Jump to content

Παρουσίαση Ενυδρείου και μία ερώτηση


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και εγώ με τη σειρά μου να παρουσιάσω το ενυδρείο μου που τρέχει 5 μήνες περίπου. Δυστυχώς μετρήσεις δεν κάνω διότι δε γνωρίζω τι ακριβώς χρειάζεται και στην αρχή όπως και τώρα θεωρώ ότι στο γλυκό νερό δε χρειάζονται. Όποιος μπορεί και θέλει ας με βοηθήσει πάνω σε αυτό το θέμα.


Γενική κατηγορία ενυδρείου Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): (60x23x30)
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα): 60 λίτρα

Οργανισμοί
Φυτά:-
Ψάρια: 4 γκαπυ (1Α+1Θ+2 μικρά), 1 patty, 1 ξιφοφορο,1 labeo bicolor, 2 γκουραμι ( 1 dwarf +1 red blood), 1 hypostomus plecostomus 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: 3 πέτρες παραλίες
Ξύλα: 1 ξύλο παραλίας
Άλλα διακοσμητικά :-
Υπόστρωμα: λευκό χαλίκι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): IP54(54 W)
Διάρκεια φωτισμού: 14 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: dophin f-1200
Θέρμανση: ferplast bluclima 75W
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: flakes + bloodworms(1 φορά την εβδομάδα)


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε 15 μέρες αλλαγή το 1/3
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βελτιωτικου νερού sera aquatan και βακτήρια
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κάθε 30 μέρες αλλαγή βιολογικού υλικού στο φίλτρο

Και μια ερώτηση. Έχω δύο γκουραμι αλλά εδώ και λίγες μέρες το ένα από αυτά το dwarf δε συμπεριφέρεται καλά... πάει και κάθεται ή τέρμα κάτω στο χαλίκι ή κοντά στο φίλτρο... σήμερα δε όπως θα δείτε και παρακάτω αλλάζει και το χρώμα του... αρχίζει και μαυρίζει... Μπορείτε να μου πείτε γιατί ενώ το άλλο το γκουραμι όλα καλά, αυτό όχι;;;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!


 

  •  

IMG_20200531_183140.jpg

1591779413241104424544100256570.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε μου! Δεν θέλω να σε πάρω από τα μούτρα αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Εφόσον αποφάσισες να ασχοληθείς με το χόμπυ, φαντάζομαι ότι θα έχεις όρεξη να διαβάσεις λιγάκι. Όλοι ξεκινήσαμε με λάθη.

Κατ αρχάς τα τεστ είναι απαραίτητα και προτιμούνται τα υγρά. Τα περισσότερα ψαράκια σου είναι λάθος για τα λίτρα σου. Ξεκινά να διαβάζεις εδώ στο Φόρουμ για τις απαιτήσεις τους κ θα καταλάβεις. Επίσης υπάρχουν και ποστ για επιλογή ψαροσυνθεσης ανάλογα με τα λίτρα. Καλή αρχή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος MAKHS Kostopoulos έγραψε:

Γεια σας παιδιά και εγώ με τη σειρά μου να παρουσιάσω το ενυδρείο μου που τρέχει 5 μήνες περίπου.


 

  •  

 

 

Η συνολική ποινή που έχει επιβληθεί στα ψαράκια πόση είναι ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Η συνολική ποινή που έχει επιβληθεί στα ψαράκια πόση είναι ?

Το forum έχει σκοπό να βοηθά κ να συμβουλεύει ανθρώπους που θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το όμορφο hobby οπότε τέτοια ατυχεστατα σχόλια δεν νομίζω ότι χρησιμεύουν κάπου. 

Ευχαριστώ κ συγνώμη αν ξέφυγα από το νήμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Το forum έχει σκοπό να βοηθά κ να συμβουλεύει ανθρώπους που θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το όμορφο hobby οπότε τέτοια ατυχεστατα σχόλια δεν νομίζω ότι χρησιμεύουν κάπου. 

Ευχαριστώ κ συγνώμη αν ξέφυγα από το νήμα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά.

