Jump to content

full diy


Recommended Posts

καλησπέρα στην ομάδα.

Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου. Διαστάσεις 100χ40χ50.

θα φιλοξενήσει ζωοτόκα. βρίσκεται σε διαδικασία στρωσίματος.

φυσικά χωρίς ψάρια. 

Περιμένω να μου έρθουν ακόμα κάτι πράγματα για να φτιάξω και ένα diy co2.

Ξεκινάμε λοιπόν

 

Πρώτα τα τζάμια. Έγινε παραγγελία στις επιθυμητές διαστάσεις των 8mm. Με κόντρες επάνω κάτω.

 

small.IMG_20200408_125714.jpg.6bf16a23db

 

 

 

Σιλικόνες, χαρτοταινίες. 

small.IMG_20200408_125747.jpg.615c050b1b

 

 

 

Κόλλημα, Μπήκαν και αλουμινογωνίες  για ενίσχυση.

small.IMG_20200408_143846.jpg.a3b9764657

 

 

 

 

Φωτισμός. 6 προβολείς led σύνολο 6000lm. Κρεμαστό

small.IMG_20200417_170503.jpg.f3903f1400

 

small.IMG_20200418_121027.jpg.bc134466e9

 

small.IMG_20200418_193809.jpg.6b6025f996

 

 

 

Φίλτρο από βαρελάκι λαδιού 12lt. μπήκε καινούργιο λάστιχο στο καπάκι για στεγάνωση..

Χρεισιμοποίησα μία αντλία 800lt/h και διάφορα υλικά αυτόματου ποτίσματος. Εσωτερικά μπήκε μπλε σφουγγάρι 7 λίτρα ελαφρόπετρα και ενυδρειακό βαμβάκι.

small.IMG_20200422_203917.jpg.8a07d1fecd

 

 

small.IMG_20200427_093524.jpg.0b615301bb

 

small.IMG_20200421_180652.jpg.7994751994

 

small.IMG_20200425_150812.jpg.05de5e4700

 

 

Υπόστρωμα άμμος ποταμίσια, ξύλα και πέτρες τα πάντα μαζεμένα από ποτάμι.

Πλύθηκαν με άφθονο νερό, όπως επίσης τα ξύλα τρίφτηκαν για φύγουν σκλήθρες κ.τ.λ

small.IMG_20200416_120436.jpg.fda29f3178

 

small.IMG_20200417_131046.jpg.6eaf3c2714

 

small.received_554112871909500.jpeg.f30e

 

 

Ένας κοντρόλερ για την ψύξη και θέρμανση.

small.IMG_20200427_150436.jpg.81f22461ab

 

 

 

Αφού ήρθαν και τα φυτά έγινε το στήσιμο του.

Αυτή είναι η τελική του μορφή.

small.IMG_20200507_104721.jpg.508daefe1e

 

small.IMG_20200507_104738.jpg.53dc0ce8eb

 

small.IMG_20200507_104731.jpg.7ab4bcbb25

 

 

περιμένω τα σχόλια σας.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη φιλε μου!!

Για να εμφανιζονται σωστα θα σου συνιστουσα να τις ανεβαζεις σαν attachments μεσα στα post ή ακουλουθοντας τις οδηγιες για να δημιουργησεις ενα αλμπουμ στην gallery του forum μας και να τις ανεβαζεις ολες εκει!!!

 

Καλα τα free hosting sites αλλα μετα απο λιγο καιρο διαγραφουν τις φωτο και θα μεινει "ορφανο" το θεμα σου ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Κρίμα είναι να μην φαίνονται σωστά στο θέμα σου οι φωτο. 

Αν είναι πολύ μεγάλα τα αρχεία, υπάρχουν εφαρμογές για κινητό που κατεβάζουν την ανάλυση. Αν θες κάνε ένα κόπο να τις ανεβάσεις. 

Στα του ενυδρείου τώρα. 

Θεωρώ ότι οι αλουμινογωνιες είναι λίγο υπερβολή, αλλά γενικά έτσι είμαστε οι περισσότεροι. Better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου. Πάντως δείχνουν ωραιες. 

Στην Ελλάδα είμαστε φουλ σε ασβεστόλιθο οπότε μάλλον και οι πέτρες που έβαλες, μάλλον ασβεστολιθικες θα είναι. Για ζωοτοκα δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά έχε στο νου ότι θα είσαι λιγο ψηλά σε σκληρότητα νερού. 

