Jump to content

Φύκια(;) σε διακοσμητικό


Recommended Posts

Έχω ενυδρείο 250 λίτρων, ένα περίπου χρόνο, με διακοσμητικά φυτά που έβαλα πρόσφατα και ένα διακοσμητικό ξύλο που υπάρχει από την αρχή. Από ψάρια , 4 αγγελόψαρα, 3 γατόψαρα και 4 blue kerri ( υπήρχαν κι άλλα κατά καιρούς αλλά τα έχασα, μάλλον ήταν σκληρό το νερό). Τον τελευταίο μήνα στο διακοσμητικό ξύλο υπάρχει μια αηδιαστική κάλυψη, σα φύκια. Είναι επιβλαβής; Θα πρέπει κάπως να την αφαιρέσω;

615A68EE-2991-472C-921B-9C4C3367A462.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες πράσινη τριχοειδή άλγη πριν εμφανιστεί αυτό? Πάντως φαίνεται για bba

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Μήπως είχες πράσινη τριχοειδή άλγη πριν εμφανιστεί αυτό? Πάντως φαίνεται για bba

Ναι, αυτό είναι μάλλον! Σ ευχαριστώ πολύ! Θα ακολουθήσω τις οδηγίες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Apostolia Papalexandri έγραψε:

Ναι, αυτό είναι μάλλον! Σ ευχαριστώ πολύ! Θα ακολουθήσω τις οδηγίες. 

Διαβασε το παρακατω αρθρο, θα σε βοηθησει πιστευω.......

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετώπισα πρόσφατα την συγκεκριμένη άλγη να σου πω πως αν και είμαι ενάντια στα αλγοκτόνα τύπου algexit,algaefix αυτή τη φορά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Παρ'όλα αυτά δεν ξέρω ούτε αν θα εμφανιστεί ξανά ούτε αν θα είχε κάποια παρενέργεια στα ψάρια γιατί έκανα θεραπεία με άδειο ενυδρείο. Αν αποφασίσεις να πας σε κάτι τέτοιο σε συμβουλεύω να κάνεις πρωτίστως την θεραπεία απαραίτητα με γάντια γιατί μιλάμε για αρκετά δυνατά χημικά και δεν θα ρίσκαρα για κανένα λόγο να πέσει έστω και μια σταγόνα στο δέρμα και φυσικά να κάνεις μία έρευνα και από άλλους χομπίστες που το έχουν δοκιμάσει για τυχόν επιπτώσεις σε ψάρια και κυρίως σε γαριδοκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...