Πρώτα απ' όλα τρέχεις 5 μήνες ένα ενυδρείο το οποίο κατα την άποψη σου μετρήσεις στο γλυκό νερό δεν χρειάζονται.

Αλλά αν χρειάζονται, να σε συμβουλέψουν μετά από 5 μήνες τι ?

Δεύτερον. Όταν αγόρασες τα ζωντανά, ενημερώθηκες για τις συνθήκες διαβίωσης τους ? Σίγουρα όχι.

Τρίτον. Αρνείσαι ότι τα έχεις καταδικάσει ? Αν το αρνείσαι δεν χρειάζεσαι συμβουλές. Φίλε μου ο καθ' ένας εκφράζει την προσωπική του άποψη εδω μέσα, όπως και σε κάθε άλλο φόρουμ. Τα γραφόμενα μου λοιπόν έχουν να κάνουν μ' εμένα και οχι το φόρουμ. Η βολές σου να είναι μόνο προς το άτομό μου.

Και τέλος, είμαι απόλυτα βέβαιος οτι αν δεν είχες το πρόβλημα με το γκουράμι, ακόμη θα πίστευες οτι τα κάνεις όλα καλά.

 

α) Οι μετρήσεις είναι απαραίτητες

β) Το βιολογικό ΔΕΝ το αλλάζουν

γ) Τα ψάρια σε ένα ενυδρείο μπαίνουν με αυστηρά κριτήρια διαβίωσης τους και οχι τι αρέσει σε εμάς να βλέπουμε.

δ) Ο πληθυσμός και το γένος επίσης.

ε) Πρώτα διαβάζουμε μαθαίνουμε μας λύνονται οι απορίες και προχωράμε

στ) Διακόσμηση και φωτισμός είναι μέρος της διαβίωσης και όχι του οπτικού μας γούστου πρωτίστως.

 

Σου ζητώ συγνώμη αν το σχόλιο μου σε ενόχλησε.

Ξέρεις, είμαι συναισθηματικός με όλες τις μορφές ζωής, και ευθύς εκεί που νομίζω ότι αναλογούν ευθύνες. Αν τις απορρίπτεις αυτές τις ευθύνες, δικαίωμα σου αδιαμφισβήτητο.

Απλά θα σε παρακαλούσα όπως έγραψα και πριν, εγώ δεν είμαι το φόρουμ παρα ένα άτομο μέσα σε αυτό. Αρα μην αναφέρεσαι συνολικά, αλλά μόνο ατομικά.

Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ εγώ ένας απλός αναγνώστης είμαι-δεν με αφορα το συγκεκριμένο ενυδρείο. 

Αν θες κιόλας τη γνώμη μου έχεις δίκιο περί ευθύνης μη ενημερωσης αλλά ήθελα να το επισημάνω. 

Καλη συνέχεια 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Αδελφέ εγώ ένας απλός αναγνώστης είμαι-δεν με αφορα το συγκεκριμένο ενυδρείο. 

Αν θες κιόλας τη γνώμη μου έχεις δίκιο περί ευθύνης μη ενημερωσης αλλά ήθελα να το επισημάνω. 

Καλη συνέχεια 

 

Συγνώμη που αναφερόμουν καθ' όλο το μήνυμα μου σε εσένα. Το ξεκίνησα λάθος στην αρχή, και μετά το πήρε η μπάλα. Ενα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι, βλέπεις πιάσανε και η ζέστες.?

Να είσαι καλά φίλε. Αντεύχομαι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραία και αρκετά αυθόρμητη η πλακίτσα... ομως ο φίλος μας θέλει λιγο pep talk, θέλει καθοδήγηση, καποιος να αρχίσει να μιλα για περιβαλλον, βιολογία, πληθισμό... και οτι ατα συνεπάγονται...

Κατ αρχήν φίλε μου, νομίζω πως όλα ξεκινουν απο αυτ΄την μίμηση, βλέπουμε κατι, το θέλουμε και κοιτάμε να το μιμηθούμε, να μαθουμε το πως και τι...

