Jump to content

66lt ενυδρείο τι ψάρια - φυτά να βάλω για να μακροημερεύσουν;


giannis_tomas

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

 

www.hailea.com/e-hailea/product1/f60.htm
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):  58χ30χ38
Συνολικά Λίτρα: 66

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:  ???
Ψάρια: ???

 

 

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο φυτά
Πέτρες: ψεύτικες
Ξύλα: ψεύτικο
Άλλα διακοσμητικά : φυτά ψεύτικα
Υπόστρωμα:
Βυθός: άμμος και χαλίκι ψεύτικο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  SUNSUN ADE-200C φωτιστικό LED 12W
Διάρκεια φωτισμού: 6 h με χρονοδιακόπτη, από 18.00 μέχρι 00.00

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: EHEIM ECCO PRO 130 (εξωτερικό)
Θέρμανση/ Ψύξη: amtra klima 100 w και Hobby AQUA COOLER V4
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: ξηρά: tetramin flakes, sera viformo


Παράμετροι

 

βάζω νερό από το φίλτρο που έχουμε MATRIKX +PB1 0.5μm
Γενική σκληρότητα (GH): >7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28-29 C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1/εβδομάδα (10%)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 1/εβδομάδα MICROBE-LIFT SPECIAL BLEND
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 40γρ. αλάτι/ αλλαγή

 

 

Μετά από αποτυχημένη προσπάθεια που προέκυψε από υποδείξεις πετσοπάδων, θέλω να κάνω ένα σωστό restart και να δημιουργήσω ένα ωραίο περιβάλλον για ψαράκια με το συγκεκριμένο ενυδρείο και τον συγκεκριμένο εξοπλισμό του.  Όσο το δυνατόν πιο εύκολα ψαράκια, δεν με ενδιαφέρει να είναι εξωτικά παράξενα κτλ, απλά να είναι χαρούμενα στο περιβάλλον που θα δημιουργήσω. Επίσης θα ήθελα να αλλάξω και την διακόσμηση γιατί είναι όλα ψεύτικα. Οπότε θα ήθελα να βάλω φυσικά υλικά, πέτρες, φυτά κοκ αρκεί τα φυτά να είναι εύκολα να μην χρειάζονται co2 και να μην τα τρώνε τα ψαράκια! Ακούω προτάσεις (είδος, αριθμός κοκ)!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!

Έγινε επεξεργασία - giannis_tomas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο για μονομάχο Πολύ όμορφο ψάρι με όμορφη πλεύσης, τά περισσότερα ενυδρεία για μονομάχους είναι τίγκα φυτεμένα αλλά η γνώμη μου είναι ότι και με λιγότερα δεν θα έχεις θέμα, εγώ προσωπικά είχα σέ ένα 40 λίτρα έναν μονομάχο τρία μηλοσαλίγκαρα, από διακοσμητικά είχα τρεις πέτρες από ποτάμι  μία ριζά, και από φυτά μία anubia μία vallisneria και ένα κερατόφιλο ελεύθερο 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! 1 ψαρακι δεν θα νιώθει μοναξια? Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει η ομορφιά θέλω μονο να ειναι χαρουμενο/να, οπότε δέχομαι προτάσεις και για άσχημα! Τα 2 comet χρυσοψαρα μου κρατησαν μονο 2 χρονια, ακολουθούσαν το χερι μου κολυμπουσαν και καταλαβα οτι περναγαν ωραία. Αλλα ηταν λαθος πολλα πράγματα, η τροφη, η διακόσμηση και κυριως οι διαστάσεις, ενω οι τιμες του νερου ηταν σωστές.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

 

Καλημέρα Γιάννη, όχι δεν θα νιώθει μοναξιά, αυτά τα ψάρια τά κάνει ευτυχισμένα το καθαρό νερό και τά φυτά, βέβαια εάν θες μπορείς νά βάλεις και θύλακες  για αναπαραγωγή, επίσης πίστεψέ με από συμπεριφορές αυτό το ψάρι θά σού δόσει πολλά, αν ασχοληθείς με το ψάρι θα σέ "κοιτάει στα μάτια" από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν κάποιος Πίο έμπειρος από εμένα μπορεί να σου προτείνει κάτι άλλο σέ αυτά τα λίτρα, εγώ ξέρω Πίο πολύ από Αφρική αλλά σέ αυτά τα λίτρα μόνο κοχυλόψαρα...