Το DIY φίλτρο σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς οπότε αν θες κάνε μια πιο αναλυτική παρουσίαση.

Ο φωτισμός ίσως είναι παραπάνω από αρκετός, αλλά αυτό το βλέπεις στην πορεία. Η όλη κατασκευή πάντως είναι πολύ καλή. Η βάση στο τοίχο είναι από  A/C?

Γενικότερα πάντως έχεις κάνει πολύ ωραίο στήσιμο και είμαι σίγουρος ότι τα ψαράκια σου θα το ευχαριστηθούν. 

Περιμένουμε update:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ναι βρε συ. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Κρίμα είναι να μην φαίνονται σωστά στο θέμα σου οι φωτο. 

Αν είναι πολύ μεγάλα τα αρχεία, υπάρχουν εφαρμογές για κινητό που κατεβάζουν την ανάλυση. Αν θες κάνε ένα κόπο να τις ανεβάσεις. 

Στα του ενυδρείου τώρα. 

Θεωρώ ότι οι αλουμινογωνιες είναι λίγο υπερβολή, αλλά γενικά έτσι είμαστε οι περισσότεροι. Better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου. Πάντως δείχνουν ωραιες. 

Στην Ελλάδα είμαστε φουλ σε ασβεστόλιθο οπότε μάλλον και οι πέτρες που έβαλες, μάλλον ασβεστολιθικες θα είναι. Για ζωοτοκα δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά έχε στο νου ότι θα είσαι λιγο ψηλά σε σκληρότητα νερού. 

Το DIY φίλτρο σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς οπότε αν θες κάνε μια πιο αναλυτική παρουσίαση.

Ο φωτισμός ίσως είναι παραπάνω από αρκετός, αλλά αυτό το βλέπεις στην πορεία. Η όλη κατασκευή πάντως είναι πολύ καλή. Η βάση στο τοίχο είναι από  A/C?

Γενικότερα πάντως έχεις κάνει πολύ ωραίο στήσιμο και είμαι σίγουρος ότι τα ψαράκια σου θα το ευχαριστηθούν. 

Περιμένουμε update:)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Οι αλουμινογωνίες μπήκαν περισσότερο για το αισθητικό κομμάτι, αλλά δίνουν και μία έξτρα ενίσχυση.

Το ενυδρείο εκτός από την πλάτη το έχω βάψει και περιμετρικά. Να φαίνεται σαν τελάρο.

Οι πέτρες δεν είναι όλες ασβεστολιθικές. Από αρχή, σαν ιδέα ήθελα να βάλω ζωοτόκα η κιχλίδες.

Η γωνία που κρατάει το φωτιστικό είναι από ράφι. Και στους προβολείς έχω βάλει dimmer. για να πράξω ανάλογα.

 

Τώρα όσο αφορά το φίλτρο.

Από το βαρελάκι αυτό που άλλαξα είναι το λάστιχο που είχε στο καπάκι, με βιομηχανικού τύπου.(το πείρα μαζί, πήγα σε μαγαζί και αγόρασα άλλο) 

Είσοδο νερού από το ενυδρείο προς το φίλτρο έχω βάλει εξαρτήματα διαμέτρου φ20 (Μαστοί με λάστιχα στεγανοποίησης μέσα- έξω, γωνίες, βάνες)

και έξοδο από το φίλτρο προς το ενυδρείο  φ16, μόνο στο τέλος στο λάστιχο που καταλήγει μέσα στο ενυδρείο έχω βάλει μία συστολή απο φ16 σε φ12 με ένα λάστιχο γύρω στους 30 πόντους. Το έχω ταπώσει στην άκρη και του έκανα τρύπες για να λειτουργεί σαν spray bar. με πολύ καλά αποτελέσματα.

Ανάμεσα σε σφουγγάρι(5 πόντους) - ελαφρόπετρα - βαμβάκι έχω τοποθετήσει πλαστικές σχάρες για να περνάει παντού το νερό.

Εσωτερική διάμετρο το φίλτρο έχει 23,5 ποντους. Οπότε αυτό που έκανα για να κόψω ακριβώς το σφουγγάρι είναι:

Τύπωσα στον εκτυπωτή έναν κύκλο στις συγκεκριμένες διαστάσεις και το χρησιμοποίησα σαν οδηγό. (Κάθισε ακριβώς).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θα βαλεις απο ζοωτοκα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Τι θα βαλεις απο ζοωτοκα;

για γκαπυ λεω. 

