Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου + μερικές σημαντικές ερωτήσεις!


pikatsu

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Καθυστερημένα κάνω το θέμα αλλά επίτηδες γιατί ήθελα να δείξω πόσο ωραία φυτά έχω :Ρ

 

Το ενυδρείο μου λοιπόν είναι 50x40x50 (45 το ύψος του νερού) οπότε 90L.

 

Στήθηκε περίπου στις 10 Μαρτίου, τα φυτά είναι μέσα περίπου από τις 20 Μαρτίου. Στην έβαλα λίγο αμμωνία για να ξεκινήσει ο κύκλος του.

 

Το aquascape είναι ανύπαρκτο, καμία σχέση με ότι προγραμμάτιζα να κάνω αλλά oh well, και που έχω όμορφα φυτά καλά νιώθω.

 

Χρησιμοποιώ διοξείδιο του άνθρακα, έχει μαγνητική βαλβίδα αλλά και πάλι όταν τα φώτα είναι κλειστά το έχω ανοιχτό μισή ώρα κάθε 2 ώρες.

Το φίλτρο του είναι ένα Aquael Turbo 2000, με λίγο βαμβάκι και βιολογικό υλικό μέσα.

Το υπόστρωμα είναι GlasGarten Environment soil powder και βασάλτης από κάτω (μαζί μπορεί να φτάνουν και τα 25L).

Επίσης χρησιμοποιώ Sochting Oxdator .

Η φωτοπερίοδος είναι 8.5 ώρες (με μια μικρή παύση μιας ώρας).

 

Παράπεμτροι:

PH: 6.6-6.8 ανάλογα την ώρα (νιώθω ότι πρέπει να καλιμπράρω πάλι το ph meter γιατί μου φαίνεται ότι μου δίνει 0,1-0,2 βαθμούς παραπάνω από το κανονικό, στόχος είναι τα 6,3-6,5)

GH: 6-7 (θα το σταθεροποιήσω στους 6 βαθμούς με τον καιρό)

ΚΗ: <1 (πρέπει να είναι κάπου στο 0,5 και θα το σταθεροποιήσω στους 0,25)

NH3/NH4: 0-2mg/L (έχει πέσει πολύ τις τελευταίες 3 βδομάδες!)

ΝΟ3: ~20ppm

NO2: 0.4-0.5ppm (καθυστερεί να πέσει :/)

TDS: 155-165 (λογικά θα σταθεροποιηθεί σιγά σιγά με αλλαγές νερού στα 145-155 που είναι και ο στόχος μου)

CO2: ~20ppm (σύμφωνα με τα drop checkers πρέπει να είναι κάπου εκεί, αλλά σύμφωνα με το ph κάτι παίζει, όπως είπα πιο πάνω ίσως να φταίει το ph μετρο, παλιότερα είχα ph ~6,3 με λίγο πιο φωτεινό χρώμα στα drop checkers)

Αγωγιμότητα: ~295-310μs/cm

 

Φωτισμός:

Led Floodlight 150watt 12k lumens 6k Kelvin 110 degrees beam angle 40cm πάνω από το χείλος του νερού

Led Spot Full Spectrum 50watt 2.8k lumens 60 degrees beam angle (έχει κυρίως μπλε και κόκκινο με λίγο 6.5k kelvin, 4k kelvin, uv, ir) περίπου 15cm πάνω από το χείλος του νερού

 

Αλλαγές νερού:

Πλέον κάνω 50% κάθε εβδομάδα με άλατα που ετοιμάζω εγώ (CaCl2 και MgSO4.7H2O) και υπολογίζω να έχω ελάχιστα κάτω από 6 βαθμούς σκληρότητας και 3:1 Ca:Mg ratio. Επίσης προσθέτω 0,3g Κ2CO3 για το λίγο έξτρα κάλιο και ελάχιστη ανθρακική σκληρότητα.

Μετά από κάθε αλλαγή ρίχνω επίσης τη συνιστώμενη δόση από SaltyShrimp Herbal and Bacter.

 

Λιπάσματα:

Έχω ετοιμάσει μόνος μου διαλύματα. Μακροστοιχεία το ένα μικροστοιχεία το άλλο.

Προθέτω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή από 5:1:4 ppm N:P:K

Και Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο από 0,11ppm Σίδηρο + ότι έχει το plantex csm+b από άλλα μικροστοιχεία 

Κάθε μέρα ρίχνω επίσης 1ml από EasyLife EasyCarbo.

 

Φυτά:

Rotala sp. 'H'ra'

Rotala sp. 'Colorata'

Rotala rotundifolia 'Ceylon'

Limnophila Aromatica

Eleocharis Parvula

Κάποτε υπήρχαν moss balls αλλά επειδή παραμεγάλωσαν τα φυτά τις έβαλα σε ένα μπωλάκι με νερό μόνες. 

 

Ζωντανά: 

Για την ώρα μόνο 2 neocaridina που της πήρα για δοκιμή, 3 netrite snails, 1 λαθρεπιβάτη σαλιγγάρι Physella sp, σκουλήκια (:O)

Σύντομα θα μπούν μπόλικες γαρίδες

 

Άλγες:

Είχα diatoms που έφυγαν χωρίς να τις πειράξω.