Ξεκίνα με αυτα που θα σου άρεσαν να δεις σε ενα ενυδρείο, ειναι τα ψαρια? μπορει και οχι, υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, ειναι τα φυτά? ειναι οι πέτρες... διάλεξε απο τις χιλιάδες ενυδρεία που υπάρχουν στο διαδ'ικτυο κατι που να σου αρέσει και ξεκίνα τον μακρυνό δρόμο σου, όπως όλοι κάνουμε.. ακόμα και οταν φτάσεις, υπάρχει ενα αλλο κομμάτι που λέγεται συντήρηση και διατήρηση, γιατί το ενυδρείο ειναι απο τα πιο ασταθη και δύσκολα περιβαλλοντα...

Βρές τι θέλεις να κάνεις και τότε αφου αρχίσεις να διαβαζεις τα βασικά, θα βρεις πολλους καλους και προθυμους συνομηλιτές να μοιραστουν γνώσεις...

Αυτο που μας δείχνεις, έχει θέματα, ειτε περιβάλλον, ειτε βιολογία... κλπ κλπ.. αλλα και αισθητικά, νομίζω μπορείς να τα καταφέρεος πολύ καλύτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχουμε κάνει σχεδόν τα ίδια λάθη στην αρχη της ενασχόλησης μας  μην τον πιανεται απο τα μούτρα ζητησε βοήθεια 

Μακη πεταξε τις πετρες και το ξυλο ,εαν το χαλικι ειναι απο θαλασσα το πετας και αυτο 

το ενυδρείο σου βαση των διαστασεων που εδωσες ειναι περιπου 30 με 40 λιτρα 

παίρνεις  χαλικι ή αμμο απο καταστημα καλύτερα 

βαλε σε αγγελια ολα τα ψαρια να φυγουν γιατι δεν θα αντέξουν εκει, θα αρχίσουν ενα ενα να πεθαίνει οσο μεγαλώνουν , εαν μπορουν να σου δωσουν ανταλλαγη κανενα ευκολο φυτο καλυτερα ,αλλιως αν κάποιος χαρίζει  πάρε 

Αν θες κρατα τα γκαπυ και το πλατυ μόνο μαζι με φυτα και κανα ξυλο απο καταστημα οτι σε αρεσει μεχρι να εξεικοιωθεις με το αντικείμενο και να διαβάσεις εδω στο φορουμ καλυτερα τις αναγκες του χομπυ αργότερα μπορείς να κάνεις οτι θες ?

Link to comment
Share on other sites

@MAKHS Kostopoulos πρέπει να διαβάσεις σιγά σιγά με την σειρά τα παρακάτω, θα σου κάνουν καλό.

 

 

Γενικά έχω να πω πως σίγουρα κάποιοι απο αυξημένη ευαισθησία αντιδρούν κάπως έντονα αλλά και το τονίζω ΑΛΛΑ  <<Ο αναμάρτητος υμών πρώτος λίθόν βαλέτω επ΄ αυτόν>>

 

Δεν υπάρχει χομπίστας που να μην έκανε λάθη, άλλος μεγάλα άλλος μικρά. Ο σκοπός του κάθε χομπιστα που βλέπει λάθει σε αλλον χομπιστα πρέπει να επικεντρώνεται στο να διορθωθούν τα λάθει εφόσον φυσικά το επιθυμεί και αυτός που έκανε τα λάθει, απλά υποδεικνύοντας τον ορθό τρόπο, όλα τα άλλα είναι περιττά λόγια που πικραίνουν αυτόν που έκανε τα λάθει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Γενικά έχω να πω πως σίγουρα κάποιοι απο αυξημένη ευαισθησία αντιδρούν κάπως έντονα αλλά και το τονίζω ΑΛΛΑ  <<Ο αναμάρτητος υμών πρώτος λίθόν βαλέτω επ΄ αυτόν>>

 

Δεν υπάρχει χομπίστας που να μην έκανε λάθη, άλλος μεγάλα άλλος μικρά. Ο σκοπός του κάθε χομπιστα που βλέπει λάθει σε αλλον χομπιστα πρέπει να επικεντρώνεται στο να διορθωθούν τα λάθει εφόσον φυσικά το επιθυμεί και αυτός που έκανε τα λάθει, απλά υποδεικνύοντας τον ορθό τρόπο, όλα τα άλλα είναι περιττά λόγια που πικραίνουν αυτόν που έκανε τα λάθει.

