειναι αρρωστο.

Έκανα μετρήσεις με το γρήγορο τεστ JBL και οι μετρήσεις βγήκαν εντός ορίων.

Μιλάμε για 30άρι ενυδρείο με φίλτρο Hailea που έχει μαύρο σφουγγαράκι, ενεργό άνθρακα, υαλοβάβμβακα. Τον ενεργό άνθρακα και τον υαλοβάμβακα τα άλλαξα πριν 20 μέρες περίπου. Αλλάζω το 50% του νερού κάθε 10 με 15 μέρες.

Για φαί του δίνω  JBL flakes novo red και κάτι μπιλίτσες Goldy color spirulina εναλλάξ κάθε μέρα πλην μίας που το κάνω νηστεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

έχω ένα comet χρυσόψαρο σε ενυδρείο 30 λίτρων (ετοιμάζομαι να το βάλω σε 60άρι) το οποίο από χθες πηγαίνε στην επιφάνεια και κάθεται κάθετα με το στόμα προς τα έξω. Σαν να μην μπορεί να κάτσει ακίνητο κάτω. Σαν να το τραβάει η άνωση. Κάποια στιγμή καθόταν κάτω στην κρυψώνα του και η άνωση το κολλάει στην οροφή. Όταν κολυμπάει κολυμπάει ίσια, δεν μπατάρει αλλά γενικά το βλέπω ότι δυσκολεύεται. Του άλλαξα το 50% του νερού. Σε σχέση με το πρωί δείχνει μάλλον καλύτερα τις τελευταίες ώρες.  Επίσης πριν από λίγο του δώσαμε λίγο αρακά χωρίς φλούδα.

 

Τι κάνω? Υπάρχει περίπτωση να είναι νηκτική κύστωσ? Καμία πρόταση κανείς. Σημειώνω πως είμαι αρχάριος.

 

Λοιπά στοιχεία: Φίλτρο Hailea με μαύρο σφουγγάρι, ενεργό άνθρακα, υαλοβάμβακα. Το ταίζω με flakes και μπιλίτσες εναλλάξ και μια μέρα νηστεία.Τρώει από την επιφάνεια. Δεν έχω φυτά στο ενυδρείο. Είναι μόνο του. Τα χαρακτηριστικά του νερού βάσει του γρήγορου τεστ δείχνουν καλά.

Έγινε επεξεργασία - Tzaf
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Tzaf έγραψε:

Έκανα μετρήσεις με το γρήγορο τεστ JBL και οι μετρήσεις βγήκαν εντός ορίων.

Μιλάμε για 30άρι ενυδρείο με φίλτρο Hailea που έχει μαύρο σφουγγαράκι, ενεργό άνθρακα, υαλοβάβμβακα. Τον ενεργό άνθρακα και τον υαλοβάμβακα τα άλλαξα πριν 20 μέρες περίπου. Αλλάζω το 50% του νερού κάθε 10 με 15 μέρες.

Για φαί του δίνω  JBL flakes novo red και κάτι μπιλίτσες Goldy color spirulina εναλλάξ κάθε μέρα πλην μίας που το κάνω νηστεία.

Ποιό ειναι το γρηγορο τεστ; Εννοεις τα χαρτακιά; Κανενα "γρηγορο" δεν μετραει την αμμωνια.

 Πες τιμές- ΝΗ3/4= τόσο, ΝΟ2- τοσο, ΝΟ3- τοσο. Οκ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ποιό ειναι το γρηγορο τεστ; Εννοεις τα χαρτακιά; Κανενα "γρηγορο" δεν μετραει την αμμωνια.

 Πες τιμές- ΝΗ3/4= τόσο, ΝΟ2- τοσο, ΝΟ3- τοσο. Οκ;

Ναι κάτι χαρτάκια μου δώσανε σήμερα, να το ρίξω μέσα στο νερό και να τσεκάρω χρώματα. Δεν μέτρησα τιμές.... 

