Jump to content

απολύμανση rio180 για επαναλειτουργία


Recommended Posts

λεω να βαλω οτι λεει το βίντεο εκτος του ανθρακα.
δηλαδη απο πανω προς τα κατω...
μπλε σφουγγαρι μεγάλων πόρων
μπλε σφουγγαρι μεσσαίων πόρων
υαλοβαμβακα
5 πουγκια απο τουλι ή καλτσόν με ελαφρόπετρα

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, batman_gardiki said:

 

 

Ποια ελαφρόπετρα χρειάζομαι για να κανω οτι λέει το βιντεο;;;

https://www.praktiker.gr/Search-Products.aspx?gid=c9cc80d4947d4704b5679374d8534774&keywords=ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ

 

6-12MM ή 22-40MM ???

Δεν έχω ιδέα ?, εγώ έβαλα siporax. Φαντάζομαι όμως αυτή με την μεγαλύτερη διάμετρο, γιατί η μικρότερη θα μπουκώνει πολύ πιο εύκολα. Καλύτερα όμως να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα. ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 5:29 PM, DIMITRIOS said:

τελικα το γεμισες? Γενικά τι έκανες?

 

Δημήτρη κάτι έκτακτες καταστάσεις με πήγαν πίσω.

ειναι για αυριο να κάνω την δουλειά.

εχω προμηθευτεί χλωρίνη και βιολογικο υλικό για το φίλτρο (ελαφρόπετρα και σουγγάρια) και θα γίνουν όλα άυριο, πρώτα ο Θεός!!!

 

θα ενημερώσω το θέμα !!

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν έχω διαρροές αδειάζω το νερό σκουπίζω και βάζω κατευθείαν σιλικόνη;;;

 

ρωτάω γιατι τωρα με το lockdown δεν ξερω αν θα χρειαστεί να αγοράσω κατι άλλο εκτος απο σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

αν έχω διαρροές αδειάζω το νερό σκουπίζω και βάζω κατευθείαν σιλικόνη;;;

 

ρωτάω γιατι τωρα με το lockdown δεν ξερω αν θα χρειαστεί να αγοράσω κατι άλλο εκτος απο σιλικόνη.

 

Εξαρτάται από την διαρροή, το καλύτερο είναι ξεκόλλημα και ξανακόλλημα από την αρχή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα βαίνουν καλώς.

 

Διαρροή δεν είχα και προχώρησα στην απολύμανση.

 

Έχω μια ερώτηση για τον καθαρισμό της άμμου.

 

Καταρχήν η ποσότητα ενός σακιου που έχω δεν χωράει στην χύτρα με μια φορά. Άρα θα βράσω σε 2-3 δόσεις. Ίσως καθαρίσω και άλλου είδους άμμο για μεγαλύτερη ποσότητα . Καθε δόση θα την ρίχνω για ξέπλυμα σε μια λεκάνη . Η λεκάνη είναι αυτή που χρησιμοποιούμε και αδειάζουμε τα πλυμένα ρούχα από το πλυντήριο η οποία είναι ξεπλυμενη και στεγνή. 

 

Ερώτηση ίσως υπερβολική.... Υπάρχει περίπτωση να δημιουργώ πρόβλημα επειδή εκεί αδειάζουμε τα ρούχα που έχουν πλυθεί με απορρυπαντικό;;;

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου υπερβολική και μάλιστα πολύ σημαντική. Οτιδήποτε έχει να κάνει με τον καθαρισμό του ενυδρείου γίνεται με καθαρά υλικά στην προκειμένη περίπτωση με καθαρή λεκάνη. Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν μικροποσότητες απορρυπαντικού και δεν θέλεις να μείνει κάτι τέτοιο στο ενυδρείο. Λογικά πάντως δεν θα θέλεις και πολλά πλυσίματα μιας και την πολύ θολούρα θα την έχει βγάλει αλλά 5 χρόνια είναι αυτά. Βασικά γιατί όμως να την βράσεις? 

Τώρα έχεις πάρει την ελαφρόπετρα αλλά εγώ στο ίδιο φίλτρο έχω κάνει μια μίξη από ελαφρόπετρα, σιποραξ, κομμάτια από πέτρα λάβας και από πάνω το μαμίσιο υλικό (juwel cirax κάπως έτσι). Από πάνω ενυδρειακό βαμβάκι και όπως λέει και στο βίντεο πάνω πάνω το σφουγγάρι για να μην χρειάζεται να αλλάζω το βαμβάκι κάθε λίγο και λιγάκι. 

Καλογέμιστο εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την χλωρίνη καλύτερα είναι να διαλέξεις μια απλή την κλασική χωρίς πρόσθετα αρώματα.

Η χλωρίνη αν ξέρεις να την χρησιμοποιείς έχει εξαιρετική απολυμαντική δράση. 

Τώρα όσο αφορά το ξύδι δεν βρίσκω λόγο να παιδεύεσαι με ξύδι και να χαλας τόσα λεφτά, πάρε υδροχλωρικό οξυ (ακουαφορτε), ουσιαστικά αυτό που θες είναι να ρίξεις το pH και το υδροχλωρικό έχει πάνω από την διπλάσια οξύτητα απ ότι το ξύδι. 

Απλά και η χλωρίνη και το οξύ πρέπει να καθαρίσεις πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ελαφρόπετρα λόγο της σύστασης της δεν έχει μεγάλη απόδοση καλύτερα, αν θες κάτι οικονομικο καλύτερα να πας σε πετρα λαβας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...