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120x40x50
Συνολικά Λίτρα:240


Οργανισμοί
Φυτά: echinodorus red diamond, echinodorus reni, echinodorus blecheri, bacopa caroliniana, 

hygrophila siamensis, hygrophila polysperma, rotala rotundifolia, eleocharis parvula.

Αυτήν την εβδομάδα θα προσθεθούν ακόμα: Nesaea Crassicaulis Ludwigia Perennis (Glandulosa)
Ψάρια:Guppy (ακόμα δεν έχουν μπει)
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο βαμένο
Πέτρες:ναι
Ξύλα:ναι
Άλλα διακοσμητικά 
Υπόστρωμα:
Βυθός:αμμος ποταμίσια 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):6 προβολείς led με dimmer 60w 6000lm 6500k
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εξωτερικό diy με κυκλοφορία 800lt/h , 7 λίτρα ελαφρόπετρα
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης 200w, 4 ανεμηστήρες 120mm, stc1000
Λίπανση:-
Παροχή CO2: ναι diy 1 μπλουκάλι 4 λίτρα
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Μετρήσεις με υγρά sera
Διατροφή:sera guppy gran


Παράμετροι
pH:-
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0,5
Νιτρώδη (ΝΟ2):πολλά
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: (Τρέχει 10 ημέρες, διαδιακασία στρωσίματος)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο, ταμπλέτες βυθού, flourish γενικό λίπασμα
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

large.IMG_20200509_112823.jpg.4671a05cd3537126b154e89f3ce0344b.jpg

Έγινε επεξεργασία - giwrgosrott
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

μετά από 20 ημέρες. να σας πω οτι προσθεσα ενα εξτρα φίτρο για ποιο έντονη κυκλοφορία και διάσπαση του co2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Να κάνω μια ερωτησούλα;; το φίλτρο με το βαρέλακι λαδιού..πως τοι έφτιαξες;;Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα για diy φιλτρο που πάτησες πάνω η δικιά σου εντελώς παντέντα;;Με ενδιαφέρει..

Link to comment
Share on other sites

Θελει λιγο χρονο το ενυδρειο για να δειξει την ομορφια του. Καθαρισε τα ξυλα με οδοντοβουρτσα (αν θελεις) και δέσε καλα το μοςς πανω.Δεν χρειαζεται να βαζεις μεγαλες τουφες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα σας! Να κάνω μια ερωτησούλα;; το φίλτρο με το βαρέλακι λαδιού..πως τοι έφτιαξες;;Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα για diy φιλτρο που πάτησες πάνω η δικιά σου εντελώς παντέντα;;Με ενδιαφέρει..

είχα δει κάτι βιντεάκια σαν ιδέα. και το έφτιαξα. 

Είναι σχετικά εύκολο εάν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.

Οτι χρειαστείς μου λες

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θελει λιγο χρονο το ενυδρειο για να δειξει την ομορφια του. Καθαρισε τα ξυλα με οδοντοβουρτσα (αν θελεις) και δέσε καλα το μοςς πανω.Δεν χρειαζεται να βαζεις μεγαλες τουφες.

Με την αλλαγή νερού θα τα κάνω και τα 2. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετά από 1,5 μήνα λειτουργίας.

εχουν μπει και τα ψάρια. 1 χαρέμι και ένα πλάτυ. έχω γεμίσει μικρά.

θα ήθελα και την βοήθεια σας για τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. πως μπορώ να εξοντώσω?

IMG-20200614-090856.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή☺️ Πολύ όμορφο μπράβο. Τα σαλιγκάρια τα μειώνουμε είτε με τα σαλιγκάρια helena snails που τρέφονται με άλλα σαλιγκάρια (αλλά θα αυξηθούν τα helena με πιο αργό ρυθμό βέβαια) είτε με τα ψάρια clownfish (αλλά δεν θυμάμαι παραμέτρους, πρέπει να θέλουν παραπάνω λίτρα). Η καλύτερη λύση είναι οι λεγόμενες diy παγίδες. Βάλε σε ένα μπουκαλάκι βρασμένο αγγούρι ή καρότο άστο το βραδάκι και το πρωί μάζεψέ το. Κάντο όποτε σε ενοχλεί ο αριθμός τους και θα είσαι κομπλέ. Σε ακραίες λύσεις υπάρχουν παρασκευάσματα αλλά δεν θα στο συνιστούσα

