Jump to content

Στίγματα στο σώμα του 1 χρυσόψαρου


Recommended Posts

Το ψάρι είναι σε πολύ κακή κατάσταση δυστυχώς. Ενημερωνέ μας για την κατάσταση. Σε περίπτωση που φύγει το ψάρι θα σου δίνω αναλυτικές οδηγίες και θα πηγαίνουμε βήμα βήμα για να στήσεις σωστά το ενυδρείο σου και να το χαρείς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος giorghs έγραψε:

Η θερμοκρασία είναι 27 με 29 βαθμούς, δηλαδή αρκετά σταθερή.

Με τετοια θερμοκρασια νερου, χωρις μεγαλη αναταραξη επιφανειας (φιλτρο, αεραντλια) - δεν θα υπαρχει και οξυγονο στο νερο.

Παει το ψαρι......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πάλι το βίντεο, το ψάρι είναι πάλι στο μικρό κουτί των δύο λίτρων?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Το ψάρι είναι σε πολύ κακή κατάσταση δυστυχώς. Ενημερωνέ μας για την κατάσταση. Σε περίπτωση που φύγει το ψάρι θα σου δίνω αναλυτικές οδηγίες και θα πηγαίνουμε βήμα βήμα για να στήσεις σωστά το ενυδρείο σου και να το χαρείς 

Το ψάρι έφυγε, και όλα αυτά έγιναν μέσα σε ένα 16ωρο, νωρίτερα ήταν μια χαρά. Κάτι συμβαίνει εδώ και 2 βδομάδες από κάτι που υπάρχει στο νερό του μεγάλου ενυδρείου.
 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με τετοια θερμοκρασια νερου, χωρις μεγαλη αναταραξη επιφανειας (φιλτρο, αεραντλια) - δεν θα υπαρχει και οξυγονο στο νερο.

Παει το ψαρι......

Τα χρυσόψαρα έχω διαβάσει σε διάφορα ελληνικά και ξένα forum και sites, ότι αντέχουν έως 32 βαθμούς και γενικά ότι είναι σκληρό είδος ψαριού και δεν φεύγει εύκολα..
Το φίλτρο περιλαμβάνει σωληνάκι αεραντλίας και μπαίνει αρκετό οξυγόνο, δημιουργώντας και αρκετές μπουρμπουλήθρες + τα φυτά που έχω μέσα. Από οξυγόνο μπορούν να αναπνεύσουν 10 ψάρια εκεί μέσα. Τα προηγούμενα 2 χρυσοψαράκια που είχα μέσα, ήταν 5-6 μήνες εκεί μέσα.
Σε λάθος λόγο εστιάζεις. Άλλη είναι η αιτία και θεωρώ, παρότι άσχετος, κάποιο βακτήριο στο ενυδρείο ή λίπασμα που ρίχνω.
Ξαναγράφω τι έριχνα, Seachem Flourish (3 μήνες), diy θειικό μαγνήσιο (αυτό το ρίχνω ακριβώς 2 βδομάδες πλέον), diy θειικό κάλιο (το ρίχνω 3,5 μήνες), βακτήρια για το φίλτρο (5 μήνες) και Easy Life Voogle (1 βδομάδα).
 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Επειδή βλέπω πάλι το βίντεο, το ψάρι είναι πάλι στο μικρό κουτί των δύο λίτρων?

Όχι ήταν μόνο για 2 ώρες εκεί και ειδικά ζωντάνεψε την 2η ώρα, μόλις το ξαναμετέφερα στο μεγάλο ενυδρείο, τα τίναξε έως το πρωί. Οπότε κάποιο θέμα έχει το νερό του ενυδρείου από κάποιο παράσιτο ή κακό βακτήριο ή από τις σκληρότητες του ή από τα λιπάσματα. Άλλωστε και τα 3 ψαράκια φύγαν με τον ίδιο τρόπο σε 1,5 βδομάδα, και το ένα από αυτά το είχα μόνο 6 μέρες.

Το ενυδρείο έχει εννοείται βρωμιές στο χαλίκι υπολείμματα και ακαθαρίες των ψαριών που έχω μέσα και αποτελεί σαν λίπασμα των φυτών. Οπότε καθαρισμός με σκούπα ενυδρείου είναι αδύνατη καθώς θα ξεριζωθούν και τα φυτά από το χαλίκι.
Αυτήν την στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν αυτά:
2 Nerite σαλιγκάρια (5 μέρες τα έχω, για να καθαρίζουν λίγο τον χώρο μέσα)
Anubias Heterophylla, Echinodorus Mix (Bamboo pot Medium), Cryptocoryne Mix (Bamboo pot Small), Valisneria Spiralis, Bucephalandra Wavy Green με Java Moss σε πέτρα λάβας, Microsorum pteropus Trident με Java Moss σε πέτρα λάβας και 3 ψεύτικα φυτά.
Από υπόστρωμα έχω 5-6 εκατοστά ύψος χαλαζιακή άμμο Rawasy 1-2 mm, και από πάνω 1 kg 0,7 mm κοκκομετρίας πολύχρωμο χαλίκι neon διάσπαρτο στον χώρο.

