Jump to content

Recommended Posts

  

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.

Μετά από πολύ καιρό και 40 κύματα στη διαδρομή έγινε η μεταφορά των ενοίκων σε νέο σπίτι.

Κατάργησα το παλιό ενυδρείο το οποίο έτρεχε από το  2015. Κοιτώντας τα παλιά μου Aquascape μου έρχεται αναγούλα, αλλά μάλλον όλοι πρέπει να περάσουμε από αυτό το στάδιο.

Νέο ενυδρείο 100 x 40 x 50 (Y) νέα DIY υπερχείλιση, νέα άμμος, νέος εξοπλισμός. Κράτησα όμως τα παλιό-ψαρα, απέκτησα νεό-ψαρα, και μου ετοιμάζουν και νεότερα.

 

Πάμε ένα "σύντομο" review (ακολουθεί σεντόνι):

 

Σωλήνες υπερχείλισης και επιστροφής 1" inch (φ 32mm) θερμοκολλητικές, δια χειρός του πολυ-μάστορα και νονό μου!

spacer.png    spacer.png     

 

 

Σχεδόν έτοιμες. Όπως βλέπεται τα δέντρα στη Θεσσαλονίκη είναι σε άλλο Level. Σπάνια καλλιέργεια.

spacer.png

 

 

Πειραματισμοί για σωστά αποτελέσματα του νέου project.

spacer.png

Η πλαστική λεκάνη στο αριστερό διαμέρισμα της βάσης θα γίνει sump. Και ναι, βγαίνει

 

Αριστερά είναι η υπερχείλιση, δεξιά είναι η επιστροφή (δοκιμή)

spacer.png    spacer.png

 

Κάπου εδώ είναι που έπρεπε να τοποθετηθεί το Background. Αυστηρά μαύρο για να κρύβει εξοπλισμό αλλά και να μπερδεύει το μάτι χάνοντας το βάθος.

spacer.png

 

Αντλία επιστροφής έβαλα την Aqua Medic 2000 λίτρα

spacer.png

 

Temperature Controller  STC 1000

spacer.png

 

 

Θερμαντικό σώμα τον κλασσικό EHEIM Jager 150w το οποίο το έκρυψα μέσα στο sump,

1938767943_EHEIMJager150w.jpg.560069b6ed8c562b358a06dc91f0c502.jpg

 

 

 

 

20kg μπέζ χαλαζιακή άμμο και αρκετά κιλά μαύρη ηφαιστειακή λάβα. Η αλήθεια είναι πως το aquascape μού βγήκε πολύ αυθόρμητα και νομίζω πως δεν είναι άσχημο.

Η φωτογραφία δεν είναι καλή, αλλά δεν είμαι φωτογράφος. Αριστερά φαίνονται οι αντανακλάσεις από το spot light (που κακώς δεν έσβησα ?).

2.thumb.png.8b0007e79e9714b0b7b1dd8974db6a67.png

 

Και μία με τα Labs

spacer.png

 

Από κοντά [πραγματικά φαίνεται πολύ καλύτερο. Δυστυχώς χάνει πάααρααα πολύ από την φωτογραφική του τηλεφώνου.

 

Στο sump έβαλα μπλε συνεδριακό σφουγγάρι και Eheim Mech 1L

spacer.png

 

 

Μου μένει να τελειώσω το sump γιατί δεν έχω κολλήσει διαμερίσματα στη λεκάνη. θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτό. Δεν είναι πολύ μεγάλο. Είναι περίπου 40(M)  x 30 x 30 αλλά μπορεί και απορροφά τα λίτρα που υπερχειλίζουν σε διακοπή της αντλίας επιστροφής. 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παράμετροι
pH : 7.5
Γενική σκληρότητα (GH) : 12
Αμμωνία (ΝΗ3 ΝΗ4) : 0
Νιτρώδη (ΝΟ2) : 0
Μέση Θερμοκρασία : 23-24 °C

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από Αφρική δεν έχω ιδιαιτερες γνωσεις, αλλά αυτό που βλέπω στις φωτο μου αρέσει. Πολύ ατμοσφαιρικό και όμορφα στημένο.

Από και πέρα μερικές παρατηρήσεις. 

Ο θερμαντηρας θεωρώ ότι είναι λίγο μικρός. Σε ανοιχτό ενυδρείο 120 λίτρα, στα ίδια watt, ο δικός μου ζορίζεται λιγο το χειμώνα.  Βέβαια παίζει ρόλο και το ποσό ζεστό είναι το σπίτι τη συγκεκριμένη περίοδο.

