Jump to content

Full DIY project


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Αυτό το project θα είναι η δημιουργία ενός ενυδρείου 30 λίτρων διαστάσεων 30×30×35 από το μηδέν, δηλαδή θα κόψω και θα κολλήσω τα τζάμια, θα φτιάξω diy έπιπλο,diy φίλτρο, diy φωτιστικό, θα φτιάξω δικιά μου τροφή.

Το μόνο που πιστεύω ότι θα αγοράσω είναι ο θερμαντήρας και το soil γιατί θα μπούνε φυτά και γαρίδες, και φυσικά τα ζωντανά?

Εννοείτε πως ότι απορία εχω θα σας συμβουλεύομε. 

Θέλω την άποψη σας για το φίλτρο που σχεδίασα διαστάσεων Μ 24×Π 5×Υ 6 αν θα πρέπει να είναι κλειστό η αν θα μπορούσα να το αφήσω ανοιχτό από επάνω δηλαδή χωρίς να βάλω καπάκι.

Η αντλία είναι η sicce syncra nano

(Δεν υπάρχει πρόθεση για sump σε αυτό το φίλτρο?)

Να και μια φωτογραφία του,

20200607_004920.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έπιασα ακριβώς, το φίλτρο θα είναι εντός ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Επειδή δεν το έπιασα ακριβώς, το φίλτρο θα είναι εντός ενυδρείου?

Εξωτερικό θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως η κατασκευή του φιλτρου θα είναι από plexi glass.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό πως θα εισέρχεται στο φίλτρο? Γιατί αν πάμε σε λογική σαμπ, τότε ο όγκος του φίλτρου είναι πολυυυυ μικρός. 

29×5×6=870ml

Μυρίζει πλυμμηρα :P

Γιατι δεν το κάνεις φίλτρο πλατης εσωτερικά, να μην έχεις θέμα και να κρύψεις και θερμαντηρά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Το νερό πως θα εισέρχεται στο φίλτρο? Γιατί αν πάμε σε λογική σαμπ, τότε ο όγκος του φίλτρου είναι πολυυυυ μικρός. 

29×5×6=870ml

Μυρίζει πλυμμηρα :P

Γιατι δεν το κάνεις φίλτρο πλατης εσωτερικά, να μην έχεις θέμα και να κρύψεις και θερμαντηρά?

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό για το φίλτρο πλάτης.

Υπάρχει κάποιο σχέδιο που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το είχα φτιάξει κάποτε στο πλάι ενός 60λιτρου

 

 

111.jpg.8c51618905e7975b316187001aedfd51.jpg

Η μπλε γραμμή είναι η στάθμη του νερού. Το νερό εισέρχεται στο 1 μεσώ δυο στρογγυλών οπών. Εκεί είχα βάλει χοντροτρυπο σφουγγάρι. Στο 2 βιολογικό υλικό σε διχτακι και στο 3 αντλία επιστροφής και θερμαντήρας.

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Έτσι το είχα φτιάξει κάποτε στο πλάι ενός 60λιτρου

 

 

111.jpg.8c51618905e7975b316187001aedfd51.jpg

Η μπλε γραμμή είναι η στάθμη του νερού. Το νερό εισέρχεται στο 1 μεσώ δυο στρογγυλών οπών. Εκεί είχα βάλει χοντροτρυπο σφουγγάρι. Στο 2 βιολογικό υλικό σε διχτακι και στο 3 αντλία επιστροφής και θερμαντήρας.

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια κατά 99% Θα γίνει ετσι με μερικές προσθήκες.

( με την μπλε γραμμή εννοείς την στάθμη του νερού του ενυδρείου η του sump;)

Αυτή την κατασκευή μπορώ να την κάνω με plexi glass;

Σε ξαναευχαριστώ γιατί δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό αυτό το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η στάθμη ίδια είναι και στο ενυδρείο και στο φίλτρο. Συγκοινωνουντα δοχεία είναι. Το ύψος του χωρίσματος πρέπει να είναι όσο το ύψος του ενυδρείου. 

Και ναι μπορεί να γίνει με πλεξι. Και μάλιστα μπορείς να βάλεις μαύρο για να μην φαίνονται τα υλικά του φίλτρου .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Η στάθμη ίδια είναι και στο ενυδρείο και στο φίλτρο. Συγκοινωνουντα δοχεία είναι. Το ύψος του χωρίσματος πρέπει να είναι όσο το ύψος του ενυδρείου. 

Και ναι μπορεί να γίνει με πλεξι. Και μάλιστα μπορείς να βάλεις μαύρο για να μην φαίνονται τα υλικά του φίλτρου .

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Και κάτι ακόμα, πρέπει να είναι κλειστό από επάνω το sump η δεν υπάρχει πρόβλημα;

Και αυτές τις ταπούλες που μοιάζουν με κυκλικό πλέγμα που βάζουμε στις οπες του sump πως λέγονται;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται να είναι κλειστό. Για τις ταπουλες που λες, το είχα ρωτήσει και εγώ γιατί δεν ήξερα πως λέγονται. Τελικά βρήκα μετα από υποδειξη αυτές

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Όχι δεν χρειάζεται να είναι κλειστό. Για τις ταπουλες που λες, το είχα ρωτήσει και εγώ γιατί δεν ήξερα πως λέγονται. Τελικά βρήκα μετα από υποδειξη αυτές

Σε ευχαριστώ πολύ!