 

Συγγνώμη αν ακουστώ αντιπαθητικός αλλά το βασικότερο λάθος που κάνουμε είναι ότι φαντασιωνόμαστε ότι υπάρχει σωστό και λάθος στο ενυδρειακό χόμπυ... Εξαρχής το χόμπυ είναι το λάθος, ενώ το σωστό είναι οι λίμνες τα ποτάμια και η θάλασσα!!! Δεν έχουμε δικαίωμα να επιφυλάσσουμε στο εαυτό μας τη ταμπέλα του σωστού, όταν στήνουμε μη φυσικά οικοσυστήματα με σκοπό οτιδήποτε άλλο από την διατροφή μας. Μας αρέσουν, μας ηρεμούν μας ευχαριστούν και φυσικά μας προσφέρουν εργασία, αλλά παραμένει κάτι που δεν έχει σχέση με την πραγματική φύση, έχει πολύ μεγάλο περιβαλλοντικό αποτύπωμα, έχει δημιουργήσει πληθώρα οικολογικών προβλημάτων και φυσικά δεν έχει κανένα λόγο που να σχετίζεται με κάτι άλλο πέρα από την ευεξία μας. Δεν βγάζω την αφεντιά μου απέξω και εγώ ενυδρεία έχω, άλλα δεν έχω καμία ψευδαίσθηση περί "εγώ αγαπώ τα ζώα" και "προσφέρω το καλύτερο στα ψάρια μου" και "δεν θέλω να βασανίζονται τα ζώα" κλπ. Δεν θέλω να τα βασανίσω γιατί δεν μου προσφέρει καμία ωφέλεια, ευχαρίστηση ή οτιδήποτε άλλο και δεν έχει καμία λογική βάση, όχι γιατί μου το λέει κάποια ηθική αρχή. Γενικά δεν είμαι οπαδός του  Αν πάλι πιστεύουμε ότι τηρούμε κάποια ηθική αρχή όπου περιλαμβάνει τα ζώα (όσα τουλάχιστον έχουν κεντρικό νευρικό σύστημα, ανάλογα και με την αντίστοιχη θεώρηση ώστε να αποδώσουμε ηθική υπόσταση σε κάποιο όργανισμό) τότε είμαστε υποκριτές! Γιατί ζώα είναι και δεκάδες είδη που χωρίς 2η σκέψη σκοτώνουμε σε καθημερινή βάση και μάλιστα στο φυσικό τους περιβάλλον γιατί κουβαλάμε δεκάδες φοβικά σύνδρομα, άγνοια και απόλυτη αδιαφορία για την πραγματική οικολογική τους αξία. Ακόμη και στα ενυδρεία μας είμαστε απρόβλεπτοι. Κάνουμε τρελές συζητήσεις για τις ιδανικές συνθήκες του κάθε είδους, "μαλώνουμε" όταν κάποιος κάνει κάτι "λάθος" αλλά θεωρούμε δεδομένο ότι πχ οι λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια κλπ πάνε υπερ πίστεως! 

Δεν μπορούμε λοιπόν να παίρνουμε τη θέση του "σωστού" και φωνάζουμε στους "λάθος" γιατί σωστός δεν είναι κανείς! 

Ασχολούμαστε όμως με τα ενυδρεία, κάνοντας την παραδοχή ότι προσπαθούμε για τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης, πολλές φορές αφύσικα καλές σε σχέση με ένα πραγματικό περιβάλλον, και τηρώντας κάποιες βασικές αρχές στην μεταχείριση των ζώων που φέραμε στα σπίτια μας χωρίς να ρωτήσουμε.