Τέλος, δε θα χρησιμοποιούσα πλαστικό δοχείο για σαμπ. Πιθανότατα δε θα πάθει τίποτα, αλλά για κάτι τόσο μόνιμο, θα πήγαινα σε γυαλί. Είτε ένα φτιαχτο, είτε ένα μικρό μεταχειρισμένο. Και ίσως λίγο παραπάνω βιολογικό υλικό.

 

ΥΓ το θέμα που ανέβασες κατά λάθος σβήστηκε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι από Αφρική δεν έχω ιδιαιτερες γνωσεις, αλλά αυτό που βλέπω στις φωτο μου αρέσει. Πολύ ατμοσφαιρικό και όμορφα στημένο.

Από και πέρα μερικές παρατηρήσεις. 

Ο θερμαντηρας θεωρώ ότι είναι λίγο μικρός. Σε ανοιχτό ενυδρείο 120 λίτρα, στα ίδια watt, ο δικός μου ζορίζεται λιγο το χειμώνα.  Βέβαια παίζει ρόλο και το ποσό ζεστό είναι το σπίτι τη συγκεκριμένη περίοδο.

Τέλος, δε θα χρησιμοποιούσα πλαστικό δοχείο για σαμπ. Πιθανότατα δε θα πάθει τίποτα, αλλά για κάτι τόσο μόνιμο, θα πήγαινα σε γυαλί. Είτε ένα φτιαχτο, είτε ένα μικρό μεταχειρισμένο. Και ίσως λίγο παραπάνω βιολογικό υλικό.

 

ΥΓ το θέμα που ανέβασες κατά λάθος σβήστηκε.

Καλήμερα  Αντρέα και καλή επάνοδο, προσωπικα η εικονα που δειχνει το scape σου μου αρεσει παρα πολυ, ατμοσφαιρικο και πολυ κοντα στο ΄΄βιοτοπο΄΄ της λιμνης. Για το τεχνικο κομματι περι sump κλπ θα στα πουν πιο ''καταρτισμενα'' μελη.

Δυο ερωτησεις μονο γιατι δεν καταλαβα κατι... για βιολογικο υλικο τι θα βαλεις? θα αλλαξεις ψαροσυνθεση ή θα προσθεσεις νεα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,κάποιες  ερωτήσεις

1.Τι λάμπες χρησιμοποιείς;

2.Οπως είπε και ο φίλος Antonis K να βάλεις για τον χειμώνα ενα πιο ισχυρό θερμαντήρα για πράδειγμα 300w

3.Βλέπω υπερχειλίσεις ,το sub ; διαστάσεις και σύνολο λιτρων όλα μαζί.

4.Μηχανικό υλικό βλέπω προς το παρόν , φαντάζομαι οτι σύντομα θα προσθέσεις και το αντίστοιχο βιολογικό

Πάντως ενδιαφέρον θα γίνει δώσε φωτό με τις λάμπες και οχι με το spot για ναχουμε εικόνα

 

Καλή επιτυχία

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Antonis K

Ευτυχώς διαγράψατε το θέμα! θερμαντήρα έχω ακόμα έναν. Αν στα κρύα δεν διατηρεί τις θερμοκρασίες που θέλω τότε θα προσθέσω και τον δεύτερο.

Ένα σωστό sump είναι στα σχέδια μου. Η θα φτιάξω ή αν βρω ένα στα μέτρα μου θα το αγοράσω. Απλά θέλω να δοκιμάσω πρώτα προτού κάνω κάτι μόνιμο.

 

corto maltese

Δεν έχω καταλήξει ακριβώς-ακριβώς τα στοιχεία στο sump.

Έχω ένα είδος, τα Labs μου. Δεν πρόκειτε να τα αποχωριστώ. Απλά κατά την μεταφορά μία θηλύκια μου έφτυσε 14 μικρά, και έχω και μία ακόμη που μπουκώθηκε την προηγούμενη βδομάδα.  Οπότε καταλαβαίνεις.... Δεύτερο είδος αποκλείεται.