Link to comment
Share on other sites

Από νιτρικά κτλ. είσαι εντάξει βάση του τέστ που έκανες?

 

Άν μπορείς ανέβασε ένα βιντεάκι να το δούμε

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Από νιτρικά κτλ. είσαι εντάξει βάση του τέστ που έκανες?

 

Άν μπορείς ανέβασε ένα βιντεάκι να το δούμε

Ωραία, ευχαριστώ, θα ανεβάσω το απόγευμα μόλις γυρίσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Tzaf έγραψε:

Ναι κάτι χαρτάκια μου δώσανε σήμερα, να το ρίξω μέσα στο νερό και να τσεκάρω χρώματα. Δεν μέτρησα τιμές.... 

Τα χαρτακια δεν μετρανε αμμωνια. Βρες κάποιον, που εχει τεστ ή ρωτησε σε πετσοπ, μπορει να σου κανουν το τεστ αυτο(ή το αγοραζεις)

Αλλαγες νερου πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα 40% (για αυτο και υπαρχουν τεστ, για να ξερεις πόσο συχνα και πόσα λιτρα πρεπει να αλλαζεις).

Αλλαξες νερο σημερα; Πως παει το ψαρι;

Ανεβασε μια φωτογραφια, να δουμε τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Tzaf έγραψε:

Ωραία, ευχαριστώ, θα ανεβάσω το απόγευμα μόλις γυρίσω

Βίντεο δεν με αφήνει να ανεβάσω λόγω μεγέθους. Ανέβασα φωτο αν βοηθάει. Δείχνει καλύτερα αλλά δεν είμαι βέβαιος τι ήταν και αν θα διαρκέσει

Το ΝΟ3 είναι ανοιχτρόχρωμο, γύρω στα 10 βάσει του χρωματολόγιο. Και το ΝΟ2 χαμηλό είναι. Χρωματικά γύρω στο 0,5. Ένα στικ με χρώματα έχω κάνει. 

20200421_195818 - Αντιγραφή.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα χαρτακια δεν μετρανε αμμωνια. Βρες κάποιον, που εχει τεστ ή ρωτησε σε πετσοπ, μπορει να σου κανουν το τεστ αυτο(ή το αγοραζεις)

Αλλαγες νερου πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα 40% (για αυτο και υπαρχουν τεστ, για να ξερεις πόσο συχνα και πόσα λιτρα πρεπει να αλλαζεις).

Αλλαξες νερο σημερα; Πως παει το ψαρι;

Ανεβασε μια φωτογραφια, να δουμε τι γινεται.

Βίντεο δεν με αφήνει να ανεβάσω λόγω μεγέθους. Ανέβασα φωτο αν βοηθάει. Δείχνει καλύτερα αλλά δεν είμαι βέβαιος τι ήταν και αν θα διαρκέσει

Το ΝΟ3 είναι ανοιχτρόχρωμο, γύρω στα 10 βάσει του χρωματολόγιο. Και το ΝΟ2 χαμηλό είναι. Χρωματικά γύρω στο 0,5. Ένα στικ με χρώματα έχω κάνει.

20200421_195824 - Αντιγραφή.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο. Δηλητηριάζεις το ψαρι σου τωρα και πολλες μερες. ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν. Αυριο παλι θα κανεις αλλαγη νερου στο ενυδρειο 30-40% με αντιχλωριο και ιδιας θερμοκρασιας με το νερο ενυδρειου. Ο ανθρακας - πεταμα (οπως εγραψες, τον εχεις 20 μερες στο φιλτρο), δεν εχει καμια δουλεια στο ενυδρειο. Τζαμπα το πηρες. Στη θεση του βαλε βιολογικο υλικο (πχ sera siporax mini).

