Jump to content

Στήσιμο για betta


Vivi20

Recommended Posts

Καλησπέρα! Λοιπόν είχα ένα μικρό ενυδρείο 20l το οποίο μέσα είχε (δυστυχώς) 4 glow light tetra και 3 neon tetra και ένα μήλοσαλιγκάρο. Αποφάσισα λοιπόν για να μην ταλαιπωρω τα ψάρια να τα δώσω (αν τα θέλει κανείς από Θεσσαλονίκη είμαι ας μου στείλει ένα pm) και να βαλω μέσα έναν μονομαχο μαζί με το σαλιγκάρι και θέλω μέσα να βάλω εύκολα φυτακια τα οποία μου δώσανε κάποια κλαδέματα και στη συνέχεια λέω να πάρω και κάποια άλλα φυτακια. Ηθελα να ρωτήσω λοιπον θα υπάρχει πρόβλημα αν βάλω σκέτο υπόστρωμα για φυτά η σκέτο χαλίκι η θέλει και τα δύο? Επίσης ποια είδη χαλικιού είναι τα μη ασβεστολιθικα γιατί δεν έχω ιδέα. Θέλω να βάλω ξύλα μέσα αλλά δεν ξέρω αν θα βρω κάποιο που να χωράει στο ενυδρείο μου γιατί όλα είναι μεγάλα οπότε δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό το θέμα ακόμα... Αν κάποιος έχει μονομάχους θα ήθελα να πάρω έναν από κάποιον από εσάς όταν με το καλό στρώσει το ενυδρείο μου γιατί του πετ σοπ τα φοβάμαι να πω την αλήθεια που είναι μέσα στα ποτηράκια να μην είναι αρρωστα κλπ.. 

Έγινε επεξεργασία - Vivi20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν μας λες τι φυτά έχεις όμως.Αλλα φυτά χρειάζονται φύτευση και άλλα όχι.Οι ανουμπιες παράδειγμα δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε κάποιο ξύλο ή πέτρα. Μη ασβεστολιθικά υποστρώματα είναι ο χαλαζίας και ο βασάλτης.Λιγο προσοχή στα μαύρα χαλαζίακα γιατί πολλά είναι βαμμένα και βγάζουν χρώμα.Τα βασαλτικα είναι από την φύση μαύρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , για το χαλίκι εγώ θα σου έλεγα εφόσον θες εύκολα φυτά να βάλεις ένα απλό και όχι ειδικό για φυτά απλά θα χρειαστεί να προμηθευτείς κάποιο είδος ταμπλέτας - λίπασμα για να βάλεις στις ρίζες ( 3 € στα σουπερμάρκετ εγώ έχω από τα πιο γνωστά της algoflash ) . Σίγουρα το ειδικό για φυτά υπόστρωμα θα είναι πιο καλό αλλά εφόσον θες εύκολα φυτά βάλε ένα απλό χαλίκι ή καλύτερα άμμο που θα σου βγει πιο φτηνό  .Για ξύλο τώρα πρέπει να προσέξεις να μην είναι ιδιαίτερα αιχμηρό ή να μην έχει γωνίες γενικά γιατί οι μονομάχοι είναι γνωστό ότι είναι ευαίσθητοι στο φιν ροτ . Θα μπορούσες να πάρεις πέτρες αλλά πάλι να μην είναι αιχμηρές .Αν έχει λίγες γωνίες το ξύλο ή η πέτρα που θα βάλεις βάλε λίγο moss πάνω στο αιχμηρό  σημείο .  Αν δεν βρίσκεις στο μέγεθος που θες  έχει και στο ίντερνετ και μάλιστα οι μικρές πέτρες θα χώραν και στο ενυδρείο σου ( γνώμη μου )  . 

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα έναν μονομάχο από πετσοπ για να τον ... "Σώσω" ουσιαστικά , αλλά αυτό είναι δική σου υπόθεση .