Είχα επίσης κάποια string algae (πράσινα 'μαλλιά' σαν τούφες που μεγάλωναν πάρα πολύ γρήγορα) και για αρκετές μέρες τις έβγαζα με το χέρι, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα γιατί και το παραμικρό κομματάκι που έμενε μέσα σε 1 μερά γινόταν 15cm. Δεν ήταν σοβαρό πρόβλημα, δεν είχα πολλές, αλλά ήταν περισσότερο αισθητικό το πρόβλημα μου συν ότι ήθελα να λέω ότι έχω algae free ενυδρείο :Ρ. Οπότε... έκανα θεραπεία με hydrogen peroxide σύμφωνα με οδηγίες που διάβασα σε διάφορα forum και άρθρα. It worked! Θα δείτε στις φωτό που είναι πριν λίγες μέρες ότι φαίνονται κάποιες άλγες, τώρα δεν έχω τίποτα εδώ και περίπου μια βδομάδα.

 

Ταϊσματα:

Δοκίμασα πριν καιρό να βάζω καμιά ταμπλέτα shirakura αλλά την έβγαζα δεν της έδιναν σημασία. Με έκανε να ανησυχώ. Όμως καθές περνάνε οι μέρες βλέπω τις γαρίδες να μεγαλώνουν, αλλάζουν κέλυφος, και μάλιστα η μια πήρε και ιδιαίτερο χρώμα (ήταν 'υβρίδια' τις πήρα 1 ευρώ) κόκκινο με πρασινο-καφέ ράχη. Δε ταίζω καθόλου πια βλέπω δεν το έχουν ανάγκη, μπορεί μια φορά τη βδομάδα να ρίξω GlasGarten Bacter AE σε μέγεθος κόκκου ρυζιού αλλά κι αυτό θα το κόψω μάλλον το τρώνε τα σκουλήκια και όχι οι γαρίδες.

 

Φωτογραφίες: 

Εδώ το ενυδρείο τις πρώτες μέρες που φυτέφτηκε (που δεν είχα βάλει τη full spectrum led και γι αυτό λείπει το μωβ)

 

small.20200328-1.jpg.3a89e8a7480d7410efe

 

 

Και εδώ πριν λίγες μέρες

 

small.20200418-2.jpg.5c7638d24e888a79651

 

small.20200418-3.jpg.9664e472c22b75fac56

 

small.20200418-2.jpg.5c7638d24e888a79651

 

small.20200328-2.JPG.656e16703f3b2206ad6

 

small.20200418-4.jpg.a54e6119d3108a0e91e

 

small.20200418-5.jpg.d64f75f1087e616905d

 

Ερωτήσεις:

[1] Ξέρω ότι δεν θα μπορέσετε να με βοηθήσετε και πολύ, χθές παρατήρησα στο τζάμι του ενυδρείου πολλά μικρά σκουληκάκια. Είναι τόσο μικρά που πραγματικά ούτε φωτό μπορώ να τα βγάλω ούτε με μεγέθυνση μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Υποθέτω όμως ότι είτε είναι planaria είτε rhabdocoela (ή όπως λέγονται). Είναι 0,1-1mm  λευκά, δεν κολυμπάνε και λόγω μεγέθους δε μπορώ να δώ αν είναι flat ή κυλινδικά, αν έχουν τριγωνικό κεφαλάκι ή στρόγγυλο (για μάτια ουτε καν έκανα προσπάθεια με τέτοιο μέγεθος). Detritus δεν είναι, έχω και από αυτά αλλά δε με απασχολεί, δεν έχουν καμία σχέση, τα detritus είναι σαφώς μεγαλύτερα λεπτά και κολυμπάνε άμα λάχει (με πολύ αστείο τρόπο). Τι μπορώ να κάνω για να διαπιστώσω αν είναι planaria; Σκεφτόμουν να περιμένω 2-3 μέρες πριν κάνω οτιδήποτε μπας και μεγαλώσουν και μπορώ να καταλάβω. Καλού κακού παρήγγειλα επίσης panacur πάστα που απ ότι διάβασα σε διάφορα άρθρα / forum 2-3 θεραπείες των 0,6ppm/L ανά 2 μέρες λύνουν το πρόβλημα με planaria και hydra, θα υπάρχει πρόβλημα από κάποια προληπτική θεραπεία ακόμα κι αν δεν είναι planaria (ξέρω ότι τα netrites πρέπει να τα βγάλω) αν δεν καταφέρω να βγάλω συμπέρασμα τι ακριβώς είναι; Μπορείται να μου προτείνεται κάτι άλλο;

 

[2] Η Limphophila Δε λέει να μεγαλώσει. Στις πρώτες μέρες μεγάλωνε γρήγορα μετά σταμάτησε. Έβαλα πριν αρκετές μέρες λίγα ακόμα root tabs, φαίνεται να μεγαλώνει αλλά σαν θάμνος, ύψος δε βάζει. Δε φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα, παίζει να φταίει το έντονο φώς, την πνίγουν οι rotala; Τι μπορεί να φταίει;

 

[3] Όχι ακριβώς πρόβλημα, αλλά η Eleocharis μετά από κανα 2 ώρες φωτισμού γίνεται πιο ανοιχτό πράσινο που δε φαίνεται υγιές, παρ όλ αυτά μεγαλώνει πάρα πολύ καλά χωρίς να βλέπω να έχει προβλήματα, οπότε μάλλον όλα οκ. Απλά είμαι περίεργος γιατί συμβαίνει, παίζει πάλι να φταίει το έντονο φώς;

 