Παρε αμεσα βακτηρια για ενυδρειο πχ αυτο https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/402-frontida_enydreiou/2524-prodibio-biodigest-1-αμπούλα-3594200001136.html

Για το στρωσιμο διαβαζεις εδω- όταν θα τελειωσεις το διαβασμα θα καταλαβεις γιατι το ψαρι σου δεν ειναι καλα....

 

Για τα χρυσοψαρα - εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο. Δηλητηριάζεις το ψαρι σου τωρα και πολλες μερες. ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν. Αυριο παλι θα κανεις αλλαγη νερου στο ενυδρειο 30-40% με αντιχλωριο και ιδιας θερμοκρασιας με το νερο ενυδρειου. Ο ανθρακας - πεταμα (οπως εγραψες, τον εχεις 20 μερες στο φιλτρο), δεν εχει καμια δουλεια στο ενυδρειο. Τζαμπα το πηρες. Στη θεση του βαλε βιολογικο υλικο (πχ sera siporax mini).

Παρε αμεσα βακτηρια για ενυδρειο πχ αυτο https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/402-frontida_enydreiou/2524-prodibio-biodigest-1-αμπούλα-3594200001136.html

Για το στρωσιμο διαβαζεις εδω- όταν θα τελειωσεις το διαβασμα θα καταλαβεις γιατι το ψαρι σου δεν ειναι καλα....

 

Για τα χρυσοψαρα - εδω-

 

Ευχαριστώ, τα έχω διαβάσει αλλά για το συγκεκριμένο πρόβλημα χρειάζομαι κατευθύνσεις. Ίσως το ΝΟ2 να μπορεί να θεωρηθεί και μηδέν. Βάσει των χρωμάτων τα λέω και προσπαθώ να κάνω αναγωγή, δεν έχω μετρήσεις. Άλλαξα νερό και έβγαλα και το κάρβουνο. Είχα βάλει χθες το βράδυ ενυδρειακό αλάτι. Τώρα που άλλαξα το νερό να ξαναβάλω ή καλύτερα όχι ώστε σιγά σιγά να φέυγει το αλάτι? Από φαί να τον αφήσω νηστικό ή να του δώσω αρακά? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Tzaf έγραψε:

Ευχαριστώ, τα έχω διαβάσει αλλά για το συγκεκριμένο πρόβλημα χρειάζομαι κατευθύνσεις. Ίσως το ΝΟ2 να μπορεί να θεωρηθεί και μηδέν. Βάσει των χρωμάτων τα λέω και προσπαθώ να κάνω αναγωγή, δεν έχω μετρήσεις. Άλλαξα νερό και έβγαλα και το κάρβουνο. Είχα βάλει χθες το βράδυ ενυδρειακό αλάτι. Τώρα που άλλαξα το νερό να ξαναβάλω ή καλύτερα όχι ώστε σιγά σιγά να φέυγει το αλάτι? Από φαί να τον αφήσω νηστικό ή να του δώσω αρακά? Ευχαριστώ

Με αλάτια και φαρμακα να μην παιζεις, ασ΄τα. Να ταιζεις το ψαρι με μετρο. Μην δινεις μονο αρακα.

Αλλαγες νερου θα κάνεις καθε μερα 20-30%. Παρε βακτηρια και ριξε στο νερο.

Το θεμα σου ειναι οτι απο την αρχη ολα λαθος εκανες. Πρεπει ολα να ξεκινησεις απο την αρχη, δηλ.

1 - παρε χαλαζιακο αμμοχαλικο σκουρο κοκκομετριας απο 0,8 μεχρι 3mm περιπου 5kg πχ αυτο https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

2- βγαζεις απο το ενυδρειο σου ολα τα ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ διακοσμητικα και χοντρο χαλικι. Αυτο το χοντρο χαλικι μαζευει βρωμιες.

3- πλενεις το αμμοχαλικο καλα καλα, το βαζεις στο ενυδρειο προσεκτικα να υπαρχει υψος υποστρωματος περιπου 2-4 εκ.