 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Η λάμπα είναι η stock led που συνόδευε το ενυδρείο. Γυάλινος σωλήνας με ledοταινία μέσα. Περίπου 50-55 cm μήκος, με 20-25 led συνολικά. Να τονίσω πως τα  περισσότερα LED παράγουν λευκό, ψυχρό φώς. 5 LED παράγουν μόνο μπλε φώς. Σαν χρωματικό φάσμα φαίνεται καλό, όχι βέβαια σαν τις Aquastar (T5) που είχα σε άλλο ενυδρείο, αλλά αποδεκτό.

Και στο προηγούμενο ενυδρέιο  σκεπτόμουν για πολύ καιρό πως θα τους πετύχω να φάινεται εντυπωσιακό και να μην έχω άλγες, και κατέληξα σε αυτήν την τακτική, δοκιμασμένη για περίπου 1.5 χρόνο με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά αποτελέσματα.

Έκανα κάτι πολύ απλό στο φωτιστικό, για τέσσερις λόγους :

   1 ] Να μην βγάζει πολύ φως, άρα φαίνεται πιο σκοτεινό, και σε προκαλεί να το παρατηρήσεις περισσότερο.

   2 ] Να πέφτει η δέσμη φωτός περισσότερο πάνω από την μεγάλη στήλη με πέτρες, που την θεωρώ σαν το "θέμα" όσο αφορά τον βράχο του ενυδρείου.

   3 ] Ενόσω κρύβονται και εμφανίζονται τα ψάρια να φαίνονται σαν να "έρχονται" από το πουθενά, καθώς κρύβονται αρκετά αποτελεσματικά στα σκοτεινά σημεία του Aquascape.

   4 ] Και τέλος να μην βγάζει πολλές άλγες λόγο έντονου φωτισμού.

Αυτό που έκανα ήταν αν πάρω αλουμινόχαρτο και ζελοτέιπ και να καλύψω πολύ μέρος της λάμπας, αφήνοντας μόνο "στρατηγικά" σημεία που περνάει το φώς.

 

Το ενυδρείο φαίνεται κάπως έτσι, Δυστυχώς χάνει πάρα πολύ όταν αποτυπώνεται σε φώτο.

spacer.png

 

Δοκίμασα και με άλλη συσκευη, στην οποία όμως ενεργοποίησα την "Νυχτερινή Λήψη". Η συσκευή φωτίζει υπερβολικά τη φωτογραφία λές και είναι μέρα!

Ξανατονίζω πως ΔΕΝ ΦΑΊΝΕΤΑΙ ΈΤΣΙ ΑΠΌ ΚΟΝΤΆ! Απλά για να μπορέσετε να καταλάβετε το aquascape. (Η πρώτη φωτογραφία αναπαριστά την πραγματικότητα)

spacer.png

 

Πραγματικά έγινε πολύ ωραίο. Προτείνω σε όλους όσους άρεσε αυτή η ιδέα να την ακολουθήσουν. Είναι πολύ εύκολη, αποτελεσματική, και η τελική εικόνα αναβαθμίζει την εμπειρία. Πραγματικά δεν είδα άλγη για 1.5 χρόνο. (Μετά το ξέστησα για να γίνει αυτό)

 

Στα γενικά,

Το ενυδρείο είναι 180 lt (καθαρά) 100 x 40 x 50 (Y), ενώ τo sump είναι 40 x 30 x 30 περίπου 35 lt.

Χωρίσματα για τα διαμερίσματα έχω. Επειδή όμως δεν ξέρω την σωστή διάταξη και τα σωστά υλικά δεν τα έχω κολλήσει ακόμα. Μόλις κατασταλάξω θα γίνει και αυτό.

Τώρα, σαν μηχανική φίλτρανση έχω όπως είπα μπλε ενυδρειακό σφουγγάρι και 1lt Mech.

Έχω μπερδευτεί με το θέμα του βιολογικού υλικού. Να βάλω και βιο-μπάλες???

Η αλήθεια είναι πως ο βράχος μου έιναι ΌΛΟΣ μα ΌΛΟΣ πορώδες και θεωρώ πως όλη η βιολογία είναι πάνω σε αυτούς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ανδρέα το βασικό είναι να μην έχουμε άλγες ,βλέπω οτι έχεις κάνει παρεμβάσεις στο φως με στόχο την μη παρουσία αλγών ,θα το δούμε στο βάθος χρόνου.

Βιομπάλες μπορείς να βάλεις γιατί οχι αλλά κατά τη γνώμη μου καλό είνα να προσθέσεις και κλασσικό υλικό βιολογικό υπάρχουν πολλές μάρκες.

