Jump to content

ποσα λιτρα;


Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας αναφέρεις.

Θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, τόσο σε θεωρητικό επίπεδο, όσο και σε εμπειρικό.

Κάποιες φωτογραφές υπάρχουν από τα Μεσογειακά σου συστήματα?

Δυστυχώς όχι... Αυτά που ανάφερω έλαβαν χώρα όταν η ιδέα των ψηφιακών φωταγραφικών μηχανών δεν είχε γίνει καθημερινότητα μας.

Πλέον το Μεσογειακό μου βρίσκεται στο εξοχικό μου, οπότε θα φροντίσω όταν το επισκευθώ να φτιάξω μια ικανή συλλογή για να σας τη δείξω :thumbdown:

Από πληροφορίες είμαι ανοιχτός σε ερωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Από πληροφορίες είμαι ανοιχτός σε ερωτήσεις :thumbdown:

Σε γενικές γραμμές, έχω πάρει μια εικόνα, της όλης λειτουργίας των συστημάτων σου, από άλλες δημοσιεύσεις σου, σε διαφορετικά θέματα.

Ήθελα να μου δόσεις κάποιες πληροφορίες για ένα σύστημα, που λειτουργεί αυτόνομα και μάλιστα εγκαταλελειμμένο σε μια εξοχική κατοικία.

Εκτός αν υπάρχει κάποιος εκεί, που το φροντίζει.

Η βιολογική ισορροπία στο Μεσογειακό σύστημα πως εξασφαλίζεται?

Τι οργανισμοί φιλοξενούνται, οι οποίοι κλείνουν την τροφική αλυσίδα και φροντίζουν για τον έλεγχο αναπτυξιακών εξάρσεων, διαφόρων οργανισμών? Τόσο του φυτικού, όσο και του ζωικού βασιλείου?

Περισσότερες πληροφορίες για Cladocora Caespitosa ή Corallium Rubrum?

Πως επιβιώνει ή Ούγενα χωρίς πρόσθετη τροφή? Η ανάπτυξη της άλγης εξασφαλίζει πλήρως τις διατροφικές της ανάγκες?

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογική ισορροπία στο Μεσογειακό σύστημα πως εξασφαλίζεται?

Τι οργανισμοί φιλοξενούνται, οι οποίοι κλείνουν την τροφική αλυσίδα και φροντίζουν για τον έλεγχο αναπτυξιακών εξάρσεων, διαφόρων οργανισμών? Τόσο του φυτικού, όσο και του ζωικού βασιλείου?

Περισσότερες πληροφορίες για Cladocora Caespitosa ή Corallium Rubrum?

Πως επιβιώνει ή Ούγενα χωρίς πρόσθετη τροφή? Η ανάπτυξη της άλγης εξασφαλίζει πλήρως τις διατροφικές της ανάγκες?

Το σύστημα αυτό το ξεκίνησα με το σκεπτικό της μεταφοράς κάποιων σαρκόφυτων από το κύριο ενυδρείο μου, τα οποία είχαν αποκτήσει θηριώδεις διαστάσεις. Έτσι λοιπόν το σχεδίασα όσο το δυνατόν πιό απλο και με ισχυρό (για τα τότε δεδομένα). Δυστυχώς μία διακοπή ρεύματος κατέστρεψε κάποια πολύ όμορφα κομμάτια μου. Ορίστε μία φώτο πρίν την καταστροφή:

Παλιά μορφή Μεσογειακού

Όπως βλέπεις έψει μόνο 2 κυκλοφορητές και 3 MettalHalide από εξοπλισμό. Τίποτε παραπάνω.

Με αυτή τη μορφή δούλεψε κοντά 2 χρόνια χωρίς φροντίδα από εμένα και με την υπάρξη ενός yellow Tang.

Όπως πολύ ορθά είπες κλείνει αυτό το ενυδρείο μία τέλεια βιολογική αλυσίδα. Ο ισχυρός φωτισμός βοηθάει στην ανάπτυξη άλγης για την επάρκεια σε διατροφικές ανάγκες της Ούγενας (έχει βέβαια διαστάσεις Μπονσάϊ αν και 2 ετών). Επίσης έχω τοποθετήσει δύο μεγάλα δείγματα στις δύο άκρες του ενυδρείου, Μεσογειακού Σπόγγου (τον γνωστό κίτρινο) ο οποίος αποτελεί το καλύτερο φυσικό φίλτρο.