Έγινε επεξεργασία - PASXA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να μην εχει δυνατη ροη μεσα και να φροντισεις να εχει σκια , δηλαδη επιφανειας φυτα .

χαλικι σκουρο η οτι αλλο θες σε σκουρο  αναλογα τα φυτα που ειδη εχεις .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

να μην εχει δυνατη ροη μεσα και να φροντισεις να εχει σκια , δηλαδη επιφανειας φυτα .

χαλικι σκουρο η οτι αλλο θες σε σκουρο  αναλογα τα φυτα που ειδη εχεις .

Έχω spay bar που από ότι διάβασα είναι εντάξει για τους μονομάχους όσο για το φωτισμό το λεντακι που έχω δεν κάνει πολύ δυνατό φωτισμό αλλά θα κοιτάξω και για φυτά επιφάνειας γενικά από φυτά θα βάλω ανουμπιες κερατόφυλλο βαλισνεριες και κάποια άλλα φυτά που δεν θυμάμαι πως τα λένε τα οποία έχω ήδη στο ενυδρείο μου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Καλησπέρα. Δεν μας λες τι φυτά έχεις όμως.Αλλα φυτά χρειάζονται φύτευση και άλλα όχι.Οι ανουμπιες παράδειγμα δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε κάποιο ξύλο ή πέτρα. Μη ασβεστολιθικά υποστρώματα είναι ο χαλαζίας και ο βασάλτης.Λιγο προσοχή στα μαύρα χαλαζίακα γιατί πολλά είναι βαμμένα και βγάζουν χρώμα.Τα βασαλτικα είναι από την φύση μαύρα.

Από φυτά κερατόφυλλο ανουμπιες βαλισνεριες και κάποια άλλα φυτά τα οποία δεν θυμάμαι ονόματα τώρα αλλά μπορώ να τα γράψω αργότερα θα τα ψάξω αυτά που μ είπατε για χαλικι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κερατοφυλλο αν το αφησεις ελευθερο επανω κανει για επιφανειας .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος PASXA έγραψε:

Καλησπέρα , για το χαλίκι εγώ θα σου έλεγα εφόσον θες εύκολα φυτά να βάλεις ένα απλό και όχι ειδικό για φυτά απλά θα χρειαστεί να προμηθευτείς κάποιο είδος ταμπλέτας - λίπασμα για να βάλεις στις ρίζες ( 3 € στα σουπερμάρκετ εγώ έχω από τα πιο γνωστά της algoflash ) . Σίγουρα το ειδικό για φυτά υπόστρωμα θα είναι πιο καλό αλλά εφόσον θες εύκολα φυτά βάλε ένα απλό χαλίκι ή καλύτερα άμμο που θα σου βγει πιο φτηνό  .Για ξύλο τώρα πρέπει να προσέξεις να μην είναι ιδιαίτερα αιχμηρό ή να μην έχει γωνίες γενικά γιατί οι μονομάχοι είναι γνωστό ότι είναι ευαίσθητοι στο φιν ροτ . Θα μπορούσες να πάρεις πέτρες αλλά πάλι να μην είναι αιχμηρές .Αν έχει λίγες γωνίες το ξύλο ή η πέτρα που θα βάλεις βάλε λίγο moss πάνω στο αιχμηρό  σημείο .  Αν δεν βρίσκεις στο μέγεθος που θες  έχει και στο ίντερνετ και μάλιστα οι μικρές πέτρες θα χώραν και στο ενυδρείο σου ( γνώμη μου )  . 

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα έναν μονομάχο από πετσοπ για να τον ... "Σώσω" ουσιαστικά , αλλά αυτό είναι δική σου υπόθεση .

Καλώς θα βάλω σκέτο χαλίκι για πέτρες είπα όχι, ακριβώς για το φιν ροτ όσο για τα ξύλα το σκεφτικα και για τις τανίνες ευχαριστώ πολύ όμως θα ψάξω κάτι ή αν δεν βρω ίσως τις λιμαρω η βάλω μος

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

το κερατοφυλλο αν το αφησεις ελευθερο επανω κανει για επιφανειας .

