Jump to content

Restart ενυδρείου


AngelMas

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα :D

 

Έχω ένα diy ενυδρείο 40lt το οποίο πριν 1 χρόνο λόγο στρατού το άδειασα. Σκέφτομαι να το ξανά ξεκινήσω, αυτή την φορά σωστά. 

Αρχικά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα μπει μονομάχος, για συγκάτοικους μάλλον για κανένα σαλιγκάρι με βλέπω λόγο λίτρων. 

 

Πριν πάμε στο μεγάλο θέμα του φωτισμού θέλω να μου προτείνετε υπόστρωμα μιας και θα ξεκινήσω από εύκολα φυτά (καμιά ανούμπια και καμιά βαλισνέρια) και αν δουλέψουν όλα σωστά θα πάμε και στα μέτρια. Από πάνω θέλω να βάλω αυτό

 

Φωτισμός.. Εδώ είναι που θέλω σίγουρα βοήθεια. Όπως και το ενυδρείο έτσι και το καπάκι είναι diy. Ένα κλειστό που ανοίγει, ωσάν καπάκι, με μεντεσέδες και εσωτερικά έχω κάνει σαν κουτί στεγανό με πλεξιγκας όπου μέσα μπαίνει ο φωτισμός. Όσο καιρό το είχα ήμουν με ταινία led. Ξεκίνησα με λευκό ψυχρό, μετά πρόσθεσα μπλε μετά κόκκινο αλλά ανάπτυξη δεν είδα στα φυτά ποτέ. 

Τώρα ο χώρος είναι άδειος οπότε ξεκινάμε από την αρχή. Να βάλω πάλι led? Να βάλω φθορισμού και led? Να βάλω σκέτη φθορισμού?

Είδα αυτό το άρθρο, να το επιχειρήσω? πόσα w λευκή να βάλω πόσα κόκκινη και πόσα μπλε? (αν δεν βρω grow 3:1 στην Ελλάδα)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και την υπομονή :P

Link to comment
Share on other sites

1- Για την αμμο... Καλυτερα να πας σε κοκκομετρια απο 1mm μεχρι 3.

2- Δεν χρειαζονται grow (αν θα βρεις, βαλε),  βαλε λευκα(6500 ή και 4500Κ)  και αν θελεις... RGB (με dimmer και 3 καναλια για να κανεις και τα εφε κα να βοηθησεις τα φυτα με κοκκινο και μπλε). Εξαρταται τι θελεις να κάνεις. Μπορειε να βαλεις και φθορισμου και προβολακι led. Αν θελεις μονο ανουμπιας και βαλισσνερια, τοτε πρεπει να εχεις περιπου 20 lumen/litrε,

αν θελεις και άλλα φυτα - απο 30-40 lum/l.

3- Το να εχεις δυνατο φως, δεν σημαινει, οτι θα εχεις αναπτυξη φυτων. Τα φυτα θελουν και φως και θρεπτικα(λιπασμα) για να μεγαλωνουν.Τα μετρια φυτα θελουν και μια δοση CO2 για σωστη αναπτυξη. Οσο πιο δυνατο φωτισμο θα βαλεις, τόσο πιο πολλα λιπασματα και CO2 θα χρειαστουν τα φυτα.

4- Αν θα κάνεις πικνοφυτεμενο - παρε soil (ADA, Tropica) και συστημα CO2.

Γραψε τι ακριβως θελεις να φτιαξεις, απο φυτα τι σκεφτεσαι και θα απαντησουμε πιο συγκεκριμενα.

Διαβασε για φυτεμενο εδω-

Καλη αρχη!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις, στους μονομάχους δεν αρέσει το δυνατό φως, οπότε θα πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή για να έχει και σωστή ανάπτυξη των φυτών.

 

Αν θες βάλε καμία φωτο του ενυδρείου, κυρίως στο καπάκι και στο σημείο που θα φιλοξενήσει τον φωτισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

1- Για την αμμο... Καλυτερα να πας σε κοκκομετρια απο 1mm μεχρι 3.