Έτσι έχουμε:

α) Επάρκεια σε τροφή για την Ούγενα με ταυτόχρονο έλεγχο της άναπτυξης άλγεων και ζωοπλανγκτόν

β) Επαρκές Φιλτράρισμα του νερού για την καλύτερη ποιότητα του.

Το Πάσχα τοποθέτησα και μία ομάδα από γαρίδες την οποία έπιασα στην περιοχή για την μεγαλύτερη βιοποικιλότητα του συστήματος.

Σχετικά με το Cladocora Caespitosa:

Αποτελεί ένα από τα λίγα δείγματα κοραλλιών των Μεσογειακών Θαλασσών. Τρέφεται κατα κύριο λόγο με πλαγκτόν το οποίο αιχμαλωτίζει και ελάχιστα με φωτοσύσνθεση (εξού και η απουσία χρώματος και τα μεγάλα πλοκάμια). Αναπτύσεται σε βάθος 15 μέτρων και αλλά μπορούν να εντοπιστούν και δείγματα και πιό ρηχά αλλά μικρότερου μεγέθους. Ένα όμορφο δείγμα από το πρώτο μου Reef (περίπου 16 χρόνια πίσω, το οποίο δυστυχώς καταστράφηκε) αποτελεί πλέον βάση για το Soft Coral μου. Διακρίνεται κάτω αριστερά:

Cladacora Caespitosa

Σχετικά με το Corallium Rubrum:

Αποτελεί ένα από τα πλέον όμορφα δείγματα των Μεσογειακών θαλασσών. Ζεί σε αρκετά μεγάλο βάθος (>15 μέτρων) και μέσα σε σπηλιές. Απεχθάνεται το φώς (εξού και το κόκκινο χρώμα του) και τρέφεται αποκλειστικά με πλαγκτόν (εξού και οι μεγάλοι πολύποδες). Είναι ένα δύσκολο κομμάτι στη διατήρηση του καθότι απαιτεί πλούσιο σε μικροοργανισμούς νερό και απουσία φωτός. Αμφότερα τα χαρακτηριστικά αυτά το καθιστούν δύσκολο για τον κοινό λάτρη του ενυδρείου καθότι:

α) Θέλει να το βλέπει άρα=> Θα έχει αρκετό φώς

β) Χρησιμοποιεί τεχνητό νερό και φίλτρα που καταστρέφουν την τροφή του άρα=> Δεν μπορεί να τραφεί.

Link to comment
Share on other sites

μα ολα αυτα που λες ειναι υπεροχα

και αν οντως ισχυουν οι ζωη μας θα γινει ποιο ευκολη στο θαλασσινο ενυδρειο

αλλα το μεσογειακο σου η φοτο του ειναι μεχρι τη μεση κανε τη προσπαθεια να τη ξαναανεβασεις σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω οτι πιο απλο γινεται σε μεσογιακο ενυδρειο επιδη δεν γνωριζω και πολλα.αν μπορειτε πητε μου καποιο καταστημα στη Θεσσαλονικη με εξοπλισμο ή πητε μου καποια ενδικτικη τιμη.επισης πειτε μου μια καλη περιοχη κοντα στη Θεσσαλονικη που να μπορω να συλεξω μεσογιακους οργανισμους εκτος απο ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα τα όσα μας γράφεις.

Οι δύο οργανισμοί για τους οποίους αναφέρεσαι είναι καθαρά ετεροτροφικοί και απορώ πως επιβιώνουν ή επιβίωσαν κάποιο χρονικό διάστημα, χωρίς πρόσθετη τροφή ή συστηματική παραγωγή ζωντανού πλαγκτόν.

Ένα κλειστό σύστημα, όσο και αν προσεγγίζει την τελειότητα, δεν μπορεί να εξασφαλίσει την απαιτούμενη ποσότητα ζωοπλαγκτόν, με την αντίστοιχη του ανοικτού οικοσυστήματος, όπου τεράστιες ποσότητες πλαγκτονικών οργανισμών μεταφέρονται στο κοράλλι, ανά ώρα, από τα θαλάσσια ρεύματα.

Είναι αναμενόμενο, λοιπόν ένας τέτοιος οργανισμός, χωρίς πρόσθετη χορήγηση τροφής, να υποστρέφει σταδιακά, μέχρι να χαθεί.

Ο δεύτερος οργανισμός, Corallium Rubrum, αν δεν κάνω λάθος, πρόκειται για είδος γοργόνιας?

Αφού όλα πήγαιναν τόσο καλά, γιατί αποφάσισες να εγκαταλείψεις τις Μεσογειακές προσπάθειες ή να τις μετατρέψεις σε υβριδικού τύπου????