Δεν το ήξερα αυτό ήξερα μόνο ότι φυτεύεται κανονικά στο υποστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον μονομάχοαπο το πετ θα το σκεφτώ να πάρω από εκεί και ότι γινει?

Link to comment
Share on other sites

οχι το αφηνεις επανω ελευθερο .

για τανινες ριχνε elder cones , αυτα στο κανουν κατα κοκκινο , κανε παραγγελια , κρατανε πολυ αν σκεφθεις πως βαζεις ενα με 2 αραια και που , μετα τα αφηνεις μεσα για ντεκορ.

τσαμπα σου ερχονται τα καπακια βελανιδιας , επισης ωραιο ντεκορ αλλα οχι πολλες τανινες .

τα πλατανοφυλα επισης τσαμπε , αυτα τα βγαζεις οταν αρχισουν να διαλυονται , επισης λιγες τανινες .

large.PSX_20200325_195414.jpg.9e2779f3cfadd392e10810f87b63f0d3.jpglarge.PSX_20200321_195212.jpg.deb25d97a47e0dea7c77576da27417ec.jpglarge.PSX_20200208_174937.jpg.bb325a75608f4e6afc54ce0217e2c453.jpg

 

παρε εικονες πως δειχνουν .

το κερατοφυλλο στην 3τη το εχω αφησει πολυ , θα το κλαδευεις  πριν σου πνιξει το ενυδρειο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

οχι το αφηνεις επανω ελευθερο .

για τανινες ριχνε elder cones , αυτα στο κανουν κατα κοκκινο , κανε παραγγελια , κρατανε πολυ αν σκεφθεις πως βαζεις ενα με 2 αραια και που , μετα τα αφηνεις μεσα για ντεκορ.

τσαμπα σου ερχονται τα καπακια βελανιδιας , επισης ωραιο ντεκορ αλλα οχι πολλες τανινες .

τα πλατανοφυλα επισης τσαμπε , αυτα τα βγαζεις οταν αρχισουν να διαλυονται , επισης λιγες τανινες .

large.PSX_20200325_195414.jpg.9e2779f3cfadd392e10810f87b63f0d3.jpglarge.PSX_20200321_195212.jpg.deb25d97a47e0dea7c77576da27417ec.jpglarge.PSX_20200208_174937.jpg.bb325a75608f4e6afc54ce0217e2c453.jpg

 

παρε εικονες πως δειχνουν .

το κερατοφυλλο στην 3τη το εχω αφησει πολυ , θα το κλαδευεις  πριν σου πνιξει το ενυδρειο .

Φαίνεται πολύ ωραίο! Ευχαριστώ πολύ θα τα ψάξω αυτά τα πρώτα που είπες όσο για τα φύλα μ έδωσα δύο φύλλα καπατα αν το λέω σωστά οπότε έχω έναν μπούσουλα για λίγο καιρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george rapp έγραψε:

οχι το αφηνεις επανω ελευθερο .

για τανινες ριχνε elder cones , αυτα στο κανουν κατα κοκκινο , κανε παραγγελια , κρατανε πολυ αν σκεφθεις πως βαζεις ενα με 2 αραια και που , μετα τα αφηνεις μεσα για ντεκορ.

τσαμπα σου ερχονται τα καπακια βελανιδιας , επισης ωραιο ντεκορ αλλα οχι πολλες τανινες .

τα πλατανοφυλα επισης τσαμπε , αυτα τα βγαζεις οταν αρχισουν να διαλυονται , επισης λιγες τανινες .

large.PSX_20200325_195414.jpg.9e2779f3cfadd392e10810f87b63f0d3.jpglarge.PSX_20200321_195212.jpg.deb25d97a47e0dea7c77576da27417ec.jpglarge.PSX_20200208_174937.jpg.bb325a75608f4e6afc54ce0217e2c453.jpg

 

παρε εικονες πως δειχνουν .