Φίλτρο εσωτερικό RESUN Magi-380 με σωληνάκι οξυγόνου για ανατάραξη και μπουρμπουλήθρες, και έχω βάλει σαν υλικά απλό ενυδρειακό σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και ως βιολογικό υλικό μισό χώρο ελαφρόπετρα και μισό χώρο Aquael BioCeraMAX 1600.
Αδιάβροχο φωτισμό σε λευκό χρώμα LED RS-LE 3 watt 40 cm, που τον έχω ανοιχτό 8 ώρες συνεχόμενα κάθε μέρα.
Επίσης 2 κοχύλια, 1 κεραμικό κορράλι 10cm, 1 κεραμική σπηλιά 10cm και μια πέτρα Αmtra Rοccia Bamboo 10 cm μήκος 6 cm πλάτος και 5 cm ύψος.


Τι κάνω τώρα, πριν ξαναβάλω κάτι άλλο ξανά μέσα και για πόσο καιρό;

Έγινε επεξεργασία - giorghs
Link to comment
Share on other sites

Λοιπό άκου τι πρέπει να κάνεις:

  • βγάζεις τα πάντα από το ενυδρείο
  • Πετάς το υπόστρωμα
  • Καθαρίζεις όλο το εσωτερικό του ενυδρείου με vettex που δεν έχει χρησιμοποιηθεί για καθαριότητα, χρησιμοποιώντας ως μέσο καθαρισμού το ξύδι. Αυτό το κάνεις για να απολυμανθεί το ενυδρείο σου.
  • Αγοράζεις νέο υπόστρωμα, κατά προτίμηση χοντρό χαλίκι χωρίς χρώμα ( το μέγεθος του χαλικιού θα πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να μπορούν να το πιπιλάνε τα ψάρια αλλά να μην κινδυνεύουν να πνιγούν από αυτό) ή μαύρη άμμο
  • Καθαρίζεις καλά το υπόστρωμα σε μια νέα λεκάνη μέχρι να είναι διαφανές το νερό που φύγει
  • Βάζεις το υπόστρωμα στο ενυδρείο. 
  • Γεμίζεις με νερό.   

όσον αφορά τα φίλτρα:

  • Πλένεις τόσο το βιολογικό υλικό όσο και τα σφουγγάρια πολύ καλά μόνο με νερό βρύσης και τα αφήνεις σε ήλιο μια δύο μέρες ώστε να στεγνώσουν καλά και να ψοφήσει και ότι τυχόν μικρόβιο υπήρχε.
  • Στη συνέχεια τα ξαναβάζεις μέσα και τα τοποθετείς στο ενυδρείο.

Στη συνέχεια βάζεις σε λειτουργία τα φίλτρα. Μόνο υπόστρωμα στην αρχή και κανένα διακοσμητικό, ειδικότερα ψεύτικο. Βρίσκεις τούλι και σε αυτό βάζεις τροφή που είχες και το αφήνεις μέσα στο ενυδρείο. Ανά δύο μέρες θα αδειάζεις την τροφή και θα βάζεις καινούργια, ώστε με τον τρόπο αυτό να ξεκινήσει η δημιουργία βιολογίας στο ενυδρείο σου (κύκλος του αζώτου).

 

Επίσης αγοράζεις υγρά τεστ νερού. Χρειάζεσαι κυρίως τρία: Για αμμωνία, για νιτρώδη και για νιτρικά. Τα αγοράζεις από το κατάστημα που πήρες τα ψάρια. 

Δε βάζεις κανενός είδους χημικό ζουμί και σαχλαμάρες. Μόνο θα πάρεις αντιχλώριο για τις αλλαγές νερού. Τπτ άλλο, ούτε βακτήρια ούτε αντιστρες.

 

Μέσω της διαδικασίας της τροφής που σου είπα και κάνοντας μέρα παρά μέρα τα τεστ θα προκύψουν τα εξής:

  • Στην αρχή το νερό θα γεμίσει αμμωνία 
  • Στη συνέχεια θα αρχίσει να μειώνεται η ποσότητα της αμμωνίας και να ανεβαίνουν κατακόρυφα τα νιτρώδη
  • Το επόμενο βήμα είναι η μετατροπή των νιτροδών σε νιτρικά. Και αυτό θα φανεί από τα τεστ που θα κάνεις
  • Στο τέλος, αμμωνία και νιτρώδη θα μηδενίσουν και θα έχεις νιτρικά μόνο. Τότε θα έχει δημιουργηθεί βιολογία στο φίλτρο σου και θα μπορεί να αποδεχθείς ψάρια.

Η διαδικασία αυτή απαιτεί συνολικά 15 ημέρες-1,5 μήνα για να ολοκληρωθεί. Στο διάστημα αυτό θα συνεχίζεις την αλλαγή τροφής στο τούλι κάθε τρεις ημέρες.