[4] Τι φάση με το υπόστρωμα GlasGarten, υποτίθεται ότι μπαφάρει το νερό στους 5,5-6,5 βαθμους ph, όχι ότι με χαλάει που είναι λίγο υψηλό επειδή ήθελα να βάλω διοξείδιο μέσα, απλά κάποια στιγμή ενώ μου μπάφαρε το νερό στους 6,3, και με διοξείδιο χωρίς φυτά έφτανε τους 5,8, βλέπω αρχίζει να παίρνει την ανιούσα, όπως είπα μπορεί να φταίει το ph meter, αλλά και πάλι έχει ανεβεί έτσι κι αλλίως. Το k2co3 που ρίχνω είναι σε ελάχιστες ποσότητες, δε νομίζω να εξάντλησε το υπόστρωμα 1-2 g από αυτό (στο σύνολο όλες αυτές τις μέρες). Υπάρχει κάτι που τείνει να κάνει ουδέτερο το ph στα ενυδρεία και είναι φυσιολογικό και δε το ξέρω;

 

[5] Το σαλιγγάρι που ήρθε λαθραία -μάλλον- γεννάει αυγά. 2 σάκους τους μετέφερα στο μπωλάκι με τις moss balls αλλά εδώ και ένα μήνα ο πρώτος σάκος δεν έχει δώσει σαλιγγαράκια. Μπορεί ένα μόνο του να πολλαπλασιαστεί; Δεν έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο σαλιγγάρι, ίσα ίσα είναι κλάσης καλύτερο στο καθάρισμα από τα netrites, αλλά δε θα ήθελα να τα σκοτώνω αν πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα ? Στο ενυδρείο τώρα έχω 2 ακόμα σάκους, θα τους αφήσω.

 

[6] Τι να κάνω με τις rotala; Μεγαλώνουν δίχως σταματιμό κάθε μέρα φαίνεται με το μάτι. Πρέπει να τις κουρέψω, αλλά αν δε κάνω λάθος, όταν κόβεις το μίσχο βγαίνουν 2 από πάνω. Είναι που είναι φουντωτές άμα φουντώσουν κι άλλο δε ξέρω τι θα γίνει :D Τι κάνετε εσείς και που μπορώ να διαβάσω άρθα για κλάδεμα φυτών ενυδρείου μπας και πάρω καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος pikatsu έγραψε:

Led Floodlight 150watt 12k lumens 6k Kelvin 110 degrees beam angle 40cm πάνω από το χείλος του νερού

Led Spot Full Spectrum 50watt 2.8k lumens 60 degrees beam angle (έχει κυρίως μπλε και κόκκινο με λίγο 6.5k kelvin, 4k kelvin, uv, ir) περίπου 15cm πάνω από το χείλος του νερού

Το φως σου ειναι τρέλα. Γιατι τοσο πολυ;

1- χωρις φωτο δεν γινεται.

2-Limphophila ειναι φυτο πολυ πιο αργης αναπτυξης απο ροταλα. Μην το κλαδευεις πιο κατω ή στο ιδιο υψος με ροταλα, θα το πνιξει. Απο πολυ φως γινετα και "θαμνος", αλλά νομιζω κατι τις λειπει απο "φαγητο". Μπορει να μην προλαβαινει με  ροταλες διπλα :)

3-

4- Δεν νομιζω, οτι φταιει αυτο. Ομως τετοια υποστρωματα με τον καιρο χανουν σιγα σιγα την ιδιοτητα αυτη.

5- οπως νομιζεις, εγω θα τα ειχα πεταξει απο την αρχη.

6- Βρησκεις στο ινετ. Ροταλα μπορεις να βγαζεις με την ριζα (ολο το φυτο), κοβεις οσο θελεις (πχ. μονο ενα κλαδακι :)) και ξαναφυτευεις, το υπολοιπο- πεταμα ή χαρίζεις.

Το ενυδρειο ειναι ομορφο! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, natateo said:

Το φως σου ειναι τρέλα. Γιατι τοσο πολυ;

1- χωρις φωτο δεν γινεται.

2-Limphophila ειναι φυτο πολυ πιο αργης αναπτυξης απο ροταλα. Μην το κλαδευεις πιο κατω ή στο ιδιο υψος με ροταλα, θα το πνιξει. Απο πολυ φως γινετα και "θαμνος", αλλά νομιζω κατι τις λειπει απο "φαγητο". Μπορει να μην προλαβαινει με  ροταλες διπλα :)

3-

4- Δεν νομιζω, οτι φταιει αυτο. Ομως τετοια υποστρωματα με τον καιρο χανουν σιγα σιγα την ιδιοτητα αυτη.

5- οπως νομιζεις, εγω θα τα ειχα πεταξει απο την αρχη.

6- Βρησκεις στο ινετ. Ροταλα μπορεις να βγαζεις με την ριζα (ολο το φυτο), κοβεις οσο θελεις (πχ. μονο ενα κλαδακι :)) και ξαναφυτευεις, το υπολοιπο- πεταμα ή χαρίζεις.

Το ενυδρειο ειναι ομορφο! :thumbup:

To φως είναι τόσο πολύ γιατί δεν έχω εμπειριά βασικά. Δεν ήξερα πόσο είναι πολύ, πόσο είναι λίγο, και παρ ότι υπάρχουν προτάσεις με watt/litre ή lumens/litre, αυτό που με 'φόβισε' είναι το εξής: ο προβολέας έχει γωνία δέσμης 110 μοίρες, πράγμα που σημαίνει ότι στα 85εκ απο τον πάτο του ενυδρείου, φωτίζει έναν χώρο περίπου 4 τετραγωνικά μέτρα, άρα θεωρητικά, μόνο το 1/20 του συνολικού φωτός του είναι τελικά χρήσιμο (το ενυδρείο έχει εμβαδό 0,2 τετραγωνικά μέτρα); Οπότε δε θεώτησα 'υπερβολή' να βάλω και την full spectrum led, που ήθελα κιόλας γιατί δεν ξέρω πόσο 'καλό' spectrum έχει ένας απλός led προβολέας (το ότι έχει έντονο φως δεν λέει κάτι απο μόνο του) οπότε σκέφτηκα να το 'διορθώσω' έτσι. Ούτε ήξερα πόσο απαιτητικά μπορεί να είναι τα φυτά στην πράξη + παλιότερα δεν είχα καλά αποτελέσματα με φυτά οπότε ο φόβος μου + άγνοια + ελάχιστη εμπειρία σχετική + ότι έδωσα αρκετά χρήματα για όλο τον εξοπλισμό οπότε δεν ήθελα να πάει κάτι στραβά = τούμπανο φωτισμός χαχ. Οπτικά το αποτέλεσμα μου φαίνεται οκ, αν έπρεπε να μαντέψω δε θα έλεγα ότι έχει 200 watt φως από πάνω, κι αφού λειτουργεί... μια χαρά δε το πειράζω.