Το aquascaping προσωπικά μου αρέσει και νομίζω οτι πρέπει να μείνεις στις λαμπιντο να μην έβαζες και άλλο είδος γιατί φοβάμαι λόγω των διαστάσεων οτι δεν θα σηκώσει και δεύτερο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι μέσα στην χαλαζιακή πρόσθεσες και αμμο λάβα.Τα ψάρια αυτά εχόυν την ιδιότητα να περνούν την άμμο μέσα από τα βραγχια τους πιθανόν για καθαρισμό και φοβάμαι οτι η λάβα είναι αιχμηρή και πιθανόν ,λέω πιθανόν, να μας δημιουργήσει προβλήματα να το έχεις υπόψιν σου.

 

Πάντως έμενα η εικόνα μου αρέσει , σίγουρα θα μας ενημερώνεις

 

Και πάλι καλή επιτυχία ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα πολύ σωστά που έγραψε ο Σωκράτης, οτι σε ενα εξωτερικό φίλτρο για τα λίτρα σου θα υπηρχε 1 λίτρο Mech και ενα λίτρο βιολογικό (πχ Substat pro) τουλάχιστον. Σίγουρα θα υπάρχει βιολογία στις πέτρες λόγω υφής, αλλά η αποτελεσματικοτητα της εξαρτάται και από τη ροή. Τα θαλασσινά εξαρτώνται μόνο απο το βράχο για βιολογία, αλλα εκει παίζουν  και 25 κυκλοφορητες και wave maker:D

Από τη στιγμή βέβαια που αμμωνία και νιτρώδη είναι 0 το προς το παρόν δείχνει να επαρκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Σωκράτη, μείνε σε 1 είδος,μην το φορτώσεις.

Το στήσιμο έχει ενδιαφέρον.

Στο σαμπ θα μπορούσες να έχεις 3 διαμερίσματα,1 είσοδος με σφουγγάρι κ βαμβάκι,2 βιολογικά υλικά,3 αντλία επιστροφή.

Τι διαστάσεις έχει η αντλία σου; δώσε όσο χώρο μπορείς στο διαμέρισμα επιστροφής, γιατί φοβάμαι το καλοκαίρι μην ξενερισει η αντλία.

Τι θερμοκρασία πιάνει ο χώρος που φιλοξενεί το ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη είμαι πολύ ευχαριστημένος από την στιγμή που μείωσα τον φωτισμό στο προηγούμενο φτιάχνοντας δικό μου φωτιστικό.

Σε αυτό το νέο ενυδρείο με διαφορετικό φωτιστικό εφάρμοσα αυτά ππυ έγραψα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα μπλε LED. Επίτηδες άφησα λίγο απο το φως ενός μπλε LED να φωτίζει τον αριστερό βράχο, αλλά το φοβάμαι, γιατί έχω και μπλε Moon Light πάνω απο τον ίδιο βράχο. Το πιθανότερο είναι να καληψω το μπλε LED της "μέρας" για να μην έχω καμία αναγούλα.

 

Επίσης μια διόρθωση, η άμμος είναι 100% χαλαζιακή λεπτόκοκκη για τα θέματα που είπες. Δεν έχει καμία πρόσμιξη απο λάβα. Λάβα είναι ο βράχος μου, απλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά και μπερδεύει το πόστ μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, θα δω και το substat, να το προσθέσω. Παλαιότερα έτρεχα 250 lt πάλι Malawi με τον ίδιο βράχο, και με EHEIM 2217 αλλά κουράστικα τα βγάλε βάλε και καθάριζε, και έκανα overflow με sump. Εχω και κυκλοφορητές έχω αλλά ακόμα δεν τους πρόσθεσα. Η αντλία δημιουργεί καλή ροή σε σχέση με το παλιό εξωτερικό EHEIM φίλτρο.

 

Δημήτρη το είπα απο την αρχή πως δεν βάζω άλλο είδος στο ενυδρείο. 1 Species Only.

Η αντλία επιστροφής είναι περίπου κυλινδρική, με μήκος 15 cm  x 10 cm

Γενικά στο σπίτι επικρατούν normal θερμοκρασίες. Το ενυδρείο είναι μακριά απο σώματα και air codition.

Πολύ σωστή σκέψη αυτή για το 3ο διαμέρισμα ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...