2- Δεν χρειαζονται grow (αν θα βρεις, βαλε),  βαλε λευκα(6500 ή και 4500Κ)  και αν θελεις... RGB (με dimmer και 3 καναλια για να κανεις και τα εφε κα να βοηθησεις τα φυτα με κοκκινο και μπλε). Εξαρταται τι θελεις να κάνεις. Μπορειε να βαλεις και φθορισμου και προβολακι led. Αν θελεις μονο ανουμπιας και βαλισσνερια, τοτε πρεπει να εχεις περιπου 20 lumen/litrε,

αν θελεις και άλλα φυτα - απο 30-40 lum/l.

3- Το να εχεις δυνατο φως, δεν σημαινει, οτι θα εχεις αναπτυξη φυτων. Τα φυτα θελουν και φως και θρεπτικα(λιπασμα) για να μεγαλωνουν.Τα μετρια φυτα θελουν και μια δοση CO2 για σωστη αναπτυξη. Οσο πιο δυνατο φωτισμο θα βαλεις, τόσο πιο πολλα λιπασματα και CO2 θα χρειαστουν τα φυτα.

4- Αν θα κάνεις πικνοφυτεμενο - παρε soil (ADA, Tropica) και συστημα CO2.

Γραψε τι ακριβως θελεις να φτιαξεις, απο φυτα τι σκεφτεσαι και θα απαντησουμε πιο συγκεκριμενα.

Διαβασε για φυτεμενο εδω-

Καλη αρχη!

 

 

 

1. Έχω κάποιος ενδοιασμούς ακόμα για τον βυθό μου. Μου αρέσει το φυσικό, τελευταία φορά είχα της fluval μου αρέσει το χρώμα αλλά δεν μου αρέσουν αυτά τα μπιλάκια. Θα προτιμούσα να είναι σαν χώμα. 

2. Ερώτηση πάνω στα lumen (μπορεί λίγο χαζή αλλά μην βαράτε :p). Ας πούμε ότι θα χρειαστώ 1000lm, αυτά μαζί με τα μπλε-κόκκινα έτσι? ή 1000lm λευκά και από εκεί και πέρα όσο μπλε-κόκκινο χρειαστώ?

3. Αν πάω στα 30lm/lt θα χρειαστώ και co2? 

 

Το ιδανικό θα ήταν αυτό, αλλά νομίζω θέλει λίγο δουλίτσα...

 

πριν 18 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλώς ήρθες!

 

Όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις, στους μονομάχους δεν αρέσει το δυνατό φως, οπότε θα πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή για να έχει και σωστή ανάπτυξη των φυτών.

 

Αν θες βάλε καμία φωτο του ενυδρείου, κυρίως στο καπάκι και στο σημείο που θα φιλοξενήσει τον φωτισμό.

 

Ναι το ξέρω, είχα μονομάχο 3 χρόνια και τον έχασα από βλάβη στον θερμοστάτη.... 

 

Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω, να τα βρω λίγο με τον χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος AngelMas έγραψε:

τελευταία φορά είχα της fluval μου αρέσει το χρώμα αλλά δεν μου αρέσουν αυτά τα μπιλάκια.

Στο stratum ειναι αρκετα χοντροκοκκα... Υπαρχουν τα soil οπως https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/7091-tropica-aquarium-soil-powder-9l-7091.html

που ειναι πολυ λεπτοκοκκα. Ψιλη αμμος δεν ειναι καλη ιδεα σιγουρα.

πριν 4 ώρες, το μέλος AngelMas έγραψε:

Ας πούμε ότι θα χρειαστώ 1000lm, αυτά μαζί με τα μπλε-κόκκινα έτσι? ή 1000lm λευκά και από εκεί και πέρα όσο μπλε-κόκκινο χρειαστώ?

Ολα μαζι.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος AngelMas έγραψε:

Αν πάω στα 30lm/lt θα χρειαστώ και co2? 

Οχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος AngelMas έγραψε:

Το ιδανικό θα ήταν αυτό, αλλά νομίζω θέλει λίγο δουλίτσα...

Αν προσεξες, εχει soil κατω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...