4- παρε ενα anubias, δεσε το σε μια πετρα - πολυ ομορφο διακοσμητικο θα βγει.

5- ψαξε για μπολι για το ενυδρειο σου, θα γινει η δουλεια πολυ πιο γρηγορα απ΄οτι με τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με αλάτια και φαρμακα να μην παιζεις, ασ΄τα. Να ταιζεις το ψαρι με μετρο. Μην δινεις μονο αρακα.

Αλλαγες νερου θα κάνεις καθε μερα 20-30%. Παρε βακτηρια και ριξε στο νερο.

Το θεμα σου ειναι οτι απο την αρχη ολα λαθος εκανες. Πρεπει ολα να ξεκινησεις απο την αρχη, δηλ.

1 - παρε χαλαζιακο αμμοχαλικο σκουρο κοκκομετριας απο 0,8 μεχρι 3mm περιπου 5kg πχ αυτο https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

2- βγαζεις απο το ενυδρειο σου ολα τα ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ διακοσμητικα και χοντρο χαλικι. Αυτο το χοντρο χαλικι μαζευει βρωμιες.

3- πλενεις το αμμοχαλικο καλα καλα, το βαζεις στο ενυδρειο προσεκτικα να υπαρχει υψος υποστρωματος περιπου 2-4 εκ.

4- παρε ενα anubias, δεσε το σε μια πετρα - πολυ ομορφο διακοσμητικο θα βγει.

5- ψαξε για μπολι για το ενυδρειο σου, θα γινει η δουλεια πολυ πιο γρηγορα απ΄οτι με τα βακτηρια.

Ευχαριστώ και πάλι, αλλά τώρα βρίσκομαι σε δύο αντιδιαμετρικά αντίθετα απόψεις και πρέπει να διαλέξω. Μου είπαν από aquariumshop πως θέλει ηρεμία και όχι αλλαγές νερού για να μην αλλάξουν απότομα οι συνθήκες. Επίσης μου πρότειναν αλάτι.

Επειδή βλέπω πως έχεις εμπειρία, σου φαίνεται λάθος αυτό που μου είπαν? Είσαι βέβαιη από τα στοιχεία που σου έχω δώσει ότι έχει δηλητηριαστεί από νιτρικά?

Αν είσαι βέβαιη να ακολουθήσω τη δική σου πρόταση γιατί και το aquarium ενδεχομένως να κάνει λάθος ότι έχει νηκτική κύστη.

Επίσης μια άλλη πληροφορία είναι ότι κάποιες ώρες δείχνει καλά. Π.χ. χθες τη νύχτα που σηκωνόμουν να τον τσεκάρω έπλεε ίσια και ήρεμα στη μέση του ενυδρείου (μετά το αλάτι που έβαλα). Το πρωί κολυμπούσε πιο ακανόνιστα και αρκετά κατακόρυφα προς τα κάτω. Αργότερα (μετά την νέα αλλαγή νερού) σαν να είναι καλύτερα.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Να κάνω μια βασική ερώτηση. Το ψάρι και τον υπάρχοντα εξοπλισμό από που τα πήρες?

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε φωτο οταν ειναι στην επιφανεια. Αλλά λες οτι κολυμπαει σ ολο το βαθος. δηλ. δεν επιπλεει ανασκελα....

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Tzaf έγραψε:

Είσαι βέβαιη από τα στοιχεία που σου έχω δώσει ότι έχει δηλητηριαστεί από νιτρικά?

Μακαρι να ηταν απο νιτρικα. Νιτρικα εχεις ακομα πολυ λιγα. Το θεμα προκαλουν αμμωνια και νιτρωδη!, που ειναι δηλητηρια.

