Jump to content

Νέο ενυδρείο 180 λίτρα


Marinelife

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

ισχύει το ίδιο και για τα gourami pearl; 8 και από εκείνα;

Οχι. Πρεπει να ειναι 1α+2θ -

για προφιλ ψαριων -εδω- https://www.aquazone.gr/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2020 at 9:06 AM, natateo said:

Για το επιπλο πρεπει να σκεφτεις σοβαρα. 180λ νερου στο πατωμα..... καθολου αστειο.....

Η ενίσχυση του επίπλου επιτευχθεί.

τα ξύλα δεν έχουν κενά με το έπιπλο πουθενά. (αλλιώς το έπιπλο θα έσπαγε...)

παραθέτω φωτογραφίες.


Πιστεύω ότι δεν διατρέχω κάποιο κίνδυνο τώρα.

Προς τιμή του κατασκευαστή, το έπιπλο από κάτω είχε διαμήκη ξύλο και ποδαράκια στη μέση. Μπράβο στα παιδιά! 

Με το γρύλο (ο γνωστός του αυτοκινήτου) εφαρμόστηκε η κατάλληλη πίεση για σιγουρευτεί ότι σηκώνεται βάρος και στη μέση και θα αποτελεί μέρος της στήριξης.

 

Τα ψαράκια έμειναν να μπουν :)

8C2CEA8A-B532-431E-95CD-0752AE45960F.jpeg

1AD2EFAF-3DD9-4DB0-B722-3017F9B16E93.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετισμούς σε όλους.

 

Μετά από καμιά δεκαριά μέρες αγάπης??? από τα σαλιγκάρια, σήμερα το ένα είναι συνέχεια ακίνητο και μισοθαμμένο....

 

Να περιμένω γεννητούρια ή κηδείες?

 

 

665E31D2-72D2-45F0-AB22-2F4D18E7832C.jpeg

5CCDC4CF-2F13-4C94-927D-4515B98802ED.jpeg

532E9358-B710-4E4D-A77F-5099F4A435ED.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ακινησια για πολλες ωρες δεν ειναι καλο σημαδι. Κανε τεστ νερου. Αν μεχρι το βραδυ δεν... Βγαλε το και μυρισε, τα ψοφια σαλιγκαρια μυριζουν εντονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Τεστ κάνω καθημερινά. Είχα προχθές μια μικρή ένδειξη ΝΟ3 (μεταξύ λευκού και πρώτης απόχρωσης ροζ), αλλά με 25% αλλαγή νερού και ξαναβγαίνει καθαρό.

Σήμερα το σαλιγκαράκι προχωρά κανονικά μαζί με το άλλο (2-3 εκατοστά απόσταση μεταξύ τους).

Δεν ξέρω τι είχε χθες και καθόταν.
 

Επίσης είμαι με το δάκτυλο στη σκανδάλη για ψάρια.

Κοιτάγαμε οικογεννειακά, τι μας «αρέσει» και τα παιδιά έχουν ενθουσιαστεί πολύ με τα αγγελόψαρα.

Δεν θέλω να τους χαλάσω το χατήρι.

Σκέφτομαι 6 από αυτά για να γίνουν κοπαδάκι και όταν με το καλό μεγαλώσουν λίγο (διάβασα φτάνουν 15 εκ μήκος και 25 εκ ύψος) θα είναι ευκαιρία να βάλω και εγώ το ενυδρείο που ήθελα εξαρχής (άνετα 150χ50χ όσο ύψος να ναι και με το έπιπλο του) στο δίπλα δωμάτιο που έχει χώρο (αλλά δεν φαίνεται όταν καθόμαστε στο καθιστικό... ).

 

Δεν ξέρω με τι θα μπορούσα να τα συνδυάσω ακόμα, (δεν το έχω ψάξει) αλλά η γενικότερη ιδέα μου αρέσει. ?

θα μπορούσα να έχω ήδη έλλειψη σε κάλιο? Παραθέτω φώτο. Αυτό (τρυπούλες στα φύλλα) το βλέπω μόνο σε 1 φυτό.

 

4358228F-933B-43DB-B78E-396C847E8CCC.jpeg.c8674f5c840aa9dca5a754161b317c8d.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Είχα προχθές μια μικρή ένδειξη ΝΟ3

Κοιτα, τα νιτρικα ΝΟ3, δεν πρεπει να πεφτουν στο φυτεμενο κατω απο 10ppm. Mας ενδιαφερουν άλλες ουσιες - ΝΗ3/4 (αμμωνια) και ΝΟ2(νιτρωδη). Πόσο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

τα τεστ που κάνω είναι στη φώτο.