Link to comment
Share on other sites

ψαρια 6 cherry barbs 6 amano shrimps 1 female betta 

φυτα  2,3 cryprocoryne  μπροστα, hygrophila difformis  ,Limnophila sessiliflora πισω 

κανα ξυλο πετρες οχι πολυ μεγαλα και απλη αμμο 

θα εισαι οκ πιστευω 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

  Όσο το δυνατόν πιο εύκολα ψαράκια, δεν με ενδιαφέρει να είναι εξωτικά παράξενα κτλ, απλά να είναι χαρούμενα στο περιβάλλον που θα δημιουργήσω.

Το νερο, που εχεις ειναι σκληρο (ΚΗ-10 και γενικη >7 - μια ερωτηση- με τι τεστακια μετρας;) , προτεινω ζωοτοκα ψαρια (πχ. guppy, Endlers, οριακα πλατυ)

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/?tab=comments#comment-323428

https://www.aquazone.gr/forums/topic/42317-xiphophorus-maculatus-guenther-1866/?tab=comments#comment-385633

Απο φυτα δες τα ευκολα εδω-

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα χαρεμακι  guppy σε φυτεμένο με εύκολα φυτά velisneria, anubia nana, cryptocoryne, limnophila sessiliflora θα ήταν τέλεια 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό μήνα σε όλους! Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επέστρεψα και θα αρχίσω με ένα χαρεμάκι guppy με κάποια εύκολα φυτά! Πήρα υγρά τεστ και θέλω να ρωτήσω το εξής: δούλευε το ενυδρείο μου όλο τον Αύγουστο χωρίς ψαράκια (πέθαναν τα 2 χρυσόψαρά μου τέλη Ιούλη) και έκανα μετρήσεις που μου έδωσαν : 8,4 ph, 0 NO2, 0 NH3, 20ppm NH2, GH 14, 0 CL, KH 8. 

Κατ' αρχήν, φταίει το νερό που έχασα τα χρυσόφαρα (θερμοκρασία 28, να αγοράσω και ανεμιστήρα?). Επίσης προτείνετε να το αδειάσω να το καθαρίσω και να το στήσω από την αρχή για την φυλοξενία των guppy ή να κάνω καλή αλλαγή και να χρησιμοποιήσω το ίδιο νερό (χρησιμοποιώ νερό φίλτρου, είμαι Αθήνα); Αν πρέπει να το καθαρίσω μόνο με νερό; Επίσης καθαρίζω και το φίλτρο με ξέβγαλμα νερού; Θα βάλω ψιλό χαλίκι 1-3 mm, είναι οκ; Έχω πολύ ψεύτικη διακόσμιση (ψεύτικα ξύλα, πέρες κτλ), να την πετάξω και να έχω μόνο τα φυτά που θα βάλω; Σας ευχαριστώ ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά του φίλτρου καθαρίζονται "μόνο" με νερό του ενυδρείου.

Χρησιμοποίησε όσο μπορείς φυσικά υλικά, αφαιρώντας την ψεύτικη διακόσμηση.

Εάν αλλάξεις το χαλίκι θα το ξεστήσεις σχεδόν ολόκληρο, αλλά θα σε βοηθήσει το ήδη στρωμένο φίλτρο που έχεις.

Η θερμοκρασία μέχρι 28 είναι οκ.

Σε λίγες μέρες θα αρχίσει να πέφτει και η θερμοκρασία του περιβάλοντος οπότε δεν θα έχεις άμεσο πρόβλημα για αγορά ανεμιστήρα.