 

όταν λοιπόν ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα μπορείς να βάλεις ψάρια. Αν επιμένεις σε χρυσόψαρα, θα πάρεις δύο fancy (τα χοντρά με τις πολλές ουρές και όχι τα μονόουρα) γιατί μόνο αυτά κάνουν για το ενυδρείο σου. Και πάλι βέβαια αν μεγαλώσουν θα χρειαστεί να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Πριν μπουν όμως τα ψάρια θα κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού (70%) γιατί το νερό θα είναι γεμάτο νιτρικά. Επαναλαμβάνω 70% περίπου, όχι όλο!!!! 

 

Θέλω όμως και βίντεο του ενυδρείου σου και των φίλτρων σου για να έχω πλήρη γνώμη. όσον αφορά την οξυγώνωση, αφού δω τα βιντεάκια σου, θα σου πω τι να κάνεις. 

 

Πετάς τη σαχλαμάρα των δύο λίτρων. Το ενυδρείο σου είναι μικρό όποτε αυτόματα γίνεται και καραντίνα.

 

Τα φυτά θα σου πουν τα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία αν απολυμάινονται και πως

 

    

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Μας λες τι μαρκα βακτηρια έβαζες;

Ενα υγιες χρυσοψαρο μπορει να αντεξει 32 βαθμους αλλά αμά ειναι κατι λαθος το επηρεαζει πολύ και τετοια θερμοκρασια μπορει να το σκοτωσει. Μπουρμπουληθρες δεν εχουν σημασια , ανταραξη να εχει μονο πολύ.

Άμα δεν σε πειραει πως φαινεται εγω θα πηγαινα με αδειο βυθο για να καθαριζει καλά

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Θέλω όμως και βίντεο του ενυδρείου σου και των φίλτρων σου για να έχω πλήρη γνώμη. όσον αφορά την οξυγώνωση, αφού δω τα βιντεάκια σου, θα σου πω τι να κάνεις. 

Πετάς τη σαχλαμάρα των δύο λίτρων. Το ενυδρείο σου είναι μικρό όποτε αυτόματα γίνεται και καραντίνα.

Τα φυτά θα σου πουν τα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία αν απολυμάινονται και πως   


Τον κύκλο του αζώτου τον γνωρίζω, πάντως ευχαριστώ που τον έγραψες με κάθε βήμα. Τα ίδια βήματα είχα κάνει πριν 6 μήνες.
Ουσιαστικά μου λέτε να ξαναρχίσω πάλι από την αρχή και να φύγουν άλλα πόσα λεφτά, άπειρος χρόνος και να πετάξω ότι έχω. Με απλά λόγια το δυσκολότερο.
Από ότι υπολογίζω 150-200 ευρώ στάνταρ στην καλύτερη για να πάρω ότι μου είπατε.
Ήδη μου έχουν φύγει 450+ σε πράγματα, φυτά και ότι δήθεν χρειαζόταν να πάρω, 6 μήνες και χωρίς μεγάλο ενυδρείο γυάλινο.
Επίσης αφού ξεστήσω το 76άρι ενυδρείο-κουτί αποθήκευσης, πρέπει να κάνω το ίδιο λογικά και με το μικρό ενυδρείο (ένα 20λιτρο γυάλικο κανονικό που έχω) που έχω μόνο φυτά εκει μέσα και σκεφτόμουν να βάλω γαρίδες, αλλά με τόσους θανάτους στο μεγάλο ενυδρείο φοβήθηκα και σταμάτησα κάθε σκέψη αγοράς γαριδών αυτό το διάστημα για το μικρό ενυδρείο..
Με όλα αυτά, θέλω να πω πως άμα τα πετάξω όλα ή τα κάνω πάλι από την αρχή τι κατάλαβα; Σκοπός είναι να βρω από τι προκλήθηκε όλο αυτό, την αιτία δλδ, έτσι ώστε να μην ξανασυναντήσω το ίδιο πρόβλημα πάλι.
Προτιμώ να τα πετάξω όλα από το μπαλκόνι παρά να ξεκινήσω άλλη μια τέτοια επίπονη διαδικασία, ενώ είχα φτάσει κοντά σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Για τεστ Αμμωνίας και PH έχω το Seachem Alert που κρατά ένα χρόνο όπως λέει.
Για ΝΟ2 έχω υγρό τεστ σε μπουκαλάκι της Sera και όσες φορές π'ηρα νερό αυτές τις μέρες από το ενδρείο και το ανακάτεψα με τα υγρά που έχει, 0 βγάζουν.
Μόνο ΝΟ3 μου λείπει που είναι το τελευταίο σε ένα ενυδρείο αν έχεις πολλά φυτά, αφού καταναλώνονται από αυτά. Γιαυτο και δεν πήρα, όμως πρέπει να πάρω μετά από αυτό που έγινε.
Θέλω να παρατηρήσω την ανταπόκριση των φυτών χωρίς να βάζω πλέον diy θειικο μαγνήσιο που μόλις το ξεκίνησα άρχισα να έχω προβλήματα και με τα 2 ενυδρεία. Και στο 20αρι μου ήδη χάθηκαν 2 φυτά μέσα σε 2 μέρες, παρότι χρησιμοποιούσα άλλα εργαλεία από ότι στο μεγάλο.
Γιαυτό επίμενω ότι κάποια χημική αντίδραση ίσως τα ξεσκίζει όλα και πλέον μόνο Seachem Flourish σκέφτομαι να βάζω (σε πολύ περιορισμένη ποσότητα) για να δω αν επιβεβαιωθούν οι υποψίες μου. Όσο περνάνε οι μέρες και οι ώρες τόσο πιο πολύ πιστεύω πως φταίει το θειικο μαγνήσιο, γιατι και τα ψάρια πέθαναν και τα φυτά πλέον άρχισαν να μαραίνονται και κάποια μαράθηκαν. Ε δεν μπορεί, παραπάει πολύ.
Παιδιά το Θείο στα ψάρια και στα φυτά αν είναι σε μεγάλο βαθμό ξέρουμε τι προβλήματα προκαλεί;
Στο βίντεο φαίνεται υπερφορτωμένο το ενυδρείο γιατί μετέφερα σήμερα 3 φυτά από το μικρό ενυδρείο για να μην μαραθούν τελείως.