Τέλος δεν μπορώ να αντιληφθώ τι εννοείς λέγοντας ότι το τεχνητό νερό καταστρέφει την τροφή του κοραλλιού.

Link to comment
Share on other sites

Ένα κλειστό σύστημα, όσο και αν προσεγγίζει την τελειότητα, δεν μπορεί να εξασφαλίσει την απαιτούμενη ποσότητα ζωοπλαγκτόν, με την αντίστοιχη του ανοικτού οικοσυστήματος, όπου τεράστιες ποσότητες πλαγκτονικών οργανισμών μεταφέρονται στο κοράλλι, ανά ώρα, από τα θαλάσσια ρεύματα.

Είναι αναμενόμενο, λοιπόν ένας τέτοιος οργανισμός, χωρίς πρόσθετη χορήγηση τροφής, να υποστρέφει σταδιακά, μέχρι να χαθεί.

Δεν έχεις άδικο σε αυτά τα οποία λές. Με την χαοτική λογική την οποία ακολουθεί η φύση, κάθε μικρός και ασήμαντος παράγοντας είναι ικανός να μας αποφέρει και ένα διαφορετικό αποτέλεσμα. Δεν είμαι σε θέση να εξηγήσω το πώς γίνεται να συμβεί αλλά να παραθέσω το αποτέλεσμα του εγχειρήματος ότι συνέβει.

Ίσως το σύστημα μου να βρήκε τον τρόπο να δημιουργήσει μόνο του μία τροφική αλυσίδα τόσο ισορροπημένη ώστε να επιβιώσει χωρίς τεχνητή υποστήριξη.

ίσως οι επιλογές μου σε θέματα νερού, οργανισμών, βράχου, άμμου, φωτισμού, κτλ να ήταν οι κατάλληλες ώστε να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες...

Τι να πώ? Δέν ξέρω...

Πάντως μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η έκπληξη σας γι'αυτό το θέμα... Μήπως δεν πρέπει να το θεωρώ τόσο φυσιολογικό? Πάντως ασχολούμαι με τον χώρο θεωρητικά και πρακτικά κοντά στα 18 χρόνια και ποτέ μου δεν είχα το παραμικρό άγχος για το πώς θα πρέπει να φερθώ στο σύστημά μου, τι πρόσθετα πρέπει να του βάλω κτλ..

Πάντοτε έκανα κινήσεις βάση λογικής και μελέτης κάποιων δεδομένων...

Ο δεύτερος οργανισμός, Corallium Rubrum, αν δεν κάνω λάθος, πρόκειται για είδος γοργόνιας?

Κι εγώ εκεί προσανατολίζομαι. Είναι ένα περίεργο είδος. Ο σκελετός του είναι πολύ πιό σκληρός από της γοργονίας (το χρησιμοποιούσαν για κοσμήματα) αλλά οι πολύποδες του είναι παρόμοιοι με αυτής.

Πολύ το κατατάσουν σε μία ξεχωρίστή κατηγορία μόνο του (σαν το Moorish Idol)...

Αφού όλα πήγαιναν τόσο καλά, γιατί αποφάσισες να εγκαταλείψεις τις Μεσογειακές προσπάθειες ή να τις μετατρέψεις σε υβριδικού τύπου????

Ποτέ μου δεν τις εγκατέλειψα. Απλά λίγο κάποιες καταστροφές λίγο η υπερβολική ανάπτυξη των άλλων οργανισμών των οποίων συντηρούσα και συντηρώ, με κάνανε να αναζητώ συνεχώς νέο χώρο για τα κατοικίδια μου. Δεν μου είναι και ιδιαίτερα εύκολο τόσο το να πετάω τα περισευούμενα όσο και να τα αποχωρίζομαι. Επίσης επειδή τα ενυδρεία μου τα σχεδιάζω και τα κατασκευάζω μόνος μου δεν μου είναι και πάλι εύκολο να φτιάχνω συνεχώς νέα για την εκπλήρωση πολλών διαφορετικών αναγκών. Έτσι έρχεται το πάντρεμα.

Τέλος δεν μπορώ να αντιληφθώ τι εννοείς λέγοντας ότι το τεχνητό νερό καταστρέφει την τροφή του κοραλλιού.