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα δεν ήξερα πως να περιγράψω αυτές τις στρογγυλές σχαρούλες ώστε να τις βρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ποιά σιλικόνη που θα μου προτείνατε για να κολλήσω τα τζάμια γιατί υπάρχουν πολλές στο εμπόριο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο το κόλλησα με Bison. Το προτελευταίο με Den Braven. Κανένα πρόβλημα και με τις 2. Αρκεί να προσέξεις να είναι μη τοξική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η BISON είναι πολύ καλή και διαφανεί

Link to comment
Share on other sites

Και για μαύρη η parasilico είναι λίγο ακριβή αλλά είναι επαγγελματική

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Καλησπέρα σας!

Αφού μετά από κάποιον καιρό και με την σημαντική βοήθεια του @Antonis K ,και τον ευχαριστώ πολύ, στο diy ενυδρειάκι έχει μείνει μόνο το κόλλημα του φιλτρου πλάτης και γι αυτό γράφω αυτό το ποστ για να δείτε τις εικόνες και να μου πείτε αν χρειάζονται κάποιες διορθώσεις πριν το κολλήσω. 

 

Η δημιουργία του...

Αρχικά αγόρασα τζάμια και τα κόλλησα με αρκετή προσοχή. Περίμενα 4 μέρες μέχρι να στεγνώσει και έκανα ένα τεστ όπου το γέμισα με νερό για να δω αν υπάρχουν διαρροές αλλά όλα ήταν τέλεια, δεν έσταζε από πουθενά.

Αφού ήταν όλα οκ πήγα και αγόρασα plexi glass σε χρώμα μαύρο για το φίλτρο πλάτης.

Πρώτα πρώτα με το που το πήρα άνοιξα μια τρύπα με το ποτηροτρύπανο για την σίτα που θα μπει.

Κόλλησα τα κομμάτια στις σωστές διαστάσεις και περίμενα να στεγνώσει.

Μετά έψαχνα να βρω τρόπο ώστε να στηρίξω τα υλικά και την αντλία.

Και έκανα μια πατέντα με μανταλάκια (όπου έβγαλα το ελατήριο για να μην σκουριάσει) και τα κόλλησα με σιλικόνη ώστε να παραμείνουν κλειστά. Έπειτα έκοψα από ένα καλάθι (που είχε σχήμα πλέγματος) δύο κομμάτια και τα κόλλησα με τα μανταλάκια ώστε να δημιουργηθεί η βάση στήριξης, και βγήκε οκ.

Για φωτιστικό πήρα αυτό και έβαλα μια λάμπα led 12watt 1200 lumen 6500kelvin.

Τέλος έφτιαξα το spray bar και γενικά τις σωληνώσεις της αντλίας προς το ενυδρείο με ηλεκτρολογικό "μεκαρονι"/σωλήνα Φ16, για τις ενώσεις χρησιμοποίησα 16mm λαστιχενιες μούφες για στεγανοποίηση και μια απλή πλαστικη γωνία φ16.

spacer.png

Οι φωτογραφίες με την κατασκευή...spacer.png

spacer.png

20200625_162800_compress55.jpg

20200625_165002_compress79.jpg

20200714_125636_compress11.jpg

20200714_130417_compress83.jpg

20200714_132320_compress76.jpg

20200716_144806_compress51.jpg

20200721_231822_compress77.jpg

20200721_231247_compress77.jpg

20200721_231642_compress27.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά νομίζω έγινε. Το μόνο που θα συμβούλευα είναι να αλλάξεις τα μανταλάκια. Όχι σαν κατασκευή, αλλά σαν υλικό. Γιατι δεν βάζεις 4 κομμάτια από το σωλήνα που έφτιαξες το σπρέι μπαρ?

 

ΥΓ 

πριν 12 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Αφού μετά από κάποιον καιρό και με την σημαντική βοήθεια του @Antonis K

Γι'αυτό είμαστε εδώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μια χαρά νομίζω έγινε. Το μόνο που θα συμβούλευα είναι να αλλάξεις τα μανταλάκια. Όχι σαν κατασκευή, αλλά σαν υλικό. Γιατι δεν βάζεις 4 κομμάτια από το σωλήνα που έφτιαξες το σπρέι μπαρ?

 

ΥΓ 

Γι'αυτό είμαστε εδώ :)

Τα μανταλάκια τα είχα φτιάξει πριν πάρω τον σωλήνα και μου φαίνετε κρίμα να πάει χαμένη η δουλειά που έκανα για να τα φτιάξω?.

Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ποτέ μανταλάκια να γίνονται σκόνη από την έκθεση τους στον ήλιο? Εδώ βέβαια έχουμε νερό, αλλά και πάλι η ποιότητα του πλαστικού δεν είναι και η καλύτερη. 

Better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Έχεις δει ποτέ μανταλάκια να γίνονται σκόνη από την έκθεση τους στον ήλιο? Εδώ βέβαια έχουμε νερό, αλλά και πάλι η ποιότητα του πλαστικού δεν είναι και η καλύτερη. 

Better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου:)

Οκ αν είναι θα αλλάξω την βάση των υλικών γιατί την βάση της αντλίας είναι λίγο δύσκολο να βγει πλέων...

Σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 7 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

@Νικόλαξ Πώς πάει η κατασκευή? Τελείωσες?

Ναι! Τελείωσε η κατασκευή όλα ένταξη!

Απλά λόγο του ότι διακοπεύω δεν ξεκίνησα το στρώσιμο ακόμη, αλλά από υλικά είμαι έτοιμος για το στρώσιμο. Μόνο φυτά και γαρίδες μένει να πάρω μετά?

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...