Μετά τις αλλαγές και πρίν βάλεις ψάρια ξανακάνε μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ωραία σε ευχαριστώ, οπότε άλλαζω νερό, βάζω καινούργιο (φίλτρου) και καινούργιο χαλίκι (αφού το πλύνω), βγάζω όλη την ψεύτικη διακόσμιση και αφήνω να δουλεύει το φίλτρο (το οποίο δεν θα αδειάσω αλλά θα αφήσω με το νερό του) μέχρι να πιάσω τις σωστές τιμές. Σωστά; Το ενυδρείο το καθαρίζω μόνο με νερό;;; Τα άλατα και την άλγη κτλ εννοώ.

Έγινε επεξεργασία - giannis_tomas
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

ωραία σε ευχαριστώ, οπότε άλλαζω νερό, βάζω καινούργιο (φίλτρου) και καινούργιο χαλίκι (αφού το πλύνω), βγάζω όλη την ψεύτικη διακόσμιση και αφήνω να δουλεύει το φίλτρο (το οποίο δεν θα αδειάσω αλλά θα αφήσω με το νερό του) μέχρι να πιάσω τις σωστές τιμές. Σωστά; Το ενυδρείο το καθαρίζω μόνο με νερό;;; Τα άλατα και την άλγη κτλ εννοώ.

Καθαρισμός μόνο με νερό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

ωραία σε ευχαριστώ, οπότε άλλαζω νερό, βάζω καινούργιο (φίλτρου) και καινούργιο χαλίκι (αφού το πλύνω), βγάζω όλη την ψεύτικη διακόσμιση και αφήνω να δουλεύει το φίλτρο (το οποίο δεν θα αδειάσω αλλά θα αφήσω με το νερό του) μέχρι να πιάσω τις σωστές τιμές. Σωστά; Το ενυδρείο το καθαρίζω μόνο με νερό;;; Τα άλατα και την άλγη κτλ εννοώ.

Αν θα κανεις restart, το παλιο φιλτρο βαζεις μαζι με το παλιο νερο (ολο) σε ενα καθαρο κουβα (μεγαλο ταπερ κτλ) και το φιλτρο βαλε να δουλεψει. Αν τη δουλεια με καθαρισμο θα τελειωσεις μεσα σε μια μερα, δεν θα κάνεις τιποτα αλλο. Αν δεις, οτι παει και την αλλη, ριξε μεσα στο παλιο νερο ενα φιλαρακι τριμμενο flakes να "ταιζεις" τα βακτηρια.

Οταν θα βγαλεις ολα τα ψευτικα, μπορεις να καθαρισεις τα τζαμια με σοδα φαγητου ή με ξιδι (οχι και τα δυο μαζι!) και ξυστρα (αν χρειαστει), μετα καλο ξεπλυμα και μπορεις να βαλεις μεσα χαλικι, πετρες,ριζες.

Μετα γεμιζεις το ενυδρειο με παλιο νερο, βαζεις μεσα και παλιο φιλτρο να δουλευει, βαζεις και καινουριο (ή μπορεις ολα τα υλικα απο το παλιο να μεταφερεις στο καινουριο και να αφησεις μονο το καινουριο να δουλευει). Συμπληρωνεις με νερο βρυσης+αντιχλωριο (μονο στο νερο βρυσης). Ριχνεις μεσα στο νερο λιγο τριμμενο flakes και σε 2-3 ημερες κανεις τεστακια.

ΝΗ3/4, ΝΟ2,ΝΟ3. Αν δεν θα υπαρχουν αμμωνια και νιτρωδη - αλλαγη νερου (30-50%) και βαζεις ψαρακια. Για τα ψαρακια

On 31/7/2020 at 11:46 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

προτεινω ζωοτοκα ψαρια (πχ. guppy, Endlers, οριακα πλατυ

Φυτα - https://www.aquazone.gr/forums/topic/83381-anubias-barteri-var-nana/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/84575-bacopa-caroliniana/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/84906-cryptocoryne-beckettii-petchii/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/90152-hygrophila-corymbosa/

και ολες τις αλλες hygrophila

https://www.aquazone.gr/forums/topic/86937-limnophila-sessiliflora/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/83298-microsorum-pteropus/

και τα αλλα microsorum + bucephalandra

https://www.aquazone.gr/forums/topic/85972-vallisneria-nana/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/83408-sagittaria-subulata/

και moss.