κανένα δεν έδειξε ποτέ τίποτε εκτός από ένα ελάχιστο χρωματισμό το ΝΟ3. Ελάχιστο όμως!

Το ενυδρείο κλείνει μήνα την εβδομάδα που έρχεται.

Αρχικά έριχνα τροφή. Μετά μπήκαν 4 σαλιγκάρια και αργότερα 2 ψαράκια, όπως τα έχω γράψει παραπάνω.

9CDC78B5-6AF6-4EA5-AD54-9ACBFB1FC41F.jpeg.05a092d5e3c4c842b5841bb9d3c8eeb4.jpeg

 

Φωτισμό κρατώ πλέον 8-9 ώρες τη μέρα, αλλά με τις led λάμπες που είχε το ενυδρείο.

θεωρητικά πρέπει να κάνουν.

 

Η ασπρίλα από το ξύλο έχει φύγει. Πολύ καλή δουλειά τα σαλιγκάρια που έκαναν βόλτες απάνω!


φαγητά, ρίχνω τα παρακάτω:

B337289A-40E6-4EFD-810C-6B5FCBE3673B.jpeg.991b2cd14efe5c917e6f16c21ac72eb9.jpeg

 

Τα omega τα είχα, το Ο-nip το πήρα για τα σαλιγκάρια αλλά το μικρό danio ξετρελαίνεται όταν το ρίχνω.

Link to comment
Share on other sites

24 μέρες μετά, έχουμε τα παρακάτω:
(Αμωνία νιτρικά μετρημένα με 2 υγρά τεστ από διαφορετικές εταιρίες)

 

NH3/4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 0

KH = 8

GH = 12
CO2 = Υπάρχει περίσσια. (Δεν ξέρω πόσο, τεστ της sera, μπλε)

ΡΗ = 6,5

Ροή νερού να ανακατεύει την επιφάνεια.

υπολείμματα τροφών και απορρίμματα υπάρχουν στο βυθό, καθώς και η πούδρα που σχηματίζεται κάτω από τα χαλικάκια. 
NO3 όμως όχι....

 

βλέπετε κάτι που χρειάζεται διόρθωση;

προτείνονται άλλα τεστ;

 

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα και από εμένα!

Αυτό που με προβλημάτισε είναι

On 10/8/2020 at 8:16 PM, Marinelife said:

κανένα δεν έδειξε ποτέ τίποτε εκτός από ένα ελάχιστο χρωματισμό το ΝΟ3. Ελάχιστο όμως!

θα έπρεπε να έχεις αρχικά αμμωνία (ΝΗ3/4) , μετά νιτρώδη με ταυτόχρονη ελαχιστοποίηση αμμωνίας και τέλος νιτρικά (ΝΟ3) με ελαχιστοποίηση (ιδανικά μηδενισμό) των νιτρωδών (ΝΟ2).

Δηλ. με τα βακτήρια που ρίχνουμε επιτυγχάνουμε:

η αμμωνία (θανατηφόρα ουσία)

να μετατρέπεται σε νιτρώδη (δηλητηριώδης ουσία)

που μετατρέπονται σε νιτρικά (σχεδόν αβλαβή υπό φυσιολογικές συνθήκες)

Αυτά τα 3 βήματα θα έπρεπε να έχουν γίνει ορατά, αν δεν είδες ποτέ αμμωνία ή νιτρώδη δεν ξέρω τί ρόλο παίζει το βακτηριακό φορτίο του ενυδρείου και αν δουλεύει επαρκώς για να στοκάρεις.

Εκτός τα salifert με τί άλλο υγρό τεστ μέτρησες; (εγώ πήρα salifert μόνο για το θαλασσινό, δεν ήξερα ότι χρησιμοποιείται και στο γλυκό, δεν διευκρινίζεται και κάπου αλλά στην συσκευασία απεικονίζει θαλασσινά όντα μόνο).

Στην θέση σου θα έβαζα πχ 1-2 ψαράκια, θα έβλεπα πως πάει και ακολούθως θα προσέθετα ή όχι.

Παρόλα αυτά περίμενε να σου απαντήσουν και οι πιο εμπειροι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και φυτα, που "τρωνε". Αν δεν ριχνεις πολυ τροφη, ειναι λιγη και η αμμωνια και τα φυτα την καταναλωνουν γρηγορα. Μην βαζεις πολλα ψαρακια ταυτοχρονα και ολα θα πανε καλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω 2 ψαράκια από 23/09.