Link to comment
Share on other sites

σε 

πριν 9 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλημέρα και καλή αρχή☺️ Πολύ όμορφο μπράβο. Τα σαλιγκάρια τα μειώνουμε είτε με τα σαλιγκάρια helena snails που τρέφονται με άλλα σαλιγκάρια (αλλά θα αυξηθούν τα helena με πιο αργό ρυθμό βέβαια) είτε με τα ψάρια clownfish (αλλά δεν θυμάμαι παραμέτρους, πρέπει να θέλουν παραπάνω λίτρα). Η καλύτερη λύση είναι οι λεγόμενες diy παγίδες. Βάλε σε ένα μπουκαλάκι βρασμένο αγγούρι ή καρότο άστο το βραδάκι και το πρωί μάζεψέ το. Κάντο όποτε σε ενοχλεί ο αριθμός τους και θα είσαι κομπλέ. Σε ακραίες λύσεις υπάρχουν παρασκευάσματα αλλά δεν θα στο συνιστούσα

σε ευχαριστώ πολύ.

θα κάνω για αρχή την παγίδα με το αγγούρι και βλέπω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 29/6/2020 at 9:24 ΠΜ, το μέλος giwrgosrott έγραψε:

μετά από 1,5 μήνα λειτουργίας.

εχουν μπει και τα ψάρια. 1 χαρέμι και ένα πλάτυ. έχω γεμίσει μικρά.

θα ήθελα και την βοήθεια σας για τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. πως μπορώ να εξοντώσω?

IMG-20200614-090856.jpg

Καλησπέρα  παρά πολύ ωραία δουλειά και ακόμα πιο ωραίο αποτέλεσμα θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο σ βγήκαν τα τζάμια στης διαστάσεις αυτές και πόσες σιλικόνες χρειάστηκαν ?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο βγηκε, να το χαιρεσαι! :)

 

στο φιλτρο τι συνδεσμους εβαλες απο αυτοματο ποτισμα και πως σου βγηκαν?

 

εχω ενα αντιστοιχο βαρελι 50l με συνδεσμους και σωληνωσεις pvc αλλα ειναι δυσκολο στη συντηρηση και θελω να αλλαξω τους συνδεσμους....εκτος αμα βαλω ενα sump οπως καποιος μου προτεινε :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Eos έγραψε:

πολυ ομορφο βγηκε, να το χαιρεσαι! :)

 

στο φιλτρο τι συνδεσμους εβαλες απο αυτοματο ποτισμα και πως σου βγηκαν?

 

εχω ενα αντιστοιχο βαρελι 50l με συνδεσμους και σωληνωσεις pvc αλλα ειναι δυσκολο στη συντηρηση και θελω να αλλαξω τους συνδεσμους....εκτος αμα βαλω ενα sump οπως καποιος μου προτεινε :P

Σε ευχαριστώ πολύ... Εγώ χρησιμοποίησα λάστιχο βρύσης. Και συνδέσμους τύπου lock, όπως επίσης και βανακια. Είναι εύκολο να τα βγάλεις. 

Link to comment
Share on other sites

:)Είναι πανέμορφο, να το χαίρεσαι!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Μετά από 8 μήνες λειτουργίας.
 


Να σας γράψω και λίγο ποιο αναλυτικά.
Λίτρα 240
Ψάρια γκάπυ, πλατύ και ένας μονομάχος που μπήκε από γυάλα.
Diy co2 με 2 μπουκάλια οπού αλλάζουν κάθε 10 ημέρες εναλλάξ για ποιο σταθερή παραγωγή. Διαχειση μέσο κυκλοφοριτη.

Φυτά hygrophila siamensis, java moss, Java ferm, bacoba caroliniana, echinodorus reni, echinodorus blecheri, και ένα ακόμα που μου διαφεύγει το όνομα τού

Diy Φωτισμός με 6 προβολείς led συνολικής δύναμης 6000 lumen στα 6000kelvin. Διάρκεια φωτισμού 7ωρες.

Φίλτρο full diy με βαρελάκι λαδιού 12 λίτρα, κυκλοφορία 800 λίτρα και 7 λίτρα ελαφροπετρα.

Λιπάσματα, ένα γενικό και κάλιο 1 φορά την εβδομάδα. Αλλαγή νερού κάθε 15 ημέρες.

Θερμοκρασία 24

Αμμωνία 0, no2 0, no3 10, ph 7, μετρήσεις με υγρά τέστ.

Οποιο σχόλιο δεκτό...
Χρόνια πολλά.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...