 

1. θα προσπαθήσω πάλι αλλά χθες δεν είχα επιτυχία, ίσως θα προσπαθήσω να βρω φωτό από το ίντερνετ αν κάποιος άλλος έχει ποστάρει κάτι παρόμοιο.

 

2. δεν έχω κλαδέψει τίποτα ακόμα, αλλά αυτή τη στιγμή, παρ ότι είναι και αυτή πολύ φουντωτή, έχει το μισό ύψος από τις ροτάλες και μάλιστα λίγο την σκιάζουν κιόλας. θα δούμε πως θα πάει.

 

4. πότε πρόλαβε 2 μήνες το έχω με νερό αο και ελάχιστη ανθρακική σκληρότητα -.-

 

5. το βρίσκω πραγματικά χρήσιμο και όμορφο, τόσο που σκέφτομαι ότι αν πολλαπλασιάζεται από μόνο του τζάμπα τα πήρα τα netrites. αλλά οκ αν αρχίζει να γεννάει και να βγαίνουν σαλιγγαράκια παντού μάλλον αναγκαστικά κάποια θα τα πετάω. εκτος αν αγοράσω κανενα μικρό ενυδρείο να τα πετάω εκεί μόνα τους χαχ.

 

6. χμμ δεν ήξερα ότι μπορείς να τα ξεριζώνεις κιόλας. εδώ που φτάσαμε βέβαια οι ρίζες τους θα τραβήξουν και όλο το υπόστρωμα μαζί και όλα τα γύρω γύρω φυτά. σίγουρα όμως θα βοηθήσει να ελέγξω την κατάσταση. και εννοείται πως όταν καταλάβω τι πρέπει να κάνω θέλω να χαρίζω και είχα σκοπό να το κάνω. 1000 φορές να τα παίρνεις από άλλον χομπίστα τζάμπα παρά να πληγώνεις ένα σκασμό λεφτά. 

 

Ευχαριστώ! :D 

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αν έγινε τίποτα σχετικά με τα σκλουλήκια...

 

Εδώ έχω φωτό (δεύερη) και βίντεο (πρώτο) από το ενυδρείο μου. Η τρίτη φωτό είναι απο το ίντερνετ αλλά μοιάζει πολύ (βέβαια εγώ έχω λιγότερα). Στη δική μου φωτό κάποια τα κύκλωσα με κόκκινο, όχι όλα όμως. Απλά όλα τα απσραδάκια που φαίνονται δεν είναι σκουλήκια, κάποια είναι και φυσαλίδες, δεν έχω καμία καλή κάμερα σπίτι για κάτι καλύτερο.

 

Εδώ σε αυτό το βίντεο στο youtube φαίνεται να μοιάζει πάρα πολύ με ότι έχω εγώ, αλλά μάλλον τα δικά μου είναι μικρότερα, έτσι μου φαίνεται.

 

Τα σκουληκάκια σήμερα φαίνεται να είναι λίγότερα από εχθές το βράδυ που τα είδα πρώτη φορά, δε μου φαίνεται ιδιαίτερα να έχουν ευαισθησία στο φως, παρ ότι το φως είναι ανοιχτό για ώρες μέχρι τώρα, αυτά αράζουν την πέτσα τους λες και δε συμβαίνει κάτι.

Επίσης, βρίσκονται παντού στο τζάμι, εκτός από το σημείο που το χτυπάει το νερό έντονα από το φίλτρο. Σε κάποια σημεία που φαίνεται να έχει και λίγο περισσότερο ψιλοβρωμίτσες στο τζάμι είναι περισσότερα. Προσπάθησα να καταλάβω αν τρώνε κάτι αλλά δε μου φαίνεται, απλά περιφέρονται. Στο υπόστρωμα, όσο μπορώ να δώ, μόνο από κανένα detritus εντόπισα.

Link to comment
Share on other sites

 

Admin Note: Δέν επιτρέπονται λίνκ προς άλλα φόρουμ.

Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα στο φόρουμ μας ειδικά για την πλανάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dearangelo said:

 

Admin Note: Δέν επιτρέπονται λίνκ προς άλλα φόρουμ.

Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα στο φόρουμ μας ειδικά για την πλανάρια

λυπάμαι πολύ που αισθάνεσθαι έτσι...

σέβομαι την άποψή σας,

νομίζω πως η συνμπεριφορά αυτή αδικεί το forum σας αλλα αυτό σαφώς δεν με αφορά,

παρακαλώ πολύ διαγράψτε με.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

Για να δούμε αν έγινε τίποτα σχετικά με τα σκλουλήκια...