και κατι αλλο - το φωτιστικο SUNSUN ADE-200C ειναι πολυ αδυναμο για αυτο το ενυδρειο. Ψαξε καποιο, που να εχει τουλαχιστον 1500 -1800 lumen.

Link to comment
Share on other sites

πήρα μόνο ανουμπιες που δεν θέλουν φύτεμα, έκανα πάλι μετρήσεις και βγάζω 8.2 Ph και 9 GH. Τα guppy θα είναι οκ; γιατί λένε από 10gh και πάνω.. επίσης σκέφτομαι να βάλω μόνο 4 θηλυκά για να μην έχω γέννες. Δεν θα ξέρω τι να κάνω τα μικράκια και δεν έχω χρόνο να ασχολούμε, πιστεύετε ότι μόνο γυναίκες θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; πρέπει να γεννάνε γιατί αλλιώς αρρωσταίνουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

πήρα μόνο ανουμπιες που δεν θέλουν φύτεμα, έκανα πάλι μετρήσεις και βγάζω 8.2 Ph και 9 GH. Τα guppy θα είναι οκ; γιατί λένε από 10gh και πάνω.. επίσης σκέφτομαι να βάλω μόνο 4 θηλυκά για να μην έχω γέννες. Δεν θα ξέρω τι να κάνω τα μικράκια και δεν έχω χρόνο να ασχολούμε, πιστεύετε ότι μόνο γυναίκες θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; πρέπει να γεννάνε γιατί αλλιώς αρρωσταίνουν;

Πανευκολα φυτά οι ανουμπια αλλά πολύ αργή αναπτιξη μην σε φοβίζουν παντός τα φυτά τα εύκολα φυτά φυτεύονται και στο χαλίκι χωρίς υποστρομα.

Με υγρά τεστ μετράς?

Μια χαρα θα είναι τα guppy 

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα με της θυλυκες αν και το ιδανικότερο θα ηταν και ενα αρσενικό 

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2020 at 6:00 ΜΜ, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

σκέφτομαι να βάλω μόνο 4 θηλυκά για να μην έχω γέννες.

Γεννες θα εχεις και χωρις αρσενικο. Τουλαχιστον στην αρχη. Τα γκαπυ μια φορα ζευγαρωνουν και μετα μπορουν να γεννανε (χωρις αρσενικο), αν θυμαμε καλα, μεχρι και 4-5 φορες.

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 6:17 PM, Gmm said:

Πανευκολα φυτά οι ανουμπια αλλά πολύ αργή αναπτιξη μην σε φοβίζουν παντός τα φυτά τα εύκολα φυτά φυτεύονται και στο χαλίκι χωρίς υποστρομα.

Με υγρά τεστ μετράς?

Μια χαρα θα είναι τα guppy 

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα με της θυλυκες αν και το ιδανικότερο θα ηταν και ενα αρσενικό 

ναι υγρά τεστ της ΑΡΙ. τι τα κάνω μετά τα μικράκια, μιλάμε για τρελούς πληθυσμούς, πόσα να χαρίσω και σε ποιούς?!! πραγματικά, τι τα κάνουν τόσα ψαράκια πείτε μου γιατί θα έχω γέννες απ' ότι βλέπω..;  Επίσης ποια φυτά δεν χρειάζονται υπόστρομα και λίπασμα με αυτην την λάμπα μου (530LM)? ο πετσοπάς μου είπε να μην βάλω μεγαλύτερη (1800LM)  γιατί δεν κάνει καλό στα ανούμπια και στα ψαράκια, λέει καλύτερα αυτή που έχω. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

ναι υγρά τεστ της ΑΡΙ. τι τα κάνω μετά τα μικράκια, μιλάμε για τρελούς πληθυσμούς, πόσα να χαρίσω και σε ποιούς?!! πραγματικά, τι τα κάνουν τόσα ψαράκια πείτε μου γιατί θα έχω γέννες απ' ότι βλέπω..;  Επίσης ποια φυτά δεν χρειάζονται υπόστρομα και λίπασμα με αυτην την λάμπα μου (530LM)? ο πετσοπάς μου είπε να μην βάλω μεγαλύτερη (1800LM)  γιατί δεν κάνει καλό στα ανούμπια και στα ψαράκια, λέει καλύτερα αυτή που έχω. ευχαριστώ!