Καλό είναι να διαβάζουμε, να μαθαίνουμε και να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό που μπορούμε στα ζώα που επιλέξαμε να τους επιβάλουμε τη στάμπα του κατοικίδιου. Και όταν κάποιοι έχουν βασικά λάθη, προσπαθούμε να τους κάνουμε να τα μειώσουν και να εφαρμόσουν περισσότερη από τη γνώση που έχουν οι πιο έμπειροι.

Προφανώς και το ενυδρείο του φίλου έχει θέματα, σκοπός είναι να μειώσει όσα μπορεί και να μάθει όσα μπορεί. Αλλά σίγουρα δεν κερδίζει κανείς αν απλά παρουσιάζουμε ότι υπάρχει μόνο μια απόλυτη αλήθεια στο χόμπυ.

Συγγνώμη αν ακούγομαι εριστικός, αν παρεκτρέπομαι από τις αρχές του φόρουμ, παρακαλώ να διαγράψουν οι διαχειριστές την απάντησή μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dlamprou έγραψε:

Συγγνώμη αν ακούγομαι εριστικός, αν παρεκτρέπομαι από τις αρχές του φόρουμ, παρακαλώ να διαγράψουν οι διαχειριστές την απάντησή μου.

 

Εσύ δεν ακούγεσαι καθόλου εριστικός.

Εγώ φάνηκα επιθετικός και ειρωνικός προφανώς.

Διαβάζω απο τον περασμένο Φεβρουάριο το φόρουμ και ξέρετε γιατί ? Γιατί τον Φεβρουάριο αγόρασα το πρώτο μου ψαράκι. Και ΕΠΡΕΠΕ να μάθω πως να το διαχειριστώ. Διάβασα έναν τεράστιο όγκο πληροφοριών που υπάρχουν διαδικτυακά και συνεχίζω να το κάνω. Εχω ξανα 'τοποθετηθεί περί υπευθυνότητας που αναλογεί στην διατήρηση ζωής. Ήτοι είναι γάτες σκύλοι αρκούδες κροκόδειλοι η ψάρια.

Αν αυτό είναι λάθος, τότε είμαι μεγαλύτερο λάθος εγώ.

Εκτός και αν ισχύει για ορισμένους, το Ελα μωρέ ψάρια είναι και τι έγινε. Αν ψοφήσουν θα πάρουμε άλλα. Αν δεν ισχύει το προηγούμενο τότε ισχύει το και τα ψάρια έχουν δικαίωμα στην ευημερία ακόμη και αν οι συνθήκες είναι ελεγχόμενες απο τον χομπίστα, ο οποίος πρέπει πρώτα να γνωρίζει το τι καλείται να πράξει για να το πράξει στην συνέχεια.

Δεκάδες άτομα έχουν δημοσιοποιήσει το ξεκίνημα τους εδω μέσα. Παιδιά ξεκινάω νέο ενυδρείο. Τι να προσέξω με το φίλτρο ? Τι να κάμω με βιολογικό υλικό, τι φώτα προτείνετε? Τι ψαροσύνθεση μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα? Τι υλικό είναι καλό για τον βυθό κλπ.

Αυτοί είναι τα κορόιδα. Και είναι και οι άλλοι οι έξυπνοι.

Παιδιά πρώτη φορά γράφω γιατί μου ψόφησε το Γκάπυ που το έχω 4 μήνες μαζί με 12 τέτρα και 8 μονομάχους σε 40 λίτρα και μέχρι χθες δεν είχα πρόβλημα.

 

Αν τον απήγαγαν εξωγήινοι και τον έριχναν σε ένα κλουβί με γορίλες, μαϊμούδες και μπαμπουίνους γιατί όλα τα είδη περπατάνε στα δυο πόδια και αναπνέουν αέρα, ταΐζοντας τον μόνο μπανάνες, πόσο θα ζούσε ο ίδιος ? Δεν το έχει σκεφτεί.

 

Και θα συνέχιζε να μην έχει πρόβλημα αν δεν ψοφούσε το ψάρι. Θα καμάρωνε και από πάνω για το τι ωραίο και πολύχρωμο ενυδρείο έχει.

