Jump to content

Ψαροσύνθεση σε αφρικάνικο scape


Recommended Posts

Επειδή εντάξει καλές οι κιχλίδες δεν διαφωνώ αλλά με περιόρισαν αρκετά στο θέμα των λίτρων (180 μεικτά, με μπόλικη άμμο και πέτρες πιστεύω γύρω στα 160 καθαρά και πάρα πολλές κρυψώνες) για τα πετρόψαρα που έβαλα, λέω να δοκιμάσω να βάλω άλλη κατηγορία ψαριού χωρίς όμως να αλλάξω τίποτα από την διακόσμηση. Οι πέτρες δεν αποδείχθηκαν ασβεστολιθικές και το Ph είναι σε επίπεδα Αθήνας άρα μιλάμε για σκληρό νερό. Ζωότοκα φαντάζομαι μπαίνουν άνετα αλλά δεν θέλω να γεμίσω μωρά οπότε όχι. 

Σκέφτομαι για ένα ικανοποιητικό κοπάδι κάποιου danio με σκοπό να δώσει κίνηση στο ενυδρείο. Για πείτε καμιά ιδέα όσο ψάχνω.... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Τις κιχλιδες πως κ τις εγκαταληπεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δικό μου λάθος αλλά ξεκίνησα με ένα ζευγάρι από julies και 4 leleupi ένα από τα οποία ήταν μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα (3-3,5 πόντους τα άλλα γύρω στα 5 αυτό) και λογικά αρσενικό με αποτέλεσμα να μου κυνηγάει τα πάντα στο ενυδρείο. Ψάρια κρυμμένα, ουρές φαγωμένες κτλ. Κατέληξα να μείνω με ένα ζευγάρι το οποίο και τελικά έδωσα. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι φταίει και βγήκε αυτή η επιθετικότητα, άλλαξα το scape 2 φορές μπας και αποθαρρυνθεί αλλά τίποτα. Σκέφτομαι παράλληλα να βάλω 4-5 transcriptus που θεωρητικά είναι τα μικρότερα julies αλλά στα χαρτιά δεν βλέπω κάποια διαφορετική συμπεριφορά από τα αρσενικά.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παναγιώτη!!!!.....Καταρχάς δεν φταις εσύ που σου βγήκε υπερβολικα ''τραμπούκος'' το Λελεουπι, στους περισσοτερους έχουν τύχει τέτοιες''στραβές'' αναφορικό με Τανγκανικες-Αφρικανες.......Πριν αποφασίσεις να αλλάξεις Ήπειρο,  ''ψάξε'' λίγο αν θέλεις τις παρακάτω 2 προτάσεις που εχω στο μυαλο μου.....

1) Τανγκανικα-species: Neolamprologus Brichardi, απιστευτες συμπεριφορες και λειτουργουν σαν ''φαμιλιά''!!!!

2)  River Niger:  Pelvicachromis pulcher (Kribensis), με ευκολα φυτα & βαζεις και κανα ''κοπαδακι'' congo tetra μαζι.

Υ.Γ...Εισαι σωστός χομπιστας και ξερω οτι θα  πετυχεις σιγουρα αν δωσεις μια 2ρη ευκαιρια  στην Αφρικη......

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@panagiotis_dms Καλησπέρα φίλε Πάνο...Τι αποφάσισες να κάνεις τελικά?.....θα αφήσεις την ''μαύρη'' Ήπειρο ή σκέφτεσαι κάποια από τις παραπάνω προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να το πάω σε kribensis. Ένα ζευγαράκι με μία ωραία σπηλιά πιστεύω θα είναι όμορφο. Θα αφαιρέσω κάποιες πέτρες για να δώσω παραπάνω χώρο για κολύμπι και θα βάλω και ένα ακόμα κοπαδόψαρο, ποσότητα δεν ξέρω ακόμα αλλά πιστεύω για 10-15 ψάρια με παίρνει ανάλογα το μέγεθος τους. Congo δεν βρήκα από μια πρόχειρη βόλτα αλλά έχω δει κάποιες επιλογές που μ αρέσουν. Για φυτά το σκέφτομαι να προσθέσω κάποιες ρίζες διαφορετικά θα γίνει εξ'ολοκλήρου με πολλές ανούμπιες πολλών ειδών. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή Παναγιώτη. Περιμένουμε φωτός. Ποιο κοπαδόψαρο σκέφτεσαι τελικά;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή γενικά έχω ασχοληθεί περισσότερο με μονομάχους-μονομαχίνες δηλαδή ψάρια όχι και τόσο κινητικά και με περιορισμένο χώρο για κολύμπι, θα ήθελα κάτι κινητικό που να εκμεταλλευτεί το 1 μέτρο που έχω για μήκος. Κάποιο danio ίσως και μεγαλύτερο από zebra. 

π.χ pearl danio , και κάτι πιο extreme Giant Danio. Η μόνη δυσκολία που παρουσιάζεται είναι ότι τα Kribensis θέλουν χαμηλή ροή (απ'όσο διαβάζω) και τα danio ναι μεν μπορούν να προσαρμοστούν σε ένα εύρος (πάλι απ'όσο διαβάζω) αλλά ένα ενυδρείο με δυνατή ροή θα το ήθελαν λόγω της κινητικότητάς τους. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2020 at 2:30 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

. Η μόνη δυσκολία που παρουσιάζεται είναι ότι τα Kribensis θέλουν χαμηλή ροή (απ'όσο διαβάζω) και τα danio ναι μεν μπορούν να προσαρμοστούν σε ένα εύρος (πάλι απ'όσο διαβάζω) αλλά ένα ενυδρείο με δυνατή ροή θα το ήθελαν λόγω της κινητικότητάς τους. 

Αυτο με τη χαμηλη ροη που λες για τα Kribensis, το εψαξα λιγο γιατι μου φανηκε περιεργο για ποταμισιο ψαρι, και οντως σε ενα σαϊτ το διαβασα αυτο(seriously fish)...., ομως σε άλλα τρια σαϊτ   λενε για σχετικα εντονη ροη και οτι σε λιγες περιποτωσεις θα τα δουμε σε ''ακινητα'' νερα.....ψαξτο λιγο και εσυ για να σαι σίγουρος 100%... 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχει θέμα εξάλλου το φίλτρο του rio κάνει ικανοποιητικό κύκλωμα όχι πλυντήρια κτλ. 

Έχω δει πάντως σε ντοκιμαντερ ότι αρκετά ποταμίσια ψάρια περνούν διάφορες φάσεις ανά εποχή όπου ενδεχομένως η στάθμη των ποταμιών να πέφτει σημαντικά και έτσι να μένουν σε μικρά ρυάκια ή σε λιμνούλες. Ίσως κάτι τέτοιο να ισχύει και εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχει θέμα εξάλλου το φίλτρο του rio κάνει ικανοποιητικό κύκλωμα όχι πλυντήρια κτλ. 

Έχω δει πάντως σε ντοκιμαντερ ότι αρκετά ποταμίσια ψάρια περνούν διάφορες φάσεις ανά εποχή όπου ενδεχομένως η στάθμη των ποταμιών να πέφτει σημαντικά και έτσι να μένουν σε μικρά ρυάκια ή σε λιμνούλες. Ίσως κάτι τέτοιο να ισχύει και εδώ. 

Σίγουρα και ισχύει αυτό που λες, εξ ου και το εύρος του ph που αλλάζει ανά εποχή σε διάφορα ποτάμια και λίμνες.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...