Jump to content

Πρόβλημα με pH kh gh?


Mr.fox

Recommended Posts

Άρα σορυ ,τότε έχω και Drop cheker.

βάζω φωτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Drop cheker, οχι bubble  counter.

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/metrites-co2-drop-checker

https://www.co2art.eu/blogs/blog/13591641-7-things-you-need-to-know-about-drop-checkers

Για διαχυση CO2 τι ακριβως εχεις (αν εχεις λινκ, απο που το πηρες, βαλε)

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

image.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

 

image.jpg

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα Co2 είναι το dennerle Space 600 Special Edition έχω και την μεγάλη φιάλη γεμάτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με Maxi flipper δουλεύει τώρα.

Εχω και direct diffuser της up Aqua, το οποίο θέλω να τοποθετήσω διότι το φλιπερ πιάνει χώρο και φαίνεται άσχημο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποτε εάν κατάλαβα σωστά το Co2 εφόσον έχω pH Controller που δεν αφήνει το pH (ούτε  να κατέβει κάτω από 6,99  ούτε και να ανεβεί πάνω από το 7,10)

και εφόσον στο drop cheker είναι τιρκουάζ χρώμα δεν υπάρχει κυνδινοςγια τα ψάρια αν δεν αλλάξει χρώμα,ακόμα και αν το έχω μόνιμα σε λειτουργία και δουλεύει για 15 λεπτά  περίπου ανά 25-30 λεπτα.

εαν έχω καταλάβει λάθος παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει ?

ΥΓ. Το ενυδρείο έχει pH 7 kh 7 gh 7 με υγρά jbl

Δηλαδή στην καρτέλα αν κατάλαβα καλά έχω 10 mg Co2?

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι. Ο πινακας λεει στα περιπου. Το υγρο πρεπει να πρασινισει λιγο :), ομως αν δεν εχεις απαιτητικα φυτα, και ετσι ειναι καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ natateo ?

 

Δηλαδή αν το Co2 ας πούμε ότι το αφήσω όπως είναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπουνε ψάρια?
και ας δουλεύει σχεδόν συνέχεια το Co2 (περίπου για 15 λεπτα κάθε μισάωρο περίπου)

εφοσον το drop cheker έχει αυτό το χρωμα τότε δεν υπάρχει περίπτωση να δηλητηριαστούν από το Co2 τα ψάρια που θα βάλω μέσα.

αν όλα είναι οκ και μου δώσετε πράσινο φως τότε βάζω σήμερα  τα ψαράκια από το 150αρι  eheim σε αυτό το  450αρι ενυδρείο.

πιστευω ότι είναι καλύτερα μέχρι να βρω να δώσω σε κάποιον με κατάλληλο ενυδρείο τα 2 pimelodus pictus.

 

τώρα για την ψαροσυνθεση που θέλω να βάλω στο ενυδρείο να ανοίξω νέο θέμα η εδώ στο ίδιο.?
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καπως ετσι. Ο πινακας λεει στα περιπου. Το υγρο πρεπει να πρασινισει λιγο :), ομως αν δεν εχεις απαιτητικα φυτα, και ετσι ειναι καλα.

Από φυτά όλα όσα έχω το καρτελάκι έγραφε easy

anubias ,Java Farm κτλπ έχω.

εχω κρατήσει τα ταμπελάκια των φυτών,θα τα κοιτάξω και θα γράψω τι φυτά έχω.?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

τώρα για την ψαροσυνθεση που θέλω να βάλω στο ενυδρείο να ανοίξω νέο θέμα η εδώ στο ίδιο.?

Αν θελεις, συνεχισε εδω :)

 

πριν 14 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Δηλαδή αν το Co2 ας πούμε ότι το αφήσω όπως είναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπουνε ψάρια?
και ας δουλεύει σχεδόν συνέχεια το Co2 (περίπου για 15 λεπτα κάθε μισάωρο περίπου)

εφοσον το drop cheker έχει αυτό το χρωμα τότε δεν υπάρχει περίπτωση να δηλητηριαστούν από το Co2 τα ψάρια που θα βάλω μέσα.