Εμεις εδω φτασαμε να  μαντευουμε.... Ειναι πολυ απλα τα πραγματα - κάνεις τεστ νερου και ολα γινονται φανερα. Επειδη δεν μπορεις, η μονη λυση ειναι συχνες αλλαγες νερου, για να φυγουν τα δηλητηρια απο το νερο. Αν δεν θα κανεις τις αλλαγες, το ψαρι θα ψοφησει.Τα παιδια στο καταστημα ειναι εμπειρα, το θεμα ειναι οτι αλλο σε ρωτουσαν, αλλο καταλαβες ή κατι τετοιο. Αν δεν σε ρωτησαν για το αν εκανες μετρησεις νερου και τι μετρησεις και τιμες στις μετρησεις, τότε δεν μιλησες με καταλληλο ανθρωπο.

Δηλητηριασεις απο αμμωνια επιρεαζουν ολο τον οργανισμο του ψαριου (και την νηκτικη κυστη).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με αλάτια και φαρμακα να μην παιζεις, ασ΄τα. Να ταιζεις το ψαρι με μετρο. Μην δινεις μονο αρακα.

Αλλαγες νερου θα κάνεις καθε μερα 20-30%. Παρε βακτηρια και ριξε στο νερο.

Το θεμα σου ειναι οτι απο την αρχη ολα λαθος εκανες. Πρεπει ολα να ξεκινησεις απο την αρχη, δηλ.

1 - παρε χαλαζιακο αμμοχαλικο σκουρο κοκκομετριας απο 0,8 μεχρι 3mm περιπου 5kg πχ αυτο https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

2- βγαζεις απο το ενυδρειο σου ολα τα ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ διακοσμητικα και χοντρο χαλικι. Αυτο το χοντρο χαλικι μαζευει βρωμιες.

3- πλενεις το αμμοχαλικο καλα καλα, το βαζεις στο ενυδρειο προσεκτικα να υπαρχει υψος υποστρωματος περιπου 2-4 εκ.

4- παρε ενα anubias, δεσε το σε μια πετρα - πολυ ομορφο διακοσμητικο θα βγει.

5- ψαξε για μπολι για το ενυδρειο σου, θα γινει η δουλεια πολυ πιο γρηγορα απ΄οτι με τα βακτηρια.

Συμφωνώ με τα παραπάνω με  δύο παρατηρήσεις:

  1. Καλύτερα να μην ταΐσεις καθόλου για δύο τρεις ημέρες, δεν παθαίνει τπτ το ψάρι
  2. Μη βάλεις καθόλου υπόστρωμα μέχρι να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Να κάνω μια βασική ερώτηση. Το ψάρι και τον υπάρχοντα εξοπλισμό από που τα πήρες?

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά και σε εσένα.

 

Δυστυχώς από το pet city, αλλά άλλαξα τώρα και ρωτάω πιο εξειδικευμένο κατάστημα. Το έχω 4 μήνες με τακτικές αλλαγές νερού, αντιχλώριο, βακτήρια με κάθε αλλαγή. Έδειχνε καλά όλο το διάστημα μέχρι τώρα. Εσωτερικό φίλτρο. 

 

Θα πάρω και αεραντλία σήμερα. Του έχω πάρει και ενυδρείο 60άρι αλλά δεν το βάζω τώρα που βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση για να μην του αλλάξω το περιβάλλον. Το έχω αφήσει στο 30αρι.

 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20200422_160844.jpg.8c0dbcef1b328f021a44d07dfa271bca.jpg

IMG_20200422_160844.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι κάποια από τα δικά μου και είναι σε ενυδρείο 400λ. Οποτέ καταλαβαίνεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα βάλτο και τώρα στο 70 λίτρα αλλά να ξέρεις εάν είναι common ή comet ούτε αυτό θα είναι αρκετό σε λίγο καιρό. Επίσης αφού μιλάμε για χρυσόψαρα, θα χρειαστείς σίγουρα εξωτερικό φίλτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα. Από το απόγευμα και μετά δείχνει καλά, όπως και πριν. Το άφησα νηστικό σήμερα και θα αλλάζω κάθε μέρα νερό για ένα διάστημα. Πήρα διάφορα είδη τεστ με χρώματα για νιτρικά και χλώριο. Και τα δύο είδη τεστ για χλώριο έδειξαν μηδενικό. Ένα είδος τεστ που έχω για ΝΟ2 δείχνει χρωματικό ισοδύναμο με μηδέν. Ένα είδος τεστ για ΝΟ3 έδειχνε μηδέν, το άλλο ΄χρώμα ισοδύναμο γύρω στο 10 που αντιστοιχεί σε φυσιολογικό.