πριν 1 ώρα, το μέλος GFAJ έγραψε:

Μας λες τι μαρκα βακτηρια έβαζες;

Ενα υγιες χρυσοψαρο μπορει να αντεξει 32 βαθμους αλλά αμά ειναι κατι λαθος το επηρεαζει πολύ και τετοια θερμοκρασια μπορει να το σκοτωσει. Μπουρμπουληθρες δεν εχουν σημασια , ανταραξη να εχει μονο πολύ.

Άμα δεν σε πειραει πως φαινεται εγω θα πηγαινα με αδειο βυθο για να καθαριζει καλά


Waterlife BacterLife 250mL τους τελευταίους 5 μήνες. Βάζω 4 ml σε κάθε αλλαγή νερού μέσα στο βιολογικό υλικό του φίλτρου.
.Αν ήταν προβληματικό θα μου το έβγαζε από την αρχή θεωρώ και όχι μετά από τόσους μήνες

 

.

Έγινε επεξεργασία - giorghs
Προσθήκη Βίντεο
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2020 at 4:33 ΜΜ, το μέλος giorghs έγραψε:

Εδώ και 1,5 βδομάδα είχε περιορισμένη όρεξη και πριν 5 μέρες παρατήρησα πως δεν κολυμπούσε σωστά αλλά έγερνε λίγο, από εκείνη την στιγμή το έβγαλα από το κυρίως ενυδρείο μου (κουτί αποθήκευσης 76 λίτρων, με καθαρά στο περίπου 55-60 λίτρα νερό) και το έβαλα σε μια μικρή χελωνιέρα 1,5 λίτρου. Αυτές τις 3 τελευταίες μέρες το έχω έξω στο μπαλκόνι να το χτυπά ο ήλιος και το βράδυ το βάζω εντός σπιτιού.

 

On 10/8/2020 at 4:33 ΜΜ, το μέλος giorghs έγραψε:

Παρουσιάστηκε και πριν 2 μήνες πρόβλημα με στίγματα στο ίδιο χρυσόψαρο και λύθηκε με τον ίδιο τρόπο (μπαλκόνι και, αποχή από φαγητό) αλλά τώρα παρατήρησα χειρότερη συμπεριφορά ψαριού και έλλειψη όρεξης και θορυβήθηκα περισσότερο. Σήμερα έβαλα και αλάτι (δυστηχώς όχι ενυδρειακό αλλά μαγειρικό) στο κυρίως ενυδρείο και στην χελωνιέρα, μήπως και βοηθηθεί η κατάσταση.

 

On 10/8/2020 at 4:33 ΜΜ, το μέλος giorghs έγραψε:

Γενικά από τΙ πιστεύετε ότι οφείλεται το πρόβλημα στο χρυσόψαρο, είναι κάποια ασθένεια, κάποιο παράσιτο ή είναι κάτι στην διατροφή του;

Προσωπικα , φιλε μου, πιστευω πως μετα απο τοσα βασανα, που περασαν τα ψαρια  στα χερια σου, ειναι θαυμα, που αντεξαν τόσο........

Γραφεις, οτι

- Τα χρυσόψαρα έχω διαβάσει σε διάφορα ελληνικά και ξένα forum και sites, ότι αντέχουν έως 32 βαθμούς ..... τοτε ας κρατησουμε αυτα στους 32 βαθμους....

- Το φίλτρο περιλαμβάνει σωληνάκι αεραντλίας και μπαίνει αρκετό οξυγόνο, δημιουργώντας και αρκετές μπουρμπουλήθρες .... φιλε μου, οι μπουρμποληθρες δεν οξυγονωνουν το νερο (θα το ηξερες, αν θα ειχες διαβασει καποια σχετικα αρθρα). Τα φυτα παραγουν οξυγωνο μονο σε φωτεινη φαση της φωτοσυνθεσης, την νυχτα το καταναλωνουν.