 

Εδώ έχω φωτό (δεύερη) και βίντεο (πρώτο) από το ενυδρείο μου. Η τρίτη φωτό είναι απο το ίντερνετ αλλά μοιάζει πολύ (βέβαια εγώ έχω λιγότερα). Στη δική μου φωτό κάποια τα κύκλωσα με κόκκινο, όχι όλα όμως. Απλά όλα τα απσραδάκια που φαίνονται δεν είναι σκουλήκια, κάποια είναι και φυσαλίδες, δεν έχω καμία καλή κάμερα σπίτι για κάτι καλύτερο.

 

Εδώ σε αυτό το βίντεο στο youtube φαίνεται να μοιάζει πάρα πολύ με ότι έχω εγώ, αλλά μάλλον τα δικά μου είναι μικρότερα, έτσι μου φαίνεται.

 

Τα σκουληκάκια σήμερα φαίνεται να είναι λίγότερα από εχθές το βράδυ που τα είδα πρώτη φορά, δε μου φαίνεται ιδιαίτερα να έχουν ευαισθησία στο φως, παρ ότι το φως είναι ανοιχτό για ώρες μέχρι τώρα, αυτά αράζουν την πέτσα τους λες και δε συμβαίνει κάτι.

Επίσης, βρίσκονται παντού στο τζάμι, εκτός από το σημείο που το χτυπάει το νερό έντονα από το φίλτρο. Σε κάποια σημεία που φαίνεται να έχει και λίγο περισσότερο ψιλοβρωμίτσες στο τζάμι είναι περισσότερα. Προσπάθησα να καταλάβω αν τρώνε κάτι αλλά δε μου φαίνεται, απλά περιφέρονται. Στο υπόστρωμα, όσο μπορώ να δώ, μόνο από κανένα detritus εντόπισα.

Πιασε 3-4 κα βαλε πανω σε κατι σκουρο (πχ μαυρο πιατο), μετα παιρνεις μεγεθυντικο φακο και ..... δες καλα το κεφαλι. Αν ειναι τριγωνο - πλαναρια.

Τι τρωνε.... Κανονικα, αν δεν ριχνεις τροφη, δεν υπαρχουν και πλαναρια. Μαλλον το υποστρωμα σου ειναι νοστιμο! :D

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dearangelo έγραψε:

λυπάμαι πολύ που αισθάνεσθαι έτσι...

σέβομαι την άποψή σας,

νομίζω πως η συνμπεριφορά αυτή αδικεί το forum σας αλλα αυτό σαφώς δεν με αφορά,

παρακαλώ πολύ διαγράψτε με.

 

Δέν έκανες κάτι κακό. Απλά είναι στους κανόνες του φόρουμ γιατί στο παρελθόν έχουν γίνει παρεξηγήσεις. 

 

Και άν είδες το λίνκ που σου έβαλα είναι το ίδιο απο τον ίδιο άνθρωπο.. 

 

Δέν υπάρχει λ{γος διαγραφής

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικος φωτισμος.

Σε αυτό το βαθμό καταστρέφεις τα κυτταρικα τοιχωματα μην μπορωντας να φωτοσυνθεσουν σωστα τα φυτα, γιαυτο η κιτρινιλα στα φυλλα.

 

Το πολύ μπλε κελβιν ισον πολυ θαμνος και μειωμενο υψος.

Ο βυθός με πολλά οργανικά οξέα βοηθά το χαμηλο ΡΗ και ο βενθικος πληθυσμος βρηκε τον παράδεισο.

Υπερβολικά χαμηλο ΚΗ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Πιασε 3-4 κα βαλε πανω σε κατι σκουρο (πχ μαυρο πιατο), μετα παιρνεις μεγεθυντικο φακο και ..... δες καλα το κεφαλι. Αν ειναι τριγωνο - πλαναρια.

Τι τρωνε.... Κανονικα, αν δεν ριχνεις τροφη, δεν υπαρχουν και πλαναρια. Μαλλον το υποστρωμα σου ειναι νοστιμο! :D

:D Απορώ από που βγήκαν ξαφνικά, και γελάω με τις απολυμαντικές μου ικανότητες (τα έπλυνα όλα με χλωρίνη ή οξυζενέ αν θυμάστε...!).

Τέλος πάντων, σε μια αδύναμη στιγμή έριξα panacur το βράδυ ? πραγματικά είναι τόσο μικρά που δεν έδινα ελπίδες να διαπιστώσω τι είναι και δεδομένου ότι σε 10-12 μέρες θα έχω τις γαρίδες... εχμ... βιάζομαι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Πάντως, αφού είμαι που είμαι ξύπνιος προσπάθησα να πάω για ψάρεμα. Ειλικρινά ΔΕΝ γίνεται να 'πιάσω' αυτά τα σκουλήκια, ήμουν πολύ ΠΟΛΎ τυχερός και βρήκα αυτό που θα δείτε στα βίντεο, είναι λιγο πιο μεγάλο και λίγο πιο χοντρό απο τα υπόλοιπα, ελπίζω να είναι το ίδιο είδος... Το μέγεθος του είναι ίσο με την τρύπα της σύριγγας που θα δείτε στο βίντεο! Φανταστείτε τα υπόλοιπα πως είναι... 

 

Τα βίντεο 1 2

Τα βίντεο 3 4 δεν μπορούσα να τα ανεβάσω, δυστυχώς, ήταν λίγο περισσότερο ζουμαρισμένα. Θα προσπαθήσω αύριο με το youtube.

 

Πλανάρια δε μου φαίνεται να είναι πάντως. Τώρα, αν είναι κάτι κακό ή καλό δε ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rik said:

Υπερβολικος φωτισμος.

Σε αυτό το βαθμό καταστρέφεις τα κυτταρικα τοιχωματα μην μπορωντας να φωτοσυνθεσουν σωστα τα φυτα, γιαυτο η κιτρινιλα στα φυλλα.