Και φαγητό έριχνα αρκετό. Από τα ψαράκια και μετά το μείωσα λίγο για να μην σκάσουν στο φαΐ... Το άφηνα όμως καιρό, μέχρι σχεδόν να βγάλει «μούχλα;» (Κόκκινος κύκλος).

922DDDFE-6A07-4496-8E03-9B634644FFDF.jpeg.adab97d7cee56c6433b4cbf7d2488721.jpeg8F786113-4D30-4AE4-97CF-5BD636A07E51.thumb.jpeg.11593c325e1072ddf256ec4ed4393556.jpeg


Η όλη ιστορία με έχει παραξενέψει και εμένα. Κυρίως επειδή δεν μέτρησα ποτέ τίποτα. Επίσης, μετρούσα στο 1 ml με το salifert, οπότε έχω μεγάλο περιθώριο λάθους. Αν δεν κάνουν για το γλυκό ίσως έγινε ο κύκλος και δεν το κατάλαβα;

Πάντως αγόρασα και μια σειρά από τεστ της sera. Μετρώ στα 10 ή 5 ml ανάλογα το τεστ και κυρίως με σταγόνες, οπότε για μένα μικρότερο  περιθώριο λάθους. (Και γράφει ότι είναι κατάλληλο για γλυκό νερό)
Γι αυτό η λίστα με τις τελευταίες μετρήσεις μεγάλωσε και αμμωνία και νιτρικά μετρήθηκαν εις διπλούν.

Το φίλτρο έχει πιάσει τη «λάσπη» του, αλλά αφού έχει καλή ροή δεν το πειράζω.


θα μπορούσε η αμμωνία να καταναλώνεται από τα φυτά;

Πολλά βγαίνουν πλέον έξω από το νερό.

γενικά δείχνουν να μεγαλώνουν και εκτός από το υπόστρωμα δεν έχω ρίξει κάτι άλλο.

 

Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί με το εγχείρημα του ενυδρείου, και αν δεν κάνω καμία μεγάλη πατάτα να ξενερώσω με βλέπω και με δεύτερο μετά το καλοκαίρι βάζοντας ότι θα γνωρίζω μέχρι τότε.

Διαβάζω αρκετά στο διαδίκτυο σχετικά με τα ενυδρεία και τα ψάρια, δεν ξέρω πόσα είναι φερέγγυα όμως. 

Κάποιο «καλό» βιβλίο προτείνεται;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)Πήγαινε αργά τότε. Τα sera είναι σίγουρα και γλυκού νερού.

Προσέθεσε πχ 2 ψαράκια, μέτρα και βλέπεις. Αν όλα καλά προσέθεσε άλλα 2 κλπ μ'εχρι να φτάσεις στο επιθυμητό όριο.

Αν πας έτσι θα είσαι ΟΚ.

Βιβλία δεν γνωρίζω για να σου προτείνω κάποιο...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ολες η ΄πληροφοριες, που χρειαζεσαι :)

https://www.aquazone.gr/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Συνάντησα ένα αρκετά ολοκληρωμένο “site” στο διαδίκτυο.

το επισυνάπτω παρακάτω, και αν κρίνεται απαραίτητο το διαχειρίζεστε όπως θέλετε.

 

https://aquariuminfo.org/index.html

 

παραθέτω και μια σελίδα που κάνει πιο εύκολη την επιλογή ψαριών στο ίδιο ενυδρείο από το ίδιο site.

 

https://aquariuminfo.org/compatibility.html

 

(Μπορεί να υπάρχουν ήδη και να επαναλαμβάνω)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Marinelife έγραψε:

παραθέτω και μια σελίδα που κάνει πιο εύκολη την επιλογή ψαριών στο ίδιο ενυδρείο από το ίδιο site.

 

https://aquariuminfo.org/compatibility.html

 

Δεν ξερω .... δεν ξερω.... λεει οτι killifish ειναι compatible με σκαλαρια..... Δεν θα τα εβαζα μαζι ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

Στη παρακάτω φωτογραφία, φαίνεται κάποιο είδος από άλγη ή αυγά από τα σαλιγκάρια;

Κάτι άλλο;

Μπορεί κάποιος να το ξεχωρίσει;

C508120C-BC9C-42BF-9845-B72A0AD8EAF3.thumb.jpeg.c3fc9cbc648df40c0631eae7a262944a.jpeg

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μετά από καιρό σταθεροποιήθηκε το ενυδρείο και μπήκαν ¨επίσημα¨ και σιγά σιγά οι πρώτοι κάτοικοι.

