Jump to content

Τα Bare Bottom των Αμερικανων


Recommended Posts

Αποσο ξερετε ειμαι νεος στο χομπυ μας.Τωρα τελευταια που μπενω στο RC εχω παρατηρισει οτι σχεδον ολοι οι Αμερικανοι δεν εχουν καθολου αμμο στα ενυδρεια τους!Μπορειτε να μου εξηγησετε το γιατι? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη μαλλον ετυχε :) Δεν εχουν οι περισσοτεροι BB tanks...απλα εκει ειναι περισσοτεροι απο οσοι εδω αλλα σιγουρα μειωψηφια.. αν δεις τα ενυδρεια του μηνα στο reefcentral θα καταλαβεις... Βασικα το θεμα αυτο ειναι ισως η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ κοντρα στην ιστορια του χομπι στις ΗΠΑ... μιλαμε για σφαγες στα forums, αποχωρησεις, διαγραφες, απειλες και πολλα αλλα :thumbdown:

Τα επιχειρηματα ειναι πολλα... οι BB υποστηριζουν οτι ετσι εχουν ενα πιο καθαρο ενυδρειο καθως λενε οτι η αμμος μαζευει ολες τις βρωμες ενω αυτοι μπορουν και το καθαριζουν ευκολα.... οι αλλοι λενε οτι η αμμος βοηθαει στη βιολογια, λιωνει σιγα σιγα και βοηθαει την χημεια του νερου και πολλα αλλα...

Ειναι ενα μεγαλο θεμα που με βαση τη βιβλιογραφια και τις πιο σοβαρες αναλυσεις νομιζω οτι εχει κριθει υπερ της αμμου αλλα καποιοι υπερμαχοι των Bare Bottoms συνεχιζουν δυναμικα να το στηριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν και στειριζονται μονο στον βραχο??Η εχουν και εξωτερικα βιολογικα φιλτρα?Μου φαινετε "βαρια" για να σηκοσει την βιολογια ενος ενυδρειου μονο ο βραχος.Και τωρα που το λεμε τα BB δεν δειχνουν ουτε φυσικα ουτε ομορφα :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

βαζουν την αμμο σε κανιστρα για τη βιολογια

χαχαχαχ

εχεις κανα λινκ να δω απο περιεργια οχι τυποτα αλλο

????

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν και στειριζονται μονο στον βραχο??Η εχουν και εξωτερικα βιολογικα φιλτρα?Μου φαινετε "βαρια" για να σηκοσει την βιολογια ενος ενυδρειου μονο ο βραχος.Και τωρα που το λεμε τα BB δεν δειχνουν ουτε φυσικα ουτε ομορφα :thumbdown:

Η πλειοψηφια πιστευω οτι στηριζεται μονο στον ζωντανο βραχο για την βιολογια... η βιολογικη του ικανοτητα ειναι πολυ μεγαλη... θα το ψαξω λιγο παραπανω αλλα ετσι νομιζω...

Για τα περι φυσικοτητας και ομορφιας συμφωνω 100% :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι νομίζω ότι πολλοί υποστηρίζουν το ΒΒ με ένα refugium+ RDSB .. ειδικά αυτοί που έχουν πολλά ψάρια και ταΐζουν πολύ ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα λίγα σημεία όπου οι Αμερικάνοι ακολουθούν τους Γερμανούς.

Στα υπόλοιπα Οικονομία, Τρόπος ζωής, Εξωτερική Πολιτική οι Γερμανοί δείχνουν μία τρομακτική υποτέλεια προς τους Αμερικάνους. Ααα εξαιρούνται και τα αυτοκίνητα :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 χρόνια περίπου, η αντίληψη ήταν ότι στο κυρίως ενυδρείο, δεν πρέπει να τοποθετείται άμμος. Οι λόγοι ήταν αυτοί που ανέφερε ο Μάνος.

Εκείνη την εποχή, τα συστήματα άμμου, ήταν στα αρχικά στάδια και δεν είχαν καθιερωθεί. Πολλοί, χρησιμοποιούσαν ένα πολύ λεπτό στρώμα άμμου, μόνο και μόνο για να κρύβουν το κρύσταλλο του πυθμένα, για λόγους καθαρά αισθητικής. Σε αυτούς ανήκω και εγώ, αφού όταν ξεκίνησα το ενυδρείο μου, το μόνο καθιερωμένο σύστημα άμμου, ήταν το plenum, το οποίο θεώρησα πολύπλοκο για να το εφαρμόσω.

Σύντομα, άρχισαν να εφαρμόζουν συστήματα άμμου σε refugium, αφενός για να το ελέγχουν καλύτερα, λόγω των τότε αμφιβολιών, αφετέρου γιατί στα ήδη στρωμένα και παλιά συστήματα, ήταν αδύνατον να γίνει σχετική τροποποίηση.

Έτσι, όλα αυτά παραμένουν ως έχουν. Στα περισσότερα προστέθηκε refugium, αρχικά με plenum και κατόπιν με DSB, χωρίς να γίνει καμία παρέμβαση στο κυρίως ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν και στειριζονται μονο στον βραχο??Η εχουν και εξωτερικα βιολογικα φιλτρα?Μου φαινετε "βαρια" για να σηκοσει την βιολογια ενος ενυδρειου μονο ο βραχος.Και τωρα που το λεμε τα BB δεν δειχνουν ουτε φυσικα ουτε ομορφα :)

Για να συμπληρωσω και τους υπολοιπους, η αληθεια ειναι οτι σε παρομια ενυδρεια με dsb ή εστω υποστρωμα 3-4 ποντων η βιολογια ειναι σαφως ποιο δυνατη απο μονο ΒΒ. Τετοια πειραματα εχουν κανει οι Bob Goemans & Julian Sprungs μεταξυ αλλων και το εχουν σαν αξιωμα ποια. Για τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδια παραπανω. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...