 

Το πολύ μπλε κελβιν ισον πολυ θαμνος και μειωμενο υψος.

Ο βυθός με πολλά οργανικά οξέα βοηθά το χαμηλο ΡΗ και ο βενθικος πληθυσμος βρηκε τον παράδεισο.

Υπερβολικά χαμηλο ΚΗ.

ποιο kh είναι ιδανικό για caridina;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Υπερβολικος φωτισμος.

Σε αυτό το βαθμό καταστρέφεις τα κυτταρικα τοιχωματα μην μπορωντας να φωτοσυνθεσουν σωστα τα φυτα, γιαυτο η κιτρινιλα στα φυλλα.

 

Το πολύ μπλε κελβιν ισον πολυ θαμνος και μειωμενο υψος.

Ο βυθός με πολλά οργανικά οξέα βοηθά το χαμηλο ΡΗ και ο βενθικος πληθυσμος βρηκε τον παράδεισο.

Υπερβολικά χαμηλο ΚΗ.

χμμ, βοήθησε με λίγο, καταλαβαίνω ότι ας πούμε ακόμα και μη υδρόφυλλα φυτά μπορεί να πεθάνουν ή να έχουν προβλήματα από υπερβολικό φως ηλίου ανάλογα το είδος. και μιλάμε για φως ήλιου που ούτε κατα προσέγγιση δεν εχουμε σε ένα ενυδρείο - και συνήθως αυτό που έλεγε η γιαγιά μου 'κάψιμο' κάνει τα φυτά καφέ και να πεθάνουν. συνεπώς το μυαλό μου δεν πήγε καν στο ότι μπορεί να είναι όντως ουσιαστικό πρόβλημα εφόσον δε μιλάμε για εξ επαφής σχεδόν φωτισμό. δεν έτυχε να το διαβάσω πουθενά. το αν είναι πολύ περισσότερο απ όσο θα χρειαζόμουν... oh well... δεν υπάρχει καμιά εξίσωση να βοηθήσει όσους δεν έχουν εμπειρία, συν του ότι δε πήγα με την πεπατημένη να χρησιμοποιήσω τ5 που είναι πιο σίγουρα τα πράγματα στο τι πρέπει να κάνεις. ο λόγος που έκανα τέτοια κίνηση είναι παραπάνω.

 

με τα μεγάλα κελβιν (που δε ξέρω πόσο είναι και άντε να το υπολογίσεις με το συγκεκριμένο φωτισμό) πάντως οι ροτάλες και η ελεοχάρις δε φαίνεται να επηρεάζονται από αυτό. οπότε μου το λες σαν μια πιθανή εξήγηση για τη limnophila να υποθέσω;

 

οργανικά οξέα χμμ; δεν βάζω τίποτα απολύτως στο ενυδρείο πέρα από λιπάσματα και βακτήρια. μου λες ότι στο υπόστρωμα που περιέχει χουμικά οξέα οφείλεται η ύπαρξη σκουληκιών;

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το βίντεο και θα επανέλθω..... 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό δεν φαίνεται τρομακτικό :D αν αυτά που βλέπω στο ενυδρείο είναι αυτά στο βίντεο no prob.

 

Και τα βίντεο με το σκουληκάκι που απήγαγα απο το youtube.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

ποιο kh είναι ιδανικό για caridina;

Εξαρταται απο caridina. Αν θελεις CRS - απο 0 μεχρι 1, τα low grade  και με Κh=2 ειχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

οργανικά οξέα χμμ; δεν βάζω τίποτα απολύτως στο ενυδρείο πέρα από λιπάσματα και βακτήρια. μου λες ότι στο υπόστρωμα που περιέχει χουμικά οξέα οφείλεται η ύπαρξη σκουληκιών;

Τα σκουλικακια σιγουρα απ΄εξω ηρθαν :), απλα το υποστρωμα περιεχει πολλα θρεπτικα και βρισκουν φαι

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, natateo said:

Εξαρταται απο caridina. Αν θελεις CRS - απο 0 μεχρι 1, τα low grade  και με Κh=2 ειχα.

παρήγγειλα από νορβηγία red tigers + pure red crystals :D

ο συγκεκριμένος προμηθευτείς αναφέρει ότι τις κρατάει σε 5-6Gh και Kh 1 ή <1 τις prl και Κh 0-2 τις tigers, 300μs/cm αγωγιμότητα και ~150tds οπότε γι αυτό προσπαθώ να έχω παρόμοιες συνθήκες. Βέβαια, τις prl τις κρατάει σε pH5.5-6.5 αλλά οκ και το ανώτερο όριο δε θα πειράξει υποθέτω.

 

δεν έβρισκα τοπικά τίποτα τέτοιο που ήθελα και δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται πολύ κάποια καταστήματα που ρώτησα παρ ότι ενδιαφέρομια για αρκετά τεμάχια οπότε... άμα / όταν γεννήσουν όποιος θέλει του δίνω. καιρός είναι να έχουμε και ελλάδα τέτοια είδη υποθέτω; cross your fingers for me.

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος pikatsu έγραψε:

παρήγγειλα από νορβηγία red tigers + pure red crystals :D

 

δεν έβρισκα τοπικά τίποτα τέτοιο που ήθελα και δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται πολύ κάποια καταστήματα που ρώτησα παρ ότι ενδιαφέρομια για αρκετά τεμάχια οπότε... άμα / όταν γεννήσουν όποιος θέλει του δίνω. καιρός είναι να έχουμε και ελλάδα τέτοια είδη υποθέτω; cross your fingers for me.