64309A90-AED6-4BEA-8E04-FB2D397A9E43.thumb.jpeg.1b2395382d4b7689125b4b1891163dfa.jpeg48AA2FCF-0B98-4D8B-906E-6F0286B7525E.thumb.jpeg.10ab0f1e33491c8d4c07f24fcc9d901e.jpeg

4E4CFA2C-1AC8-4524-9279-A13DF2E9B7CF.thumb.jpeg.c3a0904a8ff96e9f86ffdbb0e0d99857.jpeg

 

Τα αγγελόψαρα είναι άξια θαυμασμού.

Όχι μόνο λόγω ομορφιάς (έχουν ξεκινήσει και βγάζουν χρώματα) αλλά κυρίως λόγω χαρακτήρα.

Παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον οι ιδιοτροπίες τους και η σχέση που αποκτούν μαζί μας.

 

Αυτή τη στιγμή ιχθυοφορία:

4 Αγγελόψαρα 

2 Γλύφτες 

1 κίτρινο τέτρα (το πιο υπερκινητικό)

Rasbora Heteromorpha 

4 σαλιγκάρια και λαθρεπιβάτες....

 

μετρήσεις ΝΗ3/4 0, ΝΟ2 0, και ΝΟ3/4 10 mg/lt την εβδομάδα. Μετά γίνεται περίπου 15% αλλαγή νερού.

 

Υπάρχει σκέψη για 2 αγγελόψαρα ακόμα (αν χρειάζονται για να γίνουν κοπάδι)

 Και είτε για 10 ψαράκια που μεγαλώνουν έως 2-3 εκατοστά ή 3-4 ψαράκια που μεγαλώνουν ως 7-10 εκατοστά.

Το είδος το ψάχνω ακόμα.

 

Τέλος αν όλα πάνε καλά και 10 γαρίδες αμάνο.

Είναι υπερβολικά;

 

Για την ώρα τα ψαράκια τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους και δεν ενοχλεί το ένα το άλλο. Μόνο τα αγγελόψαρα κάποιες φορές θα κυνηγούνται μεταξύ τους, αλλά όχι επιθετικά (για τραυματισμό).

 

Επίσης, γεννούνται κάποια ερωτηματικά.

τα μικρά σαλιγκαράκια-λαθρομετανάστες, όταν ψοφούν πως τα ξεχωρίζουμε και τα βγάζουμε; Και αν δεν βγουν υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν μεγαλώσουν και άλλο τα φυτά δεν θα ξεχωρίζει τίποτα εκεί.

Αν είχα βάλει γρασίδι, πως θα καθάριζαν τα απορρίμματα από τα ψάρια;

(Στο χαλικάκι και γίνεται χαμός για να βγουν χωρίς να ξεσηκώνω το βυθό)

 

Έχω σκοπό να ξεκινήσω κάποια στιγμή και ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (τουλάχιστον 450 λίτρα) και ήδη σκέφτομαι πως θα μπορούσε να διατηρείται καθαρό... :)
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

 Και είτε για 10 ψαράκια που μεγαλώνουν έως 2-3 εκατοστά

Αν θελεις να ταιζεις τα σκαλαρια σου με ζωντανα ψαρακια, ειναι "καλη" (διάβασε κακη) σκεψη! Αυτα τα μικρα σιγουρα θα καταληξουν  τροφη....

πριν 13 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Τέλος αν όλα πάνε καλά και 10 γαρίδες αμάνο.

Σκαλαρια εχεις.... Τα αρσενικα θα τα φανε, ειναι μικρα. Τα θηλυκα, στο τελικο τους μεγεθος.... μαλλον οχι....

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Αν είχα βάλει γρασίδι, πως θα καθάριζαν τα απορρίμματα από τα ψάρια;

Δεν καθαριζουμε και καθολου. Λιπασμα ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τα παραπάνω. 
Για την ώρα είναι όλα μικρά και ξεγελιέμαι.

Δεν μπορώ να τα φανταστώ σε πλήρη ανάπτυξη.

 

Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν; Σε πόσα καιρό θα έχουν ας πούμε το 80% του τελικού μεγέθους;

 

Επίσης, διαβάζω άρθρα για το φωτισμό.

Τα περισσότερα όμως αφορούν το πως φαίνονται τα χρώματα των ψαριών και των φυτών.

Εγώ θέλω πέρα από το φως για τα φυτά / μέρας (8-9 ώρες τη μέρα) να έχω άλλες 2-3 ώρες φως πριν και άλλες τόσες μετά τον κυρίως φωτισμό που όμως να μην βοηθά την ανάπτυξη άλγης και να μην ενοχλεί τα ψαράκια.

