Jump to content

Στρώθηκε;;;


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

 Αν δω ότι ζορίζει η κατάσταση, η κάτι βγαίνει εκτός προγράμματος (μετακόμιση για παραδειγμα ώστε να μπει το 1000άρι) τότε θα γίνουν οι ανάλογες κινήσεις για την καλύτερη ασφάλεια και βιο των ζωντανών.

ας εχει το καταλληλο μηκος & πλατος το ενυδρειος και ας ειναι και 500 τα λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, corto maltese said:

ας εχει το καταλληλο μηκος & πλατος το ενυδρειος και ας ειναι και 500 τα λιτρα..

Τι 500..τι 1000.... :P 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Να πω και γω  τη γνώμη μου αν θέλετε.Τα 200 λίτρα είναι πολύ λίγα για το είδος των tropheus. Κάποιοι το τόλμησαν στο παρελθόν στα 300 λίτρα με επιτυχία αν και πάλι είναι οριακά τα λίτρα. Εγώ τα είχα στα 300 λίτρα και αφού είδα ότι δεν πήγαινε το κανα 500.Οπότε το 1000αρι βάλτο στο πρόγραμμα γρήγορα. Κυρίως όμως εστίασε στις παραμέτρους του νερού σου οι οποίες δεν είναι καλές γιατί τα συγκεκριμένα ψάρια είναι ιδιαίτερα απαιτητικά και λάθη δε συγχωρούν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου ευχηθώ με το καλό να τα δεχθείς και να τα χαρείς γιατί είναι μοναδικά ψαράκια. 

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κάνω μια γεναια αλλαγη νερου, θα το αφησω να τρέξει κάνα 5ωρω και θα μετρήσω πάλι. Νόμιζα οτι με τις μετρήσεις ειμαι οκ εκτος από την GH, που με παρεξένεψε αυτό το ανέβασμα που έκανε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος mpouf έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα. Να πω και γω  τη γνώμη μου αν θέλετε.Τα 200 λίτρα είναι πολύ λίγα για το είδος των tropheus. Κάποιοι το τόλμησαν στο παρελθόν στα 300 λίτρα με επιτυχία αν και πάλι είναι οριακά τα λίτρα. Εγώ τα είχα στα 300 λίτρα και αφού είδα ότι δεν πήγαινε το κανα 500.Οπότε το 1000αρι βάλτο στο πρόγραμμα γρήγορα. Κυρίως όμως εστίασε στις παραμέτρους του νερού σου οι οποίες δεν είναι καλές γιατί τα συγκεκριμένα ψάρια είναι ιδιαίτερα απαιτητικά και λάθη δε συγχωρούν. 

 Καλησπερα, διαβασα το θεμα σου με τα τροφεους, ειναι πολυ ενδιαφερον και κατατοπιστικο...

 

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά. Όπως βλέπεις tropheus και μόνο tropheus. Εδώ και 2 χρόνια τρέχει το ενυδρείο με Ilangi f1.Μεγάλη καψούρα.....

Ας μη χαλάμε το θέμα του φίλου όμως....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγχωθηκα λεμε. βλέπω αν φτάνουν να μπαινουν για πουλημε κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

Η GH επανήλθε στο 20-21....αλλά και πάλι με έχετε βάλει σε έντονες σκέψεις η να τους τα στειλω τα ψάρια να τα πουλησω πουθενα...Με χρυσοψαρα με βλέπω στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Η GH επανήλθε στο 20-21....αλλά και πάλι με έχετε βάλει σε έντονες σκέψεις η να τους τα στειλω τα ψάρια να τα πουλησω πουθενα...Με χρυσοψαρα με βλέπω στο τελος...

Μεχρι να σου πουν οι εμπειροι  τι και πως για τα τροφεους, δυο ερωτησεις απο εμενα: 1. θυμησε μου το μηκος που θα μπουν ειναι 1.20?... 2. Σίγουρα θα εχεις τη δυνατοτητα για μεγαλο ενυδρειο σε καν 6μηνο που λες?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, corto maltese said:

Μεχρι να σου πουν οι εμπειροι  τι και πως για τα τροφεους, δυο ερωτησεις απο εμενα: 1. θυμησε μου το μηκος που θα μπουν ειναι 1.20?... 2. Σίγουρα θα εχεις τη δυνατοτητα για μεγαλο ενυδρειο σε καν 6μηνο που λες?

Ναι 1.20 το μηκος. Ελπίζω να είναι πιο κοντα από 6μηνο, αλλα λόγω δουλειάς δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ακυρώσεις? Προτείνω αφού σκέφτεσαι για μεγαλύτερο ενυδρείο να τα κρατήσουν αν γίνεται και όταν είσαι έτοιμος τα παραλαμβάνεις προσθέτοντας λίγα ακόμα αν μπορείς. Να ξεκινήσεις με 18-20 ψάρια τουλάχιστον. Πάντως και στα 200 λίτρα τα χρυσόψαρα δεν κάνουν. Το ξέρεις έτσι? 