Στο δικο σου ενυδρειο θα ψοφισουν μεσα σε 10(2) λεπτα! Αν θελεις να κρατησεις τετοιες γαριδες, πρεπει πρωτα

1- να αποκτησεις εμπειρια μ΄αυτες

2- θελουν προαρμογη για να μπουν στο ενυδρειο με τοσο CO2, και δεν μιλαμε για ωρες - για μερες. Και δεν νομιζω, οτι θα εχεις μωρα σε τετοιες συνθηκες (πολυ φως+πολυ CO2)

Εχουμε τον ειδικο στις γαριδες (και οχι μονο), τον @nicpapa. Eχει πολλες και διάφορες.  Aν θα σου πει, οτι γινεται, τοτε γινεται. Δες εδω

 

kaiDutch - https://www.aquazone.gr/forums/topic/105901-180lt-dutch/

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/105669-dutch/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζω ότι είναι πείραμα και ότι δεν εχω εμπειρία. Αλλά νιώθω ότι δε μπορώ 100% να βασιστώ στο συγκεκριμένο θέμα στο τι διαβάζω στο ίντερνετ για τους εξής λόγους:

 

Έχω διαβάσει και σε άλλα φόρουμ / άρθρα όλων των ειδών τις απόψεις, από το ότι co2 injection είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις μέχρι ότι γίνεται μια χαρά αν δεν είναι πάνω από 20ppm (απο χομπίστες που λένε ότι το κατάφεραν). Ότι ναι, όπως αναφέρεις, θα χρειαστεί προσαρμογή μέρες για είδη που είναι πιο ευαίσθητα. Ότι ο γόνος πεθαίνει, οτι δε πεθαίνει, μια έρευνα που είχα διαβάσει κάποια στιγμή είχε ως συμπέρασμα ότι μεγάλη θνητότητα παρουσιάζεται στο γόνο με συγκεντρώσεις πάνω από 24ppm... Οτι το πρόβλημα δεν είναι τοσό το διοξείδιο αλλά η αναλογία οξυγόνου διοξειδίου... Και γενικώς συμπέρασμα δε βγάζω. Εν πάση περιπτώσει, αν οι γαρίδες μου είναι οκ απλά δεν βλέπω αναπαραγωγή, βλέποντας και κάνοντας μετά, ο ύποπτος ξέρουμε ποιος είναι.

 

Πολύ παλιότερα, είχα κρατήσει κάποια microgeophagus ramirezi σε αυτό το ενυδρείο. Θεωρητικά από ότι διάβαζα στο ινερνετ και από ότι μου έλεγαν σε φόρουμ, είναι πολύ ιδιαίτερο ψάρι, ευαίσθητο, μπορεί να πεθάνει απρόοποτα απο άνγωστες αιτίες, δε γεννάει εύκολα κοκ... Η δική μου εμπειρία ήταν τελίως διαφορετική, και πραγματικά έκανα ότι να ναι, με αλλαγές νερού 100% ύδρευσης, με συνεχή ανατάραξη του βυθού, κακό φίλτρο, λιπάσματα στο θεό και χωρίς να ξέρω τι κάνω, φυτά να σαπίζουν μέσα στο ενυδρείο, ph buffers σε φάση να ξοδέψω ένα μπουκάλι σε 2 βδομάδες και μετά μέχρι και ξύδι έβαλα.. μιλάμε για μαύρο χάλι. Κι όμως, γεννούσαν κάθε 2 βδομάδες και τα κράτησα πάνω από 2 χρόνια. Δε λέω, καμιά φορά σου κάθεται κιόλας, αλλά πάντα κρατάω μικρό καλάθι στο τι ακούω για τα ζώα πλέον και όπως είπα προτιμώ να βασιστώ στις δικές μου εμπειρίες.

 

Βέβαια, ότι μου λες ότι στο δικό σου ενυδρείο θα ψοφήσουν τόσο γρήγορα είναι πολύ τρομακτικό ? 

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pikatsu said:

 

 

Βέβαια, ότι μου λες ότι στο δικό σου ενυδρείο θα ψοφήσουν τόσο γρήγορα είναι πολύ τρομακτικό ? 

??? ναι ώρες ώρες διαβάζω ότι να ναι... :D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

ποιο kh είναι ιδανικό για caridina;

https://www.theshrimpfarm.com/posts/amano-shrimp-care-sheet/

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

χμμ, βοήθησε με λίγο, καταλαβαίνω ότι ας πούμε ακόμα και μη υδρόφυλλα φυτά μπορεί να πεθάνουν ή να έχουν προβλήματα από υπερβολικό φως ηλίου ανάλογα το είδος. και μιλάμε για φως ήλιου που ούτε κατα προσέγγιση δεν εχουμε σε ένα ενυδρείο - και συνήθως αυτό που έλεγε η γιαγιά μου 'κάψιμο' κάνει τα φυτά καφέ και να πεθάνουν. συνεπώς το μυαλό μου δεν πήγε καν στο ότι μπορεί να είναι όντως ουσιαστικό πρόβλημα εφόσον δε μιλάμε για εξ επαφής σχεδόν φωτισμό. δεν έτυχε να το διαβάσω πουθενά. το αν είναι πολύ περισσότερο απ όσο θα χρειαζόμουν... oh well... δεν υπάρχει καμιά εξίσωση να βοηθήσει όσους δεν έχουν εμπειρία, συν του ότι δε πήγα με την πεπατημένη να χρησιμοποιήσω τ5 που είναι πιο σίγουρα τα πράγματα στο τι πρέπει να κάνεις. ο λόγος που έκανα τέτοια κίνηση είναι παραπάνω.