Σκέφτομαι για κόκκινο φως για την ώρα (καταλαβαίνω το μπλε βοηθά την άλγη).

Κάποια γνώμη ή πρόταση;

(Το ενυδρείο γενικά είναι σε σκοτεινό σημείο/γωνία στο σπίτι. Ο ήλιος μπορεί να το δει 2-3 ώρες τη μέρα με ανοιχτές κουρτίνες)

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οσο τα φυτα χρειαζονται το φως, τοσο και το σκοταδι. Θα βοηθησεις μονο τις αλγες. Αν το ενυδρειο παει καλα, μπορεις να αφηνεις το φως (ημερας) το πολυ 10 ωρες + 1ωρα χαμηλο φωτισμο πρωι και βραδι. Αν εχεις παρατηρησει, καποια φυτα "κλεινουν" και μονα τους το βραδυ (πχ ροταλες), δεν περιμενουν μεχρι να κλεισουν τα φωτα (αν εχεις τον φωτισμο πανω απο 8 ωρες).

Το κοκκινο οσο και το μπλε χρησιμοποιουν οχι μονο αλγες, αλλά και φυτα. Στο φως εχουν ιδιες προτιμησεις (τους αρεσει πιο πολυ το κοκκινο)....η διαφορά ειναι μονο στην αποθηκευση θρεπτικων στοιχειων - τα φυτα μπορουν, αλγες δεν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2020 at 12:44 PM, natateo said:

Στο φως εχουν ιδιες προτιμησεις (τους αρεσει πιο πολυ το κοκκινο)....η διαφορά ειναι μονο στην αποθηκευση θρεπτικων στοιχειων - τα φυτα μπορουν, αλγες δεν.

Το κόκκινο αρέσει πιο πολύ στα φυτά ή στις άλγες;

 

Συνεπώς με αυτά που ακούγονται για το moonlight, θα ήταν μια καλύτερη επιλογή για χαμηλό φωτισμό αντί του κόκκινου;

(κυρίως για να μην τα κρατώ μέχρι και μετά τα μεσάνυχτα με δυνατό φως)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Το κόκκινο αρέσει πιο πολύ στα φυτά ή στις άλγες;

 

Συνεπώς με αυτά που ακούγονται για το moonlight, θα ήταν μια καλύτερη επιλογή για χαμηλό φωτισμό αντί του κόκκινου;

(κυρίως για να μην τα κρατώ μέχρι και μετά τα μεσάνυχτα με δυνατό φως)

Αν θελεις, ενα moonlight βαλε, οχι δυνατο. Κα να το κλεινεις, οταν πας για υπνο.... :)

Το κοκκινο αρεσει και στα φυτα και στις αλγες. Ιδια χλωροφύλλη εχουν στα κυτταρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ναι, φυσικά το φως θα κλείνει. Και θα είναι κάτι μικρό και όχι πολύ φωτεινό (η ιδέα είναι να είναι σαν το σούρουπο).

 

Σήμερα παρατήρησα κάτι λευκά στίγματα στο ξύλο. Είναι κάτι για να ανησυχώ;

C15D9BFC-D599-4A7E-B8DA-21963F60EFB1.thumb.jpeg.dc55b8af1d4c79825cdebaa778bf792e.jpegBFCCF91C-5E32-42E7-85E5-5C5C7B8116FF.thumb.jpeg.434264b4f0527e85c43f7a27a18629fd.jpeg

 

Η μόνη διαφορά που έχει γίνει στο ενυδρείο είναι αύξηση θερμοκρασίας από 24 σε 27 σε σύνολο 9 ημερών για να εκκολάψω αρτέμια (ζωντανή τροφή) μέσα σε δοχείο που βρίσκεται στο ενυδρείο μέσα και να δω μήπως εκκολαφθεί κανένα αυγό που έχει γεμίσει ο τόπος...

Εξακολουθώ να έχω μετρήσεις ΝΗ3/4 0, ΝΟ2 0, και ΝΟ3/4 10 mg/lt την εβδομάδα. 

αλλαγή νερού 15% περίπου την εβδομάδα.


Τα ψάρια γιατί δεν τρώνε τα αυγά;

 

Καλή καραντίνα 

 

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Απο σαλιγκαρακια ειναι και τα ψαρια δεν τα τρωνε.

Τα nerite snail θελουν θαλασσινο νερο για να αναπαραχθουν.

Αρτεμια μπορεις να βγαλεις και με 20-23 βαθμους, απλα παιρνει πιο πολλες ωρες (μεχρι 48)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...