- Τα προηγούμενα 2 χρυσοψαράκια που είχα μέσα, ήταν 5-6 μήνες εκεί μέσα..... Ζουν 20 - 40 χρονια......

Για τα λιπασματα.....

Ολοι εμεις, που εχουμε φυτεμενα ενυδρεια, ριχνουμε λιπασματα στο ενυδρειο καθημερινα (και DIY και εμποριου). Κανενα ψαρι ή γαριδα δεν ψοφαει απο λιπασμα, αν τα κανεις ολα σωστα. Εχω ριξει στο ενυδρειο και λιπασμα για ελιες και γενικης χρησης. Τα ψαρια μια χαρα ειναι.

Για τα βακτηρια - υπαρχουν παντα και παντου. Μονο η επιβιωση σε ακραιες συνθηκες εμας και αλλα ζωντανα μας  κανει ευαλωτους σε βακτηρια και ιους.

Τα παρασιτικα νοσηματα ειναι αλλο κεφαλαιο.....

Με το φιλο @killerknight δεν συμφωνω  σε απολυμανση ενυδρειου με restart. Θεωρω, οτι δεν χρειαζεται. Αν το ενυδρειο θα παραμενει χωρις ψαρι για πανω απο 2 εβδομαδες (σε θερμοκρασιες πανω απο 25 βαθμους), θα γινει φυσικη απολυμανση (μιλαμε για παρασιτικα και ιογενης νοσηματα ). Για τα βακτηρια ειπαμε - υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα και παντου......

Και χοντρο χαλικι για τα χρυσοψαρα δεν ειναι καλη επιλογη, το ιδιο και για τα φυτα. Ενα χαλαζιακο αμμοχαλικο με κοκκομετρια απο 0.8 μεχρι 3 mm θα ειναι μια χαρα.

P.S. μπορει να ημουν λιγο αποτομη..... Σου ευχομαι να κανεις καλη και σωστη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δε νομίζω κάποιος από εδώ να σου πρότεινε με 20 λίτρα ενυδρείο να πάρεις χρυσόψαρα η ακόμη και με το δοχείο αποθηκευσης. (Νόμιζα ότι ήταν ενυδρείο και όχι κουτί). Επίσης να σου πω ότι μονοουρα χρυσόψαρα με φυτά συνήθως δεν είναι συμβατά γιατί απλα τα τρώνε. Επίσης από αυτά που σου είπα δε νομίζω ότι χρειάζεσαι 400 ευρώ. Υπόστρωμα πρέπει να πάρεις και αν είναι για φυτά πρέπει απλά να διαλέξεις το κατάλληλο. Αποφάσισε τι θες να κάνεις πρώτα με το ενυδρείο και τι θες να βάλεις μέσα και μετά ξαναμιλαμε. Τέλος οφείλω να σου επισημάνω ότι το χόμπι μας απαιτεί υπομονή και επιμονή 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα restart οχι για την απολυμανση γιατι δε πιστευω οτι ηταν αρρωστια άλλα για τα βακτηρια . Τα βακτηρια που εβαλε μπορει να ειναι τα λαθος ειδη που δεν επιβιωνουν μονα τους( τυπου seachem stability) και καλο θα ηταν να αρχισει απο την αρχη με σωστα βακτηρια και όλα

giorgh καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου, εχεις ξοδεψει ενα σεβαστο ποσο για αυτα τα ψαρια και δεν λειτουργησε τιποτα. Έγω θα προτεινα να κρατησεις τα ενυδρεια που εχεις (αποθηκευτικα κουτια δουλεουν μια χαρα και για κανονικο σπιτι για τα ψαρια), να κανεις κανονικο κυκλο χωρις βακτηρια αγορασμενα, να παρεις ενα θερμοστατη και ενα ανεμιστηρακι )50 ευρω το πολυ) και να στοκαρειςς το 60 λιτρα με τη ευρεια γκαμα τροπικων ψαριων ποθ χωρανε σε 60 λιτρο. άμα θες μπορεις χωρις θερμοστατη να βαλεις white cloud mountain minnow καμια δεκαρια θα πηγαιναν ωραια άλλα ανεμιστηρακι απαραιτητο για αυτα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2020 at 6:32 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Προσωπικα , φιλε μου, πιστευω πως μετα απο τοσα βασανα, που περασαν τα ψαρια  στα χερια σου, ειναι θαυμα, που αντεξαν τόσο........

Γραφεις, οτι

- Τα χρυσόψαρα έχω διαβάσει σε διάφορα ελληνικά και ξένα forum και sites, ότι αντέχουν έως 32 βαθμούς ..... τοτε ας κρατησουμε αυτα στους 32 βαθμους....

- Το φίλτρο περιλαμβάνει σωληνάκι αεραντλίας και μπαίνει αρκετό οξυγόνο, δημιουργώντας και αρκετές μπουρμπουλήθρες .... φιλε μου, οι μπουρμποληθρες δεν οξυγονωνουν το νερο (θα το ηξερες, αν θα ειχες διαβασει καποια σχετικα αρθρα). Τα φυτα παραγουν οξυγωνο μονο σε φωτεινη φαση της φωτοσυνθεσης, την νυχτα το καταναλωνουν.