το κερατοφυλλο στην 3τη το εχω αφησει πολυ , θα το κλαδευεις  πριν σου πνιξει το ενυδρειο .

Φίλε επειδή φαίνεται να ξέρεις πολλά έχω πλάτανο κάτω από το σπίτι . Γίνεται να τα φύλλα του να τα κάνω αποξηραμένα με κάποιον τρόπο ;

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο το μνμ φίλε διάβασα ότι δεν γίνεται γτ έχουν κάποιες ουσίες τα χλωρά φύλλα . Παρόλαυτα κάτι έχει μείνει λογικά από ξερά φύλλα . Θα πάω να δω με το καλό το πρωί ??

Link to comment
Share on other sites

https://enudreio.com/el-gr/aquael-aqua-grunt-3l-222755-el-gr

 

https://enudreio.com/el-gr/epostroma-feton-dennerle-nutribasis-6-in-1-2-4-kg.html

Από αυτά τα δύο υποστρώματα ποιο θα μ προτείνατε να πάρω? Τα βρήκα σε πολύ καλή τιμή και λέω γιατί όχι να παραγγειλω

Link to comment
Share on other sites

https://enudreio.com/el-gr/exeithikeemena-epostromata?product_id=5326

https://enudreio.com/el-gr/exeithikeemena-epostromata?product_id=5363

https://enudreio.com/el-gr/epostroma-feton-jbl-manado.html

Και αυτά βρήκα επίσης να μ πείτε γνώμη αν τα γνωρίζετε η κάτι. Και πάνω από αυτά θα βάλω και χαλίκι εκτός αν κάποιο από αυτά είναι οκ να το αφήσω σκέτο. Επίσης σκέφτηκα να μην το κάνω επίπεδο τον βυθό αλλά να έχει μπροστά λιγότερο υπόστρωμα και πίσω περισσότερο η να το κάνω σαν βουναλάκι ελπίζω να καταλάβατε τι περίπου εννοώ. 

Έγινε επεξεργασία - Vivi20
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος PASXA έγραψε:

Άκυρο το μνμ φίλε διάβασα ότι δεν γίνεται γτ έχουν κάποιες ουσίες τα χλωρά φύλλα . Παρόλαυτα κάτι έχει μείνει λογικά από ξερά φύλλα . Θα πάω να δω με το καλό το πρωί ??

Εγω φίλε μάζεψα ξερά και τα έπλυνα σε τρεχουμενο νερο τα εψησα στους 120 στον φουρνο για καμια ωρα και τα αποθηκευσα .

Κρατανε πολύ τα πλατανοφυλλα δε διαλύονται σαν τα καταπα γρήγορα , οποτε δε θες πολλα για ντεκόρ.

 

@Vivi20 κανε το ψιλό κατηφορικό για να έχει αίσθηση βάθους , πιο λίγο μπροστά πιο πολύ πίσω .

Link to comment
Share on other sites

Αφού ήταν ξερά γιατί τα έβαλες και στον φούρνο ; ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

 

@Vivi20 κανε το ψιλό κατηφορικό για να έχει αίσθηση βάθους , πιο λίγο μπροστά πιο πολύ πίσω .

Ναι αλλά το θέμα είναι και με ποιο υπόστρωμα αν έχει κάποιος να μου σαν πιο έμπειρος αν έχει χρησιμοποιήσει κατι

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος PASXA έγραψε:

Αφού ήταν ξερά γιατί τα έβαλες και στον φούρνο ; ?

Για απολύμανση , πρεπει να γίνει .

@Vivi20 για αυτο δεν απάντησα δεν εχω γνωμη επι του θέματος.

Εγω εχω απλά χαλίκι κατω , δεν ειναι ενεργητικό η κατι τέτοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Για απολύμανση , πρεπει να γίνει .

@Vivi20 για αυτο δεν απάντησα δεν εχω γνωμη επι του θέματος.

Εγω εχω απλά χαλίκι κατω , δεν ειναι ενεργητικό η κατι τέτοιο.