Άλλη λύση είναι αν μπορείς να τα τραμπαρεις με άλλο είδος που να ταιριάζει στα λίτρα σου είτε τανγκανικα είτε μαλαουι αν έχουν βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Ναι 1.20 το μηκος. Ελπίζω να είναι πιο κοντα από 6μηνο, αλλα λόγω δουλειάς δεν το βλέπω.

Κανε λιγο υπομονη αν μεχρι τοτε σου πουν οτι μπορεις να τα εχεις σε αυτο το ενυδρειο. Ειναι κριμα για τα πανεμορφα αυτα ψαρια και τα λεφτα που εδωσες.....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το  αρχείο με τις μετρήσεις σου.Η Kh είναι αρκετά χαμηλή. Θα έπρεπε να είναι από 12 και πάνω. Τι Ph έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mpouf said:

Τώρα είδα το  αρχείο με τις μετρήσεις σου.Η Kh είναι αρκετά χαμηλή. Θα έπρεπε να είναι από 12 και πάνω. Τι Ph έχεις? 

8,0-8,5 μέτρησα σημερα. ήταν σαν χρώμα αναμεσα στιθς δύο κλίμακες τις sera.

 

3 hours ago, mpouf said:

 Πάντως και στα 200 λίτρα τα χρυσόψαρα δεν κάνουν. Το ξέρεις έτσι? 

Γιατί όχι;; Πήγαινα με αυτό το άρθρο. ΄Συμφωνα με αυτο έχει ποικιλίες και για 1.20cm μήκος αλλά και σαν λίτρα

 

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Βασικά άλλη μια ερώτηση. μιας και βλέπω να παλευω να ακυρώσω, αν γίνεται.Δλδ...αν θέσουμε ότι παραλαμβάνω αυριο μαλλον τγα στέλνω πάλι πισω, τι επιλογές έχω σε αυτά τα λίτρα και διαστάσεις σε κιχλίδα;; Φαντάζομαι για ένα είδος μιλαμε πάντα με αυ΄τα τα μέτρα και τα σταθμα

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Μην φέρνουμε την καταστροφή.Αν μπορείς να τα καθυστερήσεις μέχρι να κάνεις αν σκοπεύεις να κάνεις μεγαλύτερο είναι καλά , όπως επίσης αν τα παραλάβεις και σε 3 μήνες πας σε μεγαλύτερο πάλι δε θα χεις θέμα.Μην αγχώνεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά...πόσο γ@μ@τη είναι η μοίρα σε συνδιασμό με το σύμπαν..... :P 

 

1) Γενικά δεν έχω θέμα να καθυστερήσω γενικά παραγγελία, απλά θα ήθελα να ξέρω τι επιλογές υπάρχουν σε αυτά τα μέτρα και σταθμα αν....

2)Μόλις ήρθε ενα mail ότι υπάρχει ένα πρόβλημα με την παραγγελία για διευκρινήσεις θα επικοινωνήσει αύριο κάποιος άλλος που θα με ενημερώσει με λεπτομέρειες..........(Εδώ κολλάει η μοιρα και το συμπαν) Ρε σύμπαν.......ποσο......γαργαλιέσαι λεμε!!!!

 

:bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99:

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

 

 

 Γενικά δεν έχω θέμα να καθυστερήσω γενικά την παραγγελία, απλά θα ήθελα να ξέρω τι επιλογές υπάρχουν σε αυτά τα μέτρα και σταθμα αν....

 

Αφρικανες (μαλαουι-τανγκανυκα) ή απο Αμερικη μερια?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, corto maltese said:

Αφρικανες (μαλαουι-τανγκανυκα) ή απο Αμερικη μερια?

Το άρθρο σου βλέπω τώρα από τον Μάρτιο. απασχολούμαι για να μην παθω κανένα εγκεφαλικό....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Το άρθρο σου βλέπω τώρα από τον Μάρτιο. απασχολούμαι για να μην παθω κανένα εγκεφαλικό....

Καλο κουραγιο ?...............κρατα τα καλα και απεφυγε τα λαθη!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ποιον τα παρήγγειλες?Να δούμε τι άλλο έχει.Μπορείς να κάνεις ένα κοινωνικό τανγκανίκα, ή ένα είδος σε μαλαόυι από Άφρικα.Από Αμερική δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mpouf said:

Από ποιον τα παρήγγειλες?Να δούμε τι άλλο έχει.Μπορείς να κάνεις ένα κοινωνικό τανγκανίκα, ή ένα είδος σε μαλαόυι από Άφρικα.Από Αμερική δεν ξέρω.

Κάποιες προτάσεις;;;

Προς το παρόν περιμένω το αύριο για να δω ποιο είνια το προβλημα.

 

15 minutes ago, corto maltese said:

Καλο κουραγιο ?...............κρατα τα καλα και απεφυγε τα λαθη!!!

Καλά σε βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! έπεσε ολικό πανηγυρικό άκυρο..Έχει γίνει full refund του ποσού της παραγγελίας που από ότι πιάνω μάλλον τα ψάρια δεν θα τα παραλάβω και αναμένω να μάθω τον λόγο του refund...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...