Τέλος πάντων, λόγο του ότι μάλλον εγώ είμαι ο ζαβός και τα βλέπω πολύ πιο σύνθετα απο οτι είναι τελικά, και λόγο του ότι δεν έχω την ικανότητα του να "φτιάξω τον κόσμο" (sic), ζητώ συγνώμη για την τοποθέτηση μου στα πρώτα μηνύματα σε αυτό το θέμα, από τον φίλο Μακη , και σας υπόσχομαι πως δεν θα ξανασυμβεί.

 

Μάλλον για κάνα ξερονήσι καλός είμαι να βουρλίζομαι μόνος μου. Με κόσμο ίσως να μην κάνω, οπότε ευχαριστώ για την φιλοξενία αυτό το διάστημα στον ιστοχώρο σας.

Στην κρίση των διαχειριστών αν μείνει η αν πάει κάδο το παρόν μήνυμα που πιθανόν προσβάλει μια μερίδα απο λάτρεις του χόμπι.

Καλή σας συνέχεια αγαπητοί φίλοι.

 

Link to comment
Share on other sites

@Display Name 

Eν ολίγοις θες να πεις ότι αποχωρείς οικειοθελώς απο το φόρουμ, δικαίωμα σου αν δεν μπορείς να δεχθείς κριτική ή δεν συμφωνείς με τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ, με την ίδια λογική θα μπορούσε και το μέλος που έκρινες να φύγει και εκείνο γιατί δεν μπορεί να δεχθεί την κριτική σου ή γενικά την κριτική.

Αναρωτιέμαι αν την κρητική που έκανα εγώ την έκαμνε άλλο μέλος θα αντιδρούσες το ίδιο; Το ότι έχω ένα ταμπελάκι σήμερα που αύριο μπορεί να μην το έχω δεν λέει τίποτα ώς χομπιστας εσύ είπες την άποψη σου και ως Χρήστος εγώ είπα τη δική μου.-

 

@dlamprou

Είμαστε φόρουμ για ενυδρεία και προσπαθούμε να συντηρούμε τα ενυδρεία μας όσο καλύτερα γίνεται, δεν είμαστε φιλοσοφικό φόρουμ για να αναλύσουμε γιατί οι άνθρωποι φιλοξενούν ζώα και μιλώ γενικά απο ψάρια έως σκυλιά. (Αν και το έχουμε κάνει και αυτό και άκρη δεν βγάλαμε).

Δεν θα κρίνω εγώ τον χαρακτήρα του άλλου ούτε έχω ταχθεί να αλλάξω τον τρόπο σκέψεως του. Δεν υπάρχει συνοχή σκέψης και ούτε θα υπάρξει 

 

Εμείς είμαστε εδώ ώστε αν δούμε λάθη σε ότι αφορά την συντήρηση των ψαριών να τα διορθώσουμε προτρέποντας τον υπεύθυνο να τα διορθώσει και να αποτρέψουμε  να επαναλάβει τα λάθει ώστε να χαρεί το χόμπι και να συντηρεί τα ψάρια όσο καλύτερα γίνεται σε συνθήκες ''σκλαβιάς''.

Αυτοί είναι η ουσία των ενυδρείακών φόρουμ νομίζω. Η άλλες συζητήσεις είναι ευπρόσδεκτες και επιθυμητές αλλά δευτερεύοντες. Αν δεν επικεντρωνόμαστε στην ουσία η άλλες συζητήσεις μετα καταντούν ανώφελες και απλά συζητήσεις.

 

Λέχθηκαν πολλά αλλά λίγα για το πως ο φίλος μας θα διορθώσει τα λάθει, τη να τα κάνω τα ωραία λόγια που είπατε και είπα αν στην τελική κανείς μας δεν βοηθά το μέλος να διορθώσει τα λάθει.

 

Οπότε παρακαλώ επικεντρώστε την ενέργεια σας σε αυτό, στην διορθώσει των λαθών που έχει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...