Κατάλαβα θα περιμένω να μ απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Για τα φυτα που εγραψες οτι θες να βαλεις δεν ειναι απαραιτητο το ειδικο υποστρωμα. Ενα χαλικι μετριας προς μικρης κοκκομετριας θα ειναι μια χαρα. Εαν θες να βοηθησεις καπως να μεγαλωσουν πιο γρηγορα μπορεις να βαλεις ταμπλετες στις ριζες τους κατα το φυτεμα. Ετσι θα "εμπλουτισεις" καπως το χαλικι και θα επιταχυνεις την αναπτυξη. Βεβαια εαν εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να πας και σε καποιο ειδικο υποστρωμα. Εχει πολλα θεματα εδω στο φορουμ ακομα και με δημοσκοπησεις που μπορεις να δεις γνωμες απο την χρηση ορισμενων. Ενα τετοιο υποστρωμα φυσικα θα βοηθησει πολυ περισσοτερο στην αναπτυξη αλλα εαν δεν ψαχνεις καποιο μεγαλυτερης δυσκολιας φυτο και με απλο χαλικι θα εισαι μια χαρα. Κοιταξε καλα πρωτα τι φυτα θελεις να βαλεις γιατι ισως στο μελλον θελησεις να κανεις και αλλες προσθηκες και η αλλαγη βυθου δεν ειναι οτι πιο ευκολο. Περα απο βαλισνεριες εχεις στο μυαλο σου να φυτεψεις καποιο αλλο; Εχε υποψιν οτι οι ανουμπιες, οι moss και αρκετα ακομα φυτα δεν φυτευονται. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

Καλησπερα. Για τα φυτα που εγραψες οτι θες να βαλεις δεν ειναι απαραιτητο το ειδικο υποστρωμα. Ενα χαλικι μετριας προς μικρης κοκκομετριας θα ειναι μια χαρα. Εαν θες να βοηθησεις καπως να μεγαλωσουν πιο γρηγορα μπορεις να βαλεις ταμπλετες στις ριζες τους κατα το φυτεμα. Ετσι θα "εμπλουτισεις" καπως το χαλικι και θα επιταχυνεις την αναπτυξη. Βεβαια εαν εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να πας και σε καποιο ειδικο υποστρωμα. Εχει πολλα θεματα εδω στο φορουμ ακομα και με δημοσκοπησεις που μπορεις να δεις γνωμες απο την χρηση ορισμενων. Ενα τετοιο υποστρωμα φυσικα θα βοηθησει πολυ περισσοτερο στην αναπτυξη αλλα εαν δεν ψαχνεις καποιο μεγαλυτερης δυσκολιας φυτο και με απλο χαλικι θα εισαι μια χαρα. Κοιταξε καλα πρωτα τι φυτα θελεις να βαλεις γιατι ισως στο μελλον θελησεις να κανεις και αλλες προσθηκες και η αλλαγη βυθου δεν ειναι οτι πιο ευκολο. Περα απο βαλισνεριες εχεις στο μυαλο σου να φυτεψεις καποιο αλλο; Εχε υποψιν οτι οι ανουμπιες, οι moss και αρκετα ακομα φυτα δεν φυτευονται. 

Ναι το ξέρω τα έχω ψάξει για τα φυτά ποια φυτεύονται και ποια όχι και θεωρώ πως με αυτά τα φυτά είμαι καλά δεν θέλω να μπλέξω ακόμα αν κάποια στιγμή πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο θα δοκίμαζα αλλά όχι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα ειναι αντιχλωριο για τις αλλαγες σου και μπορει να δεσμευσει αμμωνια σε περιπτωσεις που ανεβει λιγο. Απο οτι ειδα λεει οτι σταθεροποιει το pH στο 7 αλλα δεν ξερω τιποτα για αυτο. Νομιζω εχει σημασια και τι νερο εχει η βρυση σου. Σιγουρα παντως ειναι μια καλη τιμη για μονομαχο, οποτε αντι για seachem prime μπορεις να πας σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...