Δεν είπα ότι το τεχνητό νερό καταστρέφει την τροφή του. Τα φίλτρα το κάνουν. Το τεχνητό νερό δεν είναι απλά ζωντανό. Όπως η άμμος , ο βράχος έτσι και το νερό πρέπει να είναι ζωντανό για τη σωστή λειτουργία ενός τέτοιου συστήματος. Τοποθετόντας σε ένα τέτοιο σύστημα νερό τόσο πλούσιο σε μικροοργανισμούς το ξεκινάς σε ένα επίπεδο παραπάνω στον τομέα της βιοποικιλότητας αλλά και πιό κοντά στην επίτευξη της αρμονίας.

Θέλω να επισημάνω πώς όλα όσα αναφέρω αποτελούν δικές μου παρατηρήσεις και εφαρμογές στον χώρο σε συνδυασμό των όσων έχω διαβάσει κατα καιρούς. Κάτι σαν το πίστευε μετ' ερεύνης....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι ένα φυσικό σύστημα έχει όλους τους μηχανισμούς για να διατηρήσει την ισορροπία του. Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνεται επ' αόριστον, γιατί δεν παύει να αποτελεί κλειστό σύστημα και του λείπουν οι μηχανισμοί παραγωγής σημαντικών συστατικών του νερού, τα οποία καταναλώνονται, καθιζάνουν ή εξατμίζονται. Για παράδειγμα, πως αναπληρώνεται το μολυβδαίνιο από το κλειστό σύστημα, που αποτελεί ιχνοστοιχείο και έναν από τους βασικούς παράγοντες ανάπτυξης των μικροοργανισμών, που εξασφαλίζουν την όλη βιολογική ισορροπία?

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την παραγωγή ζωντανής τροφής. Πως μπορεί ένα κλειστό σύστημα να παράγει επαρκή τροφή για να θρέψει ένα ετεροτροφικό κοράλλι? Σκέψου, ότι ένα τέτοιο κοράλλι, ζει στην ανοικτή θάλασσα, και κάθε ώρα περνούν εκατοντάδες τόνοι φρέσκου και εμπλουτισμένου νερού, από τους πολύποδές του, ενώ αντίθετα, στο κλειστό φυσικό σύστημα, μόλις 400-600 (πχ) λίτρα, συνεχώς υποβαθμιζόμενου νερού, απλά ανακυκλώνονται γύρω του.

Σίγουρα, μου προκαλεί έκπληξη το γεγονός, ότι έχεις καταφέρει το "τέλειο" φυσικό σύστημα, που συντηρείται από μόνο του, χωρίς καμία ουσιαστική εξωτερική παρέμβαση. Και αυτό, πως να το κάνουμε, δεν είναι φυσιολογικό.

Έχω και εγώ πίσω μου, αρκετά χρόνια ασχολίας με τα Μεσογειακά συστήματα και σε διαβεβαιώ, ότι δεν μπόρεσα ποτέ να διατηρήσω ετεροτροφικά κοράλλια ή σπόγγους, για περισσότερο από μερικούς μήνες. Βέβαια, αυτό έχει ξεπεραστεί από πολλούς άλλους χομπίστες, οι οποίοι θεωρούνται πολύ ειδικοί στην κατηγορία αυτή, αλλά μόνο συστηματική παραγωγή ζωοπλαγκτόν και καθημερινό τάισμα.

Έτσι όπως το περιγράφεις το Corallium Rubrum, πάει το μυαλό μου στο Γιουσούρι, αλλά αυτό θα έπρεπε να το συλλέξει σε βάθη μεγαλύτερα των 40 μέτρων. Με την πρώτη ευκαιρία θα αναζητήσω περισσότερες πληροφορίες για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

να απαντησω στο φιλο μας mal

πρωτα δες τι ενυδρειο θα παρεις σε αυτο δε μπορουμε να σε βοηθησουμε

σκεψου τι οργανισμους θα βαλεις καποιο ψαρι κατι αλλο

αναλογα ποσα λιτρα θα παρεις θα σε βοηθησουν /με μετα οποτε....

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω ενα ενυδρειο 200 λιτρα.θελω να βαλω κανα ψαρι και κανενα οργανισμο γαριδες,σκουλικια,πορφυρες,ερμιτες κ.α.αλλα δεν θελω στον εξοπλισμο να ξεπερασω τα 600 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεις καπου 400ενυδρειο και βαση

100 φιλτρο

100 skimmer

βγαινουν και οι τιμες εντελωε ενδεικτικες

και ψαρια μπορεις να βαλεις στο 200

αλλα να σκεφτεσαι οταν θα τα βαλεις οτι ειναι διαφορετικο πραμα να παρεις ενα γκαππυ που εχει γεννηθει σε ενα ενυδρειο και αλλο να φιλοξενεις ενα οργανισμο αγρια πιασμενο που εχει συνηθησει αλλιος