- Τα προηγούμενα 2 χρυσοψαράκια που είχα μέσα, ήταν 5-6 μήνες εκεί μέσα..... Ζουν 20 - 40 χρονια......

Για τα λιπασματα.....

Ολοι εμεις, που εχουμε φυτεμενα ενυδρεια, ριχνουμε λιπασματα στο ενυδρειο καθημερινα (και DIY και εμποριου). Κανενα ψαρι ή γαριδα δεν ψοφαει απο λιπασμα, αν τα κανεις ολα σωστα. Εχω ριξει στο ενυδρειο και λιπασμα για ελιες και γενικης χρησης. Τα ψαρια μια χαρα ειναι.

Για τα βακτηρια - υπαρχουν παντα και παντου. Μονο η επιβιωση σε ακραιες συνθηκες εμας και αλλα ζωντανα μας  κανει ευαλωτους σε βακτηρια και ιους.

Τα παρασιτικα νοσηματα ειναι αλλο κεφαλαιο.....

Με το φιλο @killerknight δεν συμφωνω  σε απολυμανση ενυδρειου με restart. Θεωρω, οτι δεν χρειαζεται. Αν το ενυδρειο θα παραμενει χωρις ψαρι για πανω απο 2 εβδομαδες (σε θερμοκρασιες πανω απο 25 βαθμους), θα γινει φυσικη απολυμανση (μιλαμε για παρασιτικα και ιογενης νοσηματα ). Για τα βακτηρια ειπαμε - υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα και παντου......

Και χοντρο χαλικι για τα χρυσοψαρα δεν ειναι καλη επιλογη, το ιδιο και για τα φυτα. Ενα χαλαζιακο αμμοχαλικο με κοκκομετρια απο 0.8 μεχρι 3 mm θα ειναι μια χαρα.

P.S. μπορει να ημουν λιγο αποτομη..... Σου ευχομαι να κανεις καλη και σωστη αρχη!


Για όλα αυτά που λες δεν διαφωνώ, αλλά όταν διαβάζεις τόσες διαφορετικές απόψεις τόσους μήνες κάπου χάνομαι (ειδικά έτσι όπως είμαι ακόμα στην μάθηση) και ο ίδιος, και φυσικό είναι να ακολουθώ την συμβουλή κάποιου ατόμου, άσχετα αν δεν βγαίνει στην πορεία, επειδή έχω καταλάβει ότι κάθε ενυδρείο λειτουργεί εντελώς διαφορετικά λόγω περιοχής και συνθηκών από κάποιο άλλο.
Γιαυτο είπα μπας και είναι τα διάφορα λιπάσματα που ρίχνω. Τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο να ξεκινήσω να αποκλείω τι φταίει
Μαθαίνουμε από τα λάθη μας.
Οπότε δεν βλέπω να ξαναπαίρνω χρυσόψαρα με 60 λίτρα νερού καθαρά μέσα στο ενυδρείο. Κάποια στιγμή στα μέση Σεπτέμβρη σκέφτομαι να ψάξω για εντλερς που είναι ότι πρέπει για 60 λίτρα νερού καθαρά.
Απολύμανση από την αρχή δεν πρόκειται να κάνω και λόγω χρόνου και λόγω καυσωνα και για πολλούς άλλους λόγους (πχ. φυτά, σαλιγγάρια που ήδη έχω) και επιπλέον άλλους που τους έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα.
Χοντρό χαλίκι για χρυσόψαρα δεν κάνει, το διάβασα σε πολλά forum για χρυσόψαρα και το 90% πρότεινε είτε άμμο είτε χαλίκι μέχρι 2-3 mm το μέγιστο για να μπορούν τα χρυσόψαρα να το πιπιλάνε αλλά να μην πνίγονται από αυτό. Και έχω την καλύτερη ποιότητα χαλαζιακής άμμου Rawasy 1-2 mm κοκκομετρίας με καθαρότητα πάνω από 98%.
Δεν πειράζει και να ήσουν απότομη, να είμαστε καλά πάνω από όλα.
 

 

On 20/8/2020 at 7:10 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου δε νομίζω κάποιος από εδώ να σου πρότεινε με 20 λίτρα ενυδρείο να πάρεις χρυσόψαρα η ακόμη και με το δοχείο αποθηκευσης. (Νόμιζα ότι ήταν ενυδρείο και όχι κουτί). Επίσης να σου πω ότι μονοουρα χρυσόψαρα με φυτά συνήθως δεν είναι συμβατά γιατί απλα τα τρώνε. Επίσης από αυτά που σου είπα δε νομίζω ότι χρειάζεσαι 400 ευρώ. Υπόστρωμα πρέπει να πάρεις και αν είναι για φυτά πρέπει απλά να διαλέξεις το κατάλληλο. Αποφάσισε τι θες να κάνεις πρώτα με το ενυδρείο και τι θες να βάλεις μέσα και μετά ξαναμιλαμε. Τέλος οφείλω να σου επισημάνω ότι το χόμπι μας απαιτεί υπομονή και επιμονή 