Πήρα και μια αεροαντλία να έχω και θα πάρω και εξωτερικό φίλτρο για το 70αρι.

Ευχαριστώ και πάλι και θα επανέλθω για συμβουλές αν χρειαστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Tzaf έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα. Από το απόγευμα και μετά δείχνει καλά, όπως και πριν. Το άφησα νηστικό σήμερα και θα αλλάζω κάθε μέρα νερό για ένα διάστημα. Πήρα διάφορα είδη τεστ με χρώματα για νιτρικά και χλώριο. Και τα δύο είδη τεστ για χλώριο έδειξαν μηδενικό. Ένα είδος τεστ που έχω για ΝΟ2 δείχνει χρωματικό ισοδύναμο με μηδέν. Ένα είδος τεστ για ΝΟ3 έδειχνε μηδέν, το άλλο ΄χρώμα ισοδύναμο γύρω στο 10 που αντιστοιχεί σε φυσιολογικό.

Πήρα και μια αεροαντλία να έχω και θα πάρω και εξωτερικό φίλτρο για το 70αρι.

Ευχαριστώ και πάλι και θα επανέλθω για συμβουλές αν χρειαστεί.

Τεστ για χλωριο τζαμπα πηρες. Τα τεστακια παλι χαρτακια ειναι; Τα χαρτακια ειναι μαντεια, δειχνουν στα περιπου. Σχεδον μηδεν εχεις το NO2(αν ειναι χαρτακι, δεν θα καταλαβεις διαφορά αν ειναι μηδεν ή 0,5), γιατι εκανες αλλαγες νερου.

Αεραντλια τζαμπα σε φορτωσαν. Καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου με την ροη του φιλτρου, φτανει για καλη οξυγονωση.

Μπραβο για την προσπαθεια σου ! Μακαρι να πανε ολα καλα!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τεστ για χλωριο τζαμπα πηρες. Τα τεστακια παλι χαρτακια ειναι; Τα χαρτακια ειναι μαντεια, δειχνουν στα περιπου. Σχεδον μηδεν εχεις το NO2(αν ειναι χαρτακι, δεν θα καταλαβεις διαφορά αν ειναι μηδεν ή 0,5), γιατι εκανες αλλαγες νερου.

Αεραντλια τζαμπα σε φορτωσαν. Καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου με την ροη του φιλτρου, φτανει για καλη οξυγονωση.

Μπραβο για την προσπαθεια σου ! Μακαρι να πανε ολα καλα!

 

Καλημέρα. Όχι τα νέα τεστ που πήρα για ΝΗ3 και ΝΟ3  δεν είναι χαρτάκια (το ΝΟ2 είναι χαρτάκι δυστυχώς). Ρίχνω μέσα διάλυμμα σκόνη, το κουνάω κάποια seconds και μετά περιμένω 3 λεπτά να δω τι χρώμα θα γίνει και το συγκρίνω με ένα χρωματολόγιο που έχει. Και τα 2 (ΝΗ3 και ΝΟ3) έμειναν διαφανή. Το ΝΟ2 ήταν σε χαρτάκι και παρέμεινε λευκό. Συνεχίζει και σήμερα να δείχνει καλά. Την αεραντλία δεν την έβαλα, την πήρα για καλού κακού αν δω ότι ζορίζει ξανά το πράγμα να την έχω πρόχειρη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...