κοιταξε, τα ανουμπιας δεν χρειαζονται πολυ φως, αλλά η λαμπα σου ισα ισα  καλυπτει αυτο το φυτο και ακομα java moss. Για ολα τα άλλα φυτα χρειαζεται πολυ παραπανω.

Για να καταλαβεις τι και πως πρεπει να διαβαζεις εδω -

Ειδικα για

Να καταλαβεις, εγω εχω 14.000 lumen στο ενυδρειο 120λ και μια χαρα ειναι και τα ψαρια και τα φυτα.

Και..... δεν υπαρχει φυτο, που δεν χρειαζεται λιπασμα. Απλα για καποια φυτα αργης αναπτυξης φτανουν τα "λιπασματα", που εχει το νερο της βρυσης + τα κακακια των ψαριων, στα άλλα χρειαζεται πολυ παραπανω λιπασμα και τοτε βαζουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, natateo said:

κοιταξε, τα ανουμπιας δεν χρειαζονται πολυ φως, αλλά η λαμπα σου ισα ισα  καλυπτει αυτο το φυτο και ακομα java moss. Για ολα τα άλλα φυτα χρειαζεται πολυ παραπανω.

Για να καταλαβεις τι και πως πρεπει να διαβαζεις εδω -

Ειδικα για

Να καταλαβεις, εγω εχω 14.000 lumen στο ενυδρειο 120λ και μια χαρα ειναι και τα ψαρια και τα φυτα.

Και..... δεν υπαρχει φυτο, που δεν χρειαζεται λιπασμα. Απλα για καποια φυτα αργης αναπτυξης φτανουν τα "λιπασματα", που εχει το νερο της βρυσης + τα κακακια των ψαριων, στα άλλα χρειαζεται πολυ παραπανω λιπασμα και τοτε βαζουμε εμεις.

θενκς! τελικά με συνήθως τα μικρά γκαπάκια που θα έχω γέννες κάθε τρεις και λίγο, τι θα τα κάνω; τα χαρίζω σε πετ σοπ; υπάρχει κάποιο αρνητικό αν βάλω μόνο θηλυκά και αν το κάνω θα σταματήσουν να γεννούν μετά τις 3-4 γέννες; υπάρχει εναλλακτική για το ενυδρείο και νερό μου σε μη ωοτόκα ψαράκια; σόρρυ που επιμένω αλλά μου φαίνεται πολύ σημαντικό το θέμα να γεννιούνται 50-100 ψαράκια κάθε μήνα και να μην ξέρω τι να τα κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά δε θα γεννιούνται αλλά να ξέρεις ότι κάποια επίσης δεν επιβιώνουν. Για μένα το καλύτερο είναι αν δεις ότι αυξάνεται πολύ ο πληθυσμός σου να βγάζεις αγγελία ανά χρονικά διαστήματα και να χαρίζεις κάποια. Σίγουρα κάποιος χομπιστας θα βρεθεί να τα πάρει. Αλλά δες ότι όλα θα πάνε καλά αρχικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα μονο αρσενικα γκαπακια ή εντλερ. Ειναι πολυ πιο ομορφα απο τα θηλυκα ...... ή γαριδαδικο.

Μπορεις να χαριζεις και σε πετσοπ και να βγάζεις αγγελίες.

Με το ΡΗ, που εχεις (8.4), αν δεν θελεις να βαλεις ζωοτοκα, τοτε μονοδρομος ειναι η Αφρικη -

....ή μπορεις να παρεις φιλτρο αντιστροφης οσμωσης και τότε ανοιγουν οι δρομοι για πολλα κοπαδοψαρα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...