 

με τα μεγάλα κελβιν (που δε ξέρω πόσο είναι και άντε να το υπολογίσεις με το συγκεκριμένο φωτισμό) πάντως οι ροτάλες και η ελεοχάρις δε φαίνεται να επηρεάζονται από αυτό. οπότε μου το λες σαν μια πιθανή εξήγηση για τη limnophila να υποθέσω;

 

οργανικά οξέα χμμ; δεν βάζω τίποτα απολύτως στο ενυδρείο πέρα από λιπάσματα και βακτήρια. μου λες ότι στο υπόστρωμα που περιέχει χουμικά οξέα οφείλεται η ύπαρξη σκουληκιών;

Φωτοσύνθεση και φωτομορφογένεση

Το κύριο συστατικό των φυτών που είναι υπεύθυνο για την φωτοσύνθεση είναι η χλωροφύλλη.
Για να αναπτυχθούν σωστά τα φυτά χρειάζονται την κατάλληλη ποσότητα φωτός. Φυτά που μεγαλώνουν σε ανεπαρκή επίπεδα φωτός, αναπτύσσονται λιγότερο. Φυτά που μεγαλώνουν με υπερβολικές ποσότητες φωτός μπορεί να ξεραθούν, να διαμορφώσουν επιπλέον ανθοφόρους βλαστούς, να καταστρέψουν τη χλωροφύλλη τους, να παρουσιάσουν λεύκανση καθώς και άλλα συμπτώματα λόγω του στρες.

Ωστόσο κατάλληλο φως, εντός του αποδεκτού εύρους, σημαίνει εύρωστα φυτά με σωστό ρυθμό ανάπτυξης.

Η σχετική κβαντική απόδοση είναι ένα μέτρο του πόσο πιθανό είναι κάθε φωτόνιο να υποκινεί μια φωτοσυνθετική χημική αντίδραση. Η καμπύλη της σχετικής κβαντικής απόδοσης έναντι του μήκους κύματος ονομάζεται φωτοσυνθετική καμπύλη απόκρισης των φυτών.
 

Εκτός από την φωτοσύνθεση η οποία δημιουργεί την ανάπτυξη, αρκετές άλλες δράσεις των φυτών όπως: βλάστηση, ανθοφορία, ενεργοποιούνται από την παρουσία ή την απουσία φωτός. Οι λειτουργίες αυτές, σε γενικές γραμμές κατατάσσονται ως φωτομορφογένεση και δεν εξαρτώνται τόσο από την ένταση, αλλά από την παρουσία ορισμένων τύπων φωτός.

Η φωτομορφογένεση ελέγχεται από υποδοχείς, που είναι γνωστοί ως phytochrome, cryptochrome κ.α. και οι διάφορες λειτουργίες των φυτών ενεργοποιούνται σε απόκριση με υπέρυθρο, μπλε ή UV φως.

Για φυλλώδη – βλαστική ανάπτυξη είναι απαραίτητο το μπλε φως. Το σωστό τμήμα του φάσματος διαφέρει από είδος σε είδος.

Η φωτοσύνθεση και η ανάπτυξη πρέπει να είναι σε ισορροπία για καλύτερη παραγωγή.Για τον φωτισμό αφομοίωσης εξετάζουμε τους τρεις παράγοντες: φώτα ανάπτυξης, ποιότητα φωτός, και θερμότητα του φωτός.

Από τα τέλη του 2004 οι λάμπες έχουν καθοριστεί σε μmol.

Αυτό περιγράφεται με τον όρο PAR και είναι η μόνη αξιόπιστη μονάδα μέτρησης, ώστε να καθορίσει την καταλληλότητα της λάμπας. Όσο πιο υψηλό το PAR τόσο πιο αποτελεσματική είναι η λάμπα. Για αυτό και καθορίζονται όλες οι λάμπες με τη μονάδα μmol/s.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

παρήγγειλα από νορβηγία red tigers + pure red crystals :D

ο συγκεκριμένος προμηθευτείς αναφέρει ότι τις κρατάει σε 5-6Gh και Kh 1 ή <1 τις prl και Κh 0-2 τις tigers, 300μs/cm αγωγιμότητα και ~150tds οπότε γι αυτό προσπαθώ να έχω παρόμοιες συνθήκες. Βέβαια, τις prl τις κρατάει σε pH5.5-6.5 αλλά οκ και το ανώτερο όριο δε θα πειράξει υποθέτω.

 

δεν έβρισκα τοπικά τίποτα τέτοιο που ήθελα και δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται πολύ κάποια καταστήματα που ρώτησα παρ ότι ενδιαφέρομια για αρκετά τεμάχια οπότε... άμα / όταν γεννήσουν όποιος θέλει του δίνω. καιρός είναι να έχουμε και ελλάδα τέτοια είδη υποθέτω; cross your fingers for me.

https://www.theshrimpfarm.com/posts/shrimp-caresheet-red-tiger-shrimp/

https://www.theshrimpfarm.com/posts/shrimp-caresheet-crystal-red-shrimp/

 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ πικατσου γενικος αυτες τις μέρες αν και κλεισμένος μέσα εχω ανοιξει πολλα μετωπα στο σπίτι για αυτό και σου απαντάω με συνδέσμους και παραπομπες. Απο την στιγμή που θα φιλοξενισεις μια γκάμα οργανισμων, γαριδες, σαλιγκαρια, φυτα, βακτηρια θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βρεις μια ισοροποια στο σύστημα σου γιατί οι ακραιες καταστασεις συνηθως δεν βγάζουν σε καλο. Οπως και να έχει σου εύχομαι τα καλυτερα και καλή συνέχεια ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...