Jump to content

Στησιμο ενυδρειου...Σωστο και υγειες...


Recommended Posts

Γεια σας παιδια...Ειμαι νεο μελος στο Aquazone...Ευχομαι ολοι να ειστε καλα...Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 126 λιτρων απλο της Eheim...Εβαλα και 5 ψαρια αλλα ολα ειναι λαθος...Τα ψαρια θα τα γυρισω ολα πησω στο μαγαζι που τα πηρα..Θελω να ξεκινησω νεο ενυδρειο σωστα και σταθερα και θελω την βοηθεια σας...Υπαρχει μερακι και θελιση και εχω και υπομονη κρινοντας απο τα τεραστια λαθη που εκανα...Αυτα...Ελπιζω να βρεθει καποιο παλικαρακι να με βοηθησει...Ευχαριστω προκαταβολικα...

Αφηνω και τα υπολοιπα ανταλλακτικα που εχω μαζι με το ενυδρειο...Eheim aquaball με τα δυο κομματια απο κατω και μια θεεμαστρα της eheim την μεσαια σε μεγεθος...Αυτα πηγαινανε σετακι με το ενυδρειο...

Και ενα ακομα ισως ασχετο αλλα το προσθετο...Ειμαι μονιμος κατοικος Γερμανιας

Έγινε επεξεργασία - Christos Gikas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο Καλώς ήρθες.

Το ότι είσαι κάτοικος Γερμανίας είναι στα πολύ υπέρ, όσο αφορά στο χόμπυ μας, μιας και η αγορά της Γερμανίας είναι αρκετά μπροστά σε σχέση με της Ελλάδας.

Από και και πέρα, αυτό που θα πρότεινα είναι να ψάχνεις λιγάκι σχετικά με τι ψάρια θες να ασχοληθείς, (δες προφιλ) και αφού καταληξεις εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Christos Gikas έγραψε:

ψαρια θελω να βαλω κοκκινα platties τα οποια τα λατρεψα...απλα δεν ξερω με τι να τα βαλω μαζι και ποσα...

 

 

Έγινε επεξεργασία - Christos Gikas
Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες αν θες για να αποφύγεις τα λάθει διάβασε το παρακάτω και πάνω σε αυτό μετα ότι δεν καταλάβεις ή θες περισσότερες πληροφορίες ρώτα

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καλός ήρθες αν θες για να αποφύγεις τα λάθει διάβασε το παρακάτω και πάνω σε αυτό μετα ότι δεν καταλάβεις ή θες περισσότερες πληροφορίες ρώτα

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Christos Gikas έγραψε:

Καλως σας βρηκα παιδια...Το διαβασα το αρθρο και εχω μερικες αποριες...Καταρχας πρεπει πρωτα να παραγγειλω υγρα τεστ να τα εχω ετοιμα...λοιπον απορια μου ειναι οτι στο στησιμο με σκευασματα στην αρχη λεει πρωτα αντιχλωριο...Αυτο το εκανα και την πρωτη φορα και ενα παλικαρι με ειπε οτι αν το ph ειναι περιπου στο 7 οτι μπορω να βαλω ψαρια...Ενω αλλου διαβασα οτι πρεπει να γινει πρωτα ο κυκλος 4 με 8 βδομαδες...Τελικα τι ειναι το σωστο στεπ by στεπ στησιμο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω τον γνωστό σου που σου είπες ότι μπορείς να βάλεις ψάρια όταν το ph είναι 7 είναι μια πληροφορία άκρος μα άκρος αβάσιμη χωρίς ίχνος λογικής, το Ph  δεν έχει καμιά σχέση με το στρώσιμο του ενυδρείου στο αν είναι το ενυδρείο έτυμο ή όχι να δεχθεί ψάρια.

Όσο γα το κύκλο του αζώτου κύκλος είναι αυτός θέλει τον χρόνο του αν τον αρχίσουμε απο το μηδέν, και θέλει 4 εβδομάδες και πολύ σπάνια και υπο συνθήκες όχι καλές 8 εβδομάδες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι γνωστος δουλευει στο μαγαζι απλα αποτι καταλαβα με αυτα που διαβαζω οτι μαλλον δεν εχει ιδεα...Επειδη θελω καο εχω υπομονη θελω να τα ξεκινησω ολα σωστα και απο το μηδεν...Μια απορια...το ενυδρειο που εχω γεματο πως θα το αδειασω και καθαρισω σωστα για τον επομενο Σωστο κυκλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αδειάσεις το ενυδρείο ίσα ίσα όσο ποιο πολύ έχει δουλέψει τόσο το καλύτερο όλο και κάτι θα έχει δημιουργηθεί απο βακτήρια. 

Να υποθέσω τώρα πως δεν έχει ψάρια μέσα, αν ναι κρατάς το νερό και το φίλτρο ως έχει και επιλέγεις μια απο της μεθόδους στρωσίματος που αναφέρει το άρθρο (όποια σου κάθετε ποιο καλά εσένα) και στρώνεις το ενυδρείο, έτσι απλά τίποτε παραπάνω και τίποτε λιγότερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει 5 ψαρια πεντε mollies...τρια πορτοκαλι με ουρα σαν ξιφος και αλλα δυο πολυχρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα εκανα μια πατατα εβαλα νερο στο ενυδρειο και το στρωνω χωρις να βαλω χαλικι,το ξερω εκανα κουταμαρα αλλα με επιασε ο ενθουσιασμος και δεν το σκεφτηκα....το σωζω;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος liasdynamics έγραψε:

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα εκανα μια πατατα εβαλα νερο στο ενυδρειο και το στρωνω χωρις να βαλω χαλικι,το ξερω εκανα κουταμαρα αλλα με επιασε ο ενθουσιασμος και δεν το σκεφτηκα....το σωζω;;;

Πρεπει να ανοιξεις το δικο σου θεμα, γιατι υπαρχουν πολλες ερωτησεις για πχ- φιλτρο, λιτρα πως το στρωνεις και πολλα αλλα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια τα δεχτηκανε και αδειασα το ενυδρειακι σημερα με τι ειναι καλο να καθαριστει απο μεσα...διαβασα για ξυδακι με ζεστο νερο...καθολου χημικες ουσιες

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2020 at 10:59 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καλός ήρθες αν θες για να αποφύγεις τα λάθει διάβασε το παρακάτω και πάνω σε αυτό μετα ότι δεν καταλάβεις ή θες περισσότερες πληροφορίες ρώτα

 

Τελικα σκεφτομαι να κανω το στρωσιμο με σκευασματα...Εχεις καποια καλη μαρκα να προτινεις Χρηστο...Δεν θελω να βαλω ψαρια καθολου απο αρχη αλλα μετα το στρωσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...