Μπερδεύτηκες, γαρίδες σκέφτομαι να βάλω στο 20αρι ενυδρείο.
Είπαμε είμαι άσχετος οκ, αλλά όχι και τόσο χάλι.
Υπόστρωμα δεν πρόκειται να βάλω (π.χ. Τύρφη ή κάτι παρόμοιο θα εννοείς), εκτός της χαλαζιακής άμμου Rawasy που έχω αφού όλα τα φυτά που διατηρώ δεν χρειάζονται ιδιαίτερες απαιτήσεις και δεν σκοπεύω να βάλω άλλα δύσκολα η μέτριας δυσκολίας φυτά. Εκεί θεωρώ πως είμαι καλυμένος με ότι έχω. Θα μπορούσα να έχω Co2 φιάλη αλλά με τα εύκολα φυτά που έχω όπου και αν έχω ψάξει δεν χρειάζονται κάτι επιπλέον έκτος φυσικά και αν θέλω να έχω γρήγορή ανάπτυξη σε αυτά που δεν το σκέφτομαί. Καλά είναι και έτσι που πάνε αργά και σταθερά.
Για ψαράκια σκέφτομαι να βάλω εντλερς στο 76αρι ενυδρείο (60 λίτρα καθαρά), μέσα Σεπτέμβρη και αν βρω αυτό το είδος.

 

πριν 22 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Εγω θα προτεινα restart οχι για την απολυμανση γιατι δε πιστευω οτι ηταν αρρωστια άλλα για τα βακτηρια . Τα βακτηρια που εβαλε μπορει να ειναι τα λαθος ειδη που δεν επιβιωνουν μονα τους( τυπου seachem stability) και καλο θα ηταν να αρχισει απο την αρχη με σωστα βακτηρια και όλα

giorgh καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου, εχεις ξοδεψει ενα σεβαστο ποσο για αυτα τα ψαρια και δεν λειτουργησε τιποτα. Έγω θα προτεινα να κρατησεις τα ενυδρεια που εχεις (αποθηκευτικα κουτια δουλεουν μια χαρα και για κανονικο σπιτι για τα ψαρια), να κανεις κανονικο κυκλο χωρις βακτηρια αγορασμενα, να παρεις ενα θερμοστατη και ενα ανεμιστηρακι )50 ευρω το πολυ) και να στοκαρειςς το 60 λιτρα με τη ευρεια γκαμα τροπικων ψαριων ποθ χωρανε σε 60 λιτρο. άμα θες μπορεις χωρις θερμοστατη να βαλεις white cloud mountain minnow καμια δεκαρια θα πηγαιναν ωραια άλλα ανεμιστηρακι απαραιτητο για αυτα τα ψαρια


Μου φαίνεται χαζό από μέρους εταιρίας να πουλά βακτήρια ενυδρείου και αντί να κάνουν καλό, να προξενούν προβλήματα, γιατί είναι για να δημιουργήσουν γρηγορότερα το λεγόμενο μπολί σε αυτό, με τις καλύτερες συνθήκες και να εξαφανίσουν τα όποια νιτρικά υπάρχουν.
Ανεμιστήρα πήρα έναν 20 εκατοστών με κλιπ και τον λειτουργώ όταν έχω κλειστά τα φώτα για 3-4 ώρες. Θερμοστάτη έχω από την αρχή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στο πλαστικό κουτί αποθήκευσης και καταλαβαίνεις τον λόγο.
Για τα white cloud mountain minnow ξέρεις τι συνθήκες απαιτούν;
Χειμώνα χωρίς θερμοστάτη είχα στην χειρότερη 21 βαθμούς και καλοκαίρι max 32 πριν πάρω τον ανεμιστήρα. Τώρα παει μέχρι 29 η θερμοκρασία την ημέρα.
Επίσης εχω σκληρό νερό πάνω απο 10 dh και υψηλό ph 7,6 έως 8 μπορεί να πάει τώρα το καλοκαίρι που βλέπω και το νερό να εξατμίζεται. Αντέχουν τα συγκεκριμένα ψαράκια σε τέτοιες συνθήκες. Τα καλύτερα σχόλια τα διάβασα για εντλερς.
 

Έγινε επεξεργασία - giorghs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος giorghs έγραψε:

Οπότε δεν βλέπω να ξαναπαίρνω χρυσόψαρα με 60 λίτρα νερού καθαρά μέσα στο ενυδρείο. Κάποια στιγμή στα μέση Σεπτέμβρη σκέφτομαι να ψάξω για εντλερς που είναι ότι πρέπει για 60 λίτρα νερού καθαρά.

Πολυ καλη σκεψη! Εντλερς ειναι πολυ ομορφα ψαρακια. Και "ταιριαζουν" με το σκληρο νερο της Θεσσαλονικης.