Δεν υπαρχει θεμα, βαλε ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

? Καλημέρα σε ολους

 

Απο ψάρια σκέφτομαι να βάλω το ένα Clown botia που μου χάρισαν,και να τους κάνω 5αδα.

Ενα ακόμα ψάρι που είδα ότι είναι από Sumatra νομίζω,και πιστεύω ταιριάζει είναι το Pearl gurami (Trichopodus leerii).

οποιος θέλει μπορεί να πει την γνώμη του ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

? Καλημέρα σε ολους

 

Απο ψάρια σκέφτομαι να βάλω το ένα Clown botia που μου χάρισαν,και να τους κάνω 5αδα.

Ενα ακόμα ψάρι που είδα ότι είναι από Sumatra νομίζω,και πιστεύω ταιριάζει είναι το Pearl gurami (Trichopodus leerii).

οποιος θέλει μπορεί να πει την γνώμη του ?

Πολύ ωραία τα Pearl gourami! Να πάρεις 4-5 σίγουρα για να έχεις περισσότερα από 1 θηλυκά! Κανονικά επειδή γίνονται επιθετικά όταν ζευγαρώνουν πρέπει να έχεις ένα ratio 1:3 αρσενικά:θηλυκά!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαρέμι κοινώς τα γκουραμι! 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσά πιστεύετε ότι είναι καλά να βάλω?
το ενυδρείο είναι 450 λίτρα.

δεν ξέρω ποσά είναι καθαρά αλλά θα το τσεκάρω κάποια στιγμή στο περίπου να δω πόση άμμο έβαλα .

στο ενυδρείο θα μπουνε 5 Clown botia .

φίλτρο εσωτερικό bioflow xl με eheim Substrat pro υλικο

εξωτερικο eheim 2080 με Substrat pro υλικο

ποσα ψαράκια gurami μπορώ να βάλω?

επισης τι άλλο θα ταίριαζε να βάλω με αυτά τα ψαράκια ?(σε περίπτωση που επιτρέπετε να μπουνε περισσότερα )
ευχαριστω πολύ για την βοήθεια ?

ΥΓ. Οι Clown botia θα μείνουν μόνο για ένα χρόνο περίπου στο ενυδρείο,..μετά θα μετακομίσουν σε 700+λίτρα ενυδρείο 200χ70χ60

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Ποσά πιστεύετε ότι είναι καλά να βάλω?
το ενυδρείο είναι 450 λίτρα.

δεν ξέρω ποσά είναι καθαρά αλλά θα το τσεκάρω κάποια στιγμή στο περίπου να δω πόση άμμο έβαλα .

στο ενυδρείο θα μπουνε 5 Clown botia .

φίλτρο εσωτερικό bioflow xl με eheim Substrat pro υλικο

εξωτερικο eheim 2080 με Substrat pro υλικο

ποσα ψαράκια gurami μπορώ να βάλω?

επισης τι άλλο θα ταίριαζε να βάλω με αυτά τα ψαράκια ?(σε περίπτωση που επιτρέπετε να μπουνε περισσότερα )
ευχαριστω πολύ για την βοήθεια ?

ΥΓ. Οι Clown botia θα μείνουν μόνο για ένα χρόνο περίπου στο ενυδρείο,..μετά θα μετακομίσουν σε 700+λίτρα ενυδρείο 200χ70χ60

Τα γκουράμι εγώ προσωπικά δεν τα έχω δει ποτέ να είναι πάνω από 3-4 ενός είδους, όσο μεγάλο και αν είναι το ενυδρείο τους! Μπορεί να έχουν αλλά τόσα από διαφορετικό είδος γκουράμι! 
Επίσης, αφού θέλεις βιοτοπικο ενυδρείο, κοιτά για κοπάδι από αρλεκίνους (harlequin rasbora). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με botia, μερικες φορες ρημαζουν τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...