Jump to content

Εξωτερικό φιλτρο


Apostolispap

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν εχω φλουβαλ, αλλα υποθετω αν το ξεκινησες σωστα  οταν σεταριστει και φυγει ο αερας θα ειναι ενταξει.... εγω τα εχεημ τα κουναω ελαφρα 2-3 φορες μεσ στην πρωτη μερα (αντε και τη δευτερη)  μετα απο priming γιατι αργουν να σεταριστουν....οι φλουβαλακηδες θα ξερουν καλυτερα βεβαια να σου πουν.

 

Το ελπίζω γιατί ακούγεται σαν αεραντλια..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Το ελπίζω γιατί ακούγεται σαν αεραντλια..

Καλησπέρα.

Από την έξοδο του φιλτρου στο ενυδρείο (πάπια) σου βγάζει φυσαλίδες;

Μήπως κάποιο από τα σωληνάκια ακουμπάει σε κάποιο ξύλο απο το έπιπλο σου η κάποια άλλη επιφάνεια και δημιουργεί αυτό το βουητό;

Γιατί στο δικό μου 206 δεν το ακούω καθόλου και γι αυτό μου κάνει εντύπωση...

Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στο 207 αλλά δεν νομίζω...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Από την έξοδο του φιλτρου στο ενυδρείο (πάπια) σου βγάζει φυσαλίδες;

Μήπως κάποιο από τα σωληνάκια ακουμπάει σε κάποιο ξύλο απο το έπιπλο σου η κάποια άλλη επιφάνεια και δημιουργεί αυτό το βουητό;

Γιατί στο δικό μου 206 δεν το ακούω καθόλου και γι αυτό μου κάνει εντύπωση...

Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στο 207 αλλά δεν νομίζω...

 

Οχι δεν βγάζει.το ξαναενβγαλα να δω τι γίνεται με το impeller. Μιας και έχεις το 206 για πες μου κάτι.η φτερωτή έχει μια ελεύθερη κίνηση 1-2 mm με το υπόλοιπο σωμα(μαγνητη) και στις 2 κατευθύνσεις η είναι σταθερό εντελώς σαν ένα σωμα;2ον βγάζοντας το impeller και μετά το αξονακι είδα ότι το λαστιχάκι του έμεινε μεσα.δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά σε ρωτάω μιας και έχεις το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Οχι δεν βγάζει.το ξαναενβγαλα να δω τι γίνεται με το impeller. Μιας και έχεις το 206 για πες μου κάτι.η φτερωτή έχει μια ελεύθερη κίνηση 1-2 mm με το υπόλοιπο σωμα(μαγνητη) και στις 2 κατευθύνσεις η είναι σταθερό εντελώς σαν ένα σωμα;2ον βγάζοντας το impeller και μετά το αξονακι είδα ότι το λαστιχάκι του έμεινε μεσα.δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά σε ρωτάω μιας και έχεις το ιδιο

 

Συγνώμη για την παρέμβαση. Εχε στα υπ' όψιν οτι αν η ροή του νερού δεν είναι η απαιτούμενη λόγο κακής τοποθέτησης του μηχανικού και βιολογικού υλικού, που έχει σαν αποτέλεσμα την αντίσταση στην ροή, καθώς επίσης και παρέμβαση στην έξοδο του, τότε το ιμπέλερ αναγκάζεται να δουλεύει φυγόκεντρα λόγο της μη ομοιογενους μάζας νερού ανα πτερύγιο. Και αυτό έχει σαν συνέπεια πολλές φορές να μεταφέρεται αυτή η ταλάντωση στο κυρίως σώμα του φίλτρου σαν θόρυβος.

Πιθανόν να συμβαίνει κάτι άλλο σ'εσένα και η ροή σου να είναι εντάξει. Απλά μια παράθεση κατέθεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...