Link to comment
Share on other sites


Τελικά είχα υψηλά νιτρικά no3 (από 60 και πάνω) που παρόλα τα τόσα φυτά που έχω δεν κατέβαιναν, είχα και χαμηλή ανατάραξη νερού και το διόρθωσα, όπως και λόγω καθαρισμού του βιολογικού υλικού του φίλτρου πριν 1 μήνα και άλλη μία φορά πριν 15 μέρες περίπου έχασα μεγάλη μάζα από αυτά και έτσι σταδιακά ανέβαιναν τα ΝΟ3. Είχα ξεμείνει από NO3 τεστ το τελευταίο διάστημα.
Ήταν συνδυασμός γεγονότων. Κρίμα που έχασα τα ψαράκια από απροσεξία.
Ακόμα κάνω αλλαγές νερού ανά 2 μέρες έως και την Τρίτη που μας έρχεται, λέω να σταματήσω αφού θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση πλήρως.
Οπότε βρήκα τι έφταιγε και διόρθωσα το πρόβλημα με ζωντανά βακτήρια και έχω σφουγγάρι νιτρικών που ακόμα δεν το έβαλα να δω πόσο θα πέσουν έτσι με τα βακτήρια που βάζω.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά εξέλιξη εδω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα να μπω πολλές μέρες, sorry,
Πήρα κανονικό ενυδρείο 100+ καθαρών λίτρων νερού και το διαμορφώνω εδώ και 2 βδομάδες. Το 76άρι κουτί αποθήκευσης που το είχα σαν ενυδρείο, το έχω πλέον για τις αλλαγές και προετοιμασία του νερού (έχει ροδάκια και βολεύει). Ξέπλυνα και το ψιλό χαλίκι που είχα και το έβρασα σε καυτό νερό, έβαλα και επιπρόσθετο χαλίκι, πήρα και no3 τεστ όπως είχα γράψει παλιότερα και παρατηρώ τι γίνεται κάθε 2-3ήμερο. Στο μικρό μου ενυδρείο (20αρι) έχω 3 αρσενικά Endlers εδώ και 3 βδομάδες πλέον και σύντομα θα τα μεταφέρω στο μεγάλο με κάποια θηλυκά που σκέφτομαι να βάλω για αναπαραγωγή. Επίσης σκέφτομαι να βάλω και 5-6 αμάνο γαρίδες μέσα και να είναι κοινονικό το ενυδρείο μου. Τι λέτε θα τα καταφέρω;
Το βίντεο και η φώτο είναι από το νέο ενυδρείο μου. Αν παρατηρήσετε έχω 2 εσωτερικά φίλτρα στο ενυδρείο (το ένα μπροστά δεξιά και χτυπάει αριστερά και κάτω, και το 2ο φίλτρο είναι πίσω αριστερά και χτυπάει στα δεξιά) για να είναι το νερό πάντα όσο πιο καθαρό γίνεται και να κάνει κύκλο με την φορά που έχω βάλει τα φίλτρα.
Έχω και 2 nerite σαλιγκάρια μέσα από την 1η μέρα του. Στο παλιό φίλτρο απλά ξέπλυνα, σε νερό ενυδρείου, το βιολογικό υλικό και βάζω βακτήρια (μέσω βιολογικού υλικού) από το μικρό μου, το υγιές ενυδρείο.
Τα νιτρικά μου (no3) είναι στο 10 με 20 αυτές τις μέρες. Αμμωνία και no2 στο 0. Τι λέτε είναι έτοιμο το ενυδρείο ή να περιμένω κι άλλο;

119433050_1311934629155859_3883895117786503885_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorghs
Ξέχασα να γράψω για τα σαλιγγάρια και ότι θέλω να βάλω γαρίδες
Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις καθολου τροφη μεσα;

Τα φυτα θα εχεις σε γλαστρακια; Πιστευω, πως εχεις βγαλει τον υαλοβαμβακα, που ειχαν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω ανά 2 έως 4 μέρες από 1-2 νιφάδες.
Έβγαλα τον υαλοβάμβακα από τα πλαστικά γλαστράκια, απλά τα φυτά τα έχω ακόμα εκεί και δεν τα έχω φυτέψει στο χαλίκι (2 Aνούμπιες και Microsorum Windelov).
Ο Εχινόδωρος και η Κρυπτοκορίνα που φαίνονται στις 2 μεγάλες γλάστρες, έχουν ψιλό και χοντρό χαλίκι αντίστοιχα στο εσωτερικό των bamboo γλαστρών τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος giorghs έγραψε:

Ρίχνω ανά 2 έως 4 μέρες από 1-2 νιφάδες.
Έβγαλα τον υαλοβάμβακα από τα πλαστικά γλαστράκια, απλά τα φυτά τα έχω ακόμα εκεί και δεν τα έχω φυτέψει στο χαλίκι (2 Aνούμπιες και Microsorum Windelov).
Ο Εχινόδωρος και η Κρυπτοκορίνα που φαίνονται στις 2 μεγάλες γλάστρες, έχουν ψιλό και χοντρό χαλίκι αντίστοιχα στο εσωτερικό των bamboo γλαστρών τους.

Τοτε εισαι ετοιμος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...