Jump to content

newbie σε αναζήτηση ενυδρείου για χελώνες


Recommended Posts

Οκ. Άκυρο! Τελικά άλλαξα ανταλλακτικό στο φίλτρο και δούλεψε. Θα είχε στομώσει. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί το έχω 4 μέρες μόνο και η πωλήτρια μου είπε να το αλλάζω μια φορά το μήνα... Ναι, καλά... Σορρύ για το άκυρο sos.

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2020 at 10:05 ΠΜ, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Μου προτείνετε παρακαλώ ένα φίλτρο να πάρω της προκοπής από αλλού? Για ενυδρείο 55x30 (βάζω 13 λίτρα νερού).

Δε βλέπω να βγάζω άκρη με το μαγαζί για να μου το αλλάξει.

Σε τοσα λιγα λιτρα και με χελωνες δεν χρειαζεται το συγκεκριμενο φιλτρο διοτι δεν κανει τη δουλεια που πρεπει, καλύτερα καθε 36-48 ωρες να αλλαζεις ολο το νερο με καινουργιο & αποχλωριομενο.

On 29/7/2020 at 10:41 ΠΜ, το μέλος Elena Graphics έγραψε:

Οκ. Άκυρο! Τελικά άλλαξα ανταλλακτικό στο φίλτρο και δούλεψε. Θα είχε στομώσει. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί το έχω 4 μέρες μόνο και η πωλήτρια μου είπε να το αλλάζω μια φορά το μήνα... Ναι, καλά... Σορρύ για το άκυρο sos.

Τι ανταλλακτικό ήταν....φτερωτή μηπως?   η πωλήτρια είναι  ή πολύ άσχετη ή πολυ πονηρή...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι νά'ξερα. Το φίλτρο έχει κάτι μπιλιτσες, ένα σφουγγαρι και ένα πανάκι λίγο αφράτο :p. Αυτό το πανάκι άλλαξα και άρχισε να δουλεύει πάλι.

Από τότε δεν χρειάστηκε να το ξανα αλλάξω και φαίνεται ότι λειτουργεί οκ. Κρατάει το νερό καθαρό για 5 μέρες οπότε κάτι φαίνεται να κάνει. Να αλλάζω το νερό κάθε μέρα δε λέει, μπορεί να ακούγονται λίγα τα 13 λίτρα νερό αλλά είναι βαρούτσικο να το αδειάζεις...

 

Φαίνεται ότι μπήκα σε μια σειρά. Έβαλα και την σωστή λάμπα και οι χελωνίτσες μου όσο πάει βαρβατεύουν! Υπολογίζω να τη βγάλω για 2 χρονάκια με αυτό το ενυδρείο και μετά βλέπω για μεγαλύτερο. Προς το παρόν μια χαρά φαίνεται ότι βολεύονται! Μόνο που δεν πάνε καθόλου στο νησί τους. Την βγάζουν σε κάτι βραχάκια που έχω βάλει στην άλλη γωνία, αλλά δυστυχώς δεν ξεραίνουν το καβούκι τους έτσι. Θα βάλω κάτι ψηλότερο μάλλον γιατί δεν νομίζω να πειστούν να πάνε στο νησί τους ποτέ.Τις βγάζω και στον ήλιο για καμιά ωρίτσα στην παλιά τους χελωνιέρα, τώρα που είναι καλοκαίρι. Διάβασα ότι τους κάνει καλό, και φαίνεται να τους αρέσει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια :)

IMG_20200731_174211.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...