Link to comment
Share on other sites

skimmer,φιλτρο,ενυδρειο,αλατια,πυκνομετρο κ.α θα μου κοστισουν πανω απο 600 ευρω για ενα ενυδρειο 400 λιτρα(αλαξα γνωμη);

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΦΕΚΤΟΜΕΤΡΟ 60

ΑΛΑΤΙ 30 ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ

ΦΙΛΤΡΟ 100 ΚΑΙ ΠΑΝΩ

ΣΚΙΜΜΕΡ 100

ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ δε ξερω πος θα το κανεις και τι θα βρεις στη θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

chiller θελω ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

οχι αν στο δ ωματιο που ειναι το ενυδρειο υπαρχει κλημαστικο οποτε με ανεμηστερακια γλητωνεις πολλα εξοδα

αλλιος οπωδηποτε σε ενα μεγαλο συστημα

Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστιζει περιπου;

Link to comment
Share on other sites

τα ανεμηστερακια κοινα για υπολογιστη 12v απλος θα εχεις μεγαλη εξατμυση οποτε πρεπει να φτιαξεις και αυτοματο αναπληρωτη νερου

η βαζεις chiller με 300 ευρο και πανο

Link to comment
Share on other sites

θα δω.μαλον με συστημα αυτοματης πλιρωσεις.μπορω να εχω ενα βαρελι 500 λιτρων νερου γεματο με θαλασσινο και να κανω απο εκει τις αλλαγες μου και καθε Σαββατοκυριακο περιπου να ανανεωνω τα 50 λιτρα του με φρεσκο θαλασσινο;

Link to comment
Share on other sites

θα δω.μαλον με συστημα αυτοματης πλιρωσεις.μπορω να εχω ενα βαρελι 500 λιτρων νερου γεματο με θαλασσινο και να κανω απο εκει τις αλλαγες μου και καθε Σαββατοκυριακο περιπου να ανανεωνω τα 50 λιτρα του με φρεσκο θαλασσινο;

Τα εχεις μπερδεψει.... οταν κανουμε αναπληρωση νερου λογο εξατμισης (αυτο εννοει ο ΠΟΠΟ) τοτε προσθετουμε αυστηρα και μονο γλυκο νερο (απο Αντιστροφη Οσμωση κατα προτιμηση...) και οχι θαλασσινο. Αυτο γινεται γιατι οταν εξατμιζεται το νερο δεν εξατμιζεται μαζι και το αλατι οποτε εχουμε ανοδο της αλατοτητας...ετσι λοιπον καλο ειναι η αναπληρωση να γινεται πολυ συχνα... Εκει λοιπον μπορεις να εχεις ενα βαρελι με γλυκο νερο και με ενα συστημα να κανεις αυτοματα την αναπληρωση (η αν εισαι εκει μπορεις και μονος σου βεβαια).

Οι αλλαγες νερου ειναι αλλη ιστορια...εκει αφερεις θαλασσινο και προσθετεις θαλασσινο νερο...

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε;νερο απο το Θερμαικο κανει συγκεκριμενα απο το Μακριγιαλο;ποσα λεφτα θα χρειαστω για εξοπλισμο,πανω απο 600 ευρω;

Έγινε επεξεργασία - mal
Link to comment
Share on other sites

ποσα λεφτα θα χρειαστω για εξοπλισμο,πανω απο 600 ευρω;

Δεν μπορουμε να σου πουμε κοστος αφου ακομα δεν εχεις καταλληξη σε λιτρα. Αφου καταλληξεις σε τι συστημα θελεις, τοτε μπορεις να ρωτησεις, αν και παλι υπαρχει η ειδικη κατηγορια με τα καταστηματα για ρωτησεις τιμες και ταλοιπα. Ρωας πραγματα που δεν μπορουμε να σου απαντησουμε. Εξαλλου εχεις ξαναρωτησει για τιμες σε αλλο θεμα εδω στο aquazone. Μην επαναλαμβανομαστε διοτι γινεται κουραστικο..

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε;νερο απο το Θερμαικο κανει συγκεκριμενα απο το Μακριγιαλο;
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι απο καποιο βαθος οστε ετσι να μην ειναι βρομικα και τα νερα της περιοχης να ειναι καθαρα

τοτε ναι κανει το αρθρο για τα μεσογειακα ενυδρεια στα θαλασσινα ενυδρεια το διαβασες εχει πολες ενδιαφερουσες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα θα το διαβασω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...