Jump to content

Αλγες


Recommended Posts

Παρε αυτο - https://zarbis.gr/product/οξυζενε-250-ml/

Πρεπει να γραφει - Σύνθεση: Υδατικό διάλυμα 3% Hydrogen Peroxide σε Purified Water.

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2020 at 8:19 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Απο το φαρμακειο αγοραζεις ενα μπουκαλακι 100μλ οξυζενε 3% - υπαρχει παντου, σε καθε φαρμακειο.

 Βαζεις (για το δικο σου ενυδρειο 120λ) - 40μλ απ αυτο το φαρμακο  σιγα σιγα, κοντα στην εξοδο του φιλτρου, να ανακατευεται με το νερο του ενυδρειου αμεσα.

Προσωπικα σε 2-5 ωρες - μαζευω με το λαστιχακι ολη τ νεκρη αλγη και κανω αλλαγη νερου 30% για να μην αυξηθει η αμμωνια.

Κανονικα 4 ημερες θεραπειας φτανουν.

Τεράστια βελτίωση από εχθές.Σημερα έγινε η δεύτερη εφαρμογή και τα αποτελέσματα είναι ήδη ορατα

20200708_205640.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε αυτο - https://zarbis.gr/product/οξυζενε-250-ml/

Πρεπει να γραφει - Σύνθεση: Υδατικό διάλυμα 3% Hydrogen Peroxide σε Purified Water.

Έψαξα σε 4 φαρμακεία και έβρισκα μόνο με πρόσθετα.το μόνο που βρήκα με τα λιγότερα πρόσθετα ήταν αυτο

15942312809828587526877717102923.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2020 at 12:41 ΜΜ, το μέλος Apostolispap έγραψε:

μετρήσεις έκανα με κάτι ταινίες της tetra.Δε ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες γιατί μου δείχνει κάτι κουλά. Π.χ την Kh μου την έδειξε 15,και PH 7.2.Μετρώντας το Co2 με υγρό τεστ άρχισε να αλλάζει χρώμα στις 70 σταγόνες. Που σημαίνει 140 ppm.Δε βγαίνουν τα νούμερα με βάση τον πίνακα.Απωλειες σε ζωντανά δεν εχω.Αμμωνια 0.Θερμοκρασία την κρατάω με δυσκολία στους 25,5- 26. Να φταίει η θερμοκρασία;

Παρε υγρα τεστ το συντομοτερο, αλλιως δεν θα εχεις ποτε πραγματικη εικονα αναφορικα με τις παραμετρους σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Apostolispap said:

Τεράστια βελτίωση από εχθές.Σημερα έγινε η δεύτερη εφαρμογή και τα αποτελέσματα είναι ήδη ορατα

20200708_205640.jpg

μην το κάνουμε και συνήθεια... και προκαλέσουμε την τύχη μας, η διαδικασία ειναι αργή, τα θρεπτικά και οι αιτίες που έφεραν το πρόβλημα, ειναι ακόμα εκεί. Ρίχνε ανα δυο μέρες και οχι πάνω απο δυο τρεις φορές, σε κύκλο... και μετα ξανα σε δυο εβδομάδες... κάνε αλλαγή μετα απο μια μερα απο την τελευταία δόση, η "ζημιά" στην άλγη έχει γίνει, απλα θέλει λίγο χρόνο να εξαφανιστει...(τρόπος του λέγει), δεν υπάρχει πραγματικά κάποιο στανταρ... Κοίταξε να βρεις και να μειώσεις τα αίτια...καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

μην το κάνουμε και συνήθεια... και προκαλέσουμε την τύχη μας, η διαδικασία ειναι αργή, τα θρεπτικά και οι αιτίες που έφεραν το πρόβλημα, ειναι ακόμα εκεί. Ρίχνε ανα δυο μέρες και οχι πάνω απο δυο τρεις φορές, σε κύκλο... και μετα ξανα σε δυο εβδομάδες... κάνε αλλαγή μετα απο μια μερα απο την τελευταία δόση, η "ζημιά" στην άλγη έχει γίνει, απλα θέλει λίγο χρόνο να εξαφανιστει...(τρόπος του λέγει), δεν υπάρχει πραγματικά κάποιο στανταρ... Κοίταξε να βρεις και να μειώσεις τα αίτια...καλή συνέχεια!

Ρίχνω μια φορά τη μέρα,σήμερα είναι η 3η.Κατι υποψιάζομαι που μπορεί να προκάλεσε ολο αυτο αλλά περιμένω να το διαπιστώσω.Αυτο που με προβληματίζει είναι η μέτρηση του co2.Το κάνω με υγρό τεστ αλλά μου βγάζει τρελές τιμές παρόλο που η ποσότητα που δίνω αυτές τις μέρες είναι ελάχιστη.ισα που βγαίνουν μικροφυσσαλιδες.και δουλεύω και αεραντλια το βράδυ 3 μέρες τώρα..Τέλος πάντων αναμένω και την αυριανή μέρα γιατί στις 4 θα σταματήσω το h2o2. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, μην το βάλεις άλλο, πάντως θα δεις οτι αυτο θα συνεχίσει να φευγει..και για την επόμενη εβδομάδα, η απόκριση του ειναι καπως αργή... κάνει δουλεια αλλα δεν ειναι γρήγορο, εγω μετρω με ηλεκτρονικό πεχαμετρο κοντρόλερ και δεν βλέπω διαφορές, εκεινο που ειδα ειναι ότι μόλις ρίξω τη δόση του, η οξειδοαναγωγή που διαβαζει το redox, απο 750 πηγαίνει στα 340... και μετα απο 3-5 ωρες ανεβαίνει ξανα... καποιοι οργανισμοι που την κάνουν, οξειδόνονται γρήγορα και σταματαει για λίγο, η χρήση αεραντλίας ειναι σοφή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν καλά. Αυτή η "γλιτσα" έφυγε,η green spot μειώθηκε πολύ.Εχει μείνει μια πράσινη και μια μαύρη αλλά όχι στο βαθμό που ήταν 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/12/2020 at 5:44 PM, Apostolispap said:

Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν καλά. Αυτή η "γλιτσα" έφυγε,η green spot μειώθηκε πολύ.Εχει μείνει μια πράσινη και μια μαύρη αλλά όχι στο βαθμό που ήταν 

Καλησπέρα, τι έγινε τελικά το έλυσες το πρόβλημα? Κι εμένα ίδια εικόνα έχει με το δικό